Władysław Krupka

Władysław Krupka, ps. Władysław Krupiński (ur. 1926, zm. 2 września 2019 w Warszawie[1]) – polski scenarzysta komiksowy, autor powieści kryminalnych. Z wykształcenia prawnik, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Milicji Obywatelskiej w Szczytnie, podpułkownik Milicji Obywatelskiej.

Był twórcą komiksowej postaci milicjanta kapitana Jana Żbika. W 1967 roku Krupka, jako naczelnik wydziału Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej odpowiedzialnego za współpracę z literatami, dziennikarzami i filmowcami, otrzymał zadanie opracowania sposobu na przybliżenie młodzieży pracy milicji. Wspólnie z pułkownikiem Zbigniewem Gabińskim, dyrektorem biura Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej, zaproponowali przełożonym wydawanie komiksu opowiadającego o przygodach milicjanta tak, by dzięki atrakcyjnej formie przekazać pożądaną treść.

Krupka stworzył postać kapitana Jana Żbika jako kompilację cech charakteru i wyglądu różnych znanych sobie oficerów. Scenariusze do komiksów zaczął pisać nie mając wcześniejszego doświadczenia w tej materii.

W latach 1967–1982, kiedy ukazywała się pierwotna seria, z łącznej liczby 53 zeszytów i dwóch serii komiksowych pasków w lokalnej prasie, Krupka napisał 36 scenariuszy (tylko cztery we współpracy z innymi autorami)[2]. Na początku XXI wieku pracował nad kolejnymi, ponieważ serię wznowiło wydawnictwo komiksowe Mandragora – teraz nosi ona oficjalny tytuł Komisarz Żbik, a jej bohaterem jest Michał Maciej Żbik, wnuk słynnego kapitana[3].

Pod pseudonimem Władysław Krupiński wydał dwie powieści kryminalne zatytułowane Skazałeś ją na śmierć[4] i Zachłanność mordercy oraz cztery opowiadania w popularnej serii Ewa wzywa 07 zatytułowane: Złote kółka (zeszyt nr 10), Tajemnica gotyckiej komnaty (nr 38)[5], Celny strzał (nr 58)[6], Jak pan przeniósł ten gryps? (nr 82). Był również konsultantem z ramienia Milicji Obywatelskiej do wielu filmów kryminalnych[7].

Władysław Krupka
Władysław Krupka (2006)

Władysław Krupka (2006)
podpułkownik Milicji Obywatelskiej podpułkownik Milicji Obywatelskiej
Data urodzenia 1926
Data i miejsce śmierci 2 września 2019
Warszawa
Przebieg służby
Jednostki Komenda Główna Milicji Obywatelskiej
Stanowiska naczelnik wydziału Komendy Głównej MO odpowiedzialnego za współpracę z literatami, dziennikarzami i filmowcami
Władysław Krupka i Michał Śledziński
Krupka i rysownik Michał Śledziński podczas spotkania na festiwalu komiksu w Łodzi, zapowiadającego powrót do księgarń komiksów z kapitanem Żbikiem (2006)

Życie prywatne

W latach 80. XX wieku przeszedł na emeryturę. Był ojcem dwóch córek, których imion: Marzena i Iwona użyczył bohaterkom komiksów opowiadających o przygodach kapitana Jana Żbika (dwóm paniom porucznik). Mieszkał w Warszawie.

Przypisy

  1. Kapitan Żbik w żałobie. Zmarł twórca kultowego komiksu, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2019-09-05].
  2. Spis scenarzystów serii zeszytów ze Żbikiem.
  3. Podczas spotkania autorskiego podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Komiksowego w Łodzi (7 października 2006 roku) Władysław Krupka poinformował o tym, że ma już przygotowanych piętnaście nowych scenariuszy. Pierwszy zeszyt ze wznowionej serii.
  4. Zaadaptowana na 4-zeszytową mini serię z Michałem Maciejem Żbikiem. Więcej: na stronie poświęconej Żbikowi.
  5. Również zaadaptowana na mini serię ze Żbikiem (szczegóły tutaj).
  6. Recenzja.
  7. Władysław Krupka w bazie filmpolski.pl – scenariusz do odcinka Skok śmierci z serialu 07 zgłoś się to adaptacja 4 zeszytowej mini serii ze Żbikiem.

Bibliografia

  • Alex Kłoś, Akuszer Żbika, Tygodnik „Przekrój”, 12 maja 2002, nr 19/2968.
Dwanaście kanistrów

Dwanaście kanistrów – komiks wydany w serii Kapitan Żbik, autorem scenariusza jest Władysław Krupka, a rysunków Jerzy Wróblewski. Kolejne części przygód, przedstawionych w tym zeszycie, zawierają następne komiksy z tej serii zatytułowane: Zakręt śmierci i W pułapce.

Kapitan Żbik

Kapitan Żbik – popularna nazwa serii polskich komiksów, których bohaterem był Jan Żbik, kapitan Milicji Obywatelskiej. Serię przyjęło się również nazywać Kolorowymi zeszytami (od lansowanego oficjalnie synonimu nazwy komiks) lub po prostu Żbikami. Ukazywała się pierwotnie w latach 1968–1982. W 2006 roku ukazała się kontynuacja tej serii pt. Komisarz Żbik, której bohaterem jest komisarz Michał Żbik, wnuk Jana.

Komisarz Żbik

Komisarz Żbik – nazwa zapoczątkowanej w 2006 roku serii polskich komiksów, których bohaterem jest komisarz Policji Michał Maciej Żbik, wnuk kapitana Milicji Obywatelskiej Jana Żbika, bohatera popularnej serii komiksowej wydawanej w latach 1967-1982, który odszedł na emeryturę w stopniu majora.

Komiks wydawany jest przez wydawnictwo Mandragora. Pomysłodawcą serii i twórcą postaci Żbika jest Władysław Krupka, scenarzysta zarówno nowego cyklu, jak i większości zeszytów o kapitanie Żbiku.

Na zakręcie (komiks)

Na zakręcie – komiks wydany w serii Kapitan Żbik, autorem scenariusza jest Władysław Krupka a rysunków Bogusław Polch. Wraz z kolejnym zeszytem Niewygodny świadek tworzą jedną historię.

Niewygodny świadek

Niewygodny świadek – komiks wydany w serii Kapitan Żbik, autorem scenariusza jest Władysław Krupka a rysunków Bogusław Polch. Wraz z poprzednim zeszytem Na zakręcie tworzą jedną historię.

Nocna wizyta

Nocna wizyta – polski komiks wydany w serii Kapitan Żbik. Autorem scenariusza jest Władysław Krupka, a rysunków Bogusław Polch. Kolejne części przygód, przedstawionych w tym zeszycie, zawierają następne komiksy z tej serii zatytułowane: Wąż z rubinowym oczkiem, Pogoń za lwem i Salto śmierci.

Pogoń za lwem

Pogoń za lwem – polski komiks wydany w serii Kapitan Żbik. Autorem scenariusza jest Władysław Krupka, a rysunków Bogusław Polch. Wcześniejsze przygody zawierają komiksy z tej serii zatytułowane: Nocna wizyta i Wąż z rubinowym oczkiem. Kolejne wydarzenia opisuje zeszyt zatytułowany Salto śmierci.

Ryzyko 1

Ryzyko (część 1) – pierwszy komiks wydany w serii Kapitan Żbik, autorem scenariusza są Władysław Krupka, Krzysztof Pol i Romuald Tejszerski, a rysunków Zbigniew Sobala. Jest to pierwsza część historii składająca się z trzech komiksów o tym samym tytule.

Ryzyko 2

Ryzyko (część 2) – drugi komiks wydany w serii Kapitan Żbik, autorem scenariusza są Władysław Krupka, Krzysztof Pol i Romuald Tejszerski, a rysunków Zbigniew Sobala. Jest to druga część historii składająca się z trzech komiksów o tym samym tytule.

Ryzyko 3

Ryzyko (część 3) – trzeci komiks wydany w serii Kapitan Żbik, autorem scenariusza są Władysław Krupka, Krzysztof Pol i Romuald Tejszerski, a rysunków Zbigniew Sobala. Jest to trzecia część historii składająca się z trzech komiksów o tym samym tytule.

Salto śmierci

Salto śmierci – polski komiks wydany w serii Kapitan Żbik. Autorem scenariusza jest Władysław Krupka, a rysunków Bogusław Polch. Jest to kontynuacja historii przedstawionych w zeszytach z tej serii zatytułowanych: Nocna wizyta, Wąż z rubinowym oczkiem i Pogoń za lwem.

Strzał przed północą

Strzał przed północą – komiks wydany w serii Kapitan Żbik, autorem scenariusza jest Władysław Krupka, a rysunków Zbigniew Sobala.

Tajemniczy nurek

Tajemniczy nurek – komiks wydany w serii Kapitan Żbik, autorem scenariusza jest Władysław Krupka, a rysunków Jerzy Wróblewski. Poprzednie części tej historii przedstawiono w komiksach z tej serii zatytułowanych Wieloryb z peryskopem i Wiszący rower.

Wieloryb z peryskopem

Wieloryb z peryskopem – komiks wydany w serii Kapitan Żbik, autorem scenariusza jest Władysław Krupka, a rysunków Jerzy Wróblewski. Kolejne części przygód przedstawionych w tym zeszycie zawierają następne komiksy z tej serii zatytułowane Wiszący rower i Tajemniczy nurek.

Wiszący rower

Wiszący rower – komiks wydany w serii Kapitan Żbik, autorem scenariusza jest Władysław Krupka, a rysunków Jerzy Wróblewski. Pierwszą część przygód przedstawionych w tym zeszycie zawiera poprzedni komiks z tej serii zatytułowany Wieloryb z peryskopem. Dalszy ciąg tej historii zawiera zeszyt zatytułowany Tajemniczy nurek.

Wzywam 0-21

Wzywam 0-21 – komiks wydany w serii Kapitan Żbik, autorem scenariusza jest Władysław Krupka i Krzysztof Pol a rysunków Zbigniew Sobala.

Wąż z rubinowym oczkiem

Wąż z rubinowym oczkiem – polski komiks wydany w serii Kapitan Żbik. Autorem scenariusza jest Władysław Krupka, a rysunków Bogusław Polch. Pierwszą część przygód przedstawionych w tym zeszycie zawiera poprzedni komiks z tej serii zatytułowany Nocna wizyta. Kolejne części przygód zawierają komiksy z tej serii zatytułowane: Pogoń za lwem i Salto śmierci.

Zakręt śmierci (komiks)

Zakręt śmierci – komiks wydany w serii Kapitan Żbik, autorem scenariusza jest Władysław Krupka, a rysunków Jerzy Wróblewski. Poprzednie przygody, przedstawione w tym zeszycie, zawiera zeszyt zatytułowany Dwanaście kanistrów, a o kolejnych czytamy w zeszycie zatytułowanym W pułapce.

„Złoty” Mauritius

"Złoty" Mauritius – polski komiks wydany w serii Kapitan Żbik. Autorem scenariusza jest Władysław Krupka, a rysunków Bogusław Polch.

Kapitan Żbik
Główna seria
Pozostałe
wydawnictwa
Autorzy
scenariuszy
Autorzy
rysunków

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.