Survival horror

Survival horror – podgatunek przygodowych gier akcji inspirowany fantastyką grozy, w którym głównym celem jest utrzymanie bohatera przy życiu. Nazwa survival-horror została pierwszy raz użyta przez firmę Capcom w 1996 podczas reklamowania Resident Evil[1].

Gracz często jest podatny na zranienie i posiada małą liczbę przedmiotów[2], co kładzie nacisk na rozwiązywanie zagadek i unikanie walki[3]. Gry typu survival horror zazwyczaj wymagają racjonowania przedmiotów takich jak amunicja[2]. Poziomy nierzadko są zaprojektowane jako ciemne i klaustrofobiczne (często z wykorzystaniem ciemnych lub zacienionych warunków oświetlenia i kamery, która ogranicza widoczność) w celu utrzymania gracza w napięciu[2]. Za pierwszą grę z gatunku survival horror uważana jest Haunted House z 1982 roku[4].

Przypisy

  1. Enter The Survival Horror... A Resident Evil Retrospective. „Game Informer”. 174, s. 132-133, październik 2007 (ang.).
  2. a b c Andrew Rollings: Fundamentals of Game Design. Prentice Hall, 2006.
  3. Jim Sterling: Fear 101: A Beginner's Guide to Survival Horror (ang.). IGN, 2008-06-09. [dostęp 2014-04-25].
  4. Christopher Buecheler: Haunted House (ang.). gamespy.com, 2002-12-08. [dostęp 2015-05-26].
Blair Witch Project

Blair Witch Project – amerykański horror filmowy w konwencji found footage z 1999 roku, wyreżyserowany przez Daniela Myricka i Eduardo Sáncheza, stylizowany na paradokument. Światowa premiera filmu odbyła się 25 stycznia 1999 roku podczas Sundance Film Festival. W maju tego samego roku film został zaprezentowany podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. Na ekrany polskich kin projekt trafił w marcu kolejnego roku. Realizacja filmu kosztowała zaledwie kilkadziesiąt tysięcy dolarów, podczas gdy zyski z dystrybucji wyniosły ponad dwieście czterdzieści osiem milionów dolarów. Sukces komercyjny przyczynił się do powstania sequela w roku 2000 – Księgi Cieni: Blair Witch 2 (w Polsce – rok 2001). Planowano powstanie prequela Blair Witch Project, jednak projekt został zawieszony. W 2016 wydano kolejny sequel, wyreżyserowany przez Adama Wingarda. Na motywach dylogii powstała trylogia gier komputerowych z gatunku survival horror.

Cry of Fear

Cry of Fear – gra komputerowa z gatunku survival horror wyprodukowana przez Team Psykskallar, wydana 25 kwietnia 2013 roku za darmo na platformie Steam. Oryginalnie stworzona jako modyfikacja do gry Half-Life. Spotkała się z pochwałami stron o grach ze względu na atmosferę oraz połączenie gatunku survival horror z grami typu first-person shooter.

Dead Rising

Dead Rising – gra komputerowa z gatunku survival horror, której premiera odbyła się 8 sierpnia 2006 roku. Została wyprodukowana przez studio Capcom Production Studio 1 i wydana wyłącznie na konsolę Xbox 360 przez Capcom. W 2010 roku gra doczekała się kontynuacji zatytułowanej Dead Rising 2, a w 2013 na konsolę Xbox One wydano Dead Rising 3.

Dead Space

Dead Space – gra komputerowa typu survival horror wydana w 2008 roku przez firmę Electronic Arts na platformy Microsoft Windows, PlayStation 3 i Xbox 360.

28 października 2008 roku, kilkanaście dni po premierze gry w celu jej promocji został wydany film animowany Dead Space: Downfall, będący prequelem wydarzeń przedstawionych w grze. Na 36. ceremonii wręczenia nagród Annie Dead Space wygrała w kategorii „Najlepsza gra powstała na kanwie filmu”.

W grze wykorzystano wiele pomysłów znanych z innych utworów science fiction, m.in. Obcego, umieszczono w niej również sporo nawiązań, np. do Isaaca Asimova czy Solaris Stanisława Lema.

Dying Light

Dying Light – gra komputerowa o otwartym świecie należąca do gatunku survival horror, stworzona przez polskie studio Techland. Gra została wydana 27 stycznia 2015 na komputery osobiste z systemami Microsoft Windows i Linux oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One. 9 lutego 2016 roku ukazało się rozszerzenie do gry, zatytułowane The Following.

Dying Light 2

Dying Light 2 – komputerowa fabularna gra akcji typu survival horror tworzona przez polskie studio Techland, będąca sequelem poprzedniej części gry.

Komputerowa gra akcji

Komputerowa gra akcji – gatunek gier komputerowych, w których cała rozgrywka polega w głównej mierze na szybkości akcji, której gracz jest uczestnikiem oraz na refleksie gracza.

Outlast (gra komputerowa)

Outlast – gra komputerowa z gatunku survival horror przedstawiona w perspektywie pierwszoosobowej, stworzona i wydana przez kanadyjskie studio Red Barrels. Światowa premiera odbyła się 4 września 2013 roku.

W październiku 2014 jeden z pracowników wówczas dwunastoosobowego studia Red Barrels potwierdził rozpoczęcie prac nad sequelem noszącym tytuł Outlast 2.

Piła (gra komputerowa)

Piła (ang. Saw: The Video Game) – gra komputerowa z gatunku survival horror z widokiem trzecioosobowym, wydana przez Konami w 2009 roku.

Resident Evil (seria)

Resident Evil, w Japonii znana pod tytułem Biohazard (jap. バイオハザード Baiohazādo) – seria japońskich gier komputerowych z gatunku survival horror zapoczątkowana w 1996 roku, wydawana przez firmę Capcom. Na podstawie gier powstało dotychczas m.in. dziesięć filmów (sześć amerykańskich filmów aktorskich i trzy anime), kilka nowelizacji oraz seria komiksów. Gry z serii sprzedały się w liczbie ponad 50 mln egzemplarzy.

Resident Evil Zero

Resident Evil Zero (znany również pod tytułem Resident Evil Ø, w Japonii jako Biohazard Ø (バイオハザード0)) to gra z gatunku survival horror, stworzona przez japońskie studio Capcom jako exclusive na konsolę GameCube. Gra jest prequelem wydarzeń z pierwszych części serii, głównie opierając się na wydarzeniach z Resident Evil REmake. Gra doczekała się specjalnego wydania na konsolę Nintendo - Wii.

Silent Hill 3

Silent Hill 3 – gra komputerowa, trzecia część serii gier z gatunku survival horror „Silent Hill”. Główną rolę odgrywa w niej nastoletnia dziewczyna Heather, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich części, których bohaterami byli mężczyźni. Gra jest bezpośrednią kontynuacją części pierwszej (przedstawia wydarzenia po 17 latach) i pomija wydarzenia z części drugiej (ponieważ sama historia w „Silent Hill 2” jest inna niż ta w pierwszej i trzeciej części). „Silent Hill 3”, tak jak poprzednia część, została wydana na PlayStation 2 w 2003 roku na wszystkie regiony (Japonia, Stany Zjednoczone i Europa), oraz w tym samym roku na PC (oprócz Japonii).

Soma (gra komputerowa)

Soma – gra komputerowa z gatunku survival horror stworzona przez firmę Frictional Games. Premiera gry miała miejsce 22 września 2015 roku. Miejscem akcji gry jest podwodny ośrodek badawczy PATHOS-2, nad którym kontrolę przejęły maszyny o ludzkich cechach.

The Forest

The Forest – gra komputerowa z gatunku survival horror, przedstawiona z perspektywy pierwszoosobowej o otwartym świecie. Wyprodukowana została przez kanadyjskie studio Endnight Games i wydana na platformę Microsoft Windows 30 kwietnia 2018.

Akcja gry toczy się na gęsto zarośniętej wyspie, na której rozbija się samolot z głównym bohaterem i jego synem na pokładzie. W grze jest niewielki zestaw misji, gracz musi podejmować własne decyzje aby przetrwać. W tym celu musi szukać pożywienia, znaleźć schronienie i samodzielnie tworzyć potrzebne narzędzia.

Wczesne recenzje wersji pre-alpha były pozytywne. W listopadzie 2018 poinformowano, że sprzedano ponad 5 milionów egzemplarzy gry.

Gatunki gier komputerowych
Gry akcji
Przygodowe gry akcji
Gry przygodowe
Gry fabularne
Symulacje
Gry strategiczne
Symulacje pojazdów
Inne gatunki
Powiązane pojęcia

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.