Spalinowy zespół trakcyjny

Spalinowy zespół trakcyjny (SZT) – pociąg złożony z dwu lub więcej wagonów (członów), z których przynajmniej jeden wyposażony jest we własny napęd spalinowy i które nie są rozłączane podczas eksploatacji. Przystosowany jest do przewozu pasażerów. Zespół trakcyjny zazwyczaj zdolny jest do zmiany kierunku jazdy bez zmiany czoła dzięki wyposażeniu w kabiny sterownicze na obu końcach. Nie należy ich mylić autobusami szynowymi, które są po prostu jednym samodzielnym wagonem.

Spalinowe zespoły trakcyjne w większości są wykorzystywane na liniach niezelektryfikowanych do obsługi lokalnej komunikacji pasażerskiej. Jeżeli liczba pasażerów jest względnie nieduża i nie jadą względnie daleko, są szybsze i bardziej ekonomiczne niż składy ciągnięte przez lokomotywy.

Eksploatacja

W Polsce

SA131-001-Gdynia-1

SA131 - pierwszy polski SZT (typ 214M), wyprodukowany przez PESĘ w 2005 roku

SA132-008 Poznań RB8

SA132 - modyfikacja SA131

PESA SA133 Kraków-Balice

SA133 - modyfikacja SA131

SA134-005 Legnica

SA134 - modyfikacja SA131

SA137-003

SA137 - pierwszy SZT wyprodukowany przez Newag w 2010 roku

221M-01 in Gliwice

SA138 - trójczłonowa wersja SA137

SN83-005

SN83 - SZT produkowany w Holandii, sprowadzony do Polski przez Sigmę Tabor

Vt628-013 koleje mazowieckie przycięte

VT628 - SZT produkowany w Niemczech, sprowadzony do Polski przez Koleje Mazowieckie

Lollandsbanen Lynette

Y - SZT produkowany w Niemczech, sprowadzony do Polski przez Arrivę RP

MRD 4222 Toruń Główny

MR/MRD - SZT produkowany w Niemczech, sprowadzony do Polski przez Arrivę RP

Magdeburg Hauptbahnhof 1629

BR 642 - SZT produkowany w Niemczech, wykonujący m.in. transgraniczne kursy dla DB Regio

Na świecie

Zobacz też

AEG DE-IC2000N

AEG DE-IC2000N – spalinowy zespół trakcyjny wyprodukowany dla kolei greckiej. Zespół trakcyjny powstał przed zjednoczeniem Niemiec jest wynikiem współpracy zakładów z Niemiec Wschodnich i Zachodnich. Koleje greckie kupiły 12 tych spalinowych zespołów trakcyjnych, które osiągają wysokie prędkości. Obecnie kursują na greckiej trasie kolejowej Ateny-Saloniki

Baureihe 614

Baureihe 614 (w Polsce VT614 lub SN84) – spalinowy zespół trakcyjny, napędzany silnikami Diesla. W latach 1971–1975 wyprodukowano łącznie 42 egzemplarze, dla Deutsche Bahn. Były przeznaczone do ruchu lokalnego jak i międzyregionalnego, głównie z powodu prędkości maksymalnej wynoszącej 140 km/h.

Baureihe 643

Baureihe 643 – trójczłonowy spalinowy zespół trakcyjny, napędzany silnikami Diesla. Wyprodukowano 75 egzemplarzy.

Baureihe 877

Baureihe 877 (zwany też Latający Hamburczyk) – niemiecki spalinowy zespół trakcyjny wyprodukowany w 1932 roku dla kolei niemieckich. Wyprodukowany został do prowadzenia ekspresowych pociągów pasażerskich uruchomionych przez koleje niemieckie dnia 15 maja 1933 roku. Zespół wagonowy pomalowano na kolor kości słoniowej i fioletowy. Wagony dodatkowo zostały wyposażone w komfortowe siedzenia pierwszej klasy. Po drugiej wojnie światowej skład wagonowy był eksploatowany przez koleje zachodnioniemieckie w czerwonym malowaniu do prowadzenia ekspresowych pociągów pasażerskich. Skład wagonowy zachowano jako eksponat zabytkowy.

Baureihe VT 08

Baureihe VT 08 – spalinowy zespół trakcyjny produkowany w latach 1952-1954 dla kolei zachodnioniemieckich. Wyprodukowano dwadzieścia zespołów wagonowych. Zostały wyprodukowane do ekspresowych pociągów pasażerskich na niezelektryfikowanych liniach kolejowych. Zespoły trakcyjne pomalowano na kolor czerwony. Wagony dodatkowo zostały wyposażone w komfortowe siedzenia pierwszej klasy. Jednostki dodatkowo eksploatowano na lokalnych liniach kolejowych w Nadrenii. Jedna jednostka została zachowana jako czynny eksponat zabytkowy.

Baureihe VT 18.16

Baureihe VT 1816 - niemiecki spalinowy zespół trakcyjny produkowany w latach 1963-1968 dla kolei wschodnioniemieckich. Wyprodukowanych zostało osiem zespołów wagonowych trakcyjnych. Pierwszy zespół trakcyjny został zaprezentowany na wiosennych targach lipskich w 1963 roku. Spalinowe zespoły trakcyjne eksploatowano do prowadzenia międzynarodowych pociągów pasażerskich. Zespoły trakcyjne eksploatowano do prowadzenia luksusowych pociągów ekspresowych kursujących do Czechosłowacji. Jeden zespół wagonowy zachowano jako eksponat muzealny.

DSB IC3

DSB IC3 – trójczłonowy spalinowy zespół trakcyjny produkowany przez Scandię z Randers dla Danske Statsbaner.

FAUR A20D-P

A20D-P – wąskotorowy spalinowy zespół trakcyjny, w skład którego wchodzi jeden wagon silnikowy z dwiema kabinami sterowniczymi na każdym z końców oraz dwa wagony doczepne produkowany w zakładach FAUR w Bukareszcie w latach 1983-1988.

ICE TD

ICE TD – niemiecki spalinowy zespół trakcyjny dużych prędkości, przystosowany do obsługi linii krętych, wyłącznie za pośrednictwem Deutsche Bahn, powszechnie znany jako ICE TD.

Jednostka spalinowa Köln

Jednostka spalinowa Köln – niemiecki spalinowy zespół trakcyjny produkowany w latach 1936-1938 dla kolei niemieckich. Wyprodukowanych zostało 14 zespołów wagonowych eksploatowanych do prowadzenia ekspresowych pociągów pasażerskich. Zespoły wagonowe pomalowano na kolor kości słoniowej oraz fioletowy. Wagony dodatkowo zostały wyposażone w komfortowe siedzenia pierwszej klasy. Po drugiej wojnie światowej wagonowe składy były eksploatowane przez koleje wschodnioniemieckie pomalowane na kolor kości słoniowej oraz bordowy. Kilka składów eksploatowanych było przez koleje zachodnioniemieckie w czerwonym malowaniu do prowadzenia ekspresowych pociągów pasażerskich.

Jeden wagonowy skład był eksploatowany przez koleje czechosłowackie do 1949 roku i przekazany kolejom wschodnioniemieckim. Został zachowany jako eksponat zabytkowy.

Jednostka spalinowa Leipzig

Jednostka spalinowa Leipzig – niemiecki spalinowy zespół trakcyjny produkowany w latach 1935-1936 dla kolei niemieckich. Wyprodukowane zostały cztery zespoły wagonowe. Były eksploatowane do prowadzenia ekspresowego pociągu pasażerskiego Latający Ślązak. Po II wojnie światowej jeden wagonowy skład był eksploatowany przez koleje polskie do 1955 roku oraz został przekazany kolejom wschodnioniemieckim. Były eksploatowane dodatkowo do prowadzenia międzynarodowych pociągów pasażerskich kursujących do Czechosłowacji. Jeden został zachowany jako eksponat zabytkowy.

Link

Link – w technologiach komputerowych, inaczej hiperłącze – element nawigacyjny ułatwiający przemieszczanie się pomiędzy dokumentami, bądź różnymi miejscami w tym samym dokumencie (odsyłacz do innego pliku).

Link farm – duża grupa stron internetowych zawierających odsyłacze internetowe, skierowane do siebie nawzajem lub do wybranej strony.

Link spam – metoda spamowania publicznych formularzy na stronach WWW adresem witryny, której popularność w wyszukiwarkach chce się (w przekonaniu spamera) podnieść.

Martwy link – odsyłacz prowadzący donikąd.

Link – w wojskowości system łączności między elementami pola walki.

Link, Caroline – niemiecka reżyserka

Link – główny bohater serii The Legend of Zelda,

Link – organizacja proniemiecka

Link – spalinowy zespół trakcyjny firmy Pesa

Mietrowagonmasz

Mietrowagonmasz (ros. Метровагонмаш, МВМ, ang. Metrovagonmash, MVM), zwyczajowo także Metrowagonmasz, MWM – przedsiębiorstwo założone w 1897 w Mytiszczi w obwodzie moskiewskim pod nazwą Mytiszczinskij maszinostroitielnyj zawod (ros. Мытищинский машиностроительный завод). Początkowo zajmowało się produkcją tramwajów i maszyn na potrzeby wojska, a obecnie (w 2013) specjalizuje się w produkcji taboru kolejowego i wagonów metra. Od 1992 funkcjonuje pod obecną nazwą jako spółka akcyjna, a od 2005 wchodzi w skład Transmashholding (ros. Трансмашхолдинг).

Newag 222M

Newag 222M – (seria SA140) dwuczłonowy spalinowy zespół trakcyjny produkowany przez firmę Newag z Nowego Sącza. Dwa egzemplarze zostały wyprodukowane dla Kolei Mazowieckich, a kolejne dwa dla województwa podkarpackiego.

Newag Vulcano

Newag Vulcano (typ 226M, oznaczenie przewoźnika DMU-001 ÷ 004) – dwuczłonowy, wąskotorowy spalinowy zespół trakcyjny produkowany przez Newag z Nowego Sącza dla Ferrovia Circumetnea do obsługi połączeń wokół wulkanu Etna. Powstały cztery zespoły, a w grudniu 2017 zamówiono kolejne cztery sztuki.

Pesa 730M

Pesa 730M – trójczłonowy szerokotorowy spalinowy zespół trakcyjny produkowany przez Pesę Bydgoszcz. W latach 2013–2016 wyprodukowano 14 sztuk dla Kolei Białoruskich (7 sztuk) i Litewskich (7 sztuk).

Pesa 760M

Pesa 760M – sześcioczłonowy szerokotorowy spalinowy zespół trakcyjny produkowany przez Pesę Bydgoszcz. W 2017 roku Koleje Białoruskie zamówiły 6 sztuk, których dostawy rozpoczęły się w 2019 i mają zakończyć się do 2020 roku.

SA110

SA110 (właściwie SA110+SA112+SA110 lub SA110+SA110; oznaczenie oryginalne: VT 24, późniejsze 624) – to oryginalnie trójczłonowy spalinowy zespół trakcyjny, napędzany silnikami Diesla, dzierżawiony przez samorząd województwa zachodniopomorskiego od niemieckiej spółki DB Regio.

Na przełomie lat 2004/2005 województwo zachodniopomorskie wydzierżawiło bezterminowo, za kwotę 200.000 euro, od niemieckiej spółki DB Regio 7 spalinowych zespołów trakcyjnych, wycofanych z użytku w Niemczech z końcem 2014 roku, które zostały przekazane w użytkowanie Zachodniopomorskiemu Zakładowi Przewozów Regionalnych Sp. z o.o. Otrzymano 14 wagonów silnikowych serii 624.4, oznaczonych w Polsce jako SA110 (numery od 01 do 14) oraz 5 wagonów doczepnych serii 924.4, oznaczonych w Polsce jako SA112 (oznaczonych od 01 do 05). Po badaniach technicznych i modyfikacji (nowy radiotelefon, nowa toaleta w zestawie silnikowym, SHP, likwidacja pierwszej klasy) w czerwcu 2005 wyjechały na tory województwa zachodniopomorskiego. Jednostka składa się z dwóch wagonów silnikowych, między które można włączyć 1 lub 2 wagony doczepne.

Zespoły te zostały przekazane do Sekcji Utrzymania Taboru w Kołobrzegu i obsługiwały przez siedem lat m.in. linie Szczecinek – Runowo Pomorskie, Kołobrzeg – Szczecin, Szczecin – Szczecinek, Stargard – Kalisz Pomorski, Sławno – Darłowo, czy Koszalin – Mielno.

W lipcu 2006 zespół SA110-06+SA112-01+SA110-07 uległ zniszczeniu na skutek pożaru na trasie Chociwel – Runowo Pomorskie. Mimo niezawodności i dużego komfortu jazdy, w czerwcu 2011 zdecydowano o zakończeniu planowej eksploatacji zestawów, z uwagi na zużycie i niecelowość napraw głównych. W 2012 r. ostatni pojazd został wycofany z eksploatacji na rzecz nowych nabytków województwa zachodniopomorskiego – SA136. Planowano zachowanie jednego dwuczłonowego zespołu jako czynnego składu historycznego i drugiego do celów muzealnych. W lutym 2017 sprzedano na złom do Bydgoszczy trzy ostatnie dwuczłonowe zespoły SA110-03, SA110-11, SA110-13 oraz SA110-14, które w marcu 2017 roku zostały pocięte w Warszawie.

Vulcano (ujednoznacznienie)

Vulcano – wyspa wulkaniczna na Morzu Tyrreńskim

Vulcano – album muzyczny zespołu Sorry Boys

Vulcano – austro-węgierski okręt służący w latach 1844–1872

Vulcano – wąskotorowy spalinowy zespół trakcyjny produkowany przez firmę Newag

Rodzaje taboru kolejowego
Elektryczne
Spalinowe
Uniwersalne

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.