Ross Perot

Ross Perot, właśc. Henry Ross Perot (ur. 27 czerwca 1930 w Texarkana, zm. 9 lipca 2019 w Dallas[1]) – amerykański przedsiębiorca, polityk.

Miliarder, dorobił się majątku na przedsiębiorstwach Electronic Data Systems i Perot Systems.

Perot zasłynął zorganizowaniem misji specjalnej, która miała na celu uratowanie uwięzionych 28 grudnia 1978 roku w ogarniętym rewolucją Iranie dwóch pracowników przedsiębiorstwa EDS. Grupa ratownicza złożona z pracowników przedsiębiorstwa, dowodzona przez byłego pułkownika sił specjalnych armii amerykańskiej, Arthura „Bulla” Simmonsa, dotarła do Iranu, gdzie planowała odbicie zakładników z terenu więzienia. Na nieszczęście, kilka dni później więźniowie zostali przeniesieni do innej, lepiej obwarowanej placówki. Zbawienny okazał się szturm przypuszczony na więzienie 12 lutego 1979 roku przez rewolucjonistów islamskich. Zniewoleni Amerykanie, korzystając z chaosu, uciekli z więzienia, odnaleźli hotel, w którym przebywała grupa ratownicza, a następnie nie bez problemów uciekli z pogrążonego w zamęcie wojennym Iranu drogą lądową przez granicę z Turcją. W 1983 Perot skontaktował się z brytyjskim pisarzem Kenem Folletem, który całe przedsięwzięcie opisał w książce Na skrzydłach orłów. Książka została zekranizowana, postać Perota odtwarzał Richard Crenna.

Perot kandydował w wyborach prezydenckich w 1992 i 1996 roku. W wyborach w 1992 roku cieszył się wysokim poparciem w sondażach, dzięki czemu wziął udział w debatach telewizyjnych jako pierwszy kandydat poza przedstawicielami dwóch wiodących partii amerykańskich. Startował w parze z admirałem w stanie spoczynku Jamesem Stockdale’em jako kandydatem na wiceprezydenta. Ross Perot uzyskał wówczas 19% głosów (jednak żadnego głosu w tzw. kolegium elektorskim), mimo iż nie uczestniczył przez kilka miesięcy w kampanii. Był to najlepszy wynik uzyskany przez kandydata spoza dwóch czołowych partii od 1912 roku.

W 1995 r. założył Partię Reform (Reform Party). Kandydował z jej ramienia w wyborach prezydenckich rok później i uzyskał 8% poparcia.

Ross Perot
Ross Perot
Data i miejsce urodzenia 27 czerwca 1930
Texarkana
Data i miejsce śmierci 9 lipca 2019
Dallas
Przynależność polityczna Partia Reform
Ross Perot Signature

Przypisy

  1. Ross Perot, billionaire and ex-presidential candidate, dies at 89.

Linki zewnętrzne

27 czerwca

27 czerwca jest 178. (w latach przestępnych 179.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 187 dni.

9 lipca

9 lipca jest 190. (w latach przestępnych 191.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 175 dni.

Barwy kampanii

Barwy kampanii (ang. Primary Colors) – amerykańska tragikomedia z 1998 (na podstawie powieści napisanej przez anonimowego autora (później niektórzy utrzymywani, że był nim znany dziennikarz Joe Klein).

Barwy kampanii nawiązują, choć nie w dosłowny sposób (widać, o jakie postaci chodzi) do pierwszej kampanii prezydenckiej gubernatora Billa Clintona, który też pochodzi z południa kraju.

Bill Clinton

Bill Clinton, właśc. William Jefferson Blythe III Clinton (ur. 19 sierpnia 1946 w Hope) – amerykański polityk, 42. prezydent Stanów Zjednoczonych (w latach 1993–2001), w latach 1976–1978 prokurator generalny stanu Arkansas, w latach 1978–1980 i następnie w okresie 1982–1992 gubernator stanu Arkansas, baptysta, mąż Hillary Rodham Clinton – byłej sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych.

Zajmuje 49. miejsce na liście 50 najbogatszych polityków świata, sporządzonej przez tygodnik „Angora” jako posiadacz 55 milionów USD majątku osobistego.

Dana Carvey

Dana Thomas Carvey (ur. 2 czerwca 1955 w Missoula) – amerykański aktor, scenarzysta, piosenkarz i producent. Występował w programie NBC Saturday Night Live oraz jako Garth Algar w Świecie Wayne’a.

George H.W. Bush

George H.W. Bush, właśc. George Herbert Walker Bush, również George Bush sr. (ur. 12 czerwca 1924 w Milton, zm. 30 listopada 2018 w Houston) – amerykański przedsiębiorca naftowy i polityk, 43. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych i 41. prezydent Stanów Zjednoczonych, dyrektor CIA, ojciec 43. prezydenta USA George’a W. Busha. Jako przywódca USA wspierał przemiany polityczne i gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej (Jesień Ludów), a po upadku ZSRR zainicjował pokojową współpracę z Rosją. W trakcie jego prezydentury Stany Zjednoczone prowadziły interwencję zbrojną w Panamie oraz operacje militarne w ramach międzynarodowej koalicji w czasie I wojny w Zatoce Perskiej.

Podczas II wojny światowej George Bush był pilotem w lotnictwie marynarki wojennej (US Navy) i służył podczas walk na Pacyfiku. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Yale’a w 1948 roku rozpoczął pracę w przemyśle naftowym w Teksasie. Jako przedsiębiorca stał się w ciągu kilkunastu lat milionerem. Od początku lat 60. XX w. poświęcał się karierze politycznej, wstępując do Partii Republikańskiej. W latach 1967–1971 był członkiem Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu, a następnie ambasadorem USA przy ONZ oraz szefem misji łącznikowej w Chinach. Pełnił funkcję dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) w latach 1976–1977. Był wiceprezydentem USA w administracji Ronalda Reagana (1981–1989). W 1989 roku objął urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, który sprawował przez jedną kadencję, do 1993 roku.

John Hospers

John Hospers (ur. 9 czerwca 1918, zm. 12 czerwca 2011 w Los Angeles) – amerykański polityk ze stanu Kalifornia, założyciel, pierwszy lider i kandydat na urząd prezydenta USA z ramienia Partii Libertariańskiej; także profesor, filozof.

NeXT

NeXT, Inc. – nieistniejące już, amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe założone w 1985 roku przez Steve'a Jobsa, producent nowoczesnych stacji roboczych oraz oprogramowania dla nich. W roku 1996 przedsiębiorstwo zostało wykupione przez Apple Computer za 402 mln USD.

Partia Reform (Stany Zjednoczone)

Partia Reform (ang. Reform Party) – amerykańska partia polityczna o charakterze centrowym. Założona w 1995 roku przez Rossa Perota po jego sukcesie w wyborach prezydenckich w 1992.

Prezydent Stanów Zjednoczonych

Prezydent Stanów Zjednoczonych (ang. President of the United States, skr. POTUS) – głowa państwa Stanów Zjednoczonych, na mocy artykułu II Konstytucji sprawuje władzę wykonawczą kraju, jest naczelnym dowódcą sił zbrojnych, może też żądać pisemnych opinii od kierujących wszystkimi departamentami rządowymi w zakresie podległych im spraw. Prezydentowi przysługuje też prawo darowania bądź zawieszania kar, za wszystkie przestępstwa przeciw Stanom Zjednoczonym, z wyjątkiem kar wynikłych z nadużyć popełnionych w trakcie sprawowania urzędów. W porozumieniu z Senatem i za zgodą 2/3 obecnych na posiedzeniu Senatorów, ma prawo zawierania umów międzynarodowych, powoływania za zgodą Senatu ambasadorów, konsulów, sędziów Sądu Najwyższego i ministrów pełnomocnych oraz wszystkich urzędników federalnych, których sposób powoływania nie został inaczej ustanowiony konstytucją bądź ustawami.

Whirlwind (powieść)

Whirlwind – powieść autorstwa Jamesa Clavella, opublikowana w 1986 roku. Jest częścią pięcioksięgu Sagi Azjatyckiej (Shogun, Gai-Jin, Tai-Pan, Noble House, Whirlwind), chronologicznie ostatnią powieścią z tej serii.

Akcja dzieje się w Iranie w pierwszych miesiącach 1979 roku, opowiada o przeżyciach grupy pilotów latających śmigłowcami należącymi do rodziny Struanów oraz irańskich urzędników i ludzi zajmujących się handlem ropą oraz ich rodzin. Tłem akcji jest upadek monarchii irańskiej oraz początki rządów ajatollaha Chomeiniego. Tak jak wiele innych powieści Clavella, Whirlwind składa się z wielu przeplatających się wątków oraz opisuje wiele postaci z wyjątkową dokładnością i z uwzględnieniem kultury Iranu.

Powieść została zainspirowana prawdziwymi przeżyciami ludzi pracujących w firmie Bristow Helicopters, którzy wraz ze sprzętem ewakuowali swoich pracowników oraz sprzęt z niestabilnego regionu z pogarszającą się sytuacją polityczną. Historia jest inspirowana także innymi dziejących się ówcześnie wydarzeniami: w lutym 1979 roku ambasador USA w Afganistanie został porwany przez islamskich terrorystów, a następnie zginął w czasie akcji odbicia przez afgańską służbę bezpieczeństwa; z kolei właściciel firmy Electronic Data Systems Ross Perot zorganizował odbicie dwóch urzędników swojej firmy z więzienia w Teheranie, co zostało opisane w powieści Kena Folleta Na skrzydłach orłów. Obydwa fakty zostały wspomniane i uzupełnione fikcją literacką w tej powieści.

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1992 roku

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1992 roku zaznaczyły się pokonaniem urzędującego prezydenta, który jeszcze do niedawna był bardzo popularnym, uznanym wręcz za niepokonanego, przywódcą, a także uzyskaniem przez niezależnego kandydata bardzo dużego odsetka głosów.

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1996 roku

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1996 roku były pierwszymi od 1980, kiedy w Białym Domu urzędował prezydent-demokrata, starający się o reelekcję. Jednakże w odróżnieniu od ówczesnego pojedynku Jimmy Carter-Ronald Reagan Bill Clinton miał mocną pozycję, mimo że republikanie kontrolowali od prawie dwóch lat obie izby Kongresu.

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii w 1992 roku

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii w 1992 roku – odbyły się 3 listopada 1992, jako część pięćdziesiątych drugich wyborów prezydenckich w których wszystkie 50 stanów oraz Dystrykt Kolumbii wzięło udział. Wyborcy w Kalifornii wybrali 54 elektorów, aby reprezentowali ich w głosowaniu powszechnym w kolegium elektorskim.

Był to pierwszy raz kiedy Kalifornia zagłosowała na kandydata demokratów od czasu Lyndona B. Johnsona w wyborach w roku 1964. Wybór Clintona zmienił zwyczaj wygrywania od republikanów na demokratów.

Pierwsza okazja gdy hrabstwo San Diego zagłosowało na kandydata demokratów od czasu Franklina D. Roosevelta w 1944 r. i ostatni raz kiedy demokrata zdobył hrabstwa - Del Norte, Siskiyou, Tehama, Plumas, Tuolumne i Mariposa.

Ross Perot zdobył hrabstwo Trinity, jedyny raz kiedy kandydat - nie republikanin ani demokrata zdobył jakiekolwiek hrabstwo od czasu Roberta La Follette Sr'a w 1924 roku.

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii w 1996 roku

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii w 1996 roku – odbyły się 5 listopada 1996, jako część pięćdziesiątych trzecich wyborów prezydenckich w których wszystkie 50 stanów oraz Dystrykt Kolumbii wzięło udział. Wyborcy w Kalifornii wybrali 54 elektorów, aby reprezentowali ich w głosowaniu powszechnym w kolegium elektorskim.

W kalifornii wygrał urzędujący tandem prezydencki z partii demokratycznej – prezydent Bill Clinton oraz wiceprezydent Al Gore, 51.10% gł. powszechnych. Bob Dole z partii republikańskiej był drugi, 38.21% gł. powszechnych a trzecie miejsce przypadło reformatorowi Rossowi Perotowi, 6.96% gł. powszechnych.

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.