Rafa

Rafaskała podwodna w formie wału albo grzbietu, której górna część znajduje się tuż pod albo tuż nad powierzchnią wody[1][2]. Rafy stanowią zagrożenie dla żeglugi[1].

W hydromorfologii rzek rafą określa się wypłyconą część koryta o dość dużym, większym niż w przypadku bystrza, spadku podłużnym oraz prędkości wody. W obrębie rafy przepływ jest turbulentny, a nurt ma charakter od rwącego w ciekach nizinnych, po kipiel w ciekach wyżynnych i górskich. Dno w rafie zawiera wypukłości, zbudowane jest z dużych kamieni i głazów[3].

W zależności od pochodzenia rafa może być[1]:

W zależności od odległości od brzegu można wyróżnić[1]:

Przypisy

  1. a b c d Rafy, Encyklopedia WIEM na portalu Onet [dostęp 2012-12-14].
  2. Rafa, Słownik języka polskiego PWN [dostęp 2012-12-14].
  3. Krzysztof Szoszkiewicz, Szymon Jusik, Mariusz Adynkiewicz-Piragas, Daniel Gebler, Krzysztof Achtenberg, Artur Radecki-Pawlik, Tomasz Okruszko, Marek Giełczewski, Karol Pietruczuk, Marcin Przesmycki, Przemysław Nawrocki: Podręcznik oceny wód płynących w oparciu o Hydromorfologiczny Indeks Rzeczny. Warszawa: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, 2017, s. 83-84, seria: Biblioteka Monitoringu Środowiska. ISBN 978-83-61227-89-2.
  4. Biologia. Słownik encyklopedyczny. Warszawa: Wydawnictwo Europa, 2001, s. 294. ISBN 83-87977-73-X.
  5. Marzena Popielarska-Konieczna: Słownik szkolny. Biologia. Kraków: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2003, s. 426. ISBN 83-7389-096-3.
Ajn Nakkuba

Ajn Nakkuba (hebr. עין נקובא; arab. عين نقوبا) - wieś położona w samorządzie regionu Matte Jehuda, w Dystrykcie Jerozolimy, w Izraelu.

Ajn Rafa

Ajn Rafa (hebr. עין ראפה; arab. عين رافه) – wieś położona w samorządzie regionu Matte Jehuda, w Dystrykcie Jerozolimy, w Izraelu.

Leży w górach Judzkich w odległości około 14 km na zachód od Jerozolimy, w otoczeniu miasteczek Abu Ghausz, wioski Ajn Nakkuba, kibucu Cowa i moszawu Giwat Je’arim.

Kingman (rafa)

Kingman (ang. Kingman Reef) – niezamieszkana rafa koralowa o powierzchni 0,01 km² (suchy ląd), położona na północnym Oceanie Spokojnym. Współrzędne geograficzne: 6°23′N 162°25′W. Jej płaska powierzchnia wznosi się maksymalnie do 1 m n.p.m. Znajduje się pod jurysdykcją Stanów Zjednoczonych, wchodząc w skład tzw. Dalekich Wysp Mniejszych Stanów Zjednoczonych.

Kralendijk

Kralendijk − miasto, stolica wyspy Bonaire (gmina zamorska Holandii); położona na zachodnim wybrzeżu wyspy.

Nazwa miasta jest zniekształceniem holenderskiej nazwy " Koralendijk" (pol. rafa koralowa).

W języku papiamento nazywane jest "Playa".

Miasto składa się z 5 dzielnic : Antriol, Nikiboko, Nort Saliña, Playa i Tera Korá.

Powstało w 1639 - jako Fort Oranje

Obecna nazwa od ok. 1840 r.

Według danych szacunkowych na rok 2010 liczy 3 257 mieszkańców. Przemysł spożywczy, ośrodek turystyczny.

Morze Koralowe

Morze Koralowe (ang. Coral Sea, fr. Mer de Corail) – duże półotwarte morze na Oceanie Spokojnym przy północno-wschodnich wybrzeżach Australii i południowo-wschodnich wybrzeżach Nowej Gwinei (Zatoka Papua).

Park Narodowy Capitol Reef

Park Narodowy Capitol Reef (ang. Capitol Reef National Park) jest położony w USA w stanie Utah. Część parku o powierzchni 152 km² została ustanowiona narodowym pomnikiem w 1937 roku decyzją prezydenta Franklina Delano Roosevelta. W 1971 roku Kongres Stanów Zjednoczonych powiększył obszar chroniony do 979 km² i ustanowił go parkiem narodowym. Nazwa parku pochodzi od znajdujących się na tym obszarze białych kopuł skalnych, które pierwszym osadnikom kojarzyły się z budynkiem Kapitolu w Waszyngtonie. Ponadto znajdujący uskok Waterpocket Fold który, podobnie jak rafa koralowa stanowi poważną przeszkodę w przemieszczaniu się. Stąd też pochodzi pełna nazwa parku.

Rafa (województwo kujawsko-pomorskie)

Rafa – wieś sołecka w Polsce, położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Dąbrowa Chełmińska. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Rafa Mújica

Rafael Sebastián "Rafa" Mújica García (ur. 29 października 1998 r. w Las Palmas de Gran Canaria) – hiszpański piłkarz występujący na pozycji napastnika w FC Barcelonie B.

Rafa Ningaloo

Rafa Ningaloo (ang. Ningaloo Reef) jest barierową rafą koralową znajdującą się przy zachodnim wybrzeżu Australii, około 1200 km na północ od Perth. Rafa ma 260 km długości i jest największą barierową rafą koralową Australii, a przy tym jedyną wielką rafą znajdującą się tak blisko brzegu.

Jest znana przede wszystkim jako tereny łowne stad rekinów wielorybich i jako przedmiot debat co do rozwoju turystyki w tym rejonie. W roku 1987 rafę i otaczające ją wody przekształcono w Podmorski Park Ningaloo.

Rafa Pascual

Rafael Pascual Cortés; znany jako Rafa Pascual; (ur. 16 marca 1970 w Madrycie, Hiszpania) – hiszpański siatkarz, wielokrotny reprezentant kraju. Występuje na pozycji przyjmującego. Wraz z reprezentacją Hiszpania zdobył złoty medal na Mistrzostwach Europy w 2007 roku rozgrywanych w Rosji.

Rafa Silva

Rafa Silva, właśc. Rafael Alexandre Fernandes Ferreira Silva (ur. 17 maja 1993 w Forte da Casa) – portugalski piłkarz występujący na pozycji pomocnika w portugalskim klubie SL Benfica oraz w reprezentacji Portugalii.

Rafa barierowa

Rafa barierowa – wał ciągnący się wzdłuż lądu, oddzielony od niego płytką laguną, np. Wielka Rafa Koralowa (dł. 2000 km) u północno-wschodniego wybrzeża Australii.

Rafa koralowa

Rafa koralowa – rafa będąca nagromadzeniem szkieletów organizmów rafotwórczych. Rafy koralowe powstają w morzach i oceanach, w których temperatura wody utrzymuje się powyżej 18 °C, a głębokość dochodzi do 50 m (obecnie na obszarach od 30°30′ szerokości geograficznej północnej do 35° szerokości geograficznej południowej). Rafy stanowią jedne z najbardziej wrażliwych na zmiany klimatu ekosystemy. Modele klimatyczne wskazują, że do 2050 roku rafy będą co roku poddawane stresowi temperaturowemu powodującemu blaknięcie.

Rafy koralowe leżą najczęściej u wybrzeży w strefie szelfu kontynentalnego, ale bywają również samotne, na przykład w kształcie atolu. Zajmują ok. 0,1% dna morskiego, ale w różnym stopniu zależy od nich ok. 25% wszystkich morskich gatunków. Korale potrzebują ciepłej wody o temperaturze od 18 °C, dlatego nie spotyka się ich powyżej 30° i 35° szerokości geograficznej północnej i południowej, odpowiednio. Zasolenie wody musi wynosić od 27‰ do 40‰ i powinna ona być w ruchu, by do organizmów docierało pożywienie. Koralowce są też bardzo wrażliwe na jej zanieczyszczenie.

Rafy koralowe są tworzone przez korale madreporowe oraz przez otwornice, stułbiopławy, mięczaki i mszywioły. Życie rozwija się na skrajnych częściach rafy gdzie tworzy skomplikowane ekosystemy.

Największą rafą koralową jest Wielka Rafa Koralowa, położona u wschodnich wybrzeży Australii.

Rafael Benítez

Rafael „Rafa” Benítez Maudes (ur. 16 kwietnia 1960 w Madrycie) – hiszpański piłkarz i trener. Obecnie jest trenerem w chińskim klubie Dalian Yifang.

Jest wychowankiem Realu Madryt. Ponadto był zawodnikiem klubów z Parli i Linares. W wieku dwudziestu sześciu lat zakończył piłkarską przygodę i poświęcił się działalności szkoleniowej. Początkowo pracował z dziećmi i młodzieżą, m.in. w Realu Madryt. Jako trener zespołu seniorów zadebiutował w 1995 roku w Realu Valladolid. Aż do 2001 roku, kiedy został szkoleniowcem Valencii CF, prowadził drużyny drugoligowe lub walczące o utrzymanie się w Primera División. Z Valencią dwukrotnie wywalczył mistrzostwo Hiszpanii oraz - w 2004 roku - Puchar UEFA. Dobrą passę kontynuował w Liverpoolu FC i dzięki wygraniu Pucharu Anglii oraz dwukrotnemu awansowi do finału Ligi Mistrzów stał się jednym z najbardziej cenionych współczesnych szkoleniowców. Kontrakt z Liverpoolem rozwiązał za porozumieniem stron 3 czerwca 2010 roku. Z dniem 8 czerwca 2010 roku stał się trenerem włoskiego klubu Inter Mediolan. 23 grudnia 2010 roku został zwolniony z funkcji trenera Interu Mediolan.

Rafael Navarro

Rafael "Rafa" Jesús Navarro Mazuecos (ur. 12 sierpnia 1990 w Salteras) – hiszpański piłkarz występujący na pozycji obrońcy w Deportivo Alavés.

Santa Monica Bay

Santa Monica Bay – zatoka Oceanu Spokojnego, w Kalifornii, USA. Jej granice są niejednoznaczne ale uważana jest za część Pacyfiku, linią brzegową łączącą Point Dume w Malibu i Palos Verdes Peninsula w południowo-zachodniej części Hrabstwa Los Angeles. Jej wschodni brzeg tworzy zachodnią granicę regionów Los Angeles Westside i South Bay. Zatoka zasilana była przez rzekę Los Angeles do 1825 roku, kiedy to wskutek działań płk. J.J. Warnera przeprowadzono katastrofalną w skutkach zmianę kierunku biegu rzeki. Dziś największą rzeką wpływającą do zatoki jest Ballona Creek. Inne to Malibu Creek i Topanga Creek.

Wzdłuż linii brzegowej zatoki leżą jedne z najbardziej znanych na świecie plaż: Malibu Lagoon State Beach, Will Rogers State Beach, Santa Monica State Beach i Dockweiler State Beach.

W zatoce znajduje się kilka znanych molo, wśród nich Malibu Pier, Santa Monica Pier, Venice Beach Pier Manhattan, Hermosa Beach Pier i Redondo Beach Pier oraz sztuczna rafa Chevron Reef używana do podwodnego surfowania. Zatoka jest bardzo popularnym całorocznym miejscem do wędkowania. W Marina del Rey znajduje się przystań jachtowa.

Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa (ang. Great Barrier Reef) – największa na świecie rafa koralowa, położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii, na Morzu Koralowym.

Największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, widoczna z kosmosu jako biała smuga na tle błękitnego oceanu.

Rafa znana była Aborygenom, a przez Europejczyków została odkryta 11 czerwca 1770 roku, kiedy brytyjski żeglarz James Cook (1728–1779) na okręcie „Endeavour” przypłynął do Australii podczas swojej pierwszej wyprawy na południe w latach 1768–1771.

W 1975 roku utworzono park morski – Park Morski Wielkiej Rafy Koralowej (ang. Great Barrier Reef Marine Park). W 1981 roku Wielka Rafa Koralowa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wyspy Ashmore i Cartiera

Wyspy Ashmore i Cartiera – terytorium zależne Australii składające się z rafy koralowej Ashmore i wyspy Cartier. Terytorium położone jest na Oceanie Indyjskim na północny zachód od Australii i południe od Indonezji.

Wyspy Morza Koralowego

Wyspy Morza Koralowego (Terytorium Wysp Morza Koralowego; ang. Coral Sea Islands, Coral Sea Islands Territory) – terytorium zależne Australii położone na wschód od australijskiego stanu Queensland. Terytorium obejmuje rafy koralowe i niewielkie wyspy rozrzucone na obszarze 780 000 km² Morza Koralowego i Morza Tasmana.

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.