Nabal

Nabal (hebr. נבל) – postać biblijna ze Starego Testamentu, pierwszy mąż Abigail, Kalebita. Był mieszkańcem miasta Maon, z posiadłością w Karmelu. Miał niespotykanie duże jak na tamte czasy stada, liczące 3000 owiec i 1000 kóz. Żył w XI w. p.n.e.

Nabal
Występowanie 1 Księga Samuela
Rodzina
Żona Abigail

Sprawa z Dawidem

Dawid ze swymi ludźmi uciekł z Chorsza na pustynię Maon szukając schronienia przed Saulem. Przebywali między nimi pasterze Nabala, którym pomagali pilnować stad i nie ukradli ani jednego zwierzęcia. Gdy później wyruszyli na pustynię Paran, był pora strzyżenia owiec. Stamtąd Dawid wysłał dziesięciu młodzieńców do Nabala z pozdrowieniem i prośbą o żywność. Kalebita nie znał Dawida, więc odmówił pomocy. W akcie zemsty ten drugi wraz z czterystoma ludźmi zorganizował wyprawę w celu zabicia Nabala, jego rodziny i wszystkich sług. Zawiadomiono o tym Abigail, która natychmiast wyruszyła naprzeciw Dawida. Dała mu wtedy duże zapasy jedzenia, którymi wcześniej objuczyła osły i przekonała go, by nie mścił się na jej mężu. Tymczasem Nabal upił się winem na uczcie w domu. Gdy rano wytrzeźwiał, żona opowiedziała mu o zamiarach Dawida przeciwko niemu. W tym momencie "Serce jego zamarło, a on stał się jak kamień".

Śmierć

Biblia podaje, że około 10 dni po tych wydarzeniach "Pan poraził Nabala tak, że umarł" (1 Sm 25, 38). Można się domyślać, że w tych słowach chodzi o nagłą śmierć, np. z powodu zawału serca itp.

Bibliografia

Abigail (żona Dawida)

Abigail (hebr. Abigail lub Abigal) – postać biblijna ze Starego Testamentu. Jedna z żon Dawida. Wcześniej była żoną zamożnego Nabala z miasta Maon. Była roztropna i atrakcyjna.

Gdy Nabal nie chciał udzielić pomocy żywnościowej Dawidowi i jego wojownikom, Abigail, dowiedziawszy się o tym, pomogła Dawidowi w tajemnicy przed mężem, unikając w ten sposób zemsty Dawida. Kiedy Nabal zmarł, Abigail została drugą żoną Dawida po Achinoam (1 Księga Samuela 25.3-43).

W czasie wyprawy Amalekitów przeciw Dawidowi Achinoam i Abigail zostały wzięte z mężem do niewoli. Po zwycięstwie nad Amalekitami i śmierci Saula Abigail pojechała z Dawidem do Hebronu, gdzie został namaszczony na króla. W tym mieście urodziła Kileaba.

Dawid spotyka Abigail

Dawid spotyka Abigail – obraz pędzla Petera Paula Rubensa, flamandzkiego artysty barokowego.

Tematyka obrazu została zaczerpnięta ze Starego Testamentu z 1 Księgi Samuela. Opisany epizod opowiada o pobycie Dawida i jego świty na pustyni Paran i o bogatym Nabalu i jego żonie Abigaili. Dawid poprosił Nabala o pożywienie dla swoich ludzi w zamian za wcześniejszą ochronę jego stad i pasterzy przebywających w Karmelu. Bogacz odmówił pomocy co wywołało gniew przyszłego króla. Postanowił krwawo rozprawić się z niewdzięcznikiem. Wraz ze swoimi żołnierzami wyruszył do domu Nabala. O niewdzięczności i odmowie Nabala, dowiedziała się jego żona. Będąc osobą roztropną i pragnąc zapobiec rzezi, nakazała zebrać pożywienie i wyruszyła na spotkanie z Dawidem:

Dawid po wysłuchaniu prośby kobiety i wychwaleniu jej roztropności przystał na jej prośby:

Rubens wybrał moment, gdy Abigail pada do stóp Dawida i prosi go o zaniechanie przezeń zemsty. Prawą ręka wskazuje na dary jakie przyniosła. Dawid wzruszony słowami kobiety, zdejmuje hełm, pochyla się ku niej z otwartymi ramionami i próbuje ją podnieść. Artysta podzielił obraz na dwie równe części. Po prawej stronie stoją wojownicy Dawida w zbroi, gotowi do walki. Na pierwszym planie jeden z paziów trzyma białego konia, na którym przybył Dawid. Po lewej stronie znajduje się orszak służących Abigail. Mężczyźni niosą kosze pełne bochenków chleba, dwie służki przyglądają się z zaciekawieniem rozgrywającej się scenie pojednania.

Przesłaniem obrazu jest możliwość pojednania w każdej sytuacji. Rubens przedstawia dwie charakterystyczne grupy figuralne, na tle spokojnego, idyllicznego krajobrazu wykonanego przez któregoś z uczniów Rubensa. Kompozycja obrazu przypomina wcześniejsze dzieło artysty pt. Spotkanie Abrahama i Melchizedeka z ok. 1624 roku, w którym kapłan Salem wraz ze swoją świtą ofiaruje chleb żołnierzom Dawida.

Religijna tematyka dzieła skłaniała do interpretacji sceny, jako zapowiedzi Eucharystii i ofiarowanie się Matki Boskiej jako orędowniczki.

Rubens, wraz z uczniami swej pracowni, wykonał co najmniej trzy kopie tego dzieła; dwie można obejrzeć w Detroit Institute of Arts oraz w J. Paul Getty Museum.

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.