Maurycy Lilien

Maurycy (Ephraim Moses) Lilien (ur. 23 maja 1874 w Drohobyczu, Galicja, zm. 18 lipca 1925 w Badenweiler, Niemcy) – polsko-żydowski grafik, malarz, fotograf, ilustrator książkowy[1]. Urodzony w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Od wczesnej młodości interesował się rysunkiem.

Z powodu złej sytuacji finansowej rodziny nie mógł ukończyć gimnazjum, ojca (tokarz drewna) nie było stać na kształcenie syna, był jednym z czworga rodzeństwa. W gimnazjum pierwszy raz rysunku uczył go nauczyciel Stefanowicz. By pomóc rodzinie podjął pracę u lwowskiego malarza szyldów Schapiry[2]. Dzięki pomocy rodziny ukończył szkołę realną i podjął studia artystyczne (1889-1893) w Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie, na czele której stał Jan Matejko. Uczył się rysunku w pracowniach Floriana Cynka i Izydora Jabłońskiego. W czasie studiów poznał Tadeusza Okonia, Stanisława Sęka, Karola Maszkowskiego.

Znów z powodu braku pieniędzy przerwał studia i wrócił do Drohobycza. W 1894 r. dostał zamówienie na dyplom obywatelski dla Kornela Ujejskiego za który otrzymał 50 złotych reńskich. Pieniądze te przeznaczył na kurs rysunku w Akademii Wiedeńskiej u prof. Krystiana Griepenkerla. Następnie podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Tworzył pod wpływem secesji. Artystycznie dojrzewał w klimacie Młodej Polski . Wykonał dziesiątki ilustracji do polskich oraz niemieckich czasopism. Ilustrował także Stary Testament. Był pierwszym artystą żydowskim, który swoją sztuką wspierał ruch syjonistyczny.

Lilien Ephraim Moses, Potop, 1923

Maurycy Lilien, Potop

Lilien Ephraim Moses, 1923, Szabat

Maurycy Lilien, Alegoria Szabatu

Lilien Ephraim Moses, 1923, Miedziany wąż

Maurycy Lilien, Miedziany wąż

Lilien Ephraim Moses, 1923, Jakub i anioł

Maurycy Lilien, Jakub i anioł

Lilien Ephraim Moses, 1923, Adam i Ewa

Maurycy Lilien, Adam i Ewa

Lilien
Maurycy Lilien

Zobacz też

Przypisy

  1. Ephraim Moses Lilien (1874-1925)przez Raymond Glaser (en)
  2. Katalog wystawy E. M. Liliena w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie 1914
18 lipca

18 lipca jest 199. (w latach przestępnych 200.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 166 dni.

Młoda Polska

Młoda Polska – polska odmiana modernizmu w literaturze, muzyce i sztuce polskiej przypadającego na lata 1890–1918. Nazwa tego prądu artystycznego jest analogiczna np. do Młodych Niemiec lub Młodej Skandynawii.

Regina Mundlak

Regina Mundlak (ur. 1887 w Kosakach, zm. 1942 w Treblince) – polska malarka, rysowniczka i rytowniczka pochodzenia żydowskiego.

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.