Ma’ariw

Ma’ariw (hebr.) מַעֲרִיב‬, (ang.) Maarivizraelska gazeta, wydawana od 1948 w Tel Awiwie, jeden z największych dzienników w kraju[1][2][3].

Ma’ariw
מַעֲרִיב‬
Maariw-Logo
Państwo  Izrael
Adres Tel Awiw
Rodzaj czasopisma dziennik
Pierwsze wydanie 1948
Strona internetowa

Przypisy

  1. The press in Israel (ang.). bbc.co.uk. [dostęp 2018-09-25].
  2. Israel Society & Culture: The Press (ang.). Jewish Virtual Library. [dostęp 2018-09-25].
  3. Israel (ang.). pressreference.com. [dostęp 2018-09-25].

Linki zewnętrzne

Awigdor Moskowicz

Awigdor Moskowicz (hebr. ‏'אביגדור מוסקוביץ‎; ur. 4 lutego 1953 w Giwat Brenner) – izraelski koszykarz grający na pozycji rozgrywającego.

Chefci-Bah

Chefci-Bah (hebr. חפציבה; ang. Hefzi-Bah lub także Heftziba; pol. Moje upodobanie) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Ha-Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Dawid Tabak

Dawid Tabak, hebr. דוד טבק (ur. 5 sierpnia 1927 w Bet Owed, zm. 21 lipca 2012) – izraelski lekkoatleta, sprinter.

Z wykształcenia był rolnikiem. Lekkoatletykę zaczął uprawiać w 1944 roku.

Podczas igrzysk olimpijskich w Helsinkach (1952) odpadał w fazie ćwierćfinałowej na 100 i 200 metrów.

Jego syn Beni był piłkarzem, m.in. Maccabi Tel Awiw.

Zmarł 21 lipca 2012, a pochowano go następnego dnia w Ramat ha-Szaron.

Giwat Ela

Giwat Ela (hebr. גִּבְעַת אֵלָה; ang. Givat Ela; pol. To Wzgórze) – wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Ha-Arec

Ha-Arec (hebr. ‏הארץ‎, dosł. „kraj” (Izraela); ang. Haaretz) – założony w 1919 roku najstarszy dziennik poranny w języku hebrajskim, wydawany w Izraelu. Publikowany jest w dwu językach: hebrajskim i angielskim.

Porównując z innymi dziennikami takimi jak „Ma’ariw” and „Jedi’ot Acharonot”, „Ha-Arec” ma mniej fotografii, teksty zaś są bardziej analityczne. Poza wiadomościami publikowane są również artykuły na tematy społeczne, recenzje książek, reportaże i komentarze polityczne. Około 65 000 czytelników regularnie kupuje hebrajskie wydanie. Anglojęzyczna wersja sprzedawana jest w Ameryce Północnej. Wszystkie artykuły są równolegle publikowane w Internecie.

Podczas odbywającej się w październiku 2007 konferencji CAMERA (Komitet dla Rzetelności Informacji z Bliskiego Wschodu w Ameryce) jej przewodnicząca Andrea Levin powiedziała: „Żadna inna gazeta wydawana w Izraelu nie może się pochwalić równie wielkim międzynarodowym uznaniem, ponieważ «Ha-Arec» reprezentuje najwyższy poziom i ma wprost zdumiewające internetowe wydanie w języku angielskim. Jest czytana przez miliony na całym świecie”.

Ja’ir Lapid

Ja’ir Lapid (hebr.: יאיר לפיד, ang.: Yair Lapid, ur. 5 listopada 1963 w Tel Awiwie) – izraelski dziennikarz, polityk i pisarz, a także żołnierz, aktor, scenarzysta i twórca muzyki filmowej, prezenter telewizyjny i bokser. Od 2012 lider ugrupowania Jest Przyszłość (Jesz Atid), od 2013 członek Knesetu, w latach 2013–2014 minister finansów. Syn Tommy’ego.

Josef Sorinow

Josef „Joji” Sorinov (hebr. ‏יוסף סורינוב‎; ur. 17 maja 1946 w Legnicy, zm. 1 lutego 2019 w Jerozolimie) – izraelski piłkarz grający na pozycji bramkarza.

Maariw

Maariw (hebr. מעריב, Ma`ariw, Na wieczór) – w judaizmie modlitwa wieczorna. Jest to jedna z trzech obowiązkowych modlitw codziennej liturgii. Należy ją odmówić po zmroku, lecz nie później niż o północy. Czasem łączona jest z modlitwą popołudniową – minchą. W czasie szabatu odmawia się ją nieco wcześniej. Maariw w Szabat zwana jest Kabalat Szabat.

Na maariw składają się Szema Jisrael i Amida.

Ora Namir

Ora Namir z domu Tojew (hebr.: אורה נמיר, ur. 1 września 1930 w Haderze, zm. 7 lipca 2019 w Tel Awiwie) – izraelska urzędniczka, działaczka społeczna, polityk i dyplomata, w 1992 minister ochrony środowiska, w latach 1992–1996 minister opieki społecznej, w latach 1974–1996 poseł do Knesetu z list Koalicji Pracy Partia Pracy, ambasador w Chinach i Mongolii. Żona Mordechaja Namira.

Ramat Jiszaj

Ramat Jiszaj (hebr. רמת ישי; ang. Ramat Yishai; pol. Wzgórza Jiszajego bądź Wzgórza Jessego) – samorząd lokalny położony w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Rezerwat przyrody Nachal Dalijja

Rezerwat przyrody Nachal Dalijja (hebr. שמורת נחל דליה, Szemurat Nachal Dalijja) – rezerwat przyrody chroniący dorzecze strumienia Nachal Dalijja na Wyżynie Manassesa, na północy Izraela.

Ron Leszem

Ron Leszem (hebrajski רון לשם, ang. Ron Leshem, ur. 20 grudnia 1976) – izraelski pisarz tworzący w języku hebrajskim.

Samorząd Regionu Ma’ale Josef

Samorząd Regionu Ma’ale Josef (hebr. מועצה אזורית מעלה יוסף, Mo'etza Azurit Ma’ale Josef; ang. Ma’ale Josef Regional Council) – samorząd regionu położony w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Sandala

Sandala (hebr. סנדלה; arab. صندلة; ang. Sandala) – arabska wieś położona w Samorządzie Regionu Ha-Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Stadion Miejski w Akce

Stadion Miejski w Akce (hebr. האצטדיון העירוני של עכו, HaItztadion HaIroni Shel Akko; pol. Stadion Miejski Akki) – stadion sportowy w mieście Akka, w Izraelu. Stadion może pomieścić 5000 widzów. Swoje spotkania rozgrywa na nim drużyna Hapoelu Akka.

Stadion im. Napoleona

Stadion im. Napoleona – stadion sportowy w mieście Akka, w Izraelu. Obiekt może pomieścić 2500 widzów. Dawniej swoje spotkania rozgrywała na nim pierwsza drużyna Hapoelu Akka, obecnie pełni on rolę boiska treningowego.

Szetula

Szetula (hebr. שתולה) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Ma’ale Josef, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Szomera

Szomera (hebr. שומרה) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Ma’ale Josef, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Tommy Lapid

Tommy Lapid, również Josef Lapid hebr. יוסף (טומי) לפיד (ur. jako Tomislav Lampel, 27 grudnia 1931 w Nowym Sadzie, zm. 1 czerwca 2008 w Tel Awiwie) – izraelski dziennikarz i polityk, członek Knesetu, wicepremier.

Najbardziej znany z czasów, kiedy stał na czele świeckiej partii liberalnej Szinui. Był jej liderem od 1999 do 2006 roku. Był zaciekłym przeciwnikiem wpływu na rząd żydowskich ortodoksyjnych ugrupowań i partii religijnych.

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.