Jusuf Habibie

Bacharuddin Jusuf Habibie, Rudy Habibie, B.J. Habibie (ur. 25 czerwca 1936 w Pare-Pare, zm. 11 września 2019 w Dżakarcie[1]) – indonezyjski polityk, prezydent w latach 1998–1999.

Ukończył studia w dziedzinie inżynierii lotniczej, początkowo w Bandung, następnie w Akwizgranie (Niemcy), a w 1965 obronił doktorat i pracował w Messerschmitt-Bölkow-Blohm w Hamburgu. W latach 1978–1998 był ministrem technologii i badań naukowych w rządzie prezydenta Suharto. Jako bliski współpracownik Suharto, w marcu 1998 został mianowany wiceprezydentem Indonezji, a po rezygnacji Suharto został prezydentem kraju 21 maja 1998.

W październiku 1999 zamierzał kandydować na kolejną kadencję, ale ostatecznie wycofał się przed wyborami. Na urzędzie prezydenta zastąpił go Abdurrahman Wahid.

Jusuf Habibie
Jusuf Habibie

Jusuf Habibie
Data i miejsce urodzenia 25 czerwca 1936
Pare-Pare
Data i miejsce śmierci 11 września 2019
Dżakarta
3. prezydent Indonezji
Okres od 21 maja 1998
do 20 października 1999
Poprzednik Suharto
Następca Abdurrahman Wahid
Signature of B. J. Habibie

Przypisy

  1. Former Indonesian President Bacharuddin Jusuf Habibie dies at 83.
11 września

11 września jest 254. (w latach przestępnych 255.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 111 dni.

21 maja

21 maja jest 141. (w latach przestępnych 142.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 224 dni.

25 czerwca

25 czerwca jest 176. (w latach przestępnych 177.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 189 dni.

Abdurrahman Wahid

Abdurrahman Wahid, znany także jako Gus Dur (ur. 7 września 1940 w Jombang, zm. 30 grudnia 2009 w Dżakarcie, Indonezja) – prezydent Indonezji w latach 1999 do 2001, przywódca Partii Przebudzenia Narodowego, którą założył po upadku reżimu Suharto.

Abdurraham Wahid objął urząd prezydenta w wyniku wyborów prezydenckich, które odbyły się w październiku 1999 roku. W chwili wybrania na urząd prezydenta był postrzegany przez społeczeństwo jako osoba, która poprawi stan gospodarki i zaprowadzi porządek w państwie. Krótko po wyborach doszło do nieporozumień między Wahidem a parlamentem. Jednocześnie pod presją społeczeństwa Wahid odsunął od władzy wojskowych odpowiedzialnych za mordy w Timorze. Prezydentowi zarzucano niezdolność do podejmowania ważnych decyzji (która doprowadziła do kryzysu finansowego w kraju), korupcję oraz niepotrzebne polemiki z różnymi grupami politycznymi. Wahid popadł w konflikty z elitami politycznymi i wojskowymi, które popierały poprzednie rządy Suharto. W 2001 roku odszedł ze stanowiska na rzecz Megawati Soekarnoputri.

Aczinowie

Aczinowie – grupa etniczna zamieszkująca głównie indonezyjską prowincję Aceh, leżącą na północnym krańcu Sumatry. Ich liczbę szacuje się na około 4 miliony. Aczinowie przyjęli sunnicki islam jako pierwszy lud archipelagu. Do dzisiaj są uważani za bardziej ortodoksyjnych muzułmanów od innych indonezyjskich grup etnicznych. W swojej historii niejednokrotnie byli zmuszeni do walki o autonomię i często występowali przeciwko narzucanej im z zewnątrz władzy.

Megawati Soekarnoputri

Megawati Soekarnoputri, Megawati Sukarnoputri (ur. 23 stycznia 1947) – indonezyjska polityk, przewodnicząca Demokratycznej Partii Indonezji – Walka oraz prezydent Indonezji w latach 2001–2004.

Córka pierwszego prezydenta Indonezji, Sukarno. Po odsunięciu od władzy jej ojca prowadziła życie rodzinne z daleka od polityki, mimo iż była przewidywana przez Sukarno na kontynuatorkę jego linii politycznej. W 1987 wstąpiła do Indonezyjskiej Partii Demokratycznej, w 1993 została przywódczynią partii. Tradycje rodzinne uczyniły z niej popularną postać na scenie politycznej; w 1996 reżim prezydenta Suharto zmusił ją do ustąpienia z funkcji szefa partii i odsunął od udziału w wyborach powszechnych w 1997. W 1999 roku Megawati Sukarnoputri założyła nowe ugrupowanie pod nazwą Demokratyczna Partia Indonezji – Walka.

Po ustąpieniu Suharto jego następca Jusuf Habibie rozpisał nowe wybory parlamentarne, które partia Sukarnoputri wygrała (czerwiec 1999); wkrótce ustąpił z funkcji prezydenta także Habibie, a nowym szefem państwa wybrano w październiku 1999 Gusa Dura. Megawati Sukarnoputri została wybrana na urząd wiceprezydenta Indonezji; w lipcu 2001 parlament odsunął schorowanego i skompromitowanego aferami korupcyjnymi otoczenia Wahida i przekazał urząd prezydenta Sukarnoputri.

W drugiej turze wyborów prezydenckich przegrała z Susilo Yudhoyono i nie została wybrana na kolejną kadencję we wrześniu 2004.

Nagroda im. Edwarda Warnera

Nagroda im. Edwarda Warnera – wyróżnienie przyznawane przez Radę ICAO osobom lub instytucjom za szczególne zasługi dla międzynarodowego lotnictwa cywilnego. Nazwa nagrody upamiętnia Edwarda Warnera, pierwszego przewodniczącego Rady ICAO.

Na nagrodę składają się medal i certyfikat. Medal wykonany jest ze złota z wyrytym nazwiskiem wyróżnionego. W certyfikacie opisane są zasługi, za które przyznano nagrodę. Nagroda Edwarda Warnera jest uznawana za najwyższe wyróżnienie w światowej społeczności lotniczej, gdyż przyznawana jest przez ICAO w imieniu wszystkich państw członkowskich organizacji.

Nominacje do nagrody przyjmuje pięcioosobowy komitet Rady ICAO. Rada przyznaje nagrodę nie częściej niż co trzy lata na wniosek komitetu.

Suharto

Suharto (ur. 8 czerwca 1921 w Kemusuk, zm. 27 stycznia 2008 w Dżakarcie) – polityk indonezyjski, wojskowy i prezydent Indonezji w latach 1967–1998.

Prezydenci Indonezji

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.