Jan Hirkan II

Jan Hirkan II (zm. 30 p.n.e.) – arcykapłan w 67 p.n.e. i w latach 63 p.n.e.40 p.n.e., król Judei w 67 p.n.e., etnarcha Judei w latach 47 p.n.e.40 p.n.e.

Był synem Aleksandra Jannaja i Aleksandry Salome.

Po śmierci matki w 67 p.n.e. został królem Judei, jednak trzy miesiące po objęciu rządów został pokonany pod Jerychem przez swojego młodszego brata Arystobula II. Został później oblężony w Świątyni Jerozolimskiej i zmuszony do zawarcia ugody z bratem. Na jej mocy Arystobulowi II przypadł tytuł królewski, zaś Jan Hirkan II miał zatrzymać wszystkie majętności.

Obawiając się o swoje życie Jan Hirkan zbiegł do Petry i w 65 p.n.e. z pomocą Nabatejczyków ruszył przeciwko bratu. Pokonany Arystobul został oblężony w świątyni jerozolimskiej. Jednak zdołał sobie zapewnić poparcie rzymskiego dowódcy Marka Skaurusa, stojącego na granicy Judei, co sprawiło, że większość zwolenników Hirkana przeszła na stronę jego brata.

Hasmoneese rijk
Państwo Machabeuszy do 63 p.n.e.
Judea na Pompeius
Rzymska Judea za Hyrkana II

Potomstwo

Bibliografia

Poprzednik
Aleksander Jannaj
Arcykapłan
76 p.n.e. - 66 p.n.e.
Następca
Arystobul II
Poprzednik
Aleksandra Salome
Król Judei
67 p.n.e. - 66 p.n.e.
Następca
Arystobul II
Poprzednik
Arystobul II
Król Judei
63 p.n.e. - 40 p.n.e.
Następca
Antygon
Poprzednik
Arystobul II
Arcykapłan
63 p.n.e. - 40 p.n.e.
Następca
Antygon
Antygon (syn Arystobula II)

Antygon (gr. Αντίγονος, hebr. ‏מתתיהו אנטיגונוס‎; zm. 37 p.n.e.) – król Judei od 40 p.n.e. oraz arcykapłan, ostatni władca z dynastii Hasmoneuszy.

Był młodszym synem Arystobula II. Objął rządy w 40 roku p.n.e., korzystając z poparcia partyjskiego księcia Pakorusa I. Jako król Judei kazał okaleczyć Jana Hirkana II, aby ten nie mógł dalej sprawować urzędu arcykapłana. Bezskutecznie próbował zdobyć Masadę, bronioną przez Józefa, brata Heroda Wielkiego. Gdy wiosną 37 roku p.n.e. Jerozolima została zdobyta przez Heroda, wspieranego przez Rzymian, Antygon został uwięziony i odesłany do Antiochii. Tam Antygon został ścięty na polecenie Marka Antoniusza.

Arcykapłan (w Biblii i judaizmie)

Arcykapłan (hebr. כהן גדול Kohen ha-Gadol) – najwyższy dostojnik religijny w starożytnym Izraelu od wyjścia z Egiptu do 70 n.e.

Arystobul II

Arystobul II (zm. 49 p.n.e.) – król Judei i arcykapłan w latach 67–63 p.n.e.

Był synem Aleksandra Jannaja.

Państwo Machabeuszy

Państwo Machabeuszy powstało w roku 142 p.n.e., gdy Demetriusz II Nikator przyznał Judzie niezależność. Uzyskanie autonomii terytorialnej było wynikiem zwycięstwa żydowskiego powstania Machabeuszów (lata 167-160 p.n.e.).

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.