Gemeinsame Normdatei

Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Gemeinsame Normdatei 2012 Opera
GND – zrzut ekranu

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Antonio da Negroponte

Antonio da Negroponte (ur. i zm. w XV wieku) – działający w Wenecji malarz renesansowy, nieznanego pochodzenia, znany z jedynego zachowanego dzieła, Madonna na tronie z Dzieciątkiem na tle kwiatów i owoców, znajdującego się w kościele San Francesco della Vigna.

GND

GND - ang. masa (elektryczność) (GrouND)

GND - ang. kontroler ruchu naziemnego (Ground Controller)

GND - niem.: Gemeinsame Normdatei (kontrola autorytatywna)

GND – oznaczenie literowe powiatu nowodworskiego na tablicach rejestracyjnych pojazdów w Polsce

Kontrola autorytatywna

Kontrola autorytatywna – określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Personennamendatei

Personennamendatei (PND) – kartoteka wzorcowa nazw osobowych, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Z końcem kwietnia 2012 dotychczasowe systemy klasyfikacji: Personennamendatei (PND), Schlagwortnormdatei (SWD), Gemeinsame Körperschaftsdatei (GKD) i Einheitssachtitel-Datei des Deutschen Musikarchivs (DMA-EST) włączone zostały do uniwersalnego systemu klasyfikacji Gemeinsame Normdatei (GND).

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.