Galicja (Hiszpania)

Galicja (hiszp. Galicia (wym. [ɡaˈliθja]), Comunidad Autónoma de Galicia; galic. Galicia, Comunidade Autónoma de Galicia; funkcjonuje również galicyjska forma Galiza (wym. [ɡaˈliθa]) dopuszczona przez Real Academia Galega, nie ma ona jednak statusu oficjalnego) – wspólnota autonomiczna Hiszpanii. W szerszym znaczeniu: region geograficzny i kraina historyczna na Półwyspie Iberyjskim z ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym w Santiago de Compostela. Graniczy z Asturią i Kastylią i Leonem od wschodu, z Portugalią od południa i z Oceanem Atlantyckim od północy i zachodu.

Comunidade Autónoma de Galicia
Comunidad Autónoma de Galicia
Wspólnota Autonomiczna Galicji
wspólnota autonomiczna
Cabo Ortegal (Spain)
Herb Flaga
Herb Flaga
Hymn: Os Pinos
Państwo  Hiszpania
Siedziba Escudo Santiago de Compostela.jpg Santiago de Compostela
Data powstania 28 kwietnia 1981
Prezydent Alberto Núñez
Feijóo
(Partia Ludowa Galicji)
Powierzchnia 29 574 km²
Populacja (2003)
• liczba ludności

2 737 000
• gęstość 92 os./km²
Języki urzędowe galicyjski, hiszpański
Liczba przedstawicieli w parlamencie
Liczba senatorów 19
Liczba posłów 25
Położenie na mapie Hiszpanii
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Hiszpania

Język

Jej spokrewnieni z Portugalczykami mieszkańcy posługują się językiem galicyjskim (galego), który obecnie silnie zhispanizowany, dał w średniowieczu początek językowi portugalskiemu.

Historia

W starożytności jej terytorium zamieszkiwały plemiona Iberów i Celtoiberów, głównie Gallekowie – twórcy wielu grodów, grodzisk – zw. obecnie castro – otoczonych często kilkoma murami, z domostwami wznoszonymi na planie koła i ze stożkowymi dachami ze słomy. Gallekowie utrzymywali się z hodowli zwierząt, połowu ryb i owoców morza. Byli też wspaniałymi złotnikami.

Długo opierali się władzy najpierw Kartagińczyków, a potem Rzymian. Mimo że większość Hiszpanii znalazła się pod panowaniem rzymskim już w czasach republiki po II wojnie punickiej (III w. p.n.e.), dopiero Augustowi udało się podporządkować północno-zachodnią część półwyspu stanowiącą dziś Galicję (I w. n.e.).

We wczesnym średniowieczu była ośrodkiem królestwa germańskich Swebów, którzy zajęli te tereny w czasie wędrówki ludów, potem wcielona do państwa Wizygotów (585). Wraz z nim na krótko podbita przez Arabów. Okresowo osobne Królestwo Galicji (910-929, 982-984 oraz 1065-1126), kiedy indziej lenno lub część Królestwa Leónu, wreszcie wraz z nim od 1230 w składzie Królestwa Kastylii. Odłączone od księstwa Galicji w 1097 hrabstwo Portucale dało początek Portugalii.

Santiago

Na terenie Galicji znajduje się sanktuarium w Santiago de Compostela – poświęcone pochowanemu w tym miejscu apostołowi św. Jakubowi (hiszp. Santiago). Jest ono celem pielgrzymek z całej Europy, które podążały przez północną Hiszpanię Camino de Santiago.

Współczesność

Obecnie jest osobną wspólnotą autonomiczną w ramach Królestwa Hiszpanii. Posiada własny parlament i rząd. Dzieli się na 4 prowincje (A Coruña, Lugo, Ourense i Pontevedra) i zajmuje pow. 29,4 tys. km kw.; liczba ludn. 2,8 mln. Główne miasto i ośrodek administracyjny A Coruña, ponadto Vigo, Santiago de Compostela, Lugo, Pontevedra. Rejon tradycyjnie związany z rybołówstwem, które jest tam silnie rozwinięte wraz ze związanymi gałęziami przemysłu. Gospodarka ta silnie ucierpiała w wyniku skażenia wód przybrzeżnych wywołanego zatonięciem w listopadzie 2002 roku u wybrzeży Galicji tankowca MT Prestige z dziesiątkami tysięcy ton ropy naftowej w zbiornikach.

Prezydenci wspólnoty autonomicznej

Zobacz też

  • Galicja – region w Europie Środkowej

Linki zewnętrzne

Abegondo

Abegondo – miasto w Hiszpanii, w prowincji A Coruña, we wspólnocie autonomicznej Galicja (Hiszpania). Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym w pobliżu historycznego miasta Betanzos.

Ares (A Coruña)

Ares – miasto w Hiszpanii, w prowincji A Coruña, we wspólnocie autonomicznej Galicja (Hiszpania).

Arteixo

Arteixo – miasto w północno-zachodniej Hiszpanii, w prowincji A Coruña, we wspólnocie autonomicznej Galicja (Hiszpania).

CD Lugo

Club Deportivo Lugo – hiszpański klub piłkarski grający obecnie w Segunda División, mający siedzibę w mieście Lugo, Galicja (Hiszpania).

Camariñas

Camariñas – rybackie miasto w Hiszpanii, w prowincji A Coruña, we wspólnocie autonomicznej Galicja (Hiszpania).

W miejscowości znajduje się kościół San Jorge z XVIII wieku. Jego najcenniejszym zabytkiem jest retabulum z rzeźbami świętych autorstwa José Ferreiro.

Cambados

Cambados – miasto w Hiszpanii w prowincji Pontevedra we wspólnocie autonomicznej Galicja (Hiszpania).

Cambre

Cambre – miasto w północno-zachodniej Hiszpanii, w prowincji A Coruña, we wspólnocie autonomicznej Galicja (Hiszpania).

Cedeira

Cedeira – miasto w Hiszpanii, w prowincji A Coruña, we wspólnocie autonomicznej Galicja (Hiszpania).

Celanova

Celanova – miasto w Hiszpanii, w prowincji Pontevedra, we wspólnocie autonomicznej Galicja (Hiszpania).

Marín

Marín – miasto w Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Galicja (Hiszpania), w prowincji Pontevedra. W 2007 liczyło 26 103 mieszkańców.

Noia (Hiszpania)

Noia (w starożytności Noega) – miasto w Hiszpanii, w prowincji A Coruña, we wspólnocie autonomicznej Galicja (Hiszpania). Według tradycji miasto zostało założone przez prawnuka biblijnego Noego, stąd nazwa miasta i arka oraz gołębica z gałązką oliwną.[potrzebny przypis] Największy rozkwit miasta przypadł na XV wiek- wtedy Noia była jednym z najważniejszych portów Galicji.

Ortigueira

Ortigueira – miasto w Hiszpanii, w prowincji A Coruña, we wspólnocie autonomicznej Galicja (Hiszpania).

Orujo

Orujo (gal. - oruxu) - hiszpański winiak produkowany z wytłoków winogronowych. Jest to odpowiednik włoskiej grappy. Napój zawiera 40-50 % alkoholu.

Ojczyzną tego alkoholu jest Galicja, gdzie nazywany jest aguardente lub caña. Występuje jako alkohol czysty lub żółty (w wersji ziołowej).

Padrón

Padrón – miasto w Hiszpanii, w prowincji A Coruña, we wspólnocie autonomicznej Galicja (Hiszpania). Nazwa miasta pochodzi od hiszpańskiego słowa padrón – głaz, kamień, do którego miał przycumować statek wiozący ciało św. Jakuba. Miejscowość obsługuje stacja kolejowa A Escravitude.

Paradela

Paradela - gmina w Lugo (Galicja), w północno-zachodniej Hiszpanii.

Ribadeo

Ribadeo – miasto w Hiszpanii, w prowincji Lugo, we wspólnocie autonomicznej Galicja (Hiszpania).

Rábade

Rábade – miasto w Hiszpanii w regionie Galicji w prowincji Lugo, położone w odległości 13,5 km od stolicy prowincji – Lugo.

Valle de Oro

Valle de Oro (w jęz. galicyjskim O Valadouro) – miasto w Hiszpanii w północno-wschodniej Galicji w prowincji Lugo.

Verín

Verín − miasto w Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Galicja (Hiszpania).

Wspólnoty autonomiczne, prowincje oraz miasta autonomiczne Hiszpanii
Wspólnoty autonomiczne
Prowincje
Miasta autonomiczne
Prowincje i okręgi Galicji
A Coruña
Lugo
Ourense
Pontevedra

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.