Ferrovia Circumetnea

Ferrovia Circumetnea – regionalna wąskotorowa linia kolejowa we wschodniej Sycylii, okrążająca wulkan Etna. Budowę pierwszego odcinka Catania Borgo – Adernò rozpoczęto w 1889, a do użytku został on oddany w 1895[1][2]

Linia ma około 110 km długości[1][3] i zatacza prawie pełen okrąg wokół wulkanu Etna. Początkowa stacja znajduje się w Katanii (stacja Catania Borgo), a końcowa w miejscowości Riposto, około 28 km na północny wschód od Katanii. Przejazd bez przesiadek zajmuje około 3 godzin[4].

Przez kilkadziesiąt lat początkową stacją kolei była Catania Porto, w południowej części miasta. Od 1999 około 4-kilometrowy odcinek Porto – Borgo przeniesiono pod ziemię, tworząc w ten sposób linię nowego metra, zaś kolej Circumetnea startuje od stacji Borgo[1].

Zarówno metro katańskie, jak i kolej Circumetnea, obsługiwane są przez przewoźnika o tej samej nazwie – Ferrovia Circumetnea (w skrócie FCE).

Mappa ferr Circumetnea
Mapa kolei Circumetnea
Circumetnea stazione di randazzo
Wagon kolei Circumetnea

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. a b c LA STORIA DELLA FERROVIA (wł.). www.circumetnea.it. [dostęp 2013-10-27].
  2. La Ferrovia Circumetnea (wł.). www.bronteinsieme.it. [dostęp 2013-10-27].
  3. La Circumetnea (wł.). digilander.iol.it. [dostęp 2013-10-27].
  4. Timetables (ang.). www.circumetnea.it. [dostęp 2013-10-27].
Newag

Newag – polskie przedsiębiorstwo produkcyjne (spółka akcyjna) specjalizujące się w produkcji oraz modernizacji taboru szynowego, zarówno spalinowego, jak i elektrycznego, oraz wagonów pasażerskich. Główna siedziba spółki znajduje się w Nowym Sączu, a w Gliwicach znajdował się Zamiejscowy Wydział Produkcji Lokomotyw Elektrycznych. Pojazdy wyprodukowane przez Newag eksploatowane są w Polsce i we Włoszech. Zakłady wywodziły się z warsztatów kolejowych założonych w 1876 roku, a w latach 1952–2005 funkcjonowały jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (ZNTK) Nowy Sącz.

Newag Vulcano

Newag Vulcano (typ 226M, oznaczenie przewoźnika DMU-001 ÷ 004) – dwuczłonowy, wąskotorowy spalinowy zespół trakcyjny produkowany przez Newag z Nowego Sącza dla Ferrovia Circumetnea do obsługi połączeń wokół wulkanu Etna. Powstały cztery zespoły, a w grudniu 2017 zamówiono kolejne cztery sztuki.

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.