Dom studencki

Dom studencki (dom akademicki, pot. akademik) – obiekt mieszkalny dla studentów w czasie studiów wyższych, będący pod nadzorem uczelni[1].

Miasteczko Studenckie AGH w nocy
Miasteczko Studenckie AGH – największy kampus w Polsce

Opis

Na ponad 1,5 mln studentów w Polsce przypadają 504 domy studenckie, które oferują 136 905 miejsc. Oznacza to, że akademiki mogą zaspokoić tylko 8,8% zapotrzebowania na kwatery dla studentów.[2]

Na terenie domów studenckich zastosowanie mają takie same przepisy, jak na terenie uczelni (pewna autonomia).

Akademiki niekiedy są usytuowane w obrębie osiedli akademickich – kampusów.

Pochodzenie nazwy

Nazwa akademik powstała od nazwy własnej jednego z pierwszych domów studenckich jaki powstał w PolsceDS Akademik, zastępując wcześniejszą bursę[3]. To placówka Politechniki Warszawskiej wybudowana w latach dwudziestych XX w. w Warszawie. Nazwa tego budynku do dziś nie została zmieniona.

Zobacz też

Przypisy

  1. Dom studencki. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2014-01-22].
  2. Maximilian Mendel, Mieszkania dla studentów receptą na nieubłaganą demografię
  3. Hanna Faryna-Paszkiewicz. Akademik. „Ochotnik”. 56 (11), s. 7, listopad 2009. Ośrodek Kultury Ochoty. ISSN 1734-5510 (pol.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Akademik

akademik – wysoki tytuł naukowy członków akademii

akademik – potocznie dom studencki

„Akademik” – DS Politechniki Warszawskiej

„akademik” - tak w Galicji nazywano studentów akademii; określenie "student" oznaczało zaś "gimnazjalistę" - ucznia szkoły średniej, dającej maturę i możliwość jednorocznej służby wojskowej

Aleje Politechniki w Łodzi

Aleje Politechniki w Łodzi – ulica w Łodzi, mająca około 2,3 km długości, położona w dzielnicy Górna oraz (odcinek Radwańska – Wróblewskiego) w dzielnicy Polesie. Zaczyna się przy skrzyżowaniu z ulicą Radwańską (jako przedłużenie ulicy Żeromskiego), zaś kończy się rondem Lotników Lwowskich. Aleja na całej długości jest dwujezdniowa oraz ma torowisko tramwajowe.

Budynek Domu Studenckiego nr 1 w Toruniu

Budynek Domu Studenckiego nr 1 w Toruniu – gmach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w którym znajduje się Dom Studencki nr 1.

Bursa (budynek)

Bursa – internat zwany tak od wspólnej sakiewki (łac. bursa – sakiewka, kasa), z której, dzięki hojności dobroczyńców, korzystali niezamożni uczniowie.

Bursa Jagiellońska w Krakowie

Bursa Jagiellońska – dom studencki i hotel asystencki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, otwarty w 1976, usytuowany przy ul. Śliskiej 14 w starej części Podgórza.

Swoją nazwą nawiązuje do krakowskiej Bursy Ubogich ufundowanej w 1409 przez Jana Isnera, a po jej odnowieniu w XVI w. przez Annę Jagiellonkę nazywanej także Bursą Jagiellońską.

Od wielu lat „Bursa Jagiellońska” obsługuje również turystów, jest jednym z najstarszych krakowskich hosteli.

W 2009 budynek został docieplony, zaś podczas wakacji 2010 zostały odnowione wnętrza akademika i hostelu.

Dom Studencki Akademik

Dom Studencki Politechniki Warszawskiej „Akademik” – centralny budynek najstarszego kompleksu domów studenckich w Polsce, wzniesionego w latach dwudziestych XX w. Usytuowany w Warszawie, przy ul. Akademickiej 5, na południowej pierzei pl. Narutowicza. Początkowo znany jako Dom Techników im. Gabriela Narutowicza. Napis ten widnieje jeszcze na budynku od strony ul. Mochnackiego. Od jego nazwy powszechnie stosuje się w języku polskim wyraz akademik, określający miejsce zbiorowego zamieszkania studentów.

Dom Studencki Hanka w Poznaniu

Dom Studencki Hanka – dom studencki należący do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, mieszczący się w zabytkowym budynku przy Alei Niepodległości 26 w centrum Poznania na osiedlu samorządowym Stare Miasto. Obiekt charakteryzuje się klasycznymi formami architektonicznymi.

Dom Studencki Jowita w Poznaniu

Dom Studencki Jowita (potocznie: Akumulatory, od reklamy Centry na zwieńczeniu lub Sezam, od Seksualne Zaplecze Merkurego) – modernistyczny dom studencki należący do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, mieszczący się na Jeżycach, przy ul. Zwierzynieckiej. Stanowi jedną z dominant architektonicznych otoczenia Ronda Kaponiera, będąc przeciwwagą dla zlokalizowanego po drugiej stronie ul. Zwierzynieckiej hotelu Merkury. Oddany do użytku w 1964 w ramach długofalowego planu rozwoju UAM na lata 1959-1965.

13-kondygnacyjny budynek z dwiema kondygnacjami podziemnymi zaprojektowano w poznańskim Miastoprojekcie, a jego autorami byli Witold Milewski i Zygmunt Skupniewicz. Obiekt mieści segmenty grupujące pokoje dwuosobowe o podwyższonym standardzie (w okresach wakacyjnych miał przyjmować gości targowych - tereny MTP są zlokalizowane w pobliżu). Obok stoi dwupiętrowe skrzydło z programem socjalnym, mieszczące m.in. sklepy, stołówkę, klub studencki Akumulatory i galerię sztuki. Jowitę zaprojektowano w ten sposób, by w dzień ze śnieżnobiałą elewacją kontrastowały ciemne otwory okienne, a w nocy prezentował się negatyw tego wzoru. Białą elewację tworzą odpady poprodukcyjne - potłuczona ceramika. Jej pozyskanie w latach 60. XX wieku stanowiło poważny problem, gdyż była to technologia niestandardowa, co wymagało wprowadzenia projektu do planu sześcioletniego oraz uzyskania świadectwa Instytutu Techniki Budowlanej. Wszystko to opóźniłoby poważnie budowę. Dzięki działaniom administracyjnym udało się jednak pokonać opory biurokratyczne w tym zakresie i pozyskać stłuczkę w Fabryce Porcelany w Chodzieży. W pierwszej fazie projektu Jowita miała mieć formę dwóch 18-kondygnacyjnych wieżowców, ale od tego pomysłu odstąpiono (obowiązywała zasada, że w miastach wojewódzkich buduje się do 11 kondygnacji, a wyżej tylko w Warszawie).

W pobliżu budynku znajduje się drukarnia Concordia, Osiedle Vesty oraz hotel Sheraton Poznań, do 2003 zlokalizowane było kino „Bałtyk”.

Dom Studencki Mrowisko w Opolu

Dom Studencki Mrowisko w Opolu – dom studencki należący do Uniwersytetu Opolskiego (wcześniej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu), zlokalizowany w Opolu przy ulicy Katowickiej 87. Obiekt charakteryzuje się socrealistycznymi formami architektonicznymi. Powstał w latach 1954–1956 jako pierwszy tego typu obiekt w mieście.

Dom Studencki „Pancernik”

Dom Studencki „Pancernik” (niem. Haus Nr 7, Turmhaus, Radinghaus, WuWA Dämpfer) – modernistyczny wielorodzinny dom mieszkalny we Wrocławiu, znajdujący się przy ul. Tramwajowej 2b, wybudowany jako dom wzorcowego osiedla wystawy „Mieszkanie i Miejsce Pracy” według projektu Adolfa Radinga. Po II wojnie światowej zaadaptowany na akademik Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dom Studencki „Riviera”

Dom Studencki „Riviera” – dom studencki Politechniki Warszawskiej znajdujący się przy ul. Waryńskiego 12 w Warszawie.

Domy studenckie Zbyszko i Jagienka

Domy studenta Zbyszko i Jagienka – dwa modernistyczne akademiki w Poznaniu przy ul. Piątkowskiej, będące (pod względem formalnym) jednymi z lepszych w kraju adaptacji idei Le Corbusiera w warunkach realnego socjalizmu. Należą do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Domy studenckie ukończono w 1968 według projektu warszawskich architektów J. Czaplickiego i W. Janickiej (przed II wojną światową na tym terenie funkcjonowała fabryka stalówek Goślińskiego). Pierwotnie stanąć miały w Lublinie. Oba obiekty w dolnych kondygnacjach mieściły część socjalną (w tym popularny do lat 90. XX w. klub Cicibór). Na wyższych piętrach znajdowały się 4-osobowe pokoje studenckie. Ostatnia kondygnacja przeznaczona była, zgodnie z zaleceniami Le Corbusiera, na rekreację (otwarta przestrzeń, ławki). Budynki formalnie i funkcjonalnie wyraźnie nawiązują do Jednostki marsylskiej (Unité d'Habitation). Domy usytuowano na wzniesieniu (skraj doliny Bogdanki) w ten sposób, aby z górnych pięter podziwiać można było panoramę Poznania.

W latach późniejszych obok Zbyszka i Jagienki wybudowano trzy dodatkowe akademiki (Danuśka, Jurand i Maćko), o znacznie banalniejszej architekturze. Nazwa wszystkich domów studenckich pochodzi od imion bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza – Krzyżacy.

15 kwietnia 1983 pożar domu Zbyszko strawił część pomieszczeń tego obiektu, w tym uniwersyteckie centrum radiowe.

Na początku lat 90. XX w. z DS "Zbyszko" emitowany był program rozgłośni UNI FM. Radio nie otrzymało jednak koncesji i emisja musiała zostać zawieszona. Studio jest zachowane do dzisiaj.

Oba budynki przeszły kapitalne remonty (Zbyszko w 2009, a Jagienka w 2010), podczas których przebudowano wnętrza tworząc dwu- i jednoosobowe pokoje z łazienkami. W 2011 umieszczono na dachach neony z nazwami budynków, które wzornictwem liter nawiązują do lat 60. XX wieku.

11 kwietnia 2012, po generalnym remoncie, klub studencki Cicibór zaczął ponownie działać.

Hotele w Toruniu

Hotele w Toruniu – wykaz obiektów hotelowych na terenie Torunia.

Kampus Ochota

Kampus Ochota – miasteczko uniwersyteckie w Warszawie, na Ochocie, pomiędzy ulicami: Wawelską, Żwirki i Wigury, Ks. Trojdena, Pawińskiego, Wolnej Wszechnicy i Pasteura, w którym, w bezpośrednim sąsiedztwie, znajdują się instytucje naukowe i akademickie.

Plany utworzenia w południowo-zachodniej części Warszawy Dzielnicy Nauki, a później Dzielnicy Wiedzy przedstawiano w różnych okresach dwudziestego wieku, jednak w praktyce zrealizowano je szczątkowo. W latach 20. przy ówczesnej ulicy Opaczewskiej wybudowano budynek Wolnej Wszechnicy, a przy Wawelskiej Instytutu Radowego, a tuż przed wybuchem II wojny światowej gmach Instytutu Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Po wojnie pierwszy z tych budynków przejęła Wojskowa Akademia Polityczna im. Feliksa Dzierżyńskiego, a w latach 50. został on rozbudowany o nowe skrzydło od ulicy Pasteura, kilkadziesiąt lat później przejęte przez Uniwersytet Warszawski. W ich pobliżu, przy ulicy Pasteura w ramach tworzenia socrealistycznej Dzielnicy Wiedzy umiejscowiono budynki Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, a przy ulicy Żwirki i Wigury budynek uniwersyteckiego Wydziału Geologii. Dalekosiężny plan Dzielnicy Wiedzy zarzucono, natomiast na przydzielonych gruntach Uniwersytet Warszawski, Akademia Medyczna i instytuty PAN wybudowały kolejne budynki. W ten sposób mimo braku spójnego planu urbanistycznego, pomiędzy ulicami Wawelską a księcia Trojdena oraz Grójecką a Żwirki i Wigury na przełomie XX i XXI wieku znalazły się budynki kilkunastu jednostek zajmujących się głównie naukami matematyczno-przyrodniczymi i medycznymi.

Kampusy Uniwersytetu Gdańskiego

Kampusy Uniwersytetu Gdańskiego

Klub „Remont”

Klub „Remont”, także „Riviera-Remont” – klub studencki znajdujący się przy ul. Waryńskiego 12a w Warszawie, w kompleksie Domu Studenckiego „Riviera”.

Miasteczko Studenckie AGH

Miasteczko Studenckie AGH (daw. Miasteczko Studenckie im. XX-lecia PRL) – miasteczko uniwersyteckie w Krakowie, w Dzielnicy V Krowodrza.

Prawie w całości usytuowane pomiędzy ul. Reymonta, Tokarskiego, Nawojki i Miechowską. Generalnym projektantem był Tomasz Mańkowski.

Ulica Chlebnicka w Gdańsku

Ulica Chlebnicka (dawniej: ulica Ław Chlebowych, niem. Brotbänkengasse) – jedna z ulic w Gdańsku na Głównym Mieście. Wymieniana już w 1337 (jako platea pistorum), 1382 platea panum. Nazwa pochodzi od znajdujących się tu ław (straganów), na których handlowano pieczywem.

Ulica zaczyna się w okolicy Bazyliki Mariackiej (jako przedłużenie ulicy Piwnej) i dochodzi do Bramy Chlebnickiej. Znajduje się na niej kilka godnych uwagi kamienic, wśród których wyróżniają się nr 16 – Dom Angielski, renesansowy, z lat 1568-70; nr 14 – późnogotycki Dom Schlieffów z 1520, z kamienną dekoracją fasady (oba należą do kompleksu kamienic użytkowanych przez Dom Studencki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku); nr 2 – renesansowa tzw. Szkoła Mariacka z 1581 (obecnie siedziba Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki), nr 28 –

wczesnobarokowy dom Holwela z 1652.

23 sierpnia 1907 przy ulicy doszło do katastrofy budowlanej - zawaleniu uległ dom nr 47/48. W wyniku wypadku nikt nie zginął, ale straty materialne były znaczne.

W 2018 zaprezentowano koncepcję budowy kamienic w miejscu dawnych Ław Mięsnych.

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej (ang. Pedagogical University of Cracow) – państwowa uczelnia pedagogiczna w Krakowie. Jest kontynuacją utworzonej 11 maja 1946 Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, która rozpoczęła działalność 25 października 1946.

Według rankingu prowadzonego przez miesięcznik „Perspektywy” zajmuje konsekwentnie pierwsze miejsce wśród uczelni pedagogicznych w Polsce.

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.