Biała Róża

Biała Róża (niem. Weiße Rose) – działająca, głównie w Monachium, od czerwca 1942 do lutego 1943 niemiecka grupa antynazistowska o orientacji chrześcijańskiej[1].

Scholl-Denkmal, München
Upamiętnienie Białej Róży przed frontem Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium

Historia

Trzon organizacji tworzyło pięcioro studentów monachijskiego uniwersytetu: rodzeństwo Hans Scholl i Sophie Scholl, Christoph Probst, Alexander Schmorell i Willi Graf. Szóstym członkiem trzonu grupy został profesor Kurt Huber. Biała Róża stawiała sobie za zadanie obalenie systemu nazistowskiego pokojowymi metodami. Aktywiści zajmowali się pisaniem ulotek i ich powielaniem oraz dystrybucją, a także malowali w publicznych miejscach antynazistowskie hasła. W 1943 roku wszyscy jej główni członkowie podczas procesów pokazowych przed Trybunałem Ludowym zostali skazani na śmierć przez ścięcie (przewodniczył tym rozprawom sędzia Roland Freisler)[1].

Odniesienia w kulturze

  • Album Whatever It May Take (2002) niemieckiej grupy muzycznej Heaven Shall Burn w całości poświęcony jest ruchowi Biała Róża oraz samej Sophie Scholl. Na okładce reedycji z 2007 roku znajduje się zdjęcie białej róży, z której wypływa krew.
  • Sophie Scholl – ostatnie dni (2005) jest niemieckim filmem nakręconym na podstawie oryginalnych protokołów sporządzonych przez gestapo z przesłuchań Sophie i Hansa Schollów oraz Christopha Probsta.

Przypisy

  1. a b Chaussy i in.

Bibliografia

  • Chaussy U., Müller-Baltschun B., Müller F.J. , 2005: Biała Róża. Weiße Rose Stiftung e.V. München
Biała Róża (ujednoznacznienie)

Biała Róża - niemiecka organizacja antyfaszystowska

Biała Róża - wieś w województwie łódzkim

Biała Róża – osada leśna w woj. wielkopolskim

Biała Róża - włoska partia polityczna

Biała Róża - powieść z cyklu Czarna Kompania

Biała Róża (województwo wielkopolskie)

Biała Róża – osada leśna w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie krotoszyńskim, w gminie Kobylin.

Zobacz też: Biała Róża

Biała Róża (województwo łódzkie)

Biała Róża – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Rozprza.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego.

Bruno Tabacci

Bruno Tabacci (ur. 27 sierpnia 1946 w Quistello) – włoski polityk, parlamentarzysta, były prezydent Lombardii, lider partii Biała Róża i Centrum Demokratycznego.

Godło

Godło – symbol wyróżniający, znak rozpoznawczy przynależności osoby bądź przedmiotu do szerszej grupy rodowej, prawnej lub społecznej, np. herb, gmerk, logo.

Godło państwowe

Godło państwowe – symbol reprezentujący dane państwo, niebędący herbem państwowym.

Gromada Niechcice

Gromada Niechcice – dawna gromada, czyli najmniejsza jednostka podziału terytorialnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1954–1972.

Gromady, z gromadzkimi radami narodowymi (GRN) jako organami władzy najniższego stopnia na wsi, funkcjonowały od reformy reorganizującej administrację wiejską przeprowadzonej jesienią 1954 do momentu ich zniesienia z dniem 1 stycznia 1973, tym samym wypierając organizację gminną w latach 1954–1972.

Gromadę Niechcice siedzibą GRN w Niechcicach utworzono – jako jedną z 8759 gromad na obszarze Polski – w powiecie piotrkowskim w woj. łódzkim, na mocy uchwały nr 35/54 WRN w Łodzi z dnia 4 października 1954. W skład jednostki weszły obszary dotychczasowych gromad Gieski, Niechcice, Świerczyńsko, Truszczanek, Wola Niechcicka Nowa, Wola Niechcicka Stara i Wroników ze zniesionej gminy Rozprza oraz wieś Biała Róża i wieś Budy Porajskie z dotychczasowej gromady Huta Porajska ze zniesionej gminy Parzniewice w tymże powiecie. Dla gromady ustalono 22 członków gromadzkiej rady narodowej.

Gromada przetrwała do końca 1972 roku, czyli do kolejnej reformy gminnej.

Hans Scholl (pacyfista)

Hans Scholl (ur. 22 września 1918, zm. 22 lutego 1943 w Monachium) – członek nielegalnej pacyfistycznej organizacji Biała Róża (działającej w III Rzeszy), skazany za zdradę na ścięcie na gilotynie i stracony.

W wieku 15 lat dołączył do Hitlerjugend, uczestniczył też w zjazdach nazistowskich w Norymberdze. W grudniu 1937, po donosie jego byłego kochanka Rolfa Futterknechta, został zatrzymany przez Gestapo i oskarżony o niemoralne zachowanie. Scholl nie zaprzeczył, oświadczając: Mogę tylko wyjaśnić powody moich działań wielką miłością, jaką żywiłem do Futterknechta. Sąd oczyścił go z zarzutów, uznając, że była to jedynie młodzieńcza aberracja.

18 lutego 1943 przyłapano go, wraz z siostrą Sophie, na kolportowaniu ulotek na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium i przekazano gestapo. 22 lutego, razem z siostrą oraz ich przyjacielem Christophem Probstem, po krótkim procesie został skazany na śmierć. Wyrok wykonano jeszcze tego samego dnia.

Herb gminy Gidle

Herb gminy Gidle przedstawia na tarczy dzielonej w pas w polu górnym, błękitnym popiersie ukoronowanej Madonny z ukoronowanym Dzieciątkiem w czerwonej szacie wierzchniej i błękitnej spodniej, między srebrnymi kwiatami lilii o złotych łodygach. W polu dolnym, czerwonym pięciopłatkowa, biała róża o złotym środku i listkach.

NGC 7789

NGC 7789 (również OCL 269 lub Biała Róża) – gromada otwarta znajdująca się w gwiazdozbiorze Kasjopei. Odkryła ją Caroline Herschel 30 października 1783 roku. Jest położona w odległości ok. 5,9 tys. lat świetlnych od Słońca.

Ma około stu bladych gwiazd w koncentrycznych łukach. Badania astrofizyczne pokazały 583 członków gromady.

Rodzeństwo Schollów

Rodzeństwo Schollów (niem. Geschwister Scholl) – Hans Scholl i Sophie Scholl, członkowie antynazistowskiej organizacji Biała Róża, w powojennych Niemczech będący symbolem oporu przeciw reżimowi nazistowskiemu i odwagi cywilnej.

Studiowali na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium, gdzie poprzez napisy na ścianach i kolportowanie ulotek wzywali do „biernego oporu” przeciwko reżimowi i jego zbrodniczym przywódcom. Zostali aresztowani 18 lutego 1943 i cztery dni później skazani na śmierć, wraz z ich przyjacielem Christophem Probstem, przez Trybunał Ludowy pod przewodnictwem Rolanda Freislera. Zgilotynowano ich, jeszcze tego samego dnia, w więzieniu Stadelheim i pochowano na cmentarzu przy Perlacher Forst (Friedhof am Perlacher Forst).

Genealogicznie rzecz biorąc, rodzeństwo liczyło sześć osób: Inge (1917–1998), Hans (1918–1943), Elisabeth (ur. 1920), Sophie (1921–1943), Werner (1922–1944) i Thilde (1925–1926). Inge Scholl, po mężu Aicher, po wojnie zaangażowała się w ruch pokojowy i napisała kilka książek na temat Białej Róży.

Rosa per l’Italia

Róża dla Włoch (wł. Rosa per l’Italia) – włoska centrowa partia polityczna o profilu chadeckim. Pierwotnie funkcjonująca pod nazwą Biała Róża (Rosa Bianca).

RB została założona w styczniu 2008 z inicjatywy grupy polityków Unii Chrześcijańskich Demokratów i Demokratów Centrum z deputowanym Brunem Tabaccim i związkowcem Savinem Pezzottą na czele, działających dotychczas jako frakcja UDC łącząca działaczy sceptycznie nastawionych do dalszej współpracy z Silviem Berlusconim. Rozłam nastąpił, gdy władze chadeków zdecydowały się nie wspierać próby tworzenia nowego rządu przez Franca Mariniego i dążyć do przedterminowych wyborów.

Białą Różę zasiliła grupa znanych polityków związanych dawniej ze Stokrotką, którzy nie akceptowali powołania Partii Demokratycznej, a także m.in. poseł do PE i były piłkarz Gianni Rivera.

Po skróceniu kadencji parlamentu w lutym 2008 partia początkowo planowała wystawienie własnych list wyborczych. Ostatecznie przystąpiła do Unii Centrum, tworzonej głównie na bazie UDC, z której listy w przedterminowych wyborach trzech jej liderów uzyskało mandaty w Izbie Deputowanych. Wkrótce po wyborach jeden z jej liderów, Mario Baccini, założył własne ugrupowanie pod nazwą Federacja Chrześcijańskich Ludowców, z którym przeszedł do Ludu Wolności. W 2009 jego następca, Bruno Tabacci, odszedł do Sojuszu dla Włoch.

Faktyczne kierownictwo partii przejął Savino Pezzotta. W 2013 doprowadził do opuszczenia przez to ugrupowanie federacji UdC.

Róża (gmina Biała)

Róża – część wsi Gostomia w Polsce położony w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, w gminie Biała.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa opolskiego.

Róża (ujednoznacznienie)

róża – rodzaj roślin z rodziny różowatych

Savino Pezzotta

Savino Pezzotta (ur. 25 grudnia 1943 w Scanzorosciate) – włoski polityk, działacz związkowy, lider partii Biała Róża.

Sophie Scholl

Sophie Scholl, właśc. Sophia Magdalena Scholl (ur. 9 maja 1921 w Forchtenberg, zm. 22 lutego 1943 w Monachium) – niemiecka działaczka antynazistowskiego ruchu oporu w czasach III Rzeszy.

Września

Września (niem. Wreschen) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Września. Położone 50 km na wschód od Poznania, nad rzeką Wrześnicą.

Ważny węzeł komunikacji drogowej i kolejowej. Okolica równinna, rolnicza.

Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1357 roku położone było w XVI wieku w województwie kaliskim.

Herb miasta – biała róża na czerwonym tle. Wywodzi się on z rodowego herbu Porajów – rodu będącego pierwszym właścicielem Wrześni.

W latach 1993–2009 we Wrześni przeprowadzano prawybory polityczne – parlamentarne, prezydenckie oraz do Parlamentu Europejskiego.

Według danych z 30 czerwca 2016 roku miasto liczyło 29 855 mieszkańców.

Yorkowie

Yorkowie – boczna linia Plantagenetów, jej herbem była biała róża.

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.