Benjamin Mazar

Benjamin Mazar (ur. 28 czerwca 1906, zm. 9 września 1995) – żydowski archeolog i historyk, w latach 1953-1962 Prezydent Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Benjamin Mazar
בנימין מזר
Benjamin Mazar w Bet Sze’arim, 30 marca 1936

Benjamin Mazar w Bet Sze’arim, 30 marca 1936
Imię przy narodzeniu Benjamin Zeev Maisler
Data i miejsce urodzenia 28 czerwca 1906
Ciechanowiec, Imperium Rosyjskie
Data i miejsce śmierci 9 września 1995
Jerozolima, Izrael
Zawód, zajęcie archeolog, historyk

Dzieciństwo i młodość

Benjamin urodził się w 1906 w mieście Ciechanowiec w Imperium Rosyjskim (obecnie Polska). Urodził się jako Benjamin Zeev Maisler.

Podczas I wojny światowej wyjechał wraz z rodziną na Krym. Po wojnie studiował na Uniwersytecie w Gießen i Uniwersytecie Humboldtów w Republice Weimarskiej, gdzie w 1928 uzyskał stopień naukowy doktora filozofii[1].

Kariera naukowa

Benjamin Mazar - Dag Hammarskjold 1959
Benjamin Mazar i Dag Hammarskjöld podczas wizyty w Bibliotece Uniwersytetu Hebrajskiego w 1959

W 1929 wyemigrował do Mandatu Palestyny i rozpoczął pracę jako pracownik naukowy Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. W 1930 został zaproszony przez Aleksandra Zaïda do przyjechania do Bet Sze’arim. W 1932 rozpoczął tam prace archeologiczne w jaskiniach grobowych. Były to największe katakumby odkryte w Palestynie. Dzielił zamiłowanie do archeologii z międzynarodowym zainteresowaniem historią biblijną Ziemi Izraela. W 1943 został mianowany wykładowcą geografii i historii Izraela z okresu biblijnego na Uniwersytecie Hebrajskim. W 1947 został profesorem na Uniwersytecie Hebrajskim. Był jednym z największych ekspertów w dziedzinie historii biblijnej oraz autorem ponad stu publikacji na ten temat. W 1948 jako pierwszy archeolog otrzymał oficjalne pozwolenie na prowadzenie prac wykopaliskowych na terenie państwa Izrael.

W 1952 został rektorem, a w latach 1953-1962 pełnił funkcję Prezydenta Uniwersytetu Hebrajskiego. Doprowadził do otworzenia nowego kampusu uniwersyteckiego w osiedlu Giwat Ram. Utworzono w nim wydziały badawczo-naukowe, bibliotekę uniwersytecką i Bibliotekę Narodową Izraela. W osiedlu En Kerem utworzono kampus medyczny ze Szpitalem Hadassah En Kerem. Benjamin Mazar doprowadził Uniwersytet Hebrajski do poziomu czołowych uniwersytetów świata. Przez swoich uczniów był uważany za inspirującego nauczyciela i lidera akademickiego świata[2].

W 1960 został członkiem Izraelskiej Akademii Nauk. W 1968 został wyróżniony Nagrodą Izraela[3]. W tym samym roku otrzymał honorowy tytuł „Jakir Jerozolimy” (dosłownie „szanowany obywatel Jerozolimy”)[4]. W latach 1968-1978 był kierownikiem prac archeologicznych prowadzonych na Wzgórzu Ofel w Jerozolimie.

Zmarł w 1995 w Jerozolimie.

Przypisy

  1. Joel Greenberg: Benjamin Mazar, 89, Israeli Biblical Archaeologist (ang.). W: The New York Times [on-line]. 1995-09-11. [dostęp 2012-05-01].
  2. Benjamin Mazar (ang.). W: Encyclopædia Britannica [on-line]. [dostęp 2012-05-01].
  3. Recipients in 1968 (hebr.). W: Israel Prize Official Site [on-line]. [dostęp 2012-05-01].
  4. Recipients of Yakir Yerushalayim award (hebr.). W: City of Jerusalem Official Website [on-line]. [dostęp 2012-05-01].
28 czerwca

28 czerwca jest 179. (w latach przestępnych 180.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 186 dni.

Bet Sze’arim

Bet Sze’arim (hebr. בֵּית שְׁעָרִים, arab. بيت الغرباء, Bayt al-Gurabā) – starożytna nekropolia i najważniejsze żydowskie miejsce pochówku w okresie talmudycznym. Obecnie teren starożytnego miasta jest chroniony poprzez utworzony na tym terenie park narodowy. Znajduje się on na południowych obrzeżach miasteczka Kirjat Tiwon na północy Izraela. W 2015 roku nekropola została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Girgaszyci

Girgaszyci (hebr. גִּרְגָּשִׁי) – wzmiankowany w Starym Testamencie lud zamieszkujący tereny Kanaanu przed przybyciem Izraelitów.

Wymienieni zostali w Księdze Rodzaju (15, 21) jako jeden z narodów zamieszkujących ziemię przyobiecaną Abrahamowi. Mieli być potomkami Kanaana, syna Chama (Rdz 10,16; 1Krn 1,14). Zostali podbici przez Izraelitów po ich przybyciu do Ziemi Obiecanej (Joz 24,11).

Zamieszkiwali tereny położone na zachód od Jordanu. Euzebiusz z Cezarei w swoim dziele Onomastikon wiązał Girgaszytów z miastem Geraza, a za ich potomków uważał wzmiankowanych w Nowym Testamencie Gadareńczyków (Mt 8,28)/Gerazeńczyków (Mk 5,1)/Gergezeńczyków (Łk 8,26).

Girgaszytów utożsamia się z wymienianym w źródłach egipskich i hetyckich plemieniem Karakisza. Prawdopodobnie do nich także odnoszą się pojawiające się w tekstach fenickich imiona własne Grgszy, Grgsz, Grgszm oraz znane z Ugarit grgš i bn grgš. Izraelski archeolog i historyk Benjamin Mazar wywodził ich nazwę plemienną od Gesa, mezopotamskiego boga światła, którego kult w II tysiącleciu p.n.e. rozpowszechnił się na obszarze Syropalestyny.

Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie

Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie (hebr. האוניברסיטה העברית בירושלים, ha-Uniwersita ha-Iwrit B’iruszalajim; arab. الجامعة العبرية في القدس, al-Dżamiʻah al-ʻIbrijjah fil-Kuds; ang. The Hebrew University of Jerusalem; akronim Hebrew U, HUJI) – izraelska uczelnia publiczna założona w 1925 roku na górze Skopus w Jerozolimie. Był to pierwszy na świecie uniwersytet, na którym językiem wykładowym był hebrajski. Powstał jako jeden z elementów ekspansji ruchu syjonistycznego, dążącego do odtworzenia państwa żydowskiego w jego historycznych, biblijnych granicach w Ziemi Izraela.

W składzie pierwszej Rady Gubernatorów zasiadali Albert Einstein, Sigmund Freud, Martin Buber i Chaim Weizman. Według Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata jest to najlepsza uczelnia w Izraelu. Według danych z 2014 zajmowała ona 70. miejsce wśród uniwersytetów na całym świecie. Wśród znanych absolwentów jest siedmiu laureatów Nagrody Nobla i jeden Medalu Fieldsa. Dodatkowo, pracownik uniwersytetu, Albert Einstein również został laureatem Nagrody Nobla.

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.