Artur Brauner

Artur Brauner (ur. 1 sierpnia 1918 w Łodzi jako Abraham Brauner, zm. 7 lipca 2019 w Berlinie[1]) – niemiecki producent filmowy polsko-żydowskiego pochodzenia, nominowany do nagrody BAFTA, honorowy obywatel miasta Łodzi, przeżył Holocaust, uciekł z Litzmannstadt Getto, wojnę przeżył w ZSRR. Po wojnie osiadł w Berlinie, gdzie zrobił światową karierę producenta filmowego.

Artur Brauner
Artur Brauner (po lewej) wita się z Willym Brandtem

Artur Brauner (po lewej) wita się z Willym Brandtem
Data i miejsce urodzenia 1 sierpnia 1918
Łódź
Data i miejsce śmierci 7 lipca 2019
Berlin
Zawód producent

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Urodził się pod koniec I wojny światowej, 1 sierpnia 1918, w zamożnej żydowskiej rodzinie Moshe Braunera, hurtownika handlującego drewnem. Kochał kino, ale też grał na skrzypcach, śpiewał, komponował. Nad łóżkiem wieszał zdjęcia filmowych gwiazd i wiele seansów przesiedział w łódzkich kinach „Bajka”, „Luna”, „Casino” czy „Splendid” (obecnie nieistniejących).

Lata wojny

Niemcy, hitlerowcy po napaści na Polskę zajęli Łódź na początku września i po kilku miesiącach na terenie najbiedniejszej dzielnicy Łodzi – Bałut – stworzyli getto dla Żydów. Wraz z rodzicami i czwórką rodzeństwa został tam zamknięty w kwietniu 1940. Uciekł jednak na tereny ZSRR, gdzie przeżył wojnę; jego rodzina także się uratowała. Nigdy nie wracał do okupacyjnych przeżyć i nigdy ich nie wspominał.

Kariera filmowa

Po wojnie, wraz z bratem, wyjechał do Berlina, gdzie zaczął nowe życie, zakładając w 1946 własną wytwórnię filmową CCC-Film-Kunst. Po latach, dzięki szczęściu w interesach, oszczędzaniu i pracowitości doszedł do wysokiej pozycji w biznesie filmowym, miał sławę, pieniądze, żył w luksusie. Zrealizował 270 filmów, wśród nich m.in. Ósmy dzień tygodnia w reżyserii Aleksandra Forda.

Po 1968 na kilkanaście lat przerwał kontakty z Polską i dopiero w latach 80. XX w. je wznowił.

Współpracował z najlepszymi polskimi reżyserami, m.in. Andrzejem Wajdą (Miłość w Niemczech), Jerzym Hoffmanem (Wedle wyroków twoich...), Agnieszką Holland (Europa, Europa – nominacja do nagrody BAFTA dla najlepszego filmu zagranicznego w 1992 roku).

Twierdził, że tak długo będzie produkował filmy, jak długo będzie w stanie podołać zadaniom, i że już od dawna nie chodzi o pieniądze: – W wielkiej miłości nie jest to żaden odosobniony przypadek, a film jest moją wielką miłością! To tkwi we krwi, która się wzburza, odpływa, nic nie można przeciw temu uczynić, nawet gdyby się chciało – mówił w jednym z wywiadów.

Jego wkład w polskie kino doceniła Rada Miejska m. Łodzi pierwszej kadencji – wyróżniono go tytułem Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Uroczystość wręczenia dyplomu miała miejsce podczas Światowego Spotkania Łodzian w 1992.

Przypisy

  1. Mit 100 Jahren Medienbericht: Berliner Filmproduzent Artur Brauner tot, www.rbb24.de, 7 lipca 2019 [dostęp 2019-07-07] (niem.).

Bibliografia

  • Monika Pawlak, Artur Brauner – uciekinier z getta, wielbiciel kina. Poczet Honorowych Obywateli Miasta Łodzi. „Kocham Łódź” cotygodniowy dodatek do „Polska The Times Dziennik Łódzki” 2010 nr 176 s. 10 [nr dodatku 88]
  • Honorowi obywatele miasta Łodzi, [red. Krystyna Stołecka, przekład na j. ang. John Crust]. – Łódź: Urząd Miasta Łodzi, 2006. – 193, [3] s. : il., tekst równol. pol., ang. Brauner, Artur (1918– ) (…) – obywatele honorowi
  • Honorowi obywatele miasta Łodzi, Kronika Miasta Łodzi. – 1992, z.2, s. 3–18, Honorowe obywatelstwa w 1992 r. otrzymali: Artur Brauner ur.1918 w Łodzi niemiecki producent filmowy, (…) Brauner, Artur (1918– ).

Linki zewnętrzne

1 sierpnia

1 sierpnia jest 213. (w latach przestępnych 214.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 152 dni.

46. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej

46. ceremonia rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Najwięcej statuetek (3) otrzymał film Roztańczony buntownik.

7 lipca

7 lipca jest 188. (w latach przestępnych 189.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 177 dni.

Apple Film Production

Apple Film Production - jedna z pierwszych niezależnych firm producenckich w Polsce, założona w 1990 roku przez Dariusza Jabłońskiego.

Wyprodukowała wiele filmów pełnometrażowych, m.in.: Pokłosie, Gry wojenne, Benek, Wino truskawkowe, Gry uliczne, Zabić Sekala, „Małżowina”, Patrzę na ciebie, Marysiu, Sezon na leszcza, Moje pieczone kurczaki, Przedwiośnie, „Solidarność, Solidarność...”. Ma na koncie liczne teatry telewizji i filmy dokumentalne, a także trzy seriale, w tym serial „Glina” w reżyserii Władysława Pasikowskiego z Jerzym Radziwiłowiczem i Maciejem Stuhrem w rolach głównych.

Większość produkcji Apple zostało zrealizowane w koprodukcji z Telewizją Polską, Canal+, HBO, MDR, ARTE, WDR, a także niezależnymi firmami z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, Austrii, Francji i Słowacji.

"Gry Wojenne" w reżyserii Dariusza Jabłońskiego, wyprodukowany przez Apple Film Production, jako pierwszy w historii polski film dokumentalny, otworzyły najważniejszy i największy na świecie międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych IDFA 2009 w Amsterdamie.

Bohaterowie są zmęczeni

Bohaterowie są zmęczeni – francusko-niemiecki film przygodowy z 1955 roku w reżyserii Yves'a Ciampiego.

Dariusz Jabłoński (reżyser)

Dariusz Jabłoński (ur. 30 maja 1961 w Warszawie) – polski reżyser filmowy, scenarzysta i producent.

Europa, Europa

Europa, Europa (niem. Hitlerjunge Salomon) – polsko-niemiecko-francuski film wojenny z 1990 roku w reżyserii Agnieszki Holland.

Film oparty jest na autentycznej autobiografii Solomona Perela, wydanej w 1989 roku, opisującej losy Żyda, który by uniknąć nazistowskiego prześladowania udawał Aryjczyka. Dialogi w filmie prowadzone są głównie po niemiecku, chociaż niekiedy w użyciu jest także język polski i rosyjski.

Kalendarium historii Łodzi (od roku 1989)

Kalendarium historii Łodzi (od roku 1989) – chronologiczne zestawienie wydarzeń z historii miasta w okresie III Rzeczypospolitej, m.in. politycznych, gospodarczych, społecznych, administracyjnych, urbanistycznych, kulturalnych i sportowych, ukazujących przemiany, jakie dokonały się w Łodzi od roku 1989, w którym przypadł początek transformacji ustrojowej i gospodarczej Polski, do współczesności.

Nieznajoma z Sans-Souci

Nieznajoma z Sans-Souci (fr. La Passante du Sans-Souci) – francusko-niemiecki dramat filmowy z 1982.

Ogród Finzi-Continich (film)

Ogród rodziny Finzi-Continich albo Ogród Finzi-Continich (wł. Il giardino dei Finzi Contini) – film z 1970 roku, w reżyserii Vittorio De Sica.

Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos – niemiecko-hiszpański film fabularny powstały w 1971 roku, w Polsce znany także niepowszechnie pt. Wampiryczne lesbijki. Jest to erotyczny horror inspirowany nowelą Brama Stokera Dracula's Guest. Obraz uznaje się za klasyczny europejski film exploitation.

Łódź

Łódź (jid. ‏לאָדזש‎, niem. Lodz lub Lodsch; w latach 1940–1945 Litzmannstadt, ros. Лодзь) – miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, a także siedziba władz województwa łódzkiego, powiatu łódzkiego wschodniego oraz gminy Nowosolna, przejściowa siedziba władz państwowych w 1945 roku.

Ośrodek akademicki (6 uczelni publicznych oraz 22 niepubliczne), kulturalny i przemysłowy. Przed przemianami polityczno-gospodarczymi w 1989 r. centrum przemysłu włókienniczego i filmowego. Węzeł komunikacji drogowej. 6 km od centrum Łodzi znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta (Łódź-Lublinek).

Łódź jest trzecim miastem w Polsce pod względem liczby ludności (685 285; po Warszawie i Krakowie) i czwartym pod względem powierzchni (293,25 km²; po Warszawie, Krakowie i Szczecinie).

W 2015 r. niektóre obszary miasta zostały uznane za „Pomnik historii” pod wspólną nazwą „Łódź – wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego”.

Miasto należy do Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, a także do stowarzyszenia Eurocities oraz Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich.

Łódź była prywatnym miastem duchownym (vel kościelnym) – jako Łodzia jest wymieniana wśród miast biskupstwa włocławskiego w powiecie brzezińskim województwa łęczyckiego w końcu XVI wieku.

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.