Anna (matka Samuela)

Anna (hebr. חַנָּה, hannāh, pol.: „pełna łaski”) − postać biblijna ze Starego Testamentu, matka proroka Samuela.

Mieszkała razem ze swoim mężem Elkaną i jego drugą żoną Peninną w Ramataim-Cofim w górzystym regionie należącym do plemienia Efraima. Co roku Elkana udawał się wraz z rodziną do sanktuarium w Szilo, a wówczas przy składaniu ofiar Peninna drwiła z bezdzietnej Anny. Mimo to Anna pozostawała umiłowaną żoną, a mąż dawał jej zawsze podwójną porcję mięsa ofiarnego.

Podczas jednej z pielgrzymek do Szilo upokorzona przez rywalkę Anna modliła się gorliwie o syna, obiecując oddać go na służbę do świątyni. Ponieważ modliła się w ciszy, poruszając tylko ustami, obserwujący ją prorok Heli uznał, że jest pijana. Gdy nieporozumienie zostało wyjaśnione, udzielił jej swojego błogosławieństwa. Prośba Anny została wysłuchana i wkrótce potem urodziła syna, któremu nadała imię Samuel (שְׁמוּאֵל „Bóg wysłuchał”). Gdy chłopiec ukończył trzy lata, matka ofiarowała go na służbę Helemu w Szilo. Co roku odwiedzała go wraz z mężem, za każdym razem przynosząc mu utkaną przez siebie szatę. Bóg Jahwe natomiast obdarzył ją jeszcze trzema synami i dwoma córkami. Tradycja żydowska uważa Annę za pierwszą żonę Elkany, a jako przykład całkowitego zawierzenia Bogu zestawia ją z Abrahamem[1]. W chrześcijaństwie modlitwa Anny w 1 Sm 2,1-10 uważana jest za prefigurację Magnificatu.

Anna
Anne BnF Grec 139 fol. 428v
Występowanie 1 Księga Samuela
Rodzina
Dzieci Samuel i 3 innych
Gerbrand van den Eeckhout - Anna toont haar zoon Samuël aan de priester Eli
Gerbrand van den Eeckhout, Anna przedstawia swego syna Samuela kapłanowi Helemu (ok. 1665 r.)

Przypisy

  1. Eerdmans Dictionary of the Bible. edited by David Noel Freedman. Grand Rapids: Wm. B. Eerdmans Publishing, 2000, s. 401. ISBN 0-8028-2400-5.

Bibliografia

  • John Baldock: Kobiety w Biblii. Warszawa: Bellona, 2008. ISBN 978-83-1111265-0.
Anna (prorokini)

Anna – żydowska prorokini, córka Fanuela z rodu Asera, postać nowotestamentalna.

W innych językach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.