Tunisia

Tunisia es lande de nordi Afrika.

Tunisia
Flage de Tunisia
Situatione de Tunisia
Chef-urbe Tunis
Maxim grandi urbe
Chefe de state {{{chefe de state}}}
Lingues
Area 163 610 km²  
Populatione 9 815 644 (2002)
Monete ( )
Tempe-sone
Afrika

Afrika es li duesmi maxim grandi e duesmi maxim populosi kontinente del monde, after Asia.

Kun area de sirk 30 370 000 km² (11 730 000 mi²) inklusent lun proximi isles, lu kovra 5.9% del total surfas-area del Tere, e 20.3% del total land-area. Kun super 840 000 000 homes (ye 2005) in 57 teritories, lu have super 12% del homal populatione del monde.

Arabum

Arabum es lingue parlat in multi landes del monde kom Algeria, Barayn, Komoros, Chad, Djibuti, Egiptia, Eritrea, Irak, Israel, Jordan, Katar, Kuwayt, Liban, Libia, Moritania, Moroko, Oman, Saudi Arabia, Somalia, Sudan, Siria, Tunisia, Unionati Arabi Emirates e Yemen

Harry Baur

Harry Baur vud injustim oblivet si lo non pasad ofte al fransi televisione li sundi nokte en li marko del oldi filmes del yares 1920 - 1930.

Kad lo devenid aktoro lo did prenda li nome de Harry ma len administrativi nomes es Henri-Marie Rodophe Baur.

Lo naskad li 12 aprile 1880 a Paris en li dek-unesmi arrondisemente.

Lon patro esed Alsasiano fro Heimsbrunn e lon matra esed Lorenana fro Bitche.

Henri-Marie esed grandi e tre forti e lo did vada a Marsilia por plea en li Olimpike de Marsilia de rugby.

Kun li ganati moneye lo povad lasa tu labora e fa studies de aquagrafie. Pos lo fa teatre. Refusati al Conservatorie de dramati arte de Paris, lo vada a privati lesones.

Lu teatri kariere komensa ante li Unesmi mondi guere.

En 1910 lo marita li aktora Rose Cremer, Rose Grane por li publike, e les fa tri filies. La morid de male durant voyaje en Aljeria.

Lo marita rifoy kun aktora de teatre, Rika Radifé.

Lon sinematogragi kariere komensa en 1930 kun Julien Duvivier : lo plea en li unesmi parlanti filme del rejisoro David Golder, heroo del romane de Irène Némirovsky kel ha inspirat li filme.

Li suksese es enormi e lo plea en 40 filmes en 12 yares. Multi popules mantena kun emotione lon roles de Beethoven "Un grand amour de Beethoven" de Abel Gance o de Jean Valjean, li hero de Viktor Hugo, en "Les misérables" de Raymond Bernard.

Durant li germani okupatione kolaboristi jornales lo pretenda judeo kad lo did plea en un germani filme "Symphonie eines Lebens" de Heinz Bertram kun li aktoras Henny Porten e Gisela Uhlen.

Kad lo reveni en Fransia en 1942 li fransi-anti-semitistes kontinua lesen mentio pro len nome.

Li Gestapo lo prenda e lo tortura kom judeo e anke lon marita. Lo resta quar mensus en inhumani konditiones.

Al fin li nazistes es konvenkati ke lo non es judeo e lo porta - sin difisileo, lo esed nur 40 km de peso insted li 110 anteu - li 19 septembre 1942 e lon apartemente del dez-unesmi arondisemente, ma les have nafrat lo tan malim ke lo non pova resaneska ni ekvada del lekte e morid li 8 aprile 1943 quar jorni ante tu fa sixanti-tri yares.

Lo es al sementerie Sant-Vincente a Montmartre.

Filmografie

1908 : Beethoven de Victorin-Hippolyte Jasset : Ludwig van Beethoven

1908 : Le Bon Cambrioleur (anonyme)

1909 : Arsène Lupin de Michel Carré : l'inspecteur Ganimard

1909 : L'Assommoir de Albert Capellani

1909 : Don César de Bazan de Victorin-Hippolyte Jasset : César de Bazan

1909 : Hector est un garçon sérieux (anonyme)

1909 : La Jeunesse de Vidocq ou Comment on devient policier (anonyme)

1909 : La Légende du bon chevalier de Victorin-Hippolyte Jasset

1909 : La Miniature de Michel Carré

1909 : Les petits iront à la mer (anonyme)

1909 : L'enlèvement de Mademoiselle Biffin (anonyme)

1909 : Les Noces de Canuche de Michel Carré

1909 : Octave (anonyme)

1909 : Les Suicidés de Louf de Michel Carré

1910 : Les Aventuriers du Val d'Or (anonyme)

1910 : L'Évasion d'un truand de Michel Carré

1910 : Le Four à chaux de Michel Carré

1910 : Sur la pente de Michel Carré

1910 : La Haine de Albert Capellani

1910 : La Note de la blanchisseuse Frisette, blanchisseuse de fin de Georges Denola

1910 : Le Mauvais pilote (anonyme)

1910 : Les Messagers de Notre-Dame de Léon Boulnois

1910 : L'Évasion de Vidocq de Georges Denola

1910 : Shylock, le marchand de Venise de Henri Desfontaines : Shylock

1911 : Vidocq de Gérard Bourgeois

1912 : Les Amis de la mort (anonyme)

1912 : Le Cheveu d'or de Pierre Bressol

1912 : Le Secret du lac (anonyme)

1913 : Monsieur Lecoq de Maurice Tourneur

1913 : Le Naufragé de Michel Carré

1913 : Le Roman de Carpentier (anonyme)

1915 : Chignon d'or de André Hugon : Harry

1915 : Strass et Compagnie de Abel Gance

1916 : Quand l'amour meurt de Raoul d'Auchy

1916 : Le Suicide de Sir Letson de Jacques de Baroncelli

1917 : 48, avenue de l'Opéra de Georges Denola

1917 : L'Âme du bronze de Henry Roussell

1917 : Sous la griffe de Albert Dieudonné

1918 : L'Angoisse dans la nuit (anonyme)

1924 : La Voyante de Leon Abrams : Monsieur Detaille

1930 : David Golder de Julien Duvivier : David Golder

1931 : Le Cap perdu de Ewald Andreas Dupont

1931 : Les Cinq gentlemen maudits de Julien Duvivier : M. de Marouvelle

1931 : Le Juif polonais de Jean Kemm : Mathias

1932 : Criminel de Jack Forrester

1932 : Poil de carotte de Julien Duvivier : M. Lepic

1932 : Rothchild de Marco de Gastyne : Rothchild

1932 : La Tête d'un homme de Julien Duvivier : le commissaire Jules Maigret

1932 : Les Trois Mousquetaires, film tourné en deux époques : Les Ferrets de la reine et Milady de Henri Diamant-Berger : M. de Tréville

1933 : Cette vieille canaille de Anatole Litvak : Guillaume Vautier

1934 : Les Misérables, film tourné en trois époques : Une tempête sous un crâne, Les Thénardier et Liberté, liberté chérie de Raymond Bernard : Jean Valjean

1934 : Le Greluchon délicat de Jean Choux : Michel

1934 : Les Nuits moscovites de Alexis Granowsky : Piotr Brioukow

1934 : Un homme en or de Jean Dréville : Papon

1935 : Golgotha de Julien Duvivier : Hérode

1935 : Crime et châtiment de Pierre Chenal : le juge Porphyre

1935 : Le Golem de Julien Duvivier : Rodolphe II

1935 : Moscow nights (Les nuits moscovites) de Anthony Asquith : Piotr Brioukow

1935 : Samson de Maurice Tourneur : Jacques Brachart

1935 : Les Yeux noirs de Victor Tourjansky : Ivan Ivanovitch Petroff

1936 : Tarass Boulba d'Alexis Granowsky : Tarass Boulba

1936 : Les Hommes nouveaux de Marcel L'Herbier : Bourron

1936 : Nitchevo de Jacques de Baroncelli : le commandant Robert Cartier

1936 : Paris de Jean Choux

1936 : Un grand amour de Beethoven d'Abel Gance : Ludwig van Beethoven

1937 : Mollenard de Robert Siodmak : Justin Mollenard

1937 : Nostalgie de Victor Tourjansky : Virine, le maitre de poste

1937 : Sarati le terrible de André Hugon : César Sarati

1937 : Les Secrets de la mer Rouge de Richard Pottier : Saïd Aly

1937 : Un carnet de bal de Julien Duvivier : Alain Regnault, devenu le père Dominique

1938 : La Tragédie impériale de Marcel L'Herbier : Raspoutine

1938 : Le Patriote de Maurice Tourneur : le tsar Paul Ier

1939 : L'Homme du Niger de Jacques de Baroncelli : le major-médecin Bourdet

1940 : Le Président Haudecœur de Jean Dréville : le président Haudecoeur

1940 : Volpone de Maurice Tourneur : Volpone

1941 : L'Assassinat du Père Noël de Christian-Jaque : le père Cornusse

1941 : Péchés de jeunesse de Maurice Tourneur : Monsieur Lacalade

1942 : Symphonie eines Lebens (Symphonie d'une vie) de Hans Bertram

Théâtre

Comédien

1907 : Timon d'Athènes d'Émile Fabre, mise en scène Firmin Gémier, théâtre Antoine

1907 : Monsieur Codomat de Tristan Bernard, mise en scène Firmin Gémier, théâtre Antoine

1907 : Cœur à cœur de Romain Coolus, mise en scène Firmin Gémier, théâtre Antoine

1907 : Sherlock Holmes de Pierre Decourcelle d'après Arthur Conan Doyle et William Gillette, mise en scène Firmin Gémier, théâtre Antoine

1908 : Ubu roi d'Alfred Jarry, mise en scène Firmin Gémier, théâtre Antoine - Roi Wenceslas

1908 : Les Jumeaux de Brighton de Tristan Bernard, théâtre Femina

1909 : Les Deux Visages de Fernand Nozière, théâtre Michel

1911 : Le Veilleur de nuit de Sacha Guitry, théâtre Michel

1912 : Le cœur dispose de Francis de Croisset, théâtre de l'Athénée

1913 : La Main mystérieuse de Fred Amy et Jean Marsèle, théâtre de l'Athénée

1917 : La Folle Nuit d'André Mouëzy-Éon et Félix Gandéra, théâtre Édouard VII

1918 : L'École des cocottes de Paul Armont et Marcel Gerbidon, théâtre du Grand-Guignol, théâtre Michel

1920 : Un homme en habit d'André Picard et Yves Mirande, théâtre des Variétés

1920 : Le Roi de Robert de Flers et Gaston Arman de Caillavet, théâtre des Variétés

1921 : Le Caducée d'André Pascal, théâtre de la Renaissance, théâtre du Gymnase

1921 : Le Dieu d'argile d'Édouard Schneider, théâtre Antoine

1922 : Natchalo d'André Salmon et René Saunier, mise en scène Henri Burguet, théâtre des Arts

1922 : Un chien dans un jeu de quilles d'André de Fouquières et Raymond Silva, théâtre Femina

1922 : Le Songe d'une nuit d'été de William Shakespeare, mise en scène Firmin Gémier, théâtre de l'Odéon - Bottom

1923 : La Vagabonde de Colette et Léopold Marchand, théâtre de la Renaissance

1923 : Ma cousine de Varsovie de Louis Verneuil, théâtre Michel

1924 : Ça de Claude Gevel, théâtre Daunou

1924 : Manon de Fernand Nozière, théâtre de la Gaîté

1925 : L'Infidèle éperdue de Jacques Natanson, théâtre de la Michodière

1926 : Jazz de Marcel Pagnol, théâtre des Arts

1926 : Elle ou moi opérette de Jean Bastia d'après une nouvelle de Mark Twain, musique Albert Chantrier, théâtre Daunou

1927 : Les Amants de Paris de Pierre Frondaie, théâtre Sarah-Bernhardt avec Mmes Sylvie, Mady Berry et MM. Pierre Blanchar et Fernand Fabre

1929 : Le Procès de Mary Dugan de Bayard Veiller, adaptation Henry Torrès et Horace de Carbuccia, théâtre de l'Apollo

1929 : La Femme au chat de Henry de Gorsse et Pierre Veber d'après Oreste Poggio, mise en scène Harry Baur, théâtre Daunou, 18 mai

1930 : Pardon, Madame de Romain Coolus et André Rivoire, théâtre Michel

1930 : Miss France de Georges Berr et Louis Verneuil, théâtre Édouard VII

1930 : David Golder de Fernand Nozière d'après le roman d'Irène Némirovsky, théâtre de la Porte-Saint-Martin

1931 : Fanny de Marcel Pagnol, mise en scène Harry Baur, théâtre de Paris

1933 : La Voie lactée d'Alfred Savoir, mise en scène Harry Baur, théâtre des Mathurins

1934 : Le mari que j'ai voulu de Louis Verneuil, théâtre des Mathurins

1935 : Le Procès d'Oscar Wilde de Maurice Rostand, théâtre de l'Œuvre

1936 : Christian d'Yvan Noé, théâtre des Variétés

Metteur en scène

1925 : L'Archange de Maurice Rostand, théâtre Sarah-Bernhardt

1929 : Vive Leroy opérette d'Henri Géroule et René Pujol, musique Fred Pearly et Pierre Chagnon, théâtre des Capucines

1929 : La Femme au chat de Henry de Gorsse et Pierre Veber d'après Oreste Poggio, théâtre Daunou

1931 : Fanny de Marcel Pagnol, théâtre de Paris

1932 : Une jeune fille espagnole de Maurice Rostand, théâtre Sarah-Bernhardt

1932 : Il était une fois... de Francis de Croisset, théâtre des Ambassadeurs

1933 : La Voie lactée d'Alfred Savoir, théâtre des Mathurins

1939 : Roi de France de Maurice Rostand, théâtre de l'Œuvre

Officier de la Légion d'honneur Officier de la Légion d'honneur (décret du 31 juillet 1936). Chevalier de l'ordre des Palmes académiques Chevalier de l'ordre des Palmes académiques

Ordre du Nichan Iftikhar Chevalier ribbon (Tunisia).svg Chevalier du Nichan Iftikhar (Tunisie).

Altri lingues

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.