1785

1785 (MDCCLXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1785. година од новата ера, 785. од вториот милениум, 85. од 18 век и шеста од 1780-тите.

< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1785 г.  во други календари
Грегоријански календар 1785
MDCCLXXXV
Ab urbe condita 2538
Асирски календар 6535
Бахајски календар -59–-58
Бенгалски календар 1192
Берберски календар 2735
Будистички календар 2329
Бурмански календар 1147
Византиски календар 7293–7294
Еврејски календар 5545–5546
Ерменски календар 1234
ԹՎ ՌՄԼԴ
Етиопски календар 1777-1778
Игбоански календар 785–786
Ирански календар 1163–1164
Исламски календар 1199–1200
Јапонски календар Тенмеи 5
(5年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 甲辰年月日
(4421/4481)
— до —
乙巳年月日
(4422/4482)
Коптски календар 1501–1502
Корејски календар 4118
Календар Мингуо 127 пред РК
民前127年
Селевкидски календар 2096–2097
Тајландски сончев календар 2328
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1841–1842
 - Шака самват 1707–1708
 - Кали југа 4886–4887
Холоценски календар 11785
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7293 и 7294 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6535 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5545 и 5546 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2538.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1785. година се протега во 4421 и 4422, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4481 и 4482 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2328. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1199 и 1200 исламска година.

Настани

јануари

декември

Родени

Починале

1032

1032 (MXXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1032. година од новата ера, 32. од вториот милениум, 32. од 11 век и трета од 1030-тите.

127

127 (CXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 127. година од новата ера, 127. од првиот милениум, 27. од 2 век и осма од 120-тите.

14 Лебед

14 Лебед можна променлива ѕвезда во соѕвездието Лебед.

Ѕездата ја менува својата привидна величина меѓу 5,28 и 5,58 без да се забележи некоја периодичност.

1862

1862 (MDCCCLXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1862. година од новата ера, 862. од вториот милениум, 62. од 19 век и трета од 1860-тите.

1863

1863 (MDCCCLXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1863. година од новата ера, 863. од вториот милениум, 63. од 19 век и четвртта од 1860-тите.

18 век

18 век започнува на 1 јануари 1701 г. и завршува на 31 декември 1800 г.

20 јули

20 јули е 201-иот ден во годината според григоријанскиот календар

(202-и во престапна година).

Остануваат 164 денови до крајот на годината.

Шаблон:Јули 2019

Антим IV Цариградски

Антим IV Цариградски — вселенски патријарх во два наврати во периодот меѓу 1840 и 1841 година, и во периодот од 1848 до 1852 година. Роден е во Истанбул (Константинопол) и служел како канцелар во Цариградската патријаршија пред да биде избран за митрополит на Конија во периодот од 1825 до 1835 година, и Лариса во периодот од 1835 до 1837 година, и Никомедија во периодот од 1837 до 1840 година.

Тој бил избран за патријарх во 1840 година, но бил разрешен од страна на отоманскиот султан Абдул Меџит I во 1842 година по што се повлекол на Принцевските Острови. Повторно бил избран за патријарх во 1848 година. За време на второто начелствување бил в тајни преговори со грчката црква која самостојно прогласила автокефалност во 1833 година. Во 1850 година издал Патријахален и синодски указ прогласувајќи ја автокефалноста на грчката црква во согласност со каноните.

Во 1852 година повторно бил разрешен и се повлекол на Принцевските острови каде останал се до својата смрт во 1878 година.

Гаврил IV Цариградски

Гаврил IV Цариградски — вселенски патријарх во периодот од 1780 до 1785 година. По потекло бил од Смирна од богато аристократско семејство. Тој бил епископ во Кунда а подоцна епископ во Јанина се до април 1771 година кога станал митрополит во Патра. Тој бил доследен следбеник на црковниот ред и закони.

Во 1780 година бил избран за патријарх. За време на начелствувањето го издигнал Анастасиј Париј, кој го разрешил спорот поврзан со коливата и панихидата. Во 1784 година гi објавил обредите на Света Гора..

Починал на 29 јуни 1785 година и бил погребан во истиот гроб со неговиот претходник во дворот на црквата на Арханѓелите.

Густавија

Густавија (француски: Gustavia) — гратче и управно седиште на францускиот остров Свети Вартоломеј во Карибите. Населението брои 2.300 жители, а наречено е по шведскиот крал Густав III.

Космос-1785

Космос-1785 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Кронпринценког

Кронпринценког (германски: Kronprinzenkoog) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Општината е сместена на полдер (германски: Koog), направен помеѓу 1785 и 1787 година, кој подоцна бил именуван во чест на крунисаниот принц Фредерик VI од Данска.

Махмуд II

Махмуд II (османлиски јазик: محمود ثانى Mahmud-ı sānī) (20 јули 1785 во Цариград - 1 јули 1839 во Цариград) бил триесеттиот султан на Отоманската Империја во периодот од 1808 до 1839 година.

Неговото владеење е познато по големите административни, воени и фискални реформи кои кулминирале со воведување на Танзимат (реорганизација) која била извршена од страна на неговите синови Абдул Меџит I и Абдул Азис I. Во 1826 година по негова заповед бил ликвидиран јаничарски корпус. Го создал министерскиот совет.

Прокопиј Цариградски

Прокопиј Цариградски — Вселенски патријарх кој начествувал во периодот од 1785 година до 1789 година.

Список на години во науката

Ова е список на страници што содржат настани од областа на науката или технологијата во извесна година.

Тајмс

Поврзано: Њујорк Тајмс, Индиски Тајмс и Ирски ТајмсТајмс (англиски:The Times) е дневен весник кој излегува во Лондон. Претставува еден од најстарите и највлијателните британски весници и еден од најголемите весници во светот.

Весникот бил основан од страна на Џон И. Волтер во 1785 год. под името „Дејли јуниверзал реџистер“, додека името Тајмс го добил во 1788. Весникот бил високо почитуван национален журнал во средината на 19 век, но неговата репутација и тираж опаднале. Доминацијата во уредувањето и покривањето на вести и настани била повратена на чело со уредникот Вилијам Халеј, а од 1981 год., Тајмс бил купен од страна на компанијата „Њус корпорејшн“ на Руперт Мардок.

На други јазици

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.