Фене

Фене 43°26′51.73″N 8°10′15.27″W / 43.4477028° СГШ; 8.1709083° ЗГД е град во Феолтера во северозападна Шпанија, во покраината А Коруња во автономнната заедница Галиција.

Фене
Fene
Амблем на Фене Fene

Амблем
Прекар(и): Фене
Местоположба во рамките на Галиција.

Местоположба во рамките на Галиција.
Парохии8
Управа
 • ГрадоначалникЙувентино Триго Реы
Површина
 • Вкупна25,9 км2 (100 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно14.485
 • Густина559,27/км2 (144,850/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)

Надворешни врски

Ла Коруња

На други јазици

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.