Серседа

Керкеда е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 111.27 km2, и население од 5,597 жители (2004) и густина на население од 50.3 km2.

Керкеда
Општини
Грб на Керкеда

Грб
Situacion Cerceda
Координати: 43°11′19″N 8°28′13″W / 43.18861° СГШ; 8.47028° ЗГДКоординати: 43°11′19″N 8°28′13″W / 43.18861° СГШ; 8.47028° ЗГД
Country Шпанија
Автономни покраини Галиција (Шпанија)
ПровинцијаЛа Коруња
ComarcaOrdes (region)
Површина
 • Вкупна111,27 км2 (4,296 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно5.597
 • Густина0.50/км2 (1.3/ми2)
ДемонимCercedense
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Postal code15185
Dialing code981
Мреж. местоМатична страница
Ла Коруња

На други јазици

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.