Сан Садурнињо

Сан Садурнињо е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 99.68 km² , и население од 3,229 жители (2004) и густина на население од 32.39 km².

Сан Садурнињо
Амблем на Сан Садурнињо

Амблем
Прекар(и): Садурнињо
Положбата на Сан Садурнињо во Галиција

Положбата на Сан Садурнињо во Галиција
Површина
 • Вкупна99,68 км2 (3,849 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно3.229(INE)
 • Густина32,39/км2 (8,390/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://sansadurnino.gal/
Ла Коруња

На други јазици

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.