Сантисо, Ла Коруња

Сантисо е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 67.45 km² , и население од 2,212 жители (2004) и густина на население од 32.79 km².

Сантисо
Амблем на Сантисо

Амблем
Прекар(и): Сантисо
Локација на Сантисово Галиција

Локација на Сантисово Галиција
Површина
 • Вкупна67,45 км2 (2,604 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно2.212 (INE)
 • Густина32,79/км2 (8,490/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)
Ла Коруња

На други јазици

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.