Падрон

Падрон е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 48.37 km² , и население од 9,070 жители (2004) и густина на население од 186.69 km².

Падрон
Општина
Амблем на Падрон

Амблем
Локација на Падрон во Галиција

Локација на Падрон во Галиција
CountryШпанија
Автономна покраинаГалиција
провинцијаПровинцијата Ла Коруња
КомаркаО Сар
Parroquia
Управа
 • ВидConcello
 • MayorCamilo Forján Seoane (PSdeG)
Површина
 • Вкупна48,37 км2 (1,868 ми2)
Население (2007)INE
 • Вкупно9.030
 • Густина186,69/км2 (48,350/ми2)
Часовен појасCET (GMT +1)
 • Лете (DST)CEST (GMT +2) (UTC)
Мреж. местоhttp://www.padron.gal/
1 октомври (родени)

Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 октомври

Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 октомври

Алонсо де Санта Круз

Алонсо де Санта Круз (или Алфонсо) (1505 – 1567) бил шпански картограф, изработувач на карти и инструменти, истроричар и предавач. Бил роден околу 1505 година, а умрел во ноември 1567 година. Картите ги составил во 1572 година.Алонсо де Санта Круз бил познат картограф во Советот на Индиите, и космограф во Домот на трговијата. Таму работел на Падрон Реал, шпанската карта во која биле впишани откритијата на Новиот свет.Алонсо де Санта Круз ја опишувал космографијата како начин на цртање на земјата „бидејќи (гра)фија е исто што и цртање, а космос е светот“Во 1530 година, Алонсо де Санта Круз ја составил првата карта на магнетните варијации од вистинскиот север. Верувал дека ова ќе е корисно при наоѓање на точните лонгитуди. Тој дизајнирал нови наутички инструменти, го интересирале методите за навигација, и пишувал за методот на Џон Кабот за наоѓање на лонгитуда преку деклинација на Сонцето, набљудувано со квадрант.Алонсо предавал астрономија и космографија на дворот на Карло V. Потоа напишал биографија за Карло V во пет тома, во која се опишуваат некои од шпанските злосторства во Новиот свет. Ова го вознемирило синот на Карло V, Филип II, кој отстранил три поглавја од биографијата.Алонсо исто така го создал документот наречен Карта на сите острови од светот („Islario general de todas las islas del mundo“), на барање на кралот Филип II, во 1542 година. Работел на делото на Хернандо дел Пулгар насловено како Историја на католичките монарси. Неговиот син Антонио Понсе де Санта Круз (1561-1632) ја објавил книгата на својот татко Дијагностика и третман на меланхолијата (Dignotio et cura affectuum melancholicorum) по неговата смрт, во 1622 година.

Камило Хосе Села

Камило Хосе Села е роден во Ирија Флавија, Падрон, Шпанија. Пред да стане професионален писател, Села студирал на Универзитетот во Мадрид, каде што се стекнал со диплома по право. Исто така учествувал во Шпансата граѓанска војна, се додека не се здобил со повреда од рачна граната и е ослободен.

Награда „Златен венец“

Награда „Златен венец“ – главна награда на Струшките вечери на поезијата. Таа е една од најценетите меѓународни награди за поезија во светот.

Наградата „Златен венец“ се доделува на меѓународниот поетски митинг „Мостови“ на истекот на реката Црн Дрим од Охридското Езеро.

Родени во октомври

Статијата Родени во октомври е автоматски создадена преку превклучување (трансклудирање) на рачно уредуваните страници за Родени на одреден датум во месец октомври.

Видете исто така автоматски генерирана листа на лица Родени во месец октомври во Категорија:Родени во октомври

Можеби ќе ве интересира да погледнете во Починати во октомври и Категорија:Починати во октомври1 октомври

2 октомври

3 октомври

4 октомври

5 октомври

6 октомври

7 октомври

8 октомври

9 октомври

10 октомври

11 октомври

12 октомври

13 октомври

14 октомври

15 октомври

16 октомври

17 октомври

18 октомври

19 октомври

20 октомври

21 октомври

22 октомври

23 октомври

24 октомври

25 октомври

26 октомври

27 октомври

28 октомври

29 октомври

30 октомври

31 октомври

Список на марки на пури

Ова е листа на марки на пури во некои земји во светот. Можно е и две или повеќе марки да го носат истото име, споменатата е оригинална (на пр. Монтекристо е ставен под Куба, иако постојат две други марки со исто име од Доминиканската Република и Мексико).

Струшки вечери на поезијата

Струшки вечери на поезијата (СВП) — најголемата светска поетска манифестација што се одржува секоја година во градот Струга. Манифестацијата е основно одбележје на градот како туристички центар и на неа присуствуваат најмалку 200 светски поети. На поетскиот фестивал меѓу другото, се доделуваат и најголемото признание за целокупна поетска дејност, „Златен венец“, и наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска книга на македонски јазик. Сегашен претседател на организацијата е Славе Ѓорѓо Димоски.

Хавана

Хавана (шпански: La Habana) е главен град на Куба кој со своите 2,5 милиони жители е најголем град во Куба и на Карибите. Хавана се наоѓа на околу 160 км југозападно од Ки Вест на Флорида Киз. Градот Хавана (официјално: "Ciudad de la Habana") е една од покраините на Куба.

Хавана се наоѓа на брегот на Флоридскиот Проток. На островот Куба, овој град е сместен во неговиот северозапад и е опкружен од провинцијата Хавана на југ, исток и запад.

Конквистадорот Диего Веласкес де Куељар ја основал Хавана во 1515 година, на јужниот брег на островот, блиску до денешниот град Сиргидеро де Батабано. Градот Хавана бил преселен на сегашната локација (тогаш позната како Карењас) во 1519 година.

Хавана била првобитно трговско пристаниште, а постанала главен град на шпанската колонија Куба во 1607 година, како и главно пристаниште на шпанските колонии во Новиот свет.

Хуан Дијаз де Солис

Хуан Дијаз де Солис ( 1470 - 20 јануари 1516) бил морепловец и истражувач од 16 век. Се смета за првиот Европјанец кој пристигнал во земјата која денес се вика Уругвај.

Хусто Хорхе Падрон

Хусто Хорхе Падрон (шпан. Justo Jorge Padrón) (роден на (1 октомври 1943) e шпански поет, еден од најпреведуваните шпански поети од втората половина на дваесеттиот век .

Ла Коруња

На други јазици

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.