Мазарикос

Мазарикос е општина во Шпанија во покраината А Коруња во автономната заедница Галиција.

Мазарикос
Mazaricos
Амблем на Мазарикос Mazaricos

Амблем
Прекар(и): Мазарикос
Местоположба во рамките на Галиција

Местоположба во рамките на Галиција
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2004)
 • Вкупно5.639
 • Густина29,95/км2 (7,760/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)

Поврзано


Координати: 42°56′N 8°57′W / 42.933° СГШ; 8.950° ЗГД

Ла Коруња

На други јазици

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.