Колумбија

Колумбија (шпански: Colombia) е држава во северозападниот дел од Јужна Америка. На исток се граничи со Венецуела, на југоисток со Бразил, на југозапад со Перу и Еквадор, а на север со Панама. На североисток излегува на Атлантскиот Океан, а на северозапад на Тихиот Океан. Главен град е Богота.

Република Колумбија
República de Colombia  (шпански)
Знаме на Колумбија Грб на Колумбија
Знаме Грб
ГеслоLibertad y Orden  (шпански)
„Слобода и поредок“
Химна¡Oh, Gloria Inmarcesible!  (шпански)
О невенлива славо!

Местоположба на Колумбија
Главен град
(и најголем)
Богота
4°35′N 74°4′W / 4.583° СГШ; 74.067° ЗГД
Службен јазик шпански
Признаени регионални јазици 75 домородни јазици и дијалекти[1]
Народности ([2] (шпански))
Демоним Колумбијци
Уредување унитарна претседателска република
 •  Претседател Хуан Мануел Сантос
 •  Потпретседател Анхелино Гарзон
Законодавство Конгрес
 •  Горен дом Сенат
 •  Долен дом Претставнички дом
независност од Шпанија
 •  Прогласена 20 јули 1810 
 •  Признаена 7 август 1819 
 •  Тековен устав 4 јули 1991 
Површина
 •  Вкупна 1.141.748 км2 (26-та)
 •  Вода (%) 8,8 (17-та)
Население
 •  проценка за февруари 2012 г. 46.366.364[3] (27-ма)
 •  Попис 2005 42.888.592[3] 
 •  Густина 40,74 жит/км2 (172-ра)
БДП (ПКМ) проценка за 2012 г.
 •  Вкупен $500,576  милијарди[4] (28)
 •  По жител $10,680[4] 
БДП (номинален) проценка за 2012 г.
 •  Вкупно $365,402 милијарди[4] (31)
 •  По жител $8,127[4] 
Џиниев коеф. (2014)positive decrease 53.8[5]
висок · 12та
ИЧР (2013) 0.711[6]
висок · 98ма
Валута пезос (COP)
Часовен појас COT (UTC−5)
Се вози на десно
НДД .co
Повик. бр. +57

Етимологија на име

Името Колумбија го смислил венецуелскиот револуционер Франциско де Миранда, кој го извел ова име од презимето на морепловецот Кристофер Колумбо, со што сакал да го означи целиот нов свет, а особено оној дел кој бил под шпанска и португалска власт. Подоцна Република Колумбија го прифатила ова име за териториите кои го опфаќале некогашното Вицекралство Нова Гранада, кои ги опфаќаат денешните држави Колумбија, Панама, Еквадор, Венецуела и северозападниот дел на Бразил.

Во 1835 година државите Венецуела и Еквадор се издвоиле од заедничката држава, а регионот Кудинамарка станал нова држава, Република Нова Гранада. Нова Гранада во 1858 година официјално го сменила името во Гранадинска Конфедерација, а во 1863 година Соединети Држави на Колумбија, за конечно во 1886 година да го добие денешното име Република Колумбија.

Историја

Во 1514, Шпанија започнала постепено да го колонизира регионот на денешна Колумбија. Преку Санта Марта (основана на 29 јули 1525 година од страна на шпанскиот конквистадор Родриго де Бастидас) и Картагена (1533), започнала колонизацијата на Јужна Америка. Започнувајќи во 1536, конквистадорот Гонзало Џименез де Квесада најпрвин ги истражил регионите кои се наоѓале покрај реката Магдалена, па подоцна ги покорил народите кои го зборувале јазикот Чибча. По ова бил основан градот Санта Фе де Богота (околу 1538 година, денешна Богота) и регионот бил наречен 'El nuevo Reino de Granada', кое во превод значи "новото царство на Гранада".

По победата на Себасијан де Белалцезар била воспоставена шпанска власт. Во почетокот најголем проблем било начинот на кој ќе се владее во новото кралство, односно кој ќе ја спроведува извршната власт. Но набргу проблемите биле надминати и новото кралство започнало да функционира.

Вицекралството Нова Гранада претставувало вицекралство кое постоело во периодот од 17171724, 17401810, и 18151819 година. Кралството ги опфаќало северните делови од денешните држави: Колумбија, Еквадор, Венецуела, Панама, Гвајана, Костарика и Тринидад и Тобаго.

Ова кралство е наследник на Ново Кралство Гранада кое опстојувало во 16 век. Но на 27 мај 1717 година (со прекратување помеѓу 1712-1739) станало самостојно вицекралство кое било директно подчинето на кралот на Шпанија. [7] Престолнината на ова кралство била Богота.

Во 1810 година тоа станало независно од Шпанија, но веќе во 1816 година повторно било заземено од Шпанија. По само три години, овие територии конечно се оделиле од зависноста на Шпанија, притоа создавајќи ја новата држава- Голема Колумбија.

По нејзиното реаспаѓање во 1831 денешна Колумбија се викала Република Нова Гранада до 1863.

Независноста Колумбија ја добила во 1819 година од Шпанија. Во 1525 шпанците го основат првиот европски град на континентот во крајбрежјето на Карипско море. Постепенно тие започнале да добиваат голема контрола над територијата и во 1538 година бил основан градот Санта Фе (денеска Богота).

Во 1810 жителите на административниот центар Богота објавуваат независност. Водени од Симон Боливар и Франсиско Сантандер тие извојуваат победа во 1819 година, кога била основана Голема Кoлумбија и која се распаднала во 1831 година и кога од нејзината територија се создаваат нови држави: Нова Гранада, и денешната Колумбија. Панама е дел од неа до 1903 година, кога и таа се оделува.

Демократијата во Колумбија е доведена со многу крвопролевања, со започнување на две граѓански војни. Во 1957 година бил основан Национален Фронт при што најголемите партии во Колумбија се договараат да владеат заедно, кое не било општо прифатено од месното население и кое довело до создавање на комунистички движења кои до ден денешен влијаат врз политичкиот живот на Колумбија.

Географија и клима

Колумбија на север излегува на Карипското море и на запад на Тихиот Океан.Се граничи со Венецуела и Бразил на исток,со Перу и Екватор на југ и со Панама на запад.Долините на реките Магдалена и Каука го зафаќаат просторот меѓу планинските венци.На исток се наоѓаат слабо населени рамнини, низ кои течат притоките на Амазон и кои на југ се покриени со тропски шуми.Покрај карипскиот брег и во долините климата е сува, екваторијална е во рамнините во источниот дел и многу студена на височина над три илјади метри.На брегот на Тихиот Океан има обилни врнежи.

Економија

Колумбија е позната во светот по производство на мошне квалитетно кафе, која меѓувреме претставува и најголема земјоделска култура во земјата. Колумбиските смарагди се сметаат за најдрагоцени. Дури 90% од сите смарагди на светскиот пазар потекнуваат од оваа земја.Текстилната индустрија е традиционално развиена.Во подем се и преработката на нафта,прехранбената и хемиската индустрија.

Население

Населението на Колумбија изнесува 44 379 598 жители (2007). 58% од населението се метиси, 20% бели, 14% мулати, 4% црни и 4% мешавина од црни и индијанци.

95% од населението се католици, а 5% спаѓаат во друѓи религии. Годишниот прираст на населението е 1.433% (2007), кое ги определува меѓу државите кои имаат среден годишен прираст на населението.

Густина на населеност: 34 жители на км2. 96% од вкупниот број колумбијци живеат на помалку од половината од вкупната површина на земјата, во нејзиниот западен дел.

Како службен јазик, колумбиците го користат шпанскиот. Официјалната валута се нарекува колумбиски пезос (песо). Симболот на Колумбија е Орхидејата.

Економија

Економија на Колумбија е четвртина од Латинска Америка како ММФ и петтата според Светската банка. Доживеа просечен годишен раст од 5,5% од 2002 година Во 2007 година, 20,5 милиони Колумбијци биле користени како работна сила во економијата, на просечниот приход од $ 9700, [9] производство САД $ 429 од 500 милиони на Бруто домашниот производ (БДП). Сепак, нееднаква распределба на богатството останува на 29,2% од Колумбијците живеат под границата на националната линија на сиромаштија, [9] која додава на сиромашните пензискиот систем, невработеноста (11,2% во 2007) и невработеност. [9]На Министерство за финансии (MHCP) е дефинирање, формулирање и спроведување на економската политика на земјата. На банка на Република Колумбија (УНХЦР) е независно тело што ќе ги контролира сума на пари и девизниот контроли што циркулира во економијата за да се избегне рецесија и невработеност, бидејќи на инфлација, како и меѓубанкарски кредитни контрола [10] Заедно, MHCP и БРЦ со кои се регулира работењето на националната економија, со поддршка на . Министерството за трговија , индустрија и туризам (MCIT) Бизнисот во Колумбија е синдикално организирана во Национално здружение на производители (ANDI) се обидува да го задржи групи на компании во истата економскиот сектор да се делува во заеднички договор за развој. Националната валута е пезосот, што е еквивалентно на САД $ 1 ~ COP (просек 2007) 2013 $.Во 2007 година, земјоделство во Колумбија придонесе 11,5% на националниот БДП и 22,7% од работната сила посветени на земјоделството, сточарството и рибарството. Сепак, главниот извоз на Колумбија е нафта, со резерви проценува во 1506 милиони барели,> се развиени од страна Ecopetrol (14%) и компании анонимен. Barrancabermeja е првиот центар на нафтената индустрија на оваа земја во 2006 година произведени 550 000 барели нафта на ден и се грижи за потрошувачката на земјата од страна на 265 400 барели, исто така, денот, како и преку рафинеријата во градското подрачје служи помеѓу 40 и 60% од побарувачката на деривати на овој значаен ресурс. Други важни експлоатирани руди се јагленот и златото, но и смарагдот, кој води до глобалното производство. Таа, исто така нагласува текстил, храната и автомобилската индустрија, и петрохемиско производство, биогориво и, челик и метал е.

Јазик и религија

Верници во Колумбија
Христијани
  
92,50 %
Муслимани
  
0,02 %
Без Религија
  
6,60 %
Народна Религија
  
0,80 %
Други
  
0,09 %

Спорт во Колумбија

Најпопуларен и најразвиен спорт во државата е фудбалот,како и во поголемиот број од државите во Јужна Америка. Членовите на националниот им играа во свески познати клубови. Позвучни имиња во репрезентацијата се Хамес Родригес,Хуан Квардадо и Давид Оспина.

Колумбија како тема во уметноста и во популарната култура

 • „Колумбиска вратоврска“ (Colombian Necktie) - песна на американската рок-група „Биг Блек“ (Big Black) од 1987 година.[11]

Надворешни врски

Наводи

 1. (шпански) Устав на Колумбија, 1991, Член 10.
 2. Колумбија - Студија за земјата, 2010 г., стр. 86, 87.
 3. 3,0 3,1 „Анимиран часовник“. Colombian State Department. конс. 4 февруари 2012.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 „Поглед на економијата во светот“. ММФ. април 2012. конс. 11 септември 2012. (англиски)
 5. „socio-economic policies“ (PDF). dane.gov.co. конс. 24 март 2015.
 6. „2014 Human Development Report Summary“ (PDF). United Nations Development Programme. 2014. стр. 21–25. конс. 27 јули 2014.
 7. (шпански) El archipiélago de Los Monjes y las relaciones diplomáticas con Venezuela: El Virreinato
 8. „Estimaciones de Población 1985 - 2005 y Proyecciones de Población 2005 - 2020 Total Municipal por Área (estimate)“. DANE. конс. 10 November 2016.
 9. 9,0 9,1 9,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име CIA.
 10. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име banrepcol.
 11. Discogs, Big Black ‎– Songs About Fucking (пристапено на 30.7.2019)
.co

.co е главен Интернет домен за Колумбија. Со доменот управува Universidad de los Andes.

Анди

Андите се најдолгиот континентален планински венец во светот. Тие составуваат долг планински венец покрај западниот брег на Јужна Америка. Должината на планинскиот венец изнесува околу 7.000 километри и широк е од 200 до 700 километри. Просечната висина на планинскиот венец е околу 4.000 метри надморска височина. Највисок врв на Андите е Аконкагва со 6.962 метри надморска височина.

Самиот планински венец е поделен на неколку помали планински венци, па така често се одделуваат два големи наречени Западна Кордилера и Источна Кордилера кои се одделени од депресија. Андите се протегаат низ седум јужноамерикански држави: Аргентина, Боливија, Чиле, Колумбија, Еквадор, Перу и Венецуела кои се познати и како Андски држави.

Британска Колумбија

Британска Колумбија ( англиски: British Columbia, француски: ''Colombie-Britannique'') е западна провинција на Канада, која се наоѓа помеѓу Тихиот Океан и Карпестите планини. Со население од околу 4.8 милиони во 2017, таа е третата најнаселена провинција во Канада која воедно е позната и по нејзините природни убавини, како што се отсликува во нејзиното латинско мото: Splendor sine occasu („Сјај без намалувања“). Во 1871 година, таа стана шестата провинција на Канада.

Главен град на Британска Колумбија е Викторија, 15-та по големина метрополитенска област во Канада. Најголемиот град е Ванкувер, трета метрополитенска област во Канада по големина и втора по големина во северозападниот дел на Пацификот.

Вашингтон

Вашингтон (анг: Washington, D.C.) е главен град на Соединетите Американски Држави. Името го добил по првиот Претседател на Соединетите Американски Држави. Се наоѓа во Федералниот округ Колумбија (District of Columbia односно „D.C.“), специјална област која не е сојузна држава. Градот и округот се наоѓаат на бреговите на реката Потомак и граничат со државите Вирџинија (на југозапад) и Мериленд (на север, исток и југ). Градот е испланиран и изграден кон крајот на XVIII век за да служи како главен град на државата, а федералниот округ е основан за да го одвојува главниот град од државите. Од 1800 година, Вашингтон e дом на сите три гранки на Владата на САД: Конгресот, Претседателот и Врховниот Суд. Градот исто така е дом и на Светската банка, Меѓународниот монетарен фонд и Организацијата на американските држави. Бидејќи е дом на Претседателот и е значаен за политиката на САД, во градот многу групи одржуваат демонстрации и протести, најчесто во националниот парк, голем парк со многу споменици и музеи. Многуте споменици го прават Вашингтон популарно туристичко место.

Градот го добил името по Џорџ Вашингтон, првиот претседател на САД.

Венецуела

Венецуела (официјално: Боливарска република Венецуела, шпански: República Bolivariana de Venezuela) — земја во северниот дел од Јужна Америка. На север излегува на Карипското море, граничи со Гвајана на исток, со Бразил на југ и со Колумбија на запад. Нејзин главен град е Каракас.

Денешниот официјалниот назив за Венецуела, Боливарска република Венецуела потекнува од 1999, кога беше донесен нов Устав на Венецуела. Тоа е дел од концептот за Боливарска револуција на венецуелскиот претседател Уго Чавез, а е инспириран од латино-американскиот борец за независност Симон Боливар.

Друмски велосипедизам

Друмски велосипедизам — велосипедски спорт кој се одржува на поплочени патишта. Терминот „друмски велосипедизам“ обично се применува за настани каде настапуваат возачи кои стартуваат истовремено и каде победник е оној, кој прв ја минува линијата на крајот на патеката (индивидуалните и екипните хронометри се друга форма на велосипедско тркање на патиштата).

Историски, земји со најдолга традиција во овој спорт и со најмногу натпреварувачи биле Белгија, Колумбија, Данска, Франција, Германија, Италија, Луксембург, Холандија, Шпанија и Швајцарија. Меѓутоа, на спортот му се зголемува популарноста и во земји како што Австралија, Венецуела, Русија, Словачка, Јужна Африка, Нов Зеланд, Норвешка, Велика Британија, Ирска, Полска и САД.

Друмскиот велосипедизам започнал како организиран спорт во 1868. Првото светско првенство било во 1893 и велосипедизмот станал дел од модерните Олимписки игри по нивното отпочнување во Атина во 1896.

Друмскиот велосипедизам во неговата современа форма потекнува од крајот на 19 век. Спортот бил популарен во земјите од Западна Европа, Франција, Шпанија, Белгија и Италија. Некои од најраните друмски велосипедски трки во Европа станале едни од најголемите спортски настани. Овие почетни трки биле Лиеж-Бастон-Лиеж (основана 1892), Париз-Рубе (1896), Тур де Франс (1903), Милано-Сан Ремо и Џиро ди Ломбардија (1905), Џиро д’Италија (1909) и Трка околу Фландрија (1913). Тие обезбедиле шаблон за другите трки низ целиот свет. Додека спортот се ширел низ светот, овие историски трки останале најпрестижни за секој велосипедист да ги освои.

Екватор

Екватор — замислена кружница која ја дели планетата на северна и јужна полутопка. Географската ширина на екваторот по дефиниција е 0°. Должината на земјиниот екватор изнесува 40.075 км. Земјината топка не претставува идеална сфера и е всушност најиспапчена кај екваторот каде што нејзиниот просечен радиус од 6.375 км е зголемен за приближно 22 км.

Исидор Ајзек Раби

Исидор Ајзек Раби (англиски: Israel Isaac Rabi), роден: Израел Исак Раби (Isidor Isaac Rabi, 29 јули 1898 – 11 јануари 1988) — американски физичар и нобеловец, за неговото откритие на нуклеарната магнетна резонанца во 1944 година, што се користи кај снимањето со магнетна резонанца. Исто така тој бил еден од првите научници во САД кој работел на шупливиот магнетрон, кој се користи кај микробрановите радари и микробрановите печки.

Роден е во традиционално еврејско семејство во Риманов, тогаш дел од Австро-Унгарија. Раби доаѓа во САД како бебе и пораснал во Њујорк во Ловер Ист Сајд. Тој се запишал на универзитетот „Корнел“ да студира електроинжинерство во 1916 година, но набргу се преместил на хемија. Подоцна, се заинтересирал за физиката. Тој го продолжил своето школување на универзитетот „Колумбија“, каде што го добил својот докторат со тема „За магнетната сусцептибилност на одредени кристали“. Во 1927 година, се упатил кон Европа, каде што се запознал и работел со многу од најдобрите физичари во тој период.

Во 1929 година Раби се вратил во САД, каде од универзитетот „Колумбија“ му понудиле работно место на факултетот. Во соработка со Грегори Брејт, тој ја развил Брејт-Рабиевата равенка и предвидел дека Штерн-Герлаховиот експеримент може да биде изменет за да ги потврди својствата на атомско јадро. Неговите техники на користење на нуклеарна магнетна резонанца за да се распознае магнетниот момент и нуклеарниот спин на атомите му донеле Нобелова награда за физика во 1944 година. Последователниот развој на снимањето со магнетна резонанца е од големо значење за медицината.

За време на Втората светска војна тој работел на радарот во Зрачната лабораторија на Масачусетскиот институт за технологија и Проектот „Менхетн“. По војната тој служел во советодавниот комитет на Комисијата за атомска енергија, и бил претседател на истата од 1952 до 1956 година.Тој исто така работел и во Научносоветодавниот комитет при Канцеларијата за мобилизација на одбраната, и бил научен советник на преседателот Двајт Ајзенхауер. Тој бил вклучен во основањето на Брукхејвенската национална лабараторија во 1946 година, а подоцна, како американски делегат на УНЕСКО, со создавањето на ЦЕРН во 1952 година. Кога универзитетот „Колумбија“ го вовела занимањето на универзитетски професор, Раби бил првиот назначен со таа титула . Специјалена титула била именувана во негова чест во 1985 година. Тој се пензионирал како предавач во 1967 година но останал активен во одделот и ја имал титулата на почесен универзитетски професор и специјален предавач се до неговата смрт.

Канада

Канада (анг. и фр. Canada) — федеративна држава во Северна Америка составена од 10 покраини и 3 територии. Канада е парламентарна демократија и уставна монархија на Кралицата Елизабета II во рамките на Комонвелтот. По површина, таа е втора земја во светот.

Главен град е Отава (45.41° СГШ 75.66° ЗГД), а најголем е Торонто (43.6° СГШ 79.35° ЗГД) со 5.113.149 жители во областа на градот..

Името Канада доаѓа од зборот каната на индијанците Ирокези околу реката Сент Лоренс кој означувал село или населба. Жак Картие во 1535. год. почнал да го користи тој збор за да ја означи целата територија на Ирокезите. Подоцна, во време на британските колонии од 1841., името Канада се однесувало на две покраини: Горна Канада - околу Големите Езера и Долна Канада околу реката Сент Лоренс. Со Уставниот Акт од 1867, името Канада било прифатено како име на целата држава.

Според многу показатели, како што се Степенот на човеков развој на ОН[1], Индексот на глобализација[2], Квалитетот на живот [3], Одржливоста на животната средина[4], Економските слободи[5] и др., Канада е меѓу најдобрите земји во светот. Во Канада живеат голем број македонски иселеници и нивни потомци.

Колумбија на Олимписките игри

Колумбија првпат настапила на Олимписките игри во 1932 година и оттогаш учествувале на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1952 година.

Колумбија на Зимските олимписките игри за прв пат настапила во 2010 година. Спортистите на Олимписките игри имаат освоено вкупно 19 медали, од кои 2 златни.

Националниот олимписки комитет на Колумбија бил основан во 1936 година и бил признаен во 1948 година.

Панама

Панама (шпански: Panamá) или официјално Република Панама (шпански: República de Panamá) е држава во копнена Средна Америка. Панама се наоѓа на т.н. Панамски Провлак, копно кое ја поврзува Северна Америка преку Средна Америка со Јужна Америка. На северозапад од Панама се наоѓа Костарика, на југоисток се наоѓа Колумбија, на север се наоѓа Карипското Море, додека на југ се наоѓа Тихиот Океан. Главен град на Панама е градот Панама, додека официјален јазик е шпанскиот јазик.

Од европските истражувачи, Панама е посетена за прв пат во 16 век кога станала дел од Шпанското Кралство. Во 1821 година, Панама се отцепила од Шпанското Кралство и се приклучила во една држава со Нова Гранада, Еквадор и Венецуела која се нарекувала Гран Колумбија. Со распадот на Гран Колумбија во 1830, Панама останала дел од Колумбија. Сепак, со помош на САД, во 1903 година Панама станала независна држава. Значаен момент во историјата на Панама е изградбата на Панамскиот канал, кој бил изграден со помош на САД во периодот од 1904 и 1914 година. Со договорот, Панама ја презела целата контрола врз каналот кон крајот на 20 век.Панамскиот канал, денес, е значаен сегмент во панамската економија и истиот има најголем удел во БДП на државата. Панама е трета или четврта најголема економија во Средна Америка и е најбрзорастечка економија во регионот. Спроед Индексот на човеков развој, Панама во 2010 година била рангирана како четврта земја во Латинска Америка и 54 земја во светот. Панама е дом на најголемата прашума во Западната Хемисфера, со исклучок на Амазон, и таа е дом на голем број тропски растенија, животни и птици, каде некои се и ендемични.

Светска турнеја UCI

Светска турнеја UCI (2009–2010: Светски ранкинг UCI) — годишна велосипедска друмска турнеја за мажи. Во турнејата влегуваат 29 трки и годишниот пласман се заснова на резултатите од овие трки. Светскиот ранкинг бил започнат во 2009 и во 2011 бил споен целосно со неговиот претходник UCI ProTour.

Светско првенство во фудбал 2014

Светско првенство во фудбал 2014 (португалски: Copa do Mundo da FIFA 2014) — 20. светско фудбалско првенство кое се одржало во Бразил. Првенството започнало на 12 јуни, а финалето се одиграло на 13 јули 2014 година.

Бразил по втор пат бил домаќин на светско првенство, по Светското првенство во 1950. Бразил покрај Мексико, Италија, Франција и Германија, е петта држава која на двапати била домаќин на светското првенство.

Соединети Американски Држави

Соединети Американски Држави или САД (англиски: United States of America, USA) — федерална уставна република која се состои од педесет држави и еден федерален округ. Државата е сместена претежно во средишниот дел од Северна Америка, а нејзините 48 континентални држави и Вашингтон, се наоѓаат помеѓу Тихиот и Атлантскиот Океан, граничејќи се со Канада на север и Мексико на југ. Федералната држава Алјаска се наоѓа во северозападниот дел на континентот, граничејќи со Канада на исток и Русија на запад преку Беринговиот Проток. Федералната држава Хаваи е архипелаг во средниот Тихи Океан. Соединетите Држави исто така имаат под нивна јурисдикција и неколку територии и островски подрачја во Карибикот и Тихиот Океан.

Сојузни држави на САД

Сојузните држави на САД се вкупно педесет на број и заедно со округот Колумбија и атолот Палмира ги сочинуваат Соединетите Американски Држави. Секоја држава има свој гувернер кој управува со државата. За нивните имиња, видете Листа на гувернери на САД. Подолу се дадени најважните податоци за секоја сојузна држава.

Тихи Океан

Тихи Океан (лат. Mare Pacificum што значи тивко т.е., тихо море) е најголемиот и најдлабокиот океан на Земјата. Се протега од Беринговото море на Арктикот до Антарктикот на југ и од Индонезија до Колумбија. Површината на океанот изнесува 179 милиони км² , а најдлабоката точка е 11 км под површината на водата која се наога во Маријанскиот Ров близу Маријанските Острови што воедно ја ретставува и најголмата длабочина на море во светот. Во Тихиот Океан има голем број острови и островски држави. Исто така во Тихиот океан постојат околу 25.000 острови (повеќе отколку во сите океани заедно), од кој најмногу се наоѓаат јужно од екватораот.Долж неправилните западни граници на Тихиот океан, лежат многу ивични мориња, од кои најголеми се Корално, Јужнокинеско, Јапонско, Тасманово и Жолто море. Малајскиот проток е споен со Индискиот океан на запад, како и Магелановиот проток на исток со Атлантикот. На север, Беринговиот мореуз го спојува со Арктичкиот океан.

Како Тихиот океан се шири на ± 180° географска должина, на запад станува исток, азијската страна на океанот правилно се смета за источна на Тихим океан, додека спротивната страна е западната на Тихиот океан. Датумската граница поголемиот дел ја прати ±180° географска должина која се разграничува на источен и западен дел. Но, на некој места се одделува од таа географска одредница. Тако на север се врти спрема исток да би се заокружил најисточниот дел на Азија, потоа се врти спрема запад посетувајќи ги Алеутските острви, за да потоа многу појужно се сврти спрема запад како би се опфатила острвската држава Кирибати и уште некој помали острови.

Во текот на патувањата на Фернандо Магелан до Филипините, по излегувањето од теснецот низ Огнена земја (теснец кој подоцна го добил името по него) познат по јаките бури, тогаш му се причинило дека Тихиот океан е многу мирен, по што и го добил името. Сепак ,подоцна се испоставило дека не е секогаш мирен. Копното по Тихиот океан е подложно на вулкански ерупции и земјотреси. Исто така, бројни тајфуни започнуваат на тоа подручје. Еден од најопасните е цунами, (кои се последица на подводните потреси) со огромни таласи кои ги уништуваат островите и градовите на својот пат.

Фудбалска репрезентација на Колумбија

Фудбалската репрезентација на Колумбија ја претставува Колумбија на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалскиот сојуз на Колумбија.

Досега, Колумбија пет пати учествувала на Светските првенства, прв пат на Светското првенство во 1962, каде завршиле како последни во групата. Најдобриот резултат го оствариле на последното првенство во 2014, каде стигнале до четвртфиналето.

Исто така, 19 пати учествувале на Континенталното првенство на Јужна Америка - Копа Америка и еднаш го освоиле во 2001 година.

Држави и територии во Америка
Независни
држави
Зависни и
други територии

На други јазици

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.