Карбаљо

Карбаљо (шпан. Carballo) е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 186.09 km2, и население од 30,653 жители (2004) и густина на население од 164.7 km2.

Карбаљо
Carballo
Општина
Грб на Карбаљо

Грб
Местоположба на Карбаљо

Местоположба на Карбаљо
Карбаљо is located in Шпанија
Карбаљо
Карбаљо
Местоположба во рамките на Шпанија
Координати: 43°13′0″N 8°41′0″W / 43.21667° СГШ; 8.68333° ЗГДКоординати: 43°13′0″N 8°41′0″W / 43.21667° СГШ; 8.68333° ЗГД
Земја Шпанија
Автономна заедница Галиција (Шпанија)
ПровинцијаЛа Коруња
КомаркаБергантињос
Управа
 • АлкалдеЕвенсио Фереро Родригез (БНГ)
Површина
 • Вкупна186,09 км2 (7,185 ми2)
Надм. вис.106 м
Население (2008)
 • Вкупно30.653
 • Густина1.6/км2 (4.3/ми2)
ДемонимКарбаљес, карбаљеса
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски бр.15100
Повикувачки бр.981
Мреж. местоМатична страница
Европско првенство во фудбал 2012 - група B

Натпреварите во групата B на Европското првенство во фудбал 2012 се одржуваат од 9 јуни до 17 јуни. Учсници во оваа група се Холандија, Данска, Германија и Португалија.

Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Е

Резултати на натпреварите од квалификациската групата Е на Европското првенство во фудбал 2012 година.

Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Ф

Резултати на натпреварите од квалификациската групата Ф на Европското првенство во фудбал 2012 година.

Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Х

Резултати на натпреварите од квалификациската групата Х на Европското првенство во фудбал 2012 година.

Лига на Шампиони 2010/11 групна фаза

Овој статија ја објаснува во детали Лига на Шампиони 2010/11 групна фаза.

Групната фаза се состои од 32 тима: 22 автоматски квалификувани и 10 победници о плеј-оф рундата. (пет од Шампионскиот и пет од Нешампионскиот дел).Тимовите се поделени во осум групи од по четири тима. Двата први клуба од секоај група одат во првата нокаут фаза, додека третопласираниот тим оди во рундата од 32 во Европа Лигата.

Партизан и Жилина станаа само 10тиот и 11тиот тим во историјата на Лигата на Шампиони кои ги изгубиле сите шест натпревари во групната фаза.

Лига на Шампиони 2010/11 нокаут фаза

Нокаут фазата од Лига на Шампиони 2010/11 ќе почне на 15 февруари 2011 и ќе заврши на 28 мај 2011 со финалето на Стадионот Вембли во Лондон. Нокаут фазата вклучува шеснаесет тимови кои завршиле на првите две места во секоја од групите во групната фаза.Во сите натпревари во нокаут фазата, освен во финалето се играат по два натпревери, со тоа што секој тим игра едене натпревар дома. Тимот кој има вкупно повеќе постигнати голови во двата натпревари продолжува во наредната рунда. Во случај вкупниот резултат да е нерешен, тимот кој што има повеќе голови на гости во двата натпревари продолужува понатаму. Ако и постигнатите голови на гости се еднакви, тогаш се играат продолженија од по триесет минути, поделени во две од по петнаесет минути. Ако се постигнат голови во продолженијата, а и вкупниот резултат е еднаков, тогаш гостинскиот тим продолжува, поради постигнати повеќе голови на гости. Ако не се постигнат голови во продолженијата, тогаш се изведуваат пенали после продолженијата.

Во жрепката за осмина-финалето, натореварите се играат помеѓу победникот од една група и второпласираниот од друга. Единствените забрани во оваа жрепка се се тоа дека тимовите од иста асоцијација не смеат да играат меѓусебе и тимовите од иста група не смеат да се сретнат. Од четврт-финалето па натаму сите овие забрани не важат.

Во финалето, се игра само еден натпревар. Ако резултатот е еднаков на крајот на регуларниот дел од времето во финалето, се играат продолженија, а потоа пенали, ако резултатот сеуште е изедначен.

Сите времиња се СЕВ/СЕЛВ

Лига на Шампиони 2011/12 групна фаза

Овој статија ја објаснува во детали Лига на Шампиони 2010/11 групна фаза.

Групната фаза се состои од 32 тима: 22 автоматски квалификувани и 10 победници о плеј-оф рундата. (пет од Шампионскиот и пет од Нешампионскиот дел).Тимовите ќе бидат поделени во осум групи од по четири тима, кои ќе играат меѓусебе дома и на гости. Колата ќе бидат изиграни на 13-14 септември, 27-28 септември, 18-19 октомври, 1-2 ноември, 22-23 ноември и 6-7 декември 2011.Тимовите се поделени во осум групи од по четири тима. Двата први клуба од секоја група одат во првата нокаут фаза, додека третопласираниот тим оди во рундата од 32 во Европа Лигата.

ФК Јувентус сезона 2012-2013

Сезоната 2012-13 за фудбалскиот клуб Јувентус била 115 од неговото основање и шеста последователна сезона во највисоката лига на италијанскиот фудбал.

Фудбалска репрезентација на Словачка

Фудбалската репрезентација на Словачка (словачки: Slovenské národné futbalové mužstvo) е национален машки фудбалски тим на Словачка раководен од фудбалскиот сојуз на Словачка. Од 2016 година, натпреварите на домашен терен, словачката репрезентација ги игра на реновираниот стадион Антон Малатинскиј во Трнава, а селектор на репрезентацијата е Јан Козак. Словачката репрезентација го има еден од најмладите национални фудбалски тимови во светот, откако се раздели од репрезентацијата на Чехословачка по распадот на обединетата држава во 1993 година. Од тогаш, Словачка има сопствена фудбалска репрезентација која се натпреварува на сите големи професионални турнири.

Словачка се квалификувала на две големи првенства досега, на Светското првенство 2010 и на Европското првенство 2016. Словачка изборила пласман на Светското првенство 2010 кое се одржало во Јужна Африка завршувајќи на првото место во својата квалификациска група и покрај двата порази од Словенија. Во групната фаза од првенството, Словачка ремизирала со Нов Зеланд и забележала победа од 3–2 над Италија, со што се пласирала во осминафиналето, во кое била поразена од финалистот Холандија со 2–1. Тоа било прв пат Словачка да се пласира на големо фудбалско натпреварување, откако играла во секој квалификациски циклус за Светско првенство од 1998 и секој квалификациски циклус за Европско првенство од 1996 година. Словачката репрезентација била на чекор до пласман на Светското првенство 2006, но во баражот била елиминирана од Шпанија. Словачка не успеала да се квалификува за Светското првенство 2014, но обезбедила пласман на Европското првенство 2016 во Франција под водство на селекторот Јан Козак, кој му помогнал на тимот да го постигне рекордното 14. место на ФИФА ранг листата.

Ла Коруња

На други јазици

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.