Додро

Додро е општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономната заедница Галиција.

Додро
Dodro
Амблем на Додро Dodro

Амблем
Прекар(и): Додро
Местоположба во рамките на Галиција.

Местоположба во рамките на Галиција.
Површина
 • Вкупна36,5 км2 (141 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно3.162
 • Густина86,56/км2 (22,420/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.dodro.gal/

Поврзано


Координати: 42°43′03″ СГШ; 8°42′53″ ЗГД / 42.71750001° СГШ; 8.71472223222° ЗГД

Ла Коруња

На други јазици

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.