Боиморто

Боиморто е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 82.71 km2, и население од 2,486 жители (2004) и густина на население од 30.06 /km2. .

Боиморто
Concello de Boimorto
Амблем на Боиморто Concello de Boimorto

Амблем
Location of Boimorto within Galicia

Location of Boimorto within Galicia
Површина
 • Вкупна82,71 км2 (3,193 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно2.486 (INE)
 • Густина30,06/км2 (7,790/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)
Ла Коруња

На други јазици

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.