Абегондо

Абегондо е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 83.72 km² (32.32 mi²), и население од 5,732 жители (2004) и густина на население од 68.47 km² (177.35 /mi²).

Координати: 43°13′N 8°17′W / 43.217° СГШ; 8.283° ЗГД

Абегондо
Abegondo
Амблем на Абегондо Abegondo

Амблем
Положбата на Абегондо во Галиција

Положбата на Абегондо во Галиција
ДржаваШпанија Шпанија
Автономна заедницаГалиција
ПокраинаА Коруња
Површина
 • Вкупна83,72 км2 (3,232 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно(INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)
Мреж. местоwww.abegondo.es
Амес, А Коруња

Амес е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 80.55 km² (31.1 mi²), и население од 20,840 жители (2004) и густина на население од 258.72 km² (670.10 /mi²).

Оутес

Оутес (шпански: Outes) е општина во Шпанија која се наоѓа во покраината А Коруња, во автономната заедница Галиција . Има население од 7.313 жители (2010).

Понтедуем

Понтедуме е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 29.26 km² , и население од 8,694 жители (2004).

Ла Коруња

На други јазици

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.