Vaita

Vaita ir Anglijas grāfiste un vienlaicīgi arī sala pie Lamanša. Šī sala atrodas apmēram 8 kilometrus uz dienvidiem no Anglijas. No Hempšīras grāfistes to atdala Solenta šaurums. Kopš Viktorijas laikmeta šī sala ir populāra atpūtas vieta un uz tās atrodas arī viena no slavenākajām burāšanas bāzēm pasaulē - Kouza (Cowes).

Vaita
Isle of Wight
—  grāfiste  —
Flag of Vaita

Karogs
Devīze: "All this beauty is of God"
Location of Vaita
Administratīvais centrs Ņūporta
Lielākā pilsēta Ņūporta
Statuss ceremoniālā un nemetropoles grāfiste
Valsts Karogs: Apvienotā Karaliste Apvienotā Karaliste
Valsts daļa Karogs: Anglija Anglija
Reģions Dienvidaustrumanglija
Platība 
 - Kopējā 384 km²
Iedzīvotāji (2017)
 - Kopā 141 000
 - Blīvums 367,2/km²
Mājaslapa: iwight.com

Galvenās pilsētas

  • Ņūporta (Newport);
  • Raida (Ryde);
  • Kouza (Cowes); katru gadu šajā pilsētā notiek burāšanas festivāls; šī pilsēta ir mājvieta arī slavenajai burātājai Elenai Makartūrai;
  • Sendouna (Sandown);
  • Šenklina (Shanklin);
  • Ventnora (Ventnor);
Isle of Wight
Vaitas ainava
2015. gada Pasaules čempionāts šosejas riteņbraukšanā

2015. gada Pasaules čempionāts šosejas riteņbraukšanā notika Ričmondā, ASV, no 19. līdz 27. septembrim. Tas bija 82. Pasaules čempionāts un otrā reize, kad tas notika ASV. Čempionāts sastāvēja no 12 sacensībām — grupas un individuālā brauciena vīriešiem, sievietēm, vīriešiem līdz 23 gadu vecumam, jauniešiem un jaunietēm, kā arī komandu brauciena vīriešu un sieviešu profesionālajām komandām.

ASV atklātais čempionāts tenisā

ASV Atklātais čempionāts tenisā ir gada ceturtais un noslēdzošais Grand Slam turnīrs. Tas norisinās uz cietā seguma kortiem ārpus telpām. Turnīrs norisinās katru gadu, tas sākas pēdējā augusta pirmdienā un ilgst 2 nedēļas.

ASV olimpisko medaļnieku uzskaitījums (U — Ž)

Šajā uzskaitījumā apkopoti ASV olimpiskie medaļnieki.

Sportisti ir sagrupēti pēc uzvārda:

A — Č

D — Ģ

H — Ķ

L — O

P — T

U — Ž.

Alens Kempbels Vaits

Alens Kempbels Vaits (angļu: Alain Campbell White; dzimis 1880. gada 3. martā, miris 1951. gada 23. aprīlī) bija amerikāņu šaha problēmists un botāniķis.

Anglija

Anglija (/ˈɪŋɡlənd/ ) ir zeme, kas ir Apvienotās Karalistes sastāvdaļa. Tā robežojas ar Skotiju uz ziemeļiem un Velsu uz rietumiem. Angliju apskalo Īrijas jūra ziemeļrietumos, Ķeltu jūra dienvidrietumos un Ziemeļjūra austrumos ar Lamanšu dienvidos, atdalot to no kontinentālās Eiropas. Lielākā daļa Anglijas aptver centrālo un dienvidu daļu Lielbritānijas salas Atlantijas okeānā. Pie Anglijas krastiem atrodas vairāk nekā 100 mazāku salu, piemēram Sili salas un Vaita.

Teritorija, kuru tagad sauc par Angliju, ir apdzīvota jau apmēram 35 000 gadus, bet savu nosaukumu tā ir aizguvusi no angļiem, vienas no ģermāņu ciltīm, kas apmetās tagadējās Anglijas teritorijā 5. un 6 gadsimtā. Anglija kļuva par vienotu valsti m.ē. 927. gadā, un kopš Atklājumu laikmeta, kas sākās 15. gadsimtā, ir būtiski ietekmējusi pārējo pasauli kultūras jomā.Bijusī Anglijas galvaspilsēta ir Vinčestera, līdz to 1066. gadā aizstāja ar Londonu. Mūsdienās Londona ir lielākā metropole Apvienotajā Karalistē un Eiropas Savienībā. Anglijas iedzīvotāju skaits ir aptuveni 53 miljoni iedzīvotāju, un aptuveni 84% no Anglijas iedzīvotājiem koncentrējas Londonas rajonā.

Bildinājums (2009. gada filma)

"Bildinājums" (angļu: The Proposal) ir 2009. gada ASV romantiska komēdija, kuras režisore ir Anne Flečera. Galvenās lomas filmā atveido Raiens Renoldss, Sandra Buloka, Betija Vaita, Marija Stīnburgena un Kreigs T. Nelsons. Filmas pirmizrāde notika 2009. gada 1. jūnijā Holivudā.

Uzņēmuma vadītāja liek savam palīgam sevi apprecēt, lai izvairītos no deportācijas uz Kanādu beigušās vīzas dēļ.

Braians Krenstons

Braians Lī Krenstons (angļu: Bryan Lee Cranston; dzimis 1956. gada 7. martā) ir amerikāņu aktieris, scenārists, režisors un producents.

Pazīstams ar Voltera Vaita lomu (galvenā loma) seriālā "Pārkāpt robežu", Hola lomu seriālā Malcolm in the Middle un Tima Vetlija lomu seriālā Seinfeld.

Par Voltera Vaita attēlošanu četras reizes saņēmis Primetime Emmy balvu kā labākais aktieris drāmas seriālā. Iegūstot balvu trīs reizes pēc kārtas, atkārtojis Billa Kosbija panākumu. Pēc kļūšanas par vienu no seriāla producentiem divas reizes saņēmis balvu par pašu seriālu. Vēl ir saņēmis Zelta Globusa balvu par Vaita attēlošanu. Par lomu seriālā Malcolm in the Middle tika trīs reizes nominēts Primetime Emmy balvai. 2014. gadā saņēmis Tony balvu par ASV prezidenta Lindona Džonsona tēlojumu All the Way lugā. Par Daltona Trambo lomu 2015. gada filmā "Trambo" ticis nominēts Amerikas Kinoakadēmijas balvai kā labākais aktieris.

Krenstons ir tēlojis arī tādās filmās kā "Glābjot ierindnieku Raienu" (1998), "Mis Saulstariņš" (2006), "Draivs" (Drive, 2011), "Argo" (2012) un "Godzilla" (2014). Režisējis vairāku seriālu sērijas.

Džeremijs Aironss

Džeremijs Džons Aironss (angļu: Jeremy John Irons; dzimis 1948. gada 19. septembrī Kausā, Vaitas salā, Anglijā) ir angļu aktieris. Saņēmis Kīnoakadēmjas balvu nominācijā "Labākais aktieris galvenajā lomā" par filmu "Veiksmes atgriešanās" (Reversal of Fortune, 1991).

Dzimis Vaitas salā, Lamanšā pie Anglijas dienvidu krasta. Pirmā Dž. Aironsa darba vieta bija teātris, kur viņš strādāja par asistentu, pēc tam, kad nespēja nolikt iestājeksāmenus veterinārajā skolā. Divus gadus mācījies aktieru kursos Bristolē. 1971. gadā pārcēlās uz Londonu, kur strādāja teātros un televīzijā. 1980. gadā filmējās savā pirmajā kinofilmā (Nijinsky). 1981. gadā atveidoja galveno lomu romantiskajā filmā "Franču leitnanta draudzene" (The French Lieutenant's Woman), kur viņa partnere bija Merila Strīpa. Šī filma atnesa Dž. Aironsam pirmo nomināciju BAFTA balvai. 1984. gadā spēlēja galveno lomu filmā Swann in Love, tai pašā gadā kļuva par Karaliskā Šekspīra teātra (Royal Shakespeare Theatre) trupas dalībnieku.

Vēlākās ievērojamākās kinolomas: Dead Ringers (1988), "Veiksmes atgriešanās" (Reversal of Fortune, 1990) — šī filma atnesa viņam "Oskaru" nominācijā "Labākais aktieris galvenajā lomā", M. Butterfly (1993), "Cilvēks dzelzs maskā" (The Man in the Iron Mask, 1998), "Lolita" (Lolita, 1997), Callas Forever (2002), "Iekšzemes impērija" (2006). Darbojies ne vien teātrī un kino, bet daudz filmējies arī televīzijas filmās. 2011. gadā nospēlēja pāvesta Aleksandra VI lomu seriālā The Borgias.

Džordžs Hjūms

Džordžs Hjūms (angļu: George Hume; dzimis 1862. gada 16. decembrī, miris 1936. gada 14. janvārī) bija skotu šaha problēmists, Alena Vaita līdzgaitnieks un draugs. Aktīvi piedalījās šaha kompozīcijas ziemassvētku sērijas grāmatu publikācijā. Bija vairāku grāmatu līdzautors. Pēc Vaita aiziešanas no aktīvas darbības, bija viņa uzdevumu kolekcijas glabātājs un papildinātājs.

Kaiser Chiefs

Kaiser Chiefs ir britu rokgrupa, kura sāka muzicēt 1996. gadā. Tā sastāv no pieciem cilvēkiem: Rikija Vilsona (balss), Endrū Vaita (ģitāra), Saimona Riksa (basģitāra), Nika Beinsa (taustiņinstrumenti) un Niks Hodžsons (bungas).

Lorakss

"Lorakss" (angļu: The Lorax) ir 2012. gada muzikāla animācijas filma, kas balstīta uz doktora Seusa tāda paša nosaukuma bērnu grāmatu. Filmas režisori ir Kriss Renods un Kails Balda. Galvenās lomas ierunājuši Denijs DeVito, Eds Helmss, Zaks Efrons, Teilore Svifta, Robs Rigls, Dženija Sleita un Betija Vaita. Filmas pirmizrāde notika 2012. gada 2. martā.

12 gadus vecais Teds Viginss meklē kādu lietu, ar kuras palīdzību iekarot savu sapņu meiteni. Lai to atrastu, Tedam ir jāatklāj stāsts par Loraksu, kašķīgu, tomēr apburošu būtni, kas cīnās, lai aizsargātu savu pasauli.

Peldēšana 2008. gada vasaras olimpiskajās spēlēs — Sievietes, 100 metri, brass

Sacīkstes 100 metru brasā sievietēm notika no 10. līdz 12. augustā. Sacīkstēm kvalificējās 49 sportistes. Zelta medaļu izcīnija Austrālijas peldētāja Leizela Džonsa.

Ratlenda

Ratlenda (angļu: Rutland) ir ceremoniālā grāfiste un vienotā pašvaldība Anglijā, Lielbritānijā. Pēc platības tā ir mazākā no Anglijas vēsturiskajām grāfistēm. Rietumos un ziemeļos tā robežojas ar Lesteršīru, ziemeļaustrumos ar Linkolnšīru un dienvidaustrumos ar Northemptonšīru.

Tās lielākais garums no ziemeļiem uz dienvidiem ir tikai 29 kilometri; lielākais platums — 27,4 km. Iedzīvotāju skaita ziņā tā ir mazākā patstāvīgā teritorija Anglijā un 323. no 326 Anglijas reģioniem. Pēc teritorijas mazākas ir tikai Bristole, Londonas Sitija un Vaita.

Septītās dienas adventisti

Septītās dienas adventisti ir protestantu konfesija, kas radusies 19. gadsimta vidū Amerikas Savienotajās Valstīs. 2012. gada vidū pasaulē bija vairāk kā 17 miljoni adventistu.

Tarzāns (filma)

Tarzāns (angļu: Tarzan) ir 1999. gada animācijas piedzīvojumu filma, kas balstīta uz Edgara Raisa Barouza stāstu Tarzan of the Apes. Filmas režisori ir Kevins Lima un Kriss Baks. Galvenos tēlus angļu valodā ierunājuši Tonijs Goldvins, Minnija Draivere, Glenna Klouza, Alekss D. Lincs, Rouzija O'Donela, Braiens Bleseds, Naidžels Hotorns, Lānss Henriksens, Veins Naits un Teilore Dempsija. Filmas pirmizrāde notika 1999. gada 12. jūnijā Holivudā.

The White Stripes

The White Stripes bija amerikāņu rokmūzikas duets, kas tika izveidots 1997. gadā Detroitā, Mičiganā. Grupa sastāvēja no bundzenieces (un reizēm arī vokālistes) Megas Vaitas un dziesmu autora, solista ģitārista un taustiņinstrumentālists Džeka Vaita. Mega un Džeks Vaits iepriekš bija precējušies, bet šobrīd ir šķīrušies. Pēc vairāku singlu un trīs albumu izdošanas, apvienību 2002. gadā sāka uzskatīt kā daļu no Garāžroka atmodas. Viņu veiksmīgie un kritiķu atzītie albumi White Blood Cells un Elephant piesaistīja cilvēku un mediju uzmanību ne tikai ASV, bet arī Lielbritānijā, kur viņu singls "Seven Nation Army" guva milzu panākumus.

Grupa tika likvidēta 2011. gadā pēc ilgstoša uzstāšanās un ierakstu veidošanas panīkuma.

Zobens akmenī

Zobens akmenī (angļu: The Sword in the Stone) ir 1963. gada muzikāla animācijas komēdija, kas balstīta uz T. H. Vaita tāda paša nosaukuma grāmatu. Filmas režisors ir Volfgangs Rītermans. Galvenos tēlus angļu valodā ierunājuši Rikijs Sorensens, Karls Svensons, Sebastians Kabots, Normands Aldens, Marta Ventvorta un Džūniuss Metjūss.

Šarlotes tīkls (1973. gada filma)

"Šarlotes tīkls" (angļu: Charlotte's Web) ir 1973. gada amerikāņu animācijas filma, ko producēja Hanna-Barbera Productions un Sagittarius Productions. Filma ir balstīta uz E. B. Vaita 1952. gadā izdoto bērnu grāmatu ar tādu pašu nosaukumu. Tāpat kā grāmatā, arī filmā stāsts ir par Vilmūru, sivēnu, kuru no nokaušanas paglābj inteliģents zirneklis Šarlote. Kinoteātros filmas pirmizrāde notika 1973. gada 1. martā. Filma saņēma galvenokārt pozitīvus kritiķu vērtējumus, tāpat guva komerciālus panākumus. 2003. gadā uzreiz video formātā tika izdots "Šarlotes tīklam" turpinājums "Sivēntiņa lieliskais piedzīvojums" (Charlotte's Web 2: Wilbur's Great Adventure).

Šarlotes tīkls (2006. gada filma)

"Šarlotes tīkls" (angļu: Charlotte's Web) ir 2006. gada amerikāņu filma. Filma ir balstīta uz E. B. Vaita 1952. gadā izdoto bērnu grāmatu ar tādu pašu nosaukumu. Filma saņēma pozitīvus kritiķu vērtējumus, tāpat guva komerciālus panākumus.

Valsts karogs: Anglija Anglijas grāfistes

Citās valodās

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.