Rjūkjū salas

Rjūkjū salas (japāņu: 琉球諸島, Ryūkyū-shotō) ir salu grupa Nansei salās, kas pieder Japānai. Dažreiz termins Rjūkjū salas tiek attiecināts uz visu Nansei arhipelāgu. Rjūkjū salas pārklājas ar Okinavas prefektūru (no Okinavas prefektūras Rjūkjū salās neietilpst tikai Daito salas). Lielākā Rjūkjū sala ir Okinava. Šajā salā atrodas arī divas lielākās Rjūkjū salu pilsētas — Naha un Okinava.

Rjūkjū salas
琉球諸島
Rjūkjū salas 琉球諸島
Kumes sala
Rjūkjū salas 琉球諸島 (Japāna)
Rjūkjū salas 琉球諸島
Rjūkjū salas
琉球諸島
Ģeogrāfija
Izvietojums Klusais okeāns
Koordinātas 26°30′0″N 128°0′0″E / 26.50000°N 128.00000°EKoordinātas: 26°30′0″N 128°0′0″E / 26.50000°N 128.00000°E
Platība 2271 km²
Garums 1000 km
Augstākais kalns Jonaha
498 m
Administrācija
Karogs: Japāna Japāna
Prefektūras Okinavas prefektūra
Lielākā pilsēta Okinava
Demogrāfija
Iedzīvotāji 1 410 000 (2013. gadā)
Blīvums 622/km²
Pamatiedzīvotāji rjūkjūieši, japāņi

Arhipelāga iedalījums

Rjūkjū salās ietilpst šādas salas un salu grupas:

  • Okinavas salas
  • Sakišimas salas
    • Mijako salas
    • Jaejamas salas
Dižknābja vārna

Dižknābja vārna jeb džungļu vārna (Corvus macrorhynchos) ir liela auguma vārnu dzimtas (Corvidae) putns. Izdala 9 pasugas. Dižknābja vārna ir parasta ligzdotāja Āzijas dienvidos un dienvidaustrumos. Tā ļoti viegli piemērojas jauniem barības avotiem, tādēļ tās izplatības areāls turpina pieaugt. Tā kā dižknābja vārnai ir relatīvi liels knābis, to mēdz saukt arī par lielknābja vārnu jeb biezknābja vārnu.

Japāna

Japāna (japāņu: 日本; Nihon vai Nippon, oficiāli 日本国; Nihon/Nippon-koku) ir salu valsts Austrumāzijā, kas atrodas Klusā okeāna rietumos. Japānai nav sauszemes robežas ar citām valstīm, bet vistuvāk tai atrodas Krievija, Ķīna un Koreja. No kontinenta Japānu atdala Ohotskas jūra ziemeļos, Japāņu jūra rietumos un Austrumķīnas jūra dienvidos. Japānu dēvē arī par "Uzlecošās saules zemi". Japāna ir izvietojusies uz 6852 salām, kas veido Japānas salu arhipelāgu. Četras lielākās no tām ir Hokaido, Honsju, Šikoku un Kjusju salas, kas kopā veido 97% no Japānas teritorijas. Gandrīz visas salas ir kalnainas un vulkāniskas. Arī Japānas augstākais punkts Fudzi ir vulkāns. Japāna ir desmitā lielākā valsts pēc iedzīvotāju skaita. Tajā dzīvo ap 128 miljoniem iedzīvotāju. Tokijas aglomerācija, kurā ietilpst Tokija (de facto Japānas galvaspilsēta) un apkārtējās prefektūras, ir lielākā aglomerācija pasaulē pēc iedzīvotāju skaita. Tajā dzīvo ap 30 miljoniem iedzīvotāju.

Japāna ir unitāra konstitucionālā monarhija. Valsts vadītājs ir imperators. Likumdošanas vara pieder parlamentam (Kokkai).

Japāna ir viena no vadošajām valstīm tehnoloģijā un mašīnbūvē. Japānas ekonomika ir trešā lielākā pasaulē pēc nominālā iekšzemes kopprodukta. Tai ir ceturtais lielākais eksports pasaulē, kā arī sestais lielākais imports.

2011. gada 11. martā Japānu piemeklēja postoša zemestrīce, kurā bojā gāja vairāk kā 15 000 cilvēki, tika ievainoti aptuveni 6000, bet bez vēsts pazuduši vairāk kā 2000. Zemestrīces rezultātā nopietnākā avārija notika vienā no pasaules jaudīgākajām AES Fukušima I, kas atrodas 250 km uz ziemeļiem no Tokijas. Avārijas rezultātā notika cilvēka veselībai bīstama apjoma radiācijas noplūde apkārtējā vidē.

Meža cūka

Meža cūka jeb mežacūka (Sus scrofa) ir pārnadžu kārtas (Artiodactyla) cūku dzimtas (Suidae) cūku ģints (Sus) dzīvnieks. Meža cūku sugai ir 16 pasugas, un viena no tām ir mājas cūka (Sus scrofa domestica), jo meža cūka ir mājas cūkas savvaļas priekštece.

Latvijas Dabas muzejs meža cūku ir izraudzījies par 2015. gada dzīvnieku Latvijā.

Nansei salas

Nansei salas (japāņu: 南西諸島, Nansei-shotō — ‘Dienvidrietumu salas’) ir vulkānisku salu virkne Klusā okeāna ziemeļrietumos, dienvidrietumos no Japānas arhipelāga galvenajām salām. Pieder Japānai un administratīvi ietilpst Kagošimas (ziemeļdaļa) un Okinavas (dienviddaļa) prefektūrās. Salu grupa izstiepusies gandrīz 1200 km garumā no Kjusju salas dienvidu gala ziemeļos līdz Taivānas salai dienvidrietumos un veido robežu starp Austrumķīnas jūru rietumos un Filipīnu jūru austrumos un dienvidos.

Citās valodās

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.