Rīgas Svētā Jura baznīca

Svētā Jura baznīca ir ēka Vecrīgā, Skārņu ielā 10/16. Mūsdienās ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un tajā atrodas Dekoratīvi lietišķās mākslas muzejs.

Jura baznica
Svētā Jura baznīca, skats no Skārņu ielas

Vēsture

Šobrīd pastāvošā ēka ir celta 13. gadsimta sākumā un ir viena no vecākajām mūra ēkām Rīgā. Tā bija celta kā Zobenbrāļu ordeņa mestru, vēlāk Livonijas ordeņa mestru un Rīgas komturu rezidence Rīgā, ko rīdzinieki sagrāva 1297. gadā, cīnoties pret ordeni. Neskarta palika viena pils daļa, kurā atradās Svētā Jura baznīca, vēlāk — Svētā Gara konventa baznīca. Šī vecās pils daļa arī ir saglabājusies līdz mūsdienām.

Ēka sastāvēja no trim atsevišķām daļām: altāra telpas, kuru noslēdza pusapaļa apsīda, draudzes locekļiem domātās divjomu zāles, kas kādreiz bija pārsegta velvēm un priekštelpas, virs kuras pacēlās tornis. 15. gadsimta beigās šajā priekštelpā ierīkoja nespējnieku patversmi. Kopš 16. gadsimta vidus, reformācijas notikumu ietekmē, celtni sāka izmantot kā noliktavu. Ailas, kas draudzes telpu savienoja ar altāra daļu un ar priekštelpu, aizmūrēja, un tā izveidoja vairākas noliktavas. 18.gadsimta sākumā noliktavu sienās iemūrēja četrus akmens vainagus ar krāsainu baložu attēliem - noliktavu emblēmām. Līdz mūsdienām saglabājies tikai viens, pārējie laika gaitā pārveidoti.[1]

Ēka izmantota kā noliktava līdz pat 1989. gadam, kad šeit ierīkoja Dekoratīvi lietišķās mākslas muzeju.

Arhitektūra

JuraBaznLogs
Svētā Jura baznīcas logs (romānikas stils)

Celtnes kopgarums ir ap 48 metri. Ēkas iekšējā telpa sadalīta vairākos stāvos, kas pārsegti liela izmēra koka sijām. Bēniņu stāvos ierīkotas vinčas preču pacelšanai. Sienas mūrētas no kaļķakmens, daļēji no laukakmeņiem, bet detaļas veidotas no ķieģeļiem. Jumta segums saglabājis vecā tipa kārniņus.[1]

Atsauces

  1. 1,0 1,1 E. Kiše. L.Plauciņš. Rīgas architektūras pieminekļi. Rīga. 1956.
Konventa sēta

Konventa sēta ir ēku komplekss Rīgā, Latvijā. Atrodas Kalēju ielā 9/11 starp Kalēju un Skārņu ielu. Kopējā platība sasniedz 260 m2. Ēku komplekss ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Viens no vissenākajiem kvartāliem Rīgā.Sākotnēji Konventa sētas vietā atradusies 13. gadsimtā celtā Zobenbrāļu ordeņa pils, ko rīdzinieki sagrāva Livonijas pilsoņu kara laikā 1297. gadā. 14. gadsimtā šeit tika pārcelts Svētā Gara konvents, no kurienes arī cēlies Konventa sētas nosaukums. Te atradās arī Kampenhauzena un Pelēko māsu patversme. 17. gadsimta beigās ierīkota tā sauktā Svētā Gara pasāža — caurbrauktuve no Kalēju uz Skārņu ielu. 18.—19. gadsimtā tika uzceltas vairākas noliktavas, ēkas. Tika saglabāta Rīgas Svētā Jura baznīca — Zobenbrāļu ordeņa pils kapela. 20. gadsimta 90. gados notika restaurācija.Pašlaik Konventa sētā atrodas viesnīca "Konventa sēta", Rīgas Porcelāna muzejs, dažādi veikali, restorāni, bāri.

Citās valodās

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.