Industriālā mūzika

Industriālā mūzika ir eksperimentāls ar elektronisko mūziku saistīts mūzikas žanrs, kas ir radies 1970. gadu vidū. Par industriālās mūzikas aizsākumu parasti uzskata ierakstu kompānijas Industrial Records nodibināšanas laiku un grupas Throbbing Gristle izveidošanos.

Viens no industriālās mūzikas sākotnējiem mērķiem bija veidot antimūziku — protesta formu pret tajā laikā pieaugošo mūzikas komercialitāti, tādējādi laužot daudzas mūzikas pamatpazīmes. Sākotnējā industriālā mūzika bija avangarda mūzika, kurā tika izmantots liels daudzums tam laikam netradicionālu mūzikas instrumentu un skaņojumu, izmantojot tā laika elektroniskās mūzikas tehnoloģijas. Tematiski industriālā mūzika daļēji ietekmējās no tā laika pankroka radikālajām sociālpolitiskajām idejām un izteiksmes veida paņēmieniem, pievēršoties daudziem transgresīviem un provakatīviem tabu tematiem un veidojot šokējošas performances.[1]

Vēlāk 1980. gados industriālā mūzika mainījās: attīstījās vairāki apakšžanri un industriālā mūzika apvienojās ar dažādiem citiem mūzikas žanriem, radot, piemēram, industriālo deju mūziku, industriālo roku, neofolku un citus mūzikas žanrus (postindustriālā mūzika), lielākoties arī gandrīz pilnīgi zaudējot sākotnējo industriālās mūzikas skanējumu un koncepciju.

Industriālā mūzika
Stila izcelsme musique concrète, fluksus kustība, performances māksla, elektroniskā mākslas mūzika, krautroks, trokšņu mūzika, postpankroks
Kultūras izcelsme 1970. gadu vidus. Apvienotā Karaliste, Vācija, Kanāda, ASV
Tipiski instrumenti sintezators, bungu mašīna, kasešu cilpas, bungas, ģitāra, nemuzikāli priekšmeti, modificēti elektroniskie mūzikas instrumenti,
vēlāk arī sekvanceris, sempleris, taustiņinstrumenti
Popularitāte Ļoti maza, neliels popularitātes kāpums kopš 1990.gadu sākuma.
Atvasinātas formas Aggrotech - Ambientā industriālā mūzika - Industriālā deju mūzika - Elektroindustriālā mūzika - Gličs - Industriālais metāls - Industrial percussion - Industriālais roks - Inteliģentā deju mūzika - Martial industrial
Citas tēmas
Postindustriālā mūzika

Skatīt arī

Atsauces

  1. Simon Reynolds. Rip It Up and Start Again: Postpunk 1978–1984. Chapters 9: "Living for the Future: Cabaret Voltaire, The Human League and the Sheffield Scene"; 12: "Industrial Devolution: Throbbing Gristle's Music from the Death Factory"; and 25: "Conform to Deform: The Second-Wave Industrial Infiltrators". London: Faber and Faber, 2005.. ISBN 0571215696.. (angliski)
Ambientā mūzika

Ambientā mūzika jeb ambients ir mūzikas žanrs, kas ir ļoti tuvs (vai dažkārt uzskatīts par apakšžanru) New Age mūzikai un kas lielā mērogā koncentrējas uz tembrālām skaņas īpašībām, galvenokārt sakārtotām vai izpildītām, lai izraisītu "gaisīgas", "vizuālas" vai "klusas" īpašības. Ambients attīstījās no 20. gadsimta impresionisma mūzikas (komponisti Džons Keidžs, Mortons Feldmens), minimālisma mūzikas un no agrīnās elektroniskās mūzikas izpildītājiem 1960. gados un 1970. gados. Rokmūziķis Braiens Īno pirmoreiz minēja un faktiski arī radīja frāzi "ambientā mūzika" (ambient music) sava 1979. gada albuma Ambient 1: Music for Airports aprakstā.

Avangards (māksla)

Par militāru kaujas vienību veidu skatīt rakstu Avangards (kaujas vienība).Ar vārdu avangards (franču: avant-garde) apzīmē cilvēku darbus vai idejas, kas ir eksperimentālas un inovatīvas un kas neievēro sabiedrībā pastāvošās normas, galvenokārt tieši mākslā, kultūrā un politikā.

Avangards visraksturīgākais ir tieši modernismā un postmodernismā. Daudzi mākslinieki sevi ir pieskaitījuši pie avangarda kustības un turpina to darīt no dadaisma kustības līdz par valodas poētiem 1980. gados.

Einstürzende Neubauten

Einstürzende Neubauten (latviešu: "Brūkošās Jaunceltnes") ir vācu avangarda mūzikas grupa, kura nodibināta 1980. gadā Rietumberlīnē. Grupas mūzika visbiežāk tiek klasificēta kā industriālā mūzika. Viena no Einstürzende Neubauten raksturīgākajām iezīmēm ir dažādu nemuzikālu instrumentu izmantošana savā mūzikā (bieži tie ir izgatavoti no metāllūžņiem un celtniecības materiāliem) un trokšņiem, papildus tradicionālo mūzikas instrumentu izmantošanai. Einstürzende Neubauten ir vienmēr eksperimentējusi ar skaņām un trokšņu mūziku, bet pēdējos gados ar ļoti atšķirīgiem stiliem.

Viens no vislabāk zināmajiem grupas dalībniekiem ir Bliksa Bargelds (vācu: Blixa Bargeld), kurš ilgus gadus ir bijis arī grupas Nick Cave and the Bad Seeds dalībnieks.

Elektroniskā mūzika

Elektroniskā mūzika ir plašs apzīmējums mūzikai, kura galvenokārt tiek veidota elektroniskā ceļā, izmantojot datorus, sintezatorus un citus instrumentus.

20. gadsimtā raksturīgākā tendence mūzikā bija dažādi eksperimenti ar mūzikas instrumentiem, kuriem vajadzīga elektrība.(bungas,ģitāras,klavieres,sintizators,stīgu instrumenti u.c.).

Elektroniskā mūzika kopš tās pirmsākumiem tika asociēta vienīgi ar rietumu akadēmisko mūziku, bet kopš 1960. gadu beigām ar straujo mūzikas tehnoloģiju pieaugumu elektroniskā mūzika ienāca arī populārajā mūzikā. Mūsdienās elektroniskā mūzika veido ļoti plašu žanru spektru, sākot no elektroakustiskās mūzikas līdz elektroniskajai deju mūzikai.

Elektroniskās mūzikas žanru uzskaitījums

Šis ir elektroniskās mūzikas žanru, apakšžanru un stilu uzskaitījums.

Fixed

Fixed ir Nine Inch Nails remiksu albums/EP, izdots 1992. gadā. Fixed ir sestais oficiālais NIN izdevums, tas sastāv no Broken iekļauto dziesmu remiksiem.

Albuma viesmākslinieki/remiksētāji bija Bačs Vigs, J. G. Tirlvels no Foetus, Pīters Kristofersons no Coil un tobrīd esošās koncertgrupas dalībnieki, ieskaitot Krisu Vrennu un Džeimsu Vūliju.

Further Down the Spiral

Further Down the Spiral (zināms arī kā Halo 10 vai Halo 10 V2) ir grupas Nine Inch Nails 1995. gada remiksu albums. Further Down the Spiral ir desmitais oficiālais Nine Inch Nails izdevums un albumā ir iekļautas galvenokārt The Downward Spiral dziesmu citas versijas. Ir divi dažādi šī albuma izdevumi: Halo 10 (izdots ASV) un Halo 10 V2 (izdots Japānā un Apvienotajā Karalistē). Katrs no tiem satur atšķirīgus skaņdarbus savādākā secībā, bet vairākums skaņdarbu ir kopīgi abos izdevumos.

Further Down the Spiral ir kļuvis par vispārdotāko Nine Inch Nails remiksu albumu un ir ieguvis zelta statusu 1996. gada 26. jūnijā, pārdodot 500,000 albuma kopiju ASV. Albumā piedalījās vairāki augsti kvalificēti remiksētāji, tai skaitā Aphex Twin, J. G. Tirvels, Deivs Navaro un grupa Coil.

Ghosts I-IV

Ghosts I-IV ir sestais amerikāņu industriālā roka projekta Nine Inch Nails studijas albums, izdots 2008. gada 2. martā. Šis ir pirmais albums, kas tika izdots, kad projektam beidzās līgums ar Interscope Records un tika nolemts turpmāk izdot mūziku neatkarīgi.. Ghosts I-IV satur 36 instrumentālus skaņdarbus, kuriem nav nosaukuma, bet tos var pazīt pēc to kārtas numuriem un albuma vāciņiem. Albums tika izdots ar Creative Commons licenci un tika nominēts divām Grammy balvām.

Industriālais metāls

Industriālais metāls (angļu: Industrial metal) — rokmūzikas paveids, kas izveidojās 1980. gadu beigās ASV un Apvienotā Karalistē, saplūstot diviem žanriem — industriālajai mūzikai un smagajam metālam. Šim mūzikas virzienam raksturīgs smaga metāla rifu, industriālā sintezatora, stipri distorsētu ģitāru skaņas un dobju vokālu (gadās arī tīrs skanējums) izmantošana. Industriālais metāls iekļauj sevī agroindustriālo mūziku un coldwave. Dažreiz šajā žanrā var manīt atsevišķu ņūmetāla un postpanka mūzikas elementus. Industriālais metāls bieži tiek jaukts ar industriālo roku, jo abi žanri galvenokārt atšķiras tikai tehniski.

Par industriālā metāla pionieriem tiek uzskatītas grupas Ministry, Godflesh, un KMFDM.Industriālā metāla izpildītājiem ir tieksme uz skandaloziem pārsteigumiem. Viņi filmē skandalozus videoklipus, veido spilgtus koncertšovus. Tā, "Rammstein" bieži uzstājās ar ekstremālu seksualitāti, Merilins Mensons uztur "sātanisku" skatuves tēlu, Robs Zombijs veltījis savu mākslu šausmu un nāves tematikai.

Industriālais roks

Industriālais roks ir mūzikas žanrs, kas apvieno industriālo mūziku ar kādu no rokmūzikas apakšžanriem. Agrīnie industriālās mūzikas un roka apvienojumi jau sāka veidoties 1970./1980. gadu mijā dažādu postpankroka grupu (piemēram, Chrome, Killing Joke, Swans, Foetus un Big Black) mūzikā.

Industriālā deju mūzika

Industriālā deju mūzika jeb EBM (angļu: electronic body music) ir mūzikas žanrs, kas apvieno industriālo mūziku un elektronisko deju mūziku. Žanrs radās Beļģijā 1980.gadu sākumā. Ievērojamākās grupas: Front 242, Nitzer Ebb un Leaether Strip.

Mūzikas stilu uzskaitījums

Alternatīvais roks

Ambientā mūzika

Ārtroks

Avangarda mūzika

Blūzs

Blūzroks

Dabsteps

Drum and bass

Džezs

Džezroks

Elektroniskā mūzika

Ekomūzika

Fankmūzika

Garāžroks

Glemroks

Gotiskais roks

Grandžmūzika

Gospelis

Hausmūzika

Hiphops

Indīroks

Industriālā mūzika

Jaunais vilnis

Kantrimūzika

Klasiskā mūzika

Latīņamerikāņu mūzika

Melodiskā mūzika

Neue Deutsche Härte

Ņūmetāls

Pankroks

Pasaules mūzika

Popmūzika

Japāņu popmūzika

Korejiešu popmūzika

Psihedēlija

Regejs

Regtaims

Repkors

Ritmblūzs

Rockabilly

Rokenrols

Rokmūzika

Sintpops

Ska

Smagais metāls

Smagais pankroks

Šlāgermūzika

Tautas mūzika

Trokšņu mūzika

Trokšņu roks

Zuks

Tehno

Transs

Triphops

Neue Deutsche Härte

Neue Deutsche Härte (latviešu: jaunais vācu smagums) ir mūzikas virziens, kurš izveidojies Vācijā 1990. gados. Lai arī žanrs pamatā veidojas no EBM un industriālā metāla elementu apvienojuma, tas bieži tiek pieskatīts pie industriālā metāla apakšžanriem. Šis žanrs iekļauj sevī tīra vokāla, pārsvarā vācu valoda, ar stipri distorsētu elektriskās ģitāras un bungu skaņu. Vēl tiek izmantota sintezatora skaņa un sempli, dažreiz — bungmašīna. Bieži sastopami industriālās mūzikas elementi, gotisko klavieru izmantošana un kori.

No Wave

No Wave (latviešu: Bezvilnis) ir pagrīdes mūzikas, filmu, performances, video un laikmetīgās mākslas kustība, kas radās Ņujorkā 1970. gadu beigās.

No Wave galvenokārt izpaužas tieši mūzikā. No Wave mūzikai raksturīgākās iezīmes ir atonālas skaņas, vienveidīgs, atkārtots ritms, trokšņu mūzikas disonanse un vispārēja tendence muzikālās tekstūras izcelt vairāk par melodiju. Pazīstamākie No Wave mūzikas izpildītāji: Teenage Jesus, Glenn Branca, Theoretical Girls, Rhys Chatham, 8-Eyed Spy, Bush Tetras, The Del-Byzanteens, DNA, Džodija Harisa, Mars, The Static, Suicide, Ut un Sonic Youth.

Postindustriālā mūzika

Postindustriālā mūzika ir mūzikas termins, kas tiek izmantots, lai raksturotu industriālo mūziku pēc 1980. gadu sākuma, kad radās jauni industriālās mūzikas apakšžanri un jauktās formas, kas vairs neatbilda agrīnās industriālās mūzikas pamatprincipiem. Postindustriālajā mūzikā ietilpst būtībā visi industriālās mūzikas apakšžanri ar dažādu citu mūzikas žanru ietekmi, visbiežāk trokšņu mūziku, ambiento mūziku, tautas mūziku un elektronisko deju mūziku. Par komerciāli veiksmīgāko postindustriālās mūzikas apakšžanru tiek uzskatīts industriālais metāls.

Postpankroks

Postpankroks (angļu: post-punk) ir rokmūzikas žanrs, kas izveidojās 1970. gadu beigās neilgi pēc pankroka rašanās. Žanrs daļēji iekļauj dažādus pankroka mūzikai un idejām raksturīgus stila paņēmienus, tomēr ir intravertāks, sarežģitāks un eksperimentālāks nekā pankroks.Postpankrokam bija nozīmīga loma 1980. gadu neatkarīgās mūzikas skatuvē, un tas nozīmīgi ietekmēja arī daudzu mūzikas žanru, piemēram, alternatīvā roka, gotiskā roka un industriālās mūzikas izveidi un attīstību.

Psihedēliskais transs

Psihedēliskais transs ir elektroniskās mūzikas žanrs, kam raksturīga hipnotiski ritmu aranžējumi un ar augsti ritmizētu ostinato figūru veidoti sarežģīti melodiju slāņi. Tas radās un kļuva populārs 1990. gadu vidū līdz ar goa transa pieaugošo popularitāti. Mūsdienās ir izveidojušies vairāki psihedēliskā transa apakšžanri.

Pazīstamākiem psihedēliskā transa izpildītāji ir Infected Mushroom, Hallucinogen, Astrix, Talamasca, 1200 Micrograms un Astral Projection.

Trokšņu roks

Trokšņu roks ir rokmūzikas žanrs un kustība, kas radās 1970. gadu vidū. Mūsdienās dažkārt par trokšņu mūziku (Luidži Rusolo) dēvē arī mūziku populāras rokmūzikas sfērā, kas ir apvienota ar pārmērīgu skaļumu un distorsiju.

Tumšais ambients

Tumšais ambients (angļu: Dark ambient) ir ambientās mūzikas apakšžanrs, kam raksturīgi draudoši un neharmoniski virstoņi. Tumšais ambients izveidojās 1980. un 1990. gados ar jaunu sintezatoru un semplēšanas tehnoloģiju ieviešanu un citiem tehnoloģiskiem mūzikas jaunievedumiem.

Tumšais ambients mēdz būt saistīts ar citiem mūzikas žanriem — industriālo mūziku, trokšņu mūziku, ethereal wave vai melno metālu —, tomēr tajā pašā ir brīvs no jebkādām atvasinātām formām un radnieciskām iezīmēm ar citiem mūzikas žanriem.

Industriālā mūzika
Postindustriālā mūzika
(apakšžanri)
Jauktie žanri
Saistītie žanri
Avangarda kustības
Tēlotāja māksla
Mūzika
Literatūra un dzeja
Kino un teātris
Pamatkustības

Citās valodās

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.