Hūzestāna

Hūzestāna (persiešu: خوزستانXuzestân) ir Irānas ostāns valsts dienvidrietumos. Robežojas ar Īliāmas ostānu ziemeļrietumos, Luristānas ostānu ziemeļos, Isfahānas ostānu ziemeļaustrumos, Čahārmahāla un Bahtijārī un Kohkīlūje un Būjerahmada ostāniem austrumos, ar Irāku rietumos. Ostāna dienvidos atrodas Persijas līcis. Administratīvais centrs ir Ahvāza.

Ostāns ir bagāts ar naftas un dabasgāzes atradnēm.

Karun3-dam
Dambis Huzistānas kalnos
Hūzestāna
استان خوزستان
—  Ostāns  —
IranKhuzestan
Administratīvais centrs Ahvāza
Valsts Karogs: Irāna Irāna
Platība 
 - Kopējā 64 055 km²
Iedzīvotāji (2005)
 - Kopā 4 345 607
 - Blīvums 67,8/km²
Šahrestānas 18
Galvenās valodas farsī
arābu
luru
Ahvāza

Ahvāza (persiešu: اهواز, Ahvāz) ir pilsēta Irānā, Hūzestānas ostāna administratīvais centrs. 2011. gadā pilsētā dzīvoja 1,11 miljoni iedzīvotāju, bet tās aglomerācijā dzīvoja 4,53 miljoni iedzīvotāju. Pilsēta atrodas Irānas vienīgās kuģojamās upes Karunas krastos.

Pēc Kopena klimata klasifikācijas Ahvāzā valda karsts tuksneša klimats (BWh). Vidējais nokrišņu daudzums gadā ir 230 mm. Vidējā gaisa temperatūra ir no 12 °C ziemā līdz 37 °C vasarā.

Pasaules Veselības organizācija 2011. gadā Ahvāzu nosauca par pilsētu ar vislielāko gaisa piesārņojumu, un ar šo faktu tā ir iekļuvusi Ginesa rekordu grāmatā.

Irāna

Irāna (persiešu: ايران), oficiālais nosaukums: Irānas Islāma Republika (جمهوری اسلامی ایران), ir Tuvo Austrumu valsts, kura atrodas Dienvidrietumu Āzijā. Ziemeļos Irāna robežojas ar Armēniju, Azerbaidžānu un Turkmenistānu, austrumos ar Pakistānu un Afganistānu, kā arī ar Turciju un Irāku (Kurdistānas reģions) rietumos. Irānas jūras robeža dienvidos ir Persijas līcis, kura pretējā krastā atrodas Kuveita, Sauda Arābija, Bahreina, Katara un Apvienotie Arābu Emirāti. Irānas valsts reliģija ir islāma novirziens šiītisms. Valsts atrodas Eirāzijas centrālajā daļā, starp Kaukāza reģionu, Centrālāziju, Kaspijas jūru ziemeļos un Persijas līci, kā arī Hormuza šaurumu dienvidos, Indijas subkontinenta tuvumā, līdz ar to Irānai vēsturiski ir bijusi ļoti liela ģeostratēģiska nozīme.

Irāna ir Ekonomiskās Sadarbības Organizācijas, Nepievienošanās kustības, Islāma sadarbības organizācijas un OPEC dalībvalsts. Tā ir viena no OPEC dibinātājvalstīm.

Irāna ir daudzkultūru valsts, kurā ir daudz etnisko un lingvistisko grupu. Lielākais no tiem ir persiešu (61%), azerbaidžāņu (16%), kurdu (10%) un lur (6%).

Irānas administratīvais iedalījums

Irānas administratīvo iedalījumu veido 31 ostāni (persiešu: ستان , ostān). Ostāni sīkāk iedalās 324 šahrestānās (persiešu: شهرستان , shahrestān).

Ābadāna

Ābadāna (persiešu: آبادان; Ābādān) ir ostas pilsēta Hūzestānā, Irānas dienvidrietumos.

Ābadāna atrodas pie Irānas un Irākas robežas uz Šatalarabas upes deltas salas, kuru sauc tāpat kā pilsētu. Piecdesmit trīs kilometru attālumā atrodas Persijas līcis. Kopā pilsētā dzīvo vairāk kā 415 tūkstoši iedzīvotāju. Pilsētā atrodas osta, kas ir pieejama okeāna kuģiem, starptautiskā lidosta, naftas pārstrādes rūpnīca. Šeit sākas naftas cauruļvads uz Teherānu un Isfahānu. Ābadānā darbojas arī ķīmiskās rūpniecības uzņēmumi, kas ražo amonjaku, sēru un etilēnu.

Pilsēta šajā vietā ir izveidojusies apmēram 8. līdz 9. gadsimtā. Pilsētas nosaukums radies no tās dibinātāja vārda. Jau sākotnēji pilsētā darbojās osta, bet otrs nozīmīgs faktors pilsētas izaugsmē bija sāls ieguves vietas tās apkārtnē. Par Ābadānu bieži notika strīdi un karadarbība starp tuvākajām valstīm. Kopš 1847. gada pilsēta atradās Persijas sastāvā. 20. gadsimta pašā sākumā pilsētas apkārtnē tika atklātas naftas iegulas. No 1909. līdz 1913. gadam šeit tika uzcelta naftas pārstrādes rūpnīca, kura vēlāk kļuva par vienu no lielākajām pasaulē. Irānas — Irākas karā pilsēta cieta no karadarbības un daudzi pilsētas iedzīvotāji devās bēgļu gaitās. Tobrīd tika pārtraukta arī naftas pārstrādes uzņēmuma darbība, kura tika atjaunota jau pēc kara un rekonstrukcijas, 1993. gadā. 1997. gadā tā atkal sāka strādāt pirmskara apjomos.

Īlāma

Īlāma (persiešu: ایلام — Ilâm) ir viens no 30 Irānas ostāniem. Tas atrodas Irānas dienvidrietumos un rietumos tam ir 425 km gara robeža ar Irāku. Ziemeļos no tā atrodas Kermānšāha, austrumos Luristāna, bet dienvidaustrumos Hūzestāna. Lielākā daļa iedzīvotāju ir luri, otra lielākā grupa - kurdi.

Citās valodās

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.