Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs ir muzejs Rīgā, Skārņu ielā 10. Tā ekspozīcija atspoguļo Latvijas vadošo dekoratīvās mākslas un dizaina mākslinieku daiļradi, kā arī iepazīstina ar dizainā un dekoratīvajā mākslā dominējošiem virzieniem un stiliem laika posmā no 19. gadsimta beigām līdz mūsdienām.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīga)
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Atrašanās vieta Rīgā
Dibināts 1989. gada 1. janvāris
Atrašanās vieta Skārņu iela 10
Rīga, Latvija
Koordinātas 56°56′53″N 24°06′34″E / 56.94806°N 24.10944°EKoordinātas: 56°56′53″N 24°06′34″E / 56.94806°N 24.10944°E
Mājaslapa http://www.lnmm.lv/lv/dmdm

Muzeja vēsture

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs tika atklāts 1989. gada 6. jūlijā bijušajā Rīgas Svētā Jura baznīcā (šī ēka, kas ir senākā Rīgā saglabājusies mūra ēka[1], ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis).

Latvijas profesionālā dekoratīvā māksla, kas iedvesmoja nacionālās atmodas periodu, balstās uz tautas amatniecības tradīcijām. 20. gadsimta pirmajā pusē Latvija meklēja savu nacionālo identitāti mākslas un amatniecības jomā. Šajos meklējumos iesaistījās ievērojamie meistari Jūlijs Madernieks (1870-1955), Jūlijs Straume (1874-1970), Ansis Cīrulis (1883-1942), Jēkabs Bīne (1895-1955), Arvīds Dzērvītis (1847-1942) un citi.

Muzejā eksponēti tekstila[2], keramikas, porcelāna, metāla, koka, stikla un ādas izstrādājumi.[3] Kopš 2006. gada šeit skatāma arī dizaina kolekcija.

Muzejā atrodas lielākā Latvijas modernisma dibinātāju, porcelāna apgleznošanas darbnīcas "Baltars" mākslinieku Romana Sutas (1896-1944), Aleksandras Beļcovas (1892-1981) un Sigismunda Vidberga (1890-1970) darbu kolekcija, ko raksturo futūrisma, kubisma un Art Deco virzienu iedvesmotā formu abstrakcija, krāsu un formu dekorativitāte un grafiskā izsmalcinātība.

Eksponēti arī ārzemju mākslinieku darbi, dažus no tiem muzejs ieguvis kā dāvinājumus.[1]

Izstādes

Bez pastāvīgās ekspozīcijas muzejā sistemātiski tiek rīkotas gan Latvijas, gan ārzemju dekoratīvās mākslas un dizaina izstādes. Muzejā darbojas arī dažādas radošās darbnīcas — audumu apdrukas, vilnas velšanas un koka spiedogu darbnīca, kas ļauj ikvienam izpaust savu radošo fantāziju.

No 2018. gada 19. oktobra līdz 2. decembrim muzejā skatāma projekta “Tieši laikā. Dizaina stāsti par Latviju” otrā satelītizstāde “Kvalitātes etalons”, kas iepazīstina ar izciliem notikumiem un kultūras personībām veltītām Latvijas naudas monētām.

Sadarbība ar modes vēsturnieku Aleksandru Vasiļjevu

N0 2009.gada muzejs kopā ar modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva fondu un ABLV banku ka atbalstītāju rīkoja izstādes, kas tika veltītas dažādiem modes laika posmiem.

 • 2009. Viktorijas laikmeta mode.[4]
 • 2013. No kara uz mieru. 1940.–1950. gadu mode. [5]
 • 2017. Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts.Izstāde no Aleksandra Vasiļjeva un Latvijas muzeju kolekcijām[6].

Mākslas izglītība

Muzejs rīko arī izglītojošus pasākumus. 2018. gada 27. augustā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notika seminārs skolotājiem, tā mērķis bija aktualizēt pedagogu sadarbību ar muzeju, iepazīstināt ar jaunumiem izglītības programmu jomā, kā arī iepazīstināt ar izstādi “Gobelēnu krāsas. Francija”.[7]

2013. gadā muzejā notika Ziemeļu nākotnes foruma (Northern Future Forum) atklāšanas un noslēguma plenārsēdes, kurā tikās Apvienotās Karalistes, Ziemeļvalstu un Baltijas valstu premjerministri.[8][9]

Atsauces

 1. 1,0 1,1 «Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM departaments – Latvijas muzeju katalogs – Muzeju biedrība». muzeji.lv (latviešu). Skatīts: 2018-11-07.
 2. Благотворительный фонд Rietumu передал в дар Латвийскому музею декоративного искусства и дизайна уникальный ковер в стиле art-deco, созданный в 20-х годах XX века Юлием Страуме.
 3. экспозиция « Латвийское декоративно-прикладное искусство с конца 19 века до 60-х годов 20 века».
 4. Ilmārs Jargans. «Aleksandrs Vasiļjevs un karalienes Viktorijas laikmets Rīgā», 14.08.2009. Skatīts: 13.04.2019.
 5. «Sarunas muzejā. Izstāde No kara uz mieru. 1940.–1950. gadu mode». www.diena.lv. 3.09.2013. Skatīts: 2019-04-13.
 6. Irēna Bužinska. «Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts. Izstāde no modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva un Latvijas muzeju kolekcijām». www.km.gov.lv (latviešu). Kultūras ministrija, 28.07.2018. Skatīts: 2019-04-13.
 7. «Seminārs skolotājiem Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā». Latvija 100 (latviešu). Skatīts: 2018-11-07.
 8. The Baltic Course - Балтийский курс. «"Northern Future Forum 2013" to take place in Riga». The Baltic Course | Baltic States news & analytics. Skatīts: 2018-11-07.
 9. «Northern future forum 2013, Google Map locations». futureforum2013.gov.lv/en/. Skatīts: 2013. gada 21. februāris.

Ārējās saites

Ainažu jūrskolas muzejs

Ainažu jūrskolas muzejs ir muzejs Ainažos, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja filiāle. Tas atrodas ēkā, kas būvēta speciāli Ainažu jūrskolai, ekspozīcija stāsta par pirmo latviešu profesionālo jūrskolu un tās absolventiem — latviešu un igauņu kapteiņiem un stūrmaņiem. Apmeklētājiem muzejs atvērts kopš 1969. gada 20. jūlija.

Brīvdabas muzejs "Sēļu sēta"

Brīvdabas muzejs „Sēļu sēta” ir Jēkabpils vēstures muzeja brīvdabas nodaļa, kas atrodas parkā netālu no Daugavas krasta Filozofu ielā 6.

Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs

Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs ir muzejs Daugavpilī. 2018. gadā bija apmeklētākais muzejs Latgalē (86 457 reizes).

Emiļa Melngaiļa memoriālais muzejs

Emiļa Melngaiļa memoriālais muzejs ir komponista un foklorista Emiļa Melngaiļa dzimtas mājas "Melngaiļi", kurās var iepazīties ar mūziķa dzīvi un darbību. Tas ir valsts nozīmes vēstures piemineklis un atrodas Vidrižu pagasta Igatē.

Kurzemes Democentrs

Zinātnes un tehnoloģiju muzejs "Kurzemes Democentrs" ir interaktīvs zinātnes centrs Ventspilī, kas bērniem un pieaugušajiem piedāvā papildināt savas zināšanas izmantojot dažādus moderno tehnoloģiju risinājumus.

Kopš 2016. gada jūlija Zinātnes un tehnoloģiju muzejs atrodas zema energopatēriņa ēkā - Ventspils Augsto tehnoloģiju parkā.

Ēkā pašlaik ir izvietota ekspozīcija, kas veltīta klimata pārmaiņām.

Kurzemes cietokšņa muzejs

Kurzemes cietokšņa muzejs ir militārajai vēsturei veltīts muzejs Kandavas novada Zantes pagastā, Zantē.

Muzejs savu darbību uzsāka 1996. gadā. Tā izveidotājs un vadītājs ir Ilgvars Brucis. 2008. gada septembrī muzejs tika iekļauts Eiropas kultūras mantojuma sarakstā un ieguva Eiropas kultūras mantojuma karogu.Ekspozīcijā ir apskatāmi vairāk kā 8000 eksponātu: dažāda veida strēlnieku ieroči, militārās uniformas, militārā tehniku u.c. Muzejs veltīts galvenokārt militārajai vēsturei, bet ekspozīcijā ir arī apskatāmi eksponāti, kas saistīti ar starpkaru Latviju. Muzejā ir notikuši vairāki pasākumi, kas veltīti vēsturei un tās popularizēšanai. Starp apmeklētājiem ir ne tikai Latvijas iedzīvotāji, bet arī ārzemnieki.

Latgales Kultūrvēstures muzejs

Latgales Kultūrvēstures muzejs (LKM) atrodas Rēzeknes pilsētas centrā, Atbrīvošanas alejā 102. 2018. gadā bija trešais apmeklētākais muzejs Latgalē (17 216 reizes).

Latvijas Dabas muzejs

Latvijas Dabas muzejs ir dabaszinātņu muzejs Rīgā, Latvijā. Tas ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pakļautībā.Muzeju 1845. gadā dibināja Rīgas baltvācu inteliģences pārstāvji kā Rīgas Dabas pētnieku biedrības (Der Naturforscherverein zu Riga) struktūrvienību. Muzeja krājumu veidojuši biedrības biedri, kas muzejam dāvinājuši Latvijas dabas objektus.

Latvijas Dabas muzejs ir Baltijā vecākais kompleksais dabaszinātņu muzejs.Katru gadu Latvijas Dabas muzejs nosauc Gada dzīvnieku Latvijā.

Latvijas Kara muzejs

Latvijas Kara muzejs ir muzejs Rīgā, kura ekspozīcija veltīta Latvijas karaspēku izveidei un kara tematikai.

Latvijas Sporta muzejs

Latvijas Sporta muzejs ir muzejs Rīgā, kura ekspozīcija veltīta fiziskās kultūras un sporta attīstībai Latvijā.

Muzejs atvērts 1990. gadā un tam par pamatu ir sporta vēstures entuziasta un kolekcionāra Voldemāra Šmidberga kolekcija. Muzejs atrodas Vecrīgā, netālu no Rīgas Kino muzeja un Latvijas Fotogrāfijas muzeja.

Latvijas Televīzijas muzejs

Latvijas Televīzijas muzejs bija Latvijas muzejs, kas iepazīstināja ar Latvijas Televīzijas vēsturi un attīstību. Tas darbojās no 1999. līdz 2016. gadam.

Latvijas ceļu muzejs

Latvijas ceļu muzejs ir muzejs Milzkalnē, Smārdes pagastā. Muzejs atklāts 1982. gadā Ogrē, bet pašreiz atrodas Šlokenbekas muižas teritorijā un muižas telpās. 2001. gada 5. septembrī Latvijas Ceļu muzejam tika izsniegta muzeja akreditācijas apliecība.Muižas dzīvojamās ēkas, astoņās zālēs ir izvietota muzeja ekspozīcija par Latvijas ceļu un tiltu vēsturi, to celtniecību un uzturēšanu, kā arī pārvaldes struktūru un darbinieku tradīcijām. Lejas ratnīcā izvietoti ceļu būves mehānismi un Livonijas satiksmes un ūdens ceļu kartes palielinātā kopija. Kalna ratnīcā izvietota zirgu iejūgu un ratu kolekcija, kā arī zirgu vilkmes ierīces ceļu darbiem. Muižas pagalmā izvietota brīvdabas ekspozīcija.

Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs

Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs ir muzejs ar ekspozīcijām Rīgā un Jelgavā, kas veltīts dzelzceļa vēsturei un tā attīstībai Latvijā. Muzejs ir uzņēmuma "Latvijas dzelzceļš" struktūrvienība.

Latvijas laukaugu selekcijas muzejs

Latvijas laukaugu selekcijas muzejs ir Agroresursu un ekonomikas institūta muzejs Priekuļos. Tas tika atklāts Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta simts gadu jubilejas svinībās 2013. gadā. Muzejs atrodas Priekuļos, Selekcijas ielā 3, t.s. "selekcijas ēkā", kura ir valsts nozīmes industriālais piemineklis.

Muzejā iespējams aplūkot vēsturiskos selekcijā izmantojamos instrumentus, iekārtas, tehnoloģijas, var iepazīties ar dokumentiem, agrākām darba metodēm, selekcionāriem un viņu darbu.

2018. gada 28. septembrī muzejā Zinātnieku nakts ietvaros bija iespējams iepazīties ar selekcionāriem un piedalīties dažādās spēlēs un darbnīcās.

Latvijas muzeji

Latvijas muzeji ir vietas vai ēkas Latvijā, kur glabā un izstāda kultūrai nozīmīgus objektus. Liela daļa Latvijas muzeju atrodas Latvijas galvaspilsētā Rīgā.

Liepājas Karostas cietums

Liepājas Karostas cietums ir muzejs ar izklaides iespējām Liepājā, Karostā.

Ēka celta 20.gadsimta sākumā kā Karostas hospitālis. Kopš 1905. gada revolūcijas šo ēku visas varas izmantojušas kā militārpersonu disciplinārsodu izciešanas vietu. Karostas cietums savas funkcijas veicis līdz 1997. gadam, pēdējie ieslodzītie bija Latvijas Jūras spēku nosodītie kareivji. Mūsdienās cietumā ir ierīkots muzejs ar vēsturisku izjūtu iegūšanas izklaides iespējām.

Rundāles pils muzejs

Rundāles pils muzejs ir Latvijas valsts muzejs, kas atrodas Rundāles pilī. Pie muzeja pieder arī Kurzemes hercogu kapenes Jelgavas pilī.

2018. gadā bija otrs apmeklētākais muzejs Latvijā (263 284 reizes).

Skārņu iela (Rīga)

Skārņu iela ir iela Rīgā, Centra rajonā, Vecrīgā. Tā sākas krustojumā ar Audēju ielu un beidzas krustojumā ar Kaļķu ielu.

Iela izveidojusies 13. gadsimta sākumā, pirmoreiz tā minēta 1408. gadā. 19. gadsimta beigās iela tika pārsaukta par Lielo Skārņu ielu, 1924. gadā iela atguva savu tagadējo nosaukumu.

Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs

Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs ir Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja filiāle. Šajā mājā Ādolfs Alunāns dzīvoja divus pēdējos dzīves gadus, te atrodas viņa radošais mantojums un viņa ģimenes sadzīves priekšmeti. Šis ir vienīgais Ādolfam Alunānam veltītais muzejs un vienīgais memoriālais muzejs Jelgavā. Līdzās viņa piemiņas uzturēšanai un radošā mantojuma popularizēšanai muzejs ir Jelgavas pilsētas un Zemgales novada profesionālo un amatierteātru darbības izpētes un kultūrvēsturisko liecību uzkrāšanas centrs.

Rīgā
Ārpus Rīgas

Citās valodās

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.