Britu impērijas ordenis

Britu impērijas izcilības ordenis (angļu: Most Excellent Order of the British Empire) ir bruņniecības ordenis, ko nodibinājis Apvienotās Karalistes karalis Džordžs V 1917. gada 4. jūnijā.[1] Ordenim ir piecas klases. Tikai abu augstāko klašu pārstāvji tiek iecelti bruņinieku vai dāmu kārtā, kas ļauj (taču nepieprasa) pirms vārda lietot nosaukumu "Sers" (vīriešiem) vai "Dāma" (sievietes). Šis ir jaunākais no britu bruņniecības ordeņiem, kā arī ordenis ar vislielāko saņēmēju skaitu.

Ster Orde van het Britse Rijk
Britu impērijas ordeņa Lielais krusts

Klases

  • Britu impērijas Bruņinieka Lielais krusts vai Britu impērijas Dāmas Lielais krusts (Knight Grand Cross vai Dame Grand Cross of the Most Excellent Order of the British Empire; GBE)
  • Britu impērijas Goda bruņinieka tituls vai Britu impērijas Goda dāmas tituls (Knight Commander vai Dame Commander of the Most Excellent Order of the British Empire; KBE vai DBE)
  • Britu impērijas Komandiera ordenis (Commander of the Most Excellent Order of the British Empire; CBE)
  • Britu impērijas Virsnieka ordenis (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire; OBE)
  • Britu impērijas Locekļa ordenis (Member of the Most Excellent Order of the British Empire; MBE)

Atsauces

  1. The Monarchy Today > Queen and public > Honours > Order of the British Empire royal.gov.uk: The Official Website of the British Monarchy, Accessed 24 August 2009

Ārējās saites

Airisa Mērdoka

Airisa Mērdoka (angļu: Iris Murdoch; dzimusi 1919. gada 15. jūlijā, mirusi 1999. gada 8. februārī) ir īru izcelsmes rakstniece un filozofe.

Alans Tjūrings

Alans Matisons Tjūrings (angļu: Alan Mathison Turing; dzimis 1912. gada 23. jūnijā, miris 1954. gada 7. jūnijā) bija angļu matemātiķis, loģiķis, kriptogrāfs.

Dzimis Lielbritānijas impērijas ierēdņa Indijā Džuliusa Tjūringa (Julius Mathison Turing) ģimenē. Studējis Lielbritānijas Kembridžas Universitātes Karaliskajā koledžā, Francijā, ASV. 1936. gadā Tjūrings ieviesa algoritma abstraktā ekvivalenta jēdzienu, kas vēlāk tika nodēvēts par Tjūringa mašīnu. No 1936. līdz 1938. gadam strādāja Prinstonas Universitātē ASV (Institute for Advanced Study, Princeton University) Zinātnes vēsturē iegāja kā mākslīgā intelekta teorijas pamatlicējs.

1938. gadā atgriezies Lielbritānijā, kur sāka strādāt pie dešifrēšanas skolas izveides (Government Code and Cypher School), bet sākoties Otrajam pasaules karam pārgāja darbā Blečlī parkā (Bletchley Park) - britu kriptogrāfijas centrā, - kur bija grupas "Hut 8" vadītājs. 1940. gada sākumā viņa vadītā grupa izveidoja dešifrēšanas automātu Bombe, kurš sāka darboties 18. martā un ļāva atšifrēt luftwaffe šifrētās radioziņas. Pēc pusgada viņa grupai izdevās atšifrēt kriegsmarine šifru kodus. Izveidoja skaitļošanas mašīnu Colossus, ar kuras palīdzību 1943. gadā izdevās atšifrēt virkni vērmahta radiopārraižu ziņojumu šifrēšanas kodus. Centrs nodarbojās arī ar poļu kriptogrāfa Mariana Rejevska 1938. gadā izstrādātā šifrēšanas algoritma pilnveidošanu, kas rezultātā ļāva atšifrēt vācu labākās šifrēšanas mašīnas Enigma kodus.

1945. gadā Nacionālajā fizikas laboratorijā (National Physical Laboratory) sāka vadīt jauna lieldatora izstrādes projektu (ACE, Automatic Computing Engine), bet 1948. gadā sāka strādāt ar MADAM - tā laika pasaules jaudīgāko datoru (MADAM, Manchester Automatic DigitAl Machine). 1950. gadā viņš formulēja Tjūringa testu, ar kura palīdzību var noteikt, vai dators spēj domāt tāpat kā cilvēks. 1952. gadā izdeva savas monogrāfijas par dzīvo organismu formu evolūciju pirmo daļu (darbs tā arī palika nepabeigts).

1953. gadā tika apsūdzēts homoseksualitātē un 30. martā tiesāts. Tiesa piesprieda 2 gadus ieslodzījumu cietumā vai ķīmisko kastrāciju (estrogena injekciju, kuras rezultātā vīrietim sāk augt krūtis un tiek noslāpēts libido) - zinātnieks izvēlējās otro variantu. Tiesas procesa radītā skandāla dēļ tika atlaists no darba Centrā, kā arī no Mančesteras Universitātes - tā kā nekur viņu darbā neņēma, turpmāko gadu pavadīja izolējies no sabiedrības savā dzīvoklī, palēnām nonākot galējā nabadzībā un bezcerībā. 1954. gada 8. jūnijā Tjūringu atrada viņa dzīvoklī mirušu (izmeklēšanas slēdziens: pašnāvība, iedzerot cianīda devu).

Arturs Klārks

Sers Arturs Čārlzs Klārks (Sir Arthur Charles Clarke, dzimis 1917. gada 16. decembrī Mainhedā (Minehead), Somersetā, miris 2008. gada 19. martā Kolombo, Šrilankā) bija angļu rakstnieks, viens no pazīstamākajiem zinātniskās fantastikas autoriem. Viņa zināmākais darbs ir romāns 2001: Kosmosa odiseja, kas rakstīts laikā, kad Klārks sadarbībā ar režisoru Stenliju Kubriku pēc vairāku Klārka īso stāstu motīviem veidoja šāda paša nosaukuma filmu.

Vienīgais latviešu valodā atsevišķi izdotais Klārka darbs ir romāns "Delfīnu sala" (Dolphin Island, 1963) ("Zinātne", Rīga, 1969). Krājumā "Ekspedīcija uz Zemi" ("Zinātne", Rīga, 1968) publicēts autora tāda paša nosaukuma stāsts (Expedition to Earth, 1949), kā arī krājumā "Dēmonu dzīres" ("Zinātne", Rīga, 1971) - stāsts "Jupiters pieci" (Jupiter Five, 1953).

Deivids Atenboro

Sers Frederiks Deivids Atenboro (angļu: Sir David Frederick Attenborough, dzimis 1926. gada 8. maijā) ir angļu dabaszinātnieks un televīzijas pārraižu veidotājs.

Viņš ir zināms kā daudzu dokumentālo filmu par dabu autors un ierunātājs, sadarbojoties ar britu raidorganizāciju BBC. Atenboro tiek uzskatīts par vienu no pasaulē pazīstamākajiem dabaszinātniekiem, pateicoties izglītojošām filmām, kurās tiek stāstīts par dzīvniekiem, augiem un citām dzīvības formām. Viņam par godu ir nosauktas vismaz piecpadsmit dažādas augu un dzīvnieku sugas un dzimtas, kā arī vairākas izmirušas sugas. Viņš tiek uzskatīts par britu "nacionālo vērtību", kā arī 2002. gadā BBC rīkotā aptaujā viņš tika atzīts par vienu no 100 ievērojamākajiem britiem.Deivida Atenboro vecākais brālis bija angļu aktieris, kinorežisors un kinoproducents Ričards Atenboro, bet jaunākais brālis Džons Atenboro ieņēma vadošu amatu Alfa Romeo uzņēmumā.

Džeina Gudola

Deima Džeina Morisa Gudola (angļu: Dame Jane Morris Goodall, dzimusi 1934. gada 3. aprīlī kā Valērija Džeina Morisa-Gudola (Valerie Jane Morris-Goodall)) ir angļu zooloģe, primatoloģe, etoloģe, antropoloģe un ANO Miera sūtne. Vairāk kā 50 gadus pētījusi šimpanzes dabīgos apstākļos un tiek uzskatīta par vienu no pasaules vadošajiem ekspertiem šajā jomā.

Džeina Gudola dzimusi Londonā, un jau no bērnības interesējās par dzīvnieku pasauli. Vēlāk kļuva par paleontologa Luisa Līkija sekretāri un palīdzi. 1960. gadā sāka šimpanžu pētīšanu Gombestrīma nacionālajā parkā, Tanzānijā un līdz ar Daianu Fosiju (gorillu pētniece) un Biruti Galdikas (orangutanu pētniece), kļuva par t. s. "Līkija eņģeļiem". 1964. gadā Gudola Kembridžas universitātē ieguva doktora grādu etoloģijā.

1977. gadā dibinājusi starptautisku organizāciju "Džeinas Gudolas institūts", kas nodarbojas ar savvaļas dzīvnieku un vides aizsardzību, kā arī kopš 1996. gada ir valdes locekle dzīvnieku tiesību organizācijā "Nonhuman Rights Project", kas cenšas panākt juridisku tiesību piešķiršanu vismaz atsevišķām dzīvnieku sugām, piemēram, pērtiķiem, ziloņiem, delfīniem un vaļiem.

Latviski izdotas šādas Džeinas Gudolas grāmatas (autore norādīta kā Džeina van Lavika - Gudola):

"Cilvēka ēnā" (In the Shadow of Man, oriģinālizdevums - 1971., latviski - 1977.)

"Bezvainīgie slepkavas" (Innocent Killers, kopā ar vīru Hugo Laviku-Gudolu, oriģinālizdevums - 1971., latviski - 1979.)

Kadzuo Išiguro

Kadzuo Išiguro (japāņu: カズオ・イシグロ, Kazuo Ishiguro; dzimis 1954. gada 8. novembrī) ir japāņu rakstnieks, kas kopš 1982. gada ir Apvienotās Karalistes pilsonis. 2017. gadā viņš ieguva Nobela prēmiju literatūrā par "romāniem ar lielu emocionālo spēku, kas atsedz tukšumu zem mūsu iluzorās sajūtas par vienotību ar pasauli."

Kingslijs Emiss

Sers Kingslijs Viljams Emiss (angļu: Kingsley William Amis, dzimis 1922. gada 16. maijā, miris 1995. gada 22. oktobrī) bija angļu rakstnieks, dzejnieks, kritiķis un pasniedzējs. Viņš sarakstījis vairāk kā divdesmit romānus, sešus dzejas sējumus, memuārus, dažādus īsos stāstus, radio lugu un televīzijas pārraižu scenārijus, kā arī sociālos un literatūras kritikas rakstus. Emiss ir britu rakstnieka Martina Emisa tēvs.

Emisa saistība ar Iana Fleminga Džeimsa Bonda romāniem, ko viņš apbrīnoja, sākās 1960. gadu otrajā pusē, kad viņš sāka rakstīt kritikas darbus par izdomāto spiegu. 1965. gadā viņš sarakstīja slaveno The James Bond Dossier. 1968. gadā Emiss zem pseidonīma Roberts Markhems sarakstīja romānu Colonel Sun, kas ir viens no Džeimsa Bonda romānu sērijas.

1986. gadā sarakstītais romāns The Old Devils saņēma Bukera balvu. Šai balvai viņš tika izvirzīts jau iepriekš ar romāniem Ending Up (1974) un Jake's Thing (1978).

2008. gadā laikraksts The Times ievietoja Kingsliju Emisu 13. vietā starp 50 dižākajiem britu rakstniekiem kopš 1945. gada.

Marks Viljamss

Marks Džeimss Viljamss (angļu: Mark James Williams; dzimis 1975. gada 21. martā) ir profesionāls Velsas snūkerists, trīskārtējs pasaules čempions. Kopumā līdz šim uzvarējis 22 reitinga turnīros.

OBE

OBE var būt:

Britu Impērijas ordenis (Order of the British Empire);

Ārpusķermeņa pieredze (out-of-body experience).

Rūdolfs Džuljāni

Rūdolfs Viljams Luiss "Rūdijs" Džuljāni (Rudolph William Louis "Rudy" Giuliani; dzimis 1944. gada 28. maijā) ir amerikāņu jurists, uzņēmējs, bijušais politiķis. Vispirms bijis demokrāts, tad dažus gadus bijis bezpartijisks, taču kopš 1980. gada ir republikānis. Bijis Ņujorkas mērs.

20. gadsimta 80. gados bijis Ņujorkas štata dienvidu reģiona federālais prokurors, kas ierosinājis vairākas lietas pret itāliešu mafiju un korumpētiem korporatīvajiem finansētājiem. Vadījis lietu, kuras rezultātā uz mūžu cietumā tika iesēdināts mafijas boss Džons Goti.

1989. gadā kandidēja Ņujorkas mēra amatam, tomēr tika zaudēts demokrātu pārstāvim Deividam Dinkinsam. Džuljāni uzvarēja Dinkinsu 1993. gada vēlēšanās. Amatā stājies 1994. gadā. Bija apsolījis veikt reformas pilsētas finasēs un cīnīties ar noziedzību. Sākotnēji tika uzskatīts, ka viņam tas ir izdevies. Lai arī noziedzības līmenis Džuljāni vadības laikā kritās, un pats Džuljāni to uzskatīja par savu nopelnu, tomēr viņa nopelni tiek apstrīdēti, jo tā tika uzskatīta par sakritību. Noziedzības līmenis sāka kristies jau dažus gadus pirms viņa ievēlēšanas amatā, un noziedzības līmenis šai laikā kritās arī visā valstī.

2000. gadā konstatēts prostatas vēzis, ko izdevies izārstēt.

Pēc 2001. gada 11. septembra uzbrukuma ASV, kurā bojā gāja ap 2800 cilvēku, Džuljāni tika slavēts par savām darbībām un situācijas kontrolēšanu. Viņš vēlāk Time vērtējumā tika atzīts par 2001. gada cilvēku, tāpat viņam tika piešķirts Britu impērijas ordenis.

Pēc Ņujorkas mēra amata atstāšanas palicis aktīvs politiķis, bijis viens no sākotnējiem republikāņu partijas kandidātiem ASV prezidenta amatam 2008. gada vēlēšanās. Pēc mēra amata termiņa beigām pievērsies arī uzņēmējdarbībai.

Citās valodās

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.