Ambientā mūzika

Ambientā mūzika jeb ambients ir mūzikas žanrs, kas ir ļoti tuvs (vai dažkārt uzskatīts par apakšžanru) New Age mūzikai un kas lielā mērogā koncentrējas uz tembrālām skaņas īpašībām, galvenokārt sakārtotām vai izpildītām, lai izraisītu "gaisīgas",[1] "vizuālas"[2] vai "klusas" īpašības. Ambients attīstījās no 20. gadsimta impresionisma mūzikas (komponisti Džons Keidžs, Mortons Feldmens), minimālisma mūzikas un no agrīnās elektroniskās mūzikas izpildītājiem 1960. gados un 1970. gados. Rokmūziķis Braiens Īno pirmoreiz minēja un faktiski arī radīja frāzi "ambientā mūzika" (ambient music) sava 1979. gada albuma Ambient 1: Music for Airports aprakstā.

Ambientā mūzika
Stila izcelsme 20. gadsimta klasiskā mūzika
Elektroniskā mākslas mūzika
Minimālisma mūzika
Psihedēliskais roks
Krautroks
Space rock
New Age
Kultūras izcelsme 1970. gadu Apvienotā Karaliste
Tipiski instrumenti elektroniskie mūzikas instrumenti, elektroakustiskie mūzikas instrumenti un jebkuri citi mūzikas instrumenti un skaņas ar elektronisku apstrādi
Popularitāte Zema, izplatīta galvenokārt Eiropā
Atvasinātas formas Ambientā hausmūzika - Ambientais tehno - Lounge - Chillout - Downtempo
Apakšžanri
Tumšais ambients - Drone music - Lowercase - Detroitas tehno
Jauktie žanri
Ambient dub - Illbient - Psybient - Ambientā industriālā mūzika -Ambientā hausmūzika - Space music

Mūziķi

 • Alio Die
 • Aphex Twin
 • Biosphere
 • Boards of Canada
 • Braiens Īno
 • Carbon Based Lifeforms
 • Children Of The Bong
 • Enigma
 • eRa
 • Jean Ven Robert Hal
 • The Future Sound of London
 • Jääportit
 • Karls Sanderss

Piezīmes un atsauces

 1. «Ambientās mūzikas definīcija». Deepintense.com. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2009. gada 30. maijā. Skatīts: 2009. gada 10. septembrī.
 2. M. Prendergests Ambientais gadsimts. 2001. Blūmberija, ASV
Braiens Īno

Braiens Īno (angļu: Brian Eno; dzimis 1948. gada 15. maijā) ir angļu mūziķis, komponists, producents un mūzikas teorētiķis. Īno sākotnēji darbojās kā pianists mūzikas grupā Roxy Music, bet vēlāk uzsāka solokarjeru, kļūstot par vienu no ambientās mūzikas novatoriem.

Dabas koncertzāle

Dabas koncertzāle ir multimediju projekts no Rīgas, Latvijas. Dabas koncertzāle apvieno zinātni, mūziku, dzeju un vizuālo mākslu un kopš 2006. gada rīko dažādus brīvdabas koncertuzvedumus. Projekta daiļdarbus vieno dabas motīvs un rūpes par dabu, tāpēc arī visi projekta rīkotie pasākumi notiek pie dabas.

Dangus

Dangus (no lietuviešu valodas — 'debesis') ir Ugņus Ļoges 1993. gadā Lietuvā izveidota mūzikas izdevniecība, kas lielākoties izdod Lietuvas tradicionālās un mūsdienu tautas, gotiskās, ambientās mūzikas un smagā metāla ierakstus. Izdevniecība rīko arī vairākus ikgadējus mūzikas pasākumus — baltu kultūras, mūsdienu/tradicionālās tautas mūzikas un alternatīvās mūzikas festivālu Mėnuo Juodaragis, gotiskās un industriālās mūzikas festivālu Kunigunda Lunaria, jauno grupu festivālu Naujas Kraujas un Lietuvas neatkarības atjaunošanas dienai veltītu koncertu Auszra 16.Pazīstamākie mūziķi, kuru ierakstus izdevis Dangus: Kūlgrinda, Atalyja, Žalvarinis, Donis, Pievos, Mano Juodoji Sesuo, Andaja, Ženklas X, Siela, Ruination.

Elektroniskā mūzika

Elektroniskā mūzika ir plašs apzīmējums mūzikai, kura galvenokārt tiek veidota elektroniskā ceļā, izmantojot datorus, sintezatorus un citus instrumentus.

20. gadsimtā raksturīgākā tendence mūzikā bija dažādi eksperimenti ar mūzikas instrumentiem, kuriem vajadzīga elektrība.(bungas,ģitāras,klavieres,sintizators,stīgu instrumenti u.c.).

Elektroniskā mūzika kopš tās pirmsākumiem tika asociēta vienīgi ar rietumu akadēmisko mūziku, bet kopš 1960. gadu beigām ar straujo mūzikas tehnoloģiju pieaugumu elektroniskā mūzika ienāca arī populārajā mūzikā. Mūsdienās elektroniskā mūzika veido ļoti plašu žanru spektru, sākot no elektroakustiskās mūzikas līdz elektroniskajai deju mūzikai.

Elektroniskās mūzikas žanru uzskaitījums

Šis ir elektroniskās mūzikas žanru, apakšžanru un stilu uzskaitījums.

Heilung

Heilung (no vācu valodas — 'dziedēšana') ir 2014. gadā izveidota eksperimentālā tautas mūzikas grupa, kuras dalībnieki ir no Dānijas, Norvēģijas un Vācijas. Grupa sevis izpildīto dēvē par „pastiprināto vēsturi” (angļu: amplified history) un priekšnesumos izmanto dažādus sitamos un pūšamos mūzikas instrumentus un skaņu rīkus (dažāda veida bungas, kaulus, grabuļus, zvanus, ragus utt), un izpilda sāgas, dzejoļus un uz rūnakmeņiem, šķēpu uzgaļiem, amuletiem u.c. senajiem artefaktiem esošus tekstus sennorvēģu valodā, cenšoties atveidot Vikingu laiku un Ziemeļeiropas Bronzas laikmeta mūziku. 2017. gadā grupa noslēdza līgumu ar izdevējkompāniju Season of Mist.

Maiks Oldfīlds

Maikls Gordons "Maiks" Oldfīlds (angļu: Michael Gordon "Mike" Oldfield; dzimis 1953. gada 15. maijā) ir angļu multiinstrumentālists un komponists, kas savas karjeras laikā sacerējis dažādu žanru mūziku, tai skaitā gan ambientās mūzikas, gan New Age mūzikas, gan rokmūzikas, gan folkmūzikas, gan arī klasiskās mūzikas skaņdarbus. Visbiežāk Oldfīlda sacerētie skaņdarbi ir sarežģīti un radīti, pielietojot netipiski daudz mūzikas instrumentu.

Oldfīlds vislabāk ir zināms pēc sava 1973. gada Virgin Records izdotā studijas albuma Tubular Bells un 1983. gada popmūzikas stilā veidotās dziesmas Moonlight Shadow.

Mūzikas stilu uzskaitījums

Alternatīvais roks

Ambientā mūzika

Ārtroks

Avangarda mūzika

Blūzs

Blūzroks

Dabsteps

Drum and bass

Džezs

Džezroks

Elektroniskā mūzika

Ekomūzika

Fankmūzika

Garāžroks

Glemroks

Gotiskais roks

Grandžmūzika

Gospelis

Hausmūzika

Hiphops

Indīroks

Industriālā mūzika

Jaunais vilnis

Kantrimūzika

Klasiskā mūzika

Latīņamerikāņu mūzika

Melodiskā mūzika

Neue Deutsche Härte

Ņūmetāls

Pankroks

Pasaules mūzika

Popmūzika

Japāņu popmūzika

Korejiešu popmūzika

Psihedēlija

Regejs

Regtaims

Repkors

Ritmblūzs

Rockabilly

Rokenrols

Rokmūzika

Sintpops

Ska

Smagais metāls

Smagais pankroks

Šlāgermūzika

Tautas mūzika

Trokšņu mūzika

Trokšņu roks

Zuks

Tehno

Transs

Triphops

Postroks

Postroks (angļu: post-rock) ir rokmūzikas paveids, kas ir ietekmējies no rokmūzikas un lieto rokmūzikas instrumentāciju, bet izmanto rokmūzikai neraksturīgus ritmus un harmoniskās progresijas. Postroka mūziķi pārsvarā izpilda instrumentālo mūziku.

Raimonds Tiguls

Raimonds Tiguls (dzimis 1972. gada 5. decembrī, Talsos, Latvijā) ir latviešu mūziķis, ambientās mūzikas un elektroniskās mūzikas komponists un producents.Saņēmis vairākas Mūzikas ierakstu Gada balvas — 2006. gadā nominācijā "Labākais mūsdienu tautas mūzikas albums" (par albumu "Zils. Balts. Zaļš."), savukārt nominācijā "Labākais instrumentālās, filmu vai teātra mūzikas albums" saņēmis balvu gan 2006. ("Zils. Balts. Zaļš."), gan 2003. gadā par albumu "Bay Lounge".

Idejas autors un organizators Ārpasaules mūzikas koncertiem Tiguļkalnā, Talsos.

Roberts Frips

Roberts Frips (angļu: Robert Fripp; dzimis 1946. gada 16. maijā) ir angļu ģitārists, komponists un producents. Frips ir vislabāk zināms kā King Crimson grupas dalībnieks. Viņa diskogrāfija, ieskaitot visus albumus, kuros viņš ir piedalījies, sasniedz vairāk kā 700 dažādu izdevumu. Frips tika ierindots 42. vietā žurnāla Rolling Stone 100 visu laiku labāko ģitāristu sarakstā, savukārt 2010. gadā Gibson.com viņu ierindoja 47. vietā 50 visu laiku labāko ģitāristu sarakstā.

Sigur Rós

Sigur Rós (['sɪːɣʏr rouːs] ) ir islandiešu postroka grupa ar melodisku, klasisku skanējumu un minimālistiskiem elementiem. Grupu pazīst pēc tās ēteriskās skaņas un vadošā dziedātāja Jona Tora Birgisona falseta.

Spanxti

Spanxti (no senprūšu valodas — 'dzirkstele') ir 2001. gadā Viļņā izveidota Lietuvas mūsdienu tautas mūzikas un ambientās mūzikas grupa.

Stīvens Vilsons

Stīvens Džons Vilsons (angļu: Steven John Wilson; dzimis 1967. gada 3. novembrī) ir angļu mūziķis, kurš vislabāk zināms kā grupas Porcupine Tree izveidotājs. Viņš muzicē arī citās grupās, ieskaitot No-Man and Blackfield, ir arī solomākslinieks.

Transs (mūzikas žanrs)

Transs (angļu: Trance music) ir elektroniskās deju mūzikas apakšžanrs, kurš ir radies 1990. gadu sākumā Vācijā. Pamatā mūzikas žanra temps ir 128—150 sitieni minūtē, melodiskas sintezatoru veidotas frāzes un mūzikas veidā, kas ir progresīva, jo tas balstās uz augšup un lejup ejošu melodiju. Transs ir dažādu elektroniskās deju mūzikas žanru kombinācija, tādu kā Ambientā mūzika, Tehno un Hauss

Tumšais ambients

Tumšais ambients (angļu: Dark ambient) ir ambientās mūzikas apakšžanrs, kam raksturīgi draudoši un neharmoniski virstoņi. Tumšais ambients izveidojās 1980. un 1990. gados ar jaunu sintezatoru un semplēšanas tehnoloģiju ieviešanu un citiem tehnoloģiskiem mūzikas jaunievedumiem.

Tumšais ambients mēdz būt saistīts ar citiem mūzikas žanriem — industriālo mūziku, trokšņu mūziku, ethereal wave vai melno metālu —, tomēr tajā pašā ir brīvs no jebkādām atvasinātām formām un radnieciskām iezīmēm ar citiem mūzikas žanriem.

Umbrella Beach

Umbrella Beach ir dziesma no muzikālā projekta Owl City. Dziesma tika izdota, kā ceturtais singls no viņa otrā studijas albuma Ocean Eyes. Tas ir otrais no albuma starptautiski izdotais singls. Apvienotajā Karalistē tas tika izdots 2010. gada 17. maijā. Mūzikas video tika izdots 2010. gada 16. aprīli.

Wardruna

Wardruna ir Eināra Selvika, Lindijas Fejas Hellas un Gaahl 2003. gadā izveidota skandināvu tradicionālās tautas mūzikas grupa. Izmantojot dažādus skandināvu vēsturiskos un tradicionālos tautas mūzikas instrumentus, grupa cenšas rekonstruēt seno skandināvu rituālo mūziku. Līdz šim Wardruna ir izdevusi četrus albumus, no kuriem pirmie trīs veltīti senrūnām.

Žans Mišels Žārs

Žans Mišels Andrē Žārs (franču: Jean-Michel André Jarre, dzimis 1948. gada 24. augustā Lionā) ir franču komponists, multiinstrumentālists, izpildītājs un mūzikas producents. Viņš ir elektroniskās, ambientās un New Age mūzikas aizsācējs un pazīstams kā savas mūzikas brīvdabas koncertu organizētājs, izmantojot lāzerus, milzu ekrānus un uguņošanu.

Viņa pirmie lielie panākumi bija 1976. gada albumam Oxygène. Albumam Oxygène 1978. gadā sekoja albums Équinoxe.

Žana Mišela Žāra tēvs ir franču komponists Moriss Žārs, trīskārtējs Amerikas Kinoakadēmijas balvas ieguvējs par labāko oriģinālmūziku.

Citās valodās

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.