Amazon

Amazon.com, Inc., darbojas ar zīmolu Amazon, ir ASV tehnoloģiju uzņēmums, kura galvenās darbības jomas ir mākoņdatošanas, elektroniskās komercijas un mākslīgā intelekta risinājumi. Tā galvenais birojs atrodas Sietlā, Vašingtonas štatā. Uzņēmums dibināts 1994. gadā. Amazon ir nosaukts par vienu no tehnoloģiju Lielajiem Četriem jeb Four Horsemen kopā ar Apple, Alphabet un Facebook sakarā ar tā tirgus kapitalizāciju, zīmola vērtību, revolucionārām inovācijām un hiperkonkurējošu lietojumu procesu.

Amazon ir pasaulē lielākais tiešsaistes mazumtirdzniecības uzņēmums, rēķinot pēc ieņēmumiem un tirgus kapitalizācijas.[3] Uzņēmums darbību sāka kā tiešsaistes grāmatnīca, ko 1994. gadā dibināja Džefs Beizoss. Vēlāk interneta veikala klāsts tika paplašināts ar programmatūras, videospēļu, elektronikas, apģērbu, mēbeļu, pārtikas, rotaļlietu, dārglietu un citu preču tirdzniecību, kā arī video, MP3 un klausāmgrāmatu lejupielādes un straumēšanas pakalpojumiem. Amazon pieder arī izdevniecība Amazon Publishing, filmu un televīzijas studija Amazon Studios. Uzņēmums ražo plaša patēriņa elektronikas ierīces, piemēram, Amazon Kindle e-grāmatu lasīšanas ierīci, Kindle Fire planšetdatorus, Fire TV un Echo ierīces. Amazon arī pārdod dažus zemo cenu produktus ar savu zīmolu AmazonBasics.

Ievērojamu biznesa daļu veido meitasuzņēmums Amazon Web Services (AWS), kas ir pasaulē lielākais mākoņdatošanas infrastruktūras pakalpojumu sniedzējs (IaaS un PaaS).

Amazon.com, Inc. akcijas tiek kotētas Nasdaq biržā.

Amazon.com, Inc.
Tips Publiska kapitālsabiedrība
Darbības joma informācijas tehnoloģijas, mazumtirdzniecība
Dibināts 1994. gads
Dibinātājs Džefs Beizoss
Galvenais birojs Sietla, Vašingtonas štats, Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Galvenās personas Džefs Bezoss (priekšsēdētājs, prezidents un izpilddirektors)
Produkti
Ieņēmumi 177,866 miljardi USD[1]
Pamatdarbības ienākumi 4,106 miljardi USD[1]
Neto ienākumi 3,033 miljardi USD[1]
Aktīvi 131,31 miljardi USD[1]
Kopkapitāls 27,709 miljardi USD[1]
Darbinieki 613 300[2]
Mājaslapa amazon.com

Vēsture

1994. gadā Džefs Beizoss atstāja Volstrītas uzņēmuma D. E. Shaw & Co. viceprezidenta amatu un pārcēlās uz Sietlu. Viņš bija vērojis interneta biznesa uzplaukumu, un nu nolēma tajā iesaistīties. Tas sakrita arī ar laiku, kad ASV Augstākā tiesa pieņēma lēmumu, ka pasta pasūtījuma katalogiem nav jāmaksā nodokļi štatos, kur tie neatrodas fiziski.[4]

Izlasījis ziņojumu par interneta nākotni, kas paredzēja tīmekļa komercijas izaugsmi 2300 % gadā, Beizoss izveidoja sarakstu ar 20 produktiem, ko varētu tirgot tiešsaistē. tad viņš sašaurināja sarakstu, norādot uz pieciem visdaudzsološākajiem produktiem: kompaktdiskiem, datortehniku, datorprogrammatūru, video un grāmatām. Beizoss galu galā nolēma, ka viņa jaunais uzņēmums pārdos grāmatas tiešsaistē, ņemot vērā lielo pasaules pieprasījumu pēc literatūras, grāmatu zemo cenu un lielo drukāto nosaukumu skaitu.

Braucot cauri valstij no Ņujorkas uz Sietlu, viņš sāka rakstīt biznesa plānu grāmatu tirgošanai internetā. Viņš saņēma aptuveni 250 000 dolāru no saviem vecākiem, un 1994. gada 5. jūlijā nodibināja uzņēmumu ar nosaukumu Cadabra, Inc.. Sākumā grāmatas interneta veikals darbojās viņa garāžā.[5]

Pēc dažiem mēnešiem, kad advokāts nepareizi bija saklausījis uzņēmuma nosaukumu, un to nosauca to par “Cadaver” (angļu: “līķis”), Beizoss nolēma mainīt nosaukumu. Viņam vārdnīcā iepatikās vārds Amazon, jo tā bija vieta, kas bija “eksotiska un atšķirīga”, tieši tāda, kādu viņš bija paredzējis savam interneta uzņēmumam. Viņš atzīmēja, ka Amazones upe ir lielākā upe pasaulē, un viņš bija iecerējis padarīt savu veikalu par lielāko grāmatu veikalu pasaulē. Turklāt nosaukums, kas sākās ar “A”, bija vēlamais, jo tas droši vien būtu alfabēta saraksta augšgalā.

1994. gada septembrī Beizoss iegādājās domēnu Relentless.com, un uz īsu brīdi apsvēra iespēju nosaukt savu tiešsaistes veikalu Relentless, bet draugi viņam teica, ka nosaukums izklausījās mazliet draudīgs. Domēns joprojām pieder Beizoss un joprojām tiek novirzīts uz amazon.com.

1995. gada jūlijā darbu sāka tiešsaistes grāmatnīca. Amazon.com pirmā pārdotā grāmata bija Duglasa Hofštera Fluid Concepts and Creative Analogies: Computer Models of the fundamental Mechanises of Thtype. Pirmajos divos darbības mēnešus Amazon pārdeva visos 50 štatos un vairāk nekā 45 valstīs, pārdošanas apjomam sasniedzot 20 000 ASV dolāru nedēļā. 1995. gada oktobrī uzņēmums paziņoja par sevi sabiedrībai. 1996. gadā uzņēmums tika pārreģistrēts Delavērā. 1997. gada 15. maijā Amazon veica sākotnējo publisko piedāvājumu NASDAQ biržā ar cenu 18 dolāru par akciju, piesaistot 54 miljonus USD.

Amazon.com pārdošanu veicināja paplašināšanās Apvienotajā Karalistē un Vācijā, kā arī mūzikas, video un dāvanu tirgošana interneta vietnē. Tāika ieviesta partneru uzņēmumu programmu, kas ļāva citām vietnēm pārdot grāmatas, izmantojot saiti uz Amazon.com. Sākot ar 1998. gadu Amazon sāka daļēji vai pilnībā pārņemt vairākus uzņēmumus, tostarp Junglee (tīmekļa tehnoloģiju uzņēmums), Drugstore.com, Pets.com, HomeGrocer.com un Della.com (kāzu dāvanas un reģistrs).[6]

ASV lielākais grāmatu pārdevējs Barnes & Noble 1997. gada 12. maijā iesūdzēja Amazon tiesā, apgalvojot, ka Amazon paziņojums, ka tā ir “pasaules lielākā grāmatnīca” nav patiess, jo tā “... nemaz nav grāmatnīca. Tas ir grāmatu mākleris”. Vēlāk tika panākta ārpustiesas vienošanās. 1998. gada 16. oktobrī Walmart iesūdzēja Amazon tiesā, apgalvojot, ka Amazon ir nozadzis Walmart komercnoslēpumus, nolīgstot bijušos Walmart vadītājus. Lai gan šis strīds pēc 18 mēnešiem tika izšķirts bez tiesas, tas lika Amazon ieviest iekšējos ierobežojumus un bijušo Walmart darbinieku pārcelšanu.[6]

1999. gadā Amazon pirmo reizi mēģināja iekļūt izdevējdarbības jomā, iegādājoties bankrotējušu izdevniecību Weathervane. Tika izdotas dažas grāmatas, līdz Amazon pārtrauca izdevējdarbību.

2000. gada 19. jūnijā Amazon ieviesa logotipu ar izliektu bultiņu, kas ved no A uz Z un norāda, ka uzņēmums piegādā visus produktus no A līdz Z, un bulta veidota kā smaids.

Sākotnēji Amazon necerēja gūt peļņu agrāk par četriem līdz pieciem gadiem. Šī salīdzinoši lēnā izaugsme lika akcionāriem sūdzēties, ka uzņēmums nav sasniedzis rentabilitāti pietiekami ātri, lai attaisnotu savus ieguldījumus vai pat izdzīvotu ilgtermiņā. 21. gadsimta sākumā plīsa dot-com burbulis, nogremdējot daudzus e-uzņēmumus, bet Amazon izdevās izdzīvt. 2000. gada sākumā tika paziņota taupības programma ar darbinieku skata samazināšanu par 150.[6] 2001. gada ceturtajā ceturksnī Amazon pirmoreiz sāka strādāt ar peļņu.

2017. gadā par 13,4 miljardiem ASV dolāru Amazon iegādājās ASV pārtikas lielveikalu tīklu ar vairāk nekā 400 veikaliem Whole Foods Market, Inc..[7]

Atsauces

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 «AMAZON.COM, INC. FORM 10-K For the Fiscal Year Ended December 31, 2017» (XBRL). Google Finance. 2018. gada 5. augusts.
  2. Nat Levy. «Amazon tops 600K worldwide employees for the 1st time, a 13% jump from a year ago». www.geekwire.com, 2018. gada 25. oktobris.
  3. Barney Jopson. «Amazon urges California referendum on online tax». Financial Times, 2011. gada 12. jūlijs. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2011. gada 15. jūlijā. Skatīts: 2011. gada 4. augusts.
  4. Amy Martinez, Kristi Heim. «Amazon a virtual no-show in hometown philanthropy». The Seattle Times, 2012. gada 31. marts. Skatīts: 2012. gada 1. aprīlis.
  5. «Top Executive Profiles – Jeffrey P. Bezos». Portfolio.com. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2009. gada 4. februārī. Skatīts: 2008. gada 23. augustā.
  6. 6,0 6,1 6,2 Amazon.com referenceforbusiness.com
  7. Michael J. de la Merced and Nick Wingfield. «Amazon to Buy Whole Foods in $13.4 Billion Deal». The New York Times, 2017. gada 16. jūnijs.

Ārējās saites

AWS

AWS ir ungāru mūzikas grupa, kas savu darbību aizsāka 2006. gadā. Grupa pārstāvēja Ungāriju 2018. gada Eirovīzijas dziesmu konkursā Lisabonā, Portugālē ar dziesmu Viszlát nyár. Grupa savā pusfinālā ieguva 10. vietu, kas viņiem ļāva kvalificēties finālam. Finālā viņi ieguva 21. vietu.

Alexa Internet

Alexa Internet, Inc. ir ASV uzņēmums, Amazon meitasuzņēmums. Uzņēmums pazīstams ar savu mājaslapu, kurā piedāvāta statistika par dažādu mājaslapu apmeklējumu.

Uzņēmums dibināts 1996. gadā (kā neatkarīgs uzņēmums). Uzņēmuma nosaukums tika izvēlēts par godu Aleksandrijas bibliotēkai Senajā Ēģiptē. 1999. gadā to iegādājās Amazon. Saskaņā ar uzņēmuma mājaslapu informācija par apmeklējumu, vietu reitingā tiek piedāvāta par 30 miljoniem mājaslapu. 2015. gadā to apmeklēja vairāk nekā 6,5 miljoni cilvēku ik mēnesi.

Amazon Kindle

Amazon Kindle ir elektronisko grāmatu lasīšanas ierīču sērija, kuru izstrādā kompānija Amazon.com. Tā izmanto bezvadu savienojumu, lai ļautu lietotājiem iegādāties, lejupielādēt, pārlūkot un lasīt elektroniskās grāmatas, avīzes, žurnālus, blogus un citus digitālus izdevumus. Iekārtas aparatūru izstrādāja Amazon apakšuzņēmums Lab126. Kindle iekārtas izmanto E Ink elektroniskā papīra displeju, kurš spēj attēlot 16 pelēkos toņus, minimizē enerģijas patēriņu un simulē lasīšanu no papīra.

Laika gaitā Kindle platformai iznākušas vairākas ierīces versijas, ieskaitot galveno Kindle produktu līniju (ieviesta 2007. gadā) un Kindle DX līniju ar lielāku ekrānu (ieviesta 2009. gadā). 2011. gada septembrī parādījās pirmās iekārtas ar skārienjutīgiem ekrāniem (Kindle Touch) un planšetdators ar grāmatu lasīšanas lietotni un krāsainu displeju (Kindle Fire), kā arī zemākas cenas Kindle modelis bez fiziskas klaviatūras. Pēc 2011. gada modeļu parādīšanās iepriekšējie modeļi tika pārsaukti par Kindle Keyboard.

Amazon ir radījuši Kindle programmatūru lietošanai arī uz citām iekārtām un platformām, ieskaitot Microsoft Windows, iOS, BlackBerry, Mac OS X (10.5 un jaunāka, tikai Intel procesoriem), Android, webOS un Windows Phone 7. Amazon piedāvā arī "mākoņa" lasīšanas iespējas, ļaujot lietotājiem lasīt un iegādāties Kindle grāmatas arī no tīmekļa pārlūka.

Kindle saturu var iegādāties tiešsaistē un daļā valstu ar bezvadu savienojuma palīdzību, izmantojot standarta Wi-Fi vai Amazon 3G "Whispernet" tīklu. Whispernet ir pieejams bez nekādas mēneša maksas, lai arī var tikt piemērota maksa par periodiska un cita satura piegādi, gadījumos, kad klients atrodas ārpus savas valsts. Izmantojot pakalpojumu "Whispersync", klienti starp vairākām lasīšanas vai citām mobilajām iekārtām var sinhronizēt pēdējo lasīto vietu, grāmatzīmes un citu informāciju.Amazon paziņoja, ka 2010. gada pēdējos trijos mēnešos ASV tirgū elektronisko grāmatu pārdošana pirmoreiz ir apsteigusi mīkstajos papīra vākos iesietās grāmatas, kuras līdz šim sastādīja lielāko tirgus daļu.

Bagātību planēta

"Bagātību planēta" (angļu: Treasure Planet) ir 2002. gada ASV animācijas filma, kuras režisori ir Rons Klementss un Džons Muskers. Filmas pirmizrāde notika 2002. gada 27. novembrī.

Filma 2002. gadā tika nominēta Amerikas Kinoakadēmijas balvai kategorijā "Labākā animācijas filma", kur tā zaudēja animācijas filmai "Gariem līdzi".

Filmas galvenais varonis Džims Hokinss, kurš sapņo par citu, leģendāru planētu apceļošanu, dodas ceļojumā uz Bagātību planētu.

Box Office Mojo

Box Office Mojo ir mājaslapa, kas reģistrē filmu kases ieņēmumus sistemātiskā, algoritmiskā veidā. 1999. gadā mājaslapu izveidoja Brendons Grejs, pēc trim gadiem viņš uzsāka sadarboties ar Šonu Solbariju. Līdz 2008. gadam mājaslapai bija divi miljoni lasītāju, kad to iegādājās Amazon.com caur savu meitasuzņēmumu Internet Movie Database.

Brālis lācis

"Brālis lācis" (angļu: Brother Bear) ir 2003. ASV gada animācijas filma. Filmas režisori ir Ārons Bleizs un Roberts Volkers. Galvenos tēlus ierunājuši Hoakins Fīnikss, Džeremijs Suarezs, Riks Moranis, Deivs Tomass, Džeisons Reizs un D.B. Svīnijs.

Filma 2003. gadā tika nominēta Amerikas Kinoakadēmijas balvai nominācijā "Labākā animācijas filma", kur tā zaudēja animācijas filmai "Meklējot Nemo".

Dinozaurs (filma)

Dinozaurs (angļu: Dinosaur) ir 2000. gada animācijas piedzīvojumu filma, kuras režisori ir Ralfs Zondags un Ēriks Leitons. Galvenos tēlus angļu valodā ierunājuši D. B. Svīnijs, Alfre Vūdarda, Haidena Panetjēra, Makss Kasella, Osijs Deiviss un Semjuels E. Raits. Filmas pirmizrāde notika 2000. gada 19. maijā.

Aladars ir iguanodons, kuru pēc viņa vecāku nāves uzaudzināja lemuri. Pēc tam, kad meteoru lietus iznīcina Aladara ģimenes māju, Aladors kopā ar savu ģimeni dodas ceļojumā uz jaunajām mājām.

Džefs Beizoss

Džefrijs Prestons Beizoss (angļu: Jeffrey Preston Bezos; [ˈbeɪzoʊs]; dzimis 1964. gada 12. janvārī) ir amerikāņu tehnoloģiju uzņēmējs un investors. Viņš ir nozīmīgi ietekmējis elektroniskās uzņēmējdarbības attīstību kā Amazon.com dibinātājs un izpilddirektors. Amazon.com ir tiešsaistes interneta veikals grāmatām un arī citām preču un pakalpojumu grupām, ieskaitot video straumēšanas pakalpojumus. Tas kļuva par lielāko interneta veikalu un par modeli pārdošanai internetā.Beizosa citas uzņēmējdarbības intereses saistītas ar kosmiskās aviācijas un laikrakstu nozari. 2000. gadā viņš dibinājis un finansējis kosmiskās aviācijas projektēšanas un ražošanas uzņēmumu Blue Origin, 2015. gadā uzsākot testa lidojumus kosmosā un plāno komerciālu suborbitālu cilvēka lidojumu 2018. gada sākumā.

2013. gadā Beizoss iegādājās laikrakstu The Washington Post.

Vairāki citi uzņēmumi tiek pārvaldīti ar Bezos Expeditions starpniecību.

2016. gada jūnijā Beizosa īpašumi tika vērtēti 63,3 miljardu ASV dolāru apjomā. Nesenā Amazon akciju cenu pieauguma rezultātā viņš Forbes miljardieru sarakstā pakāpās uz ceturto vietu.2017. gada novembrī tika novērtēts, ka Beizosa bagātība pārsniedza 100 miljardus ASV dolāru, kā rezultātā Beizoss nonāca Forbes miljardieru saraksta pirmajā vietā. Pēc Forbes datien uz 2019. gada 6. jūliju viņa bagātība bija 159,5 miljardu ASV dolāru apjomā.

Fly on the Wall

"Fly on the Wall" ir amerikāņu dziedātājas Mailijas Sairusas singls no albuma Breakout. Singls tika izdots 2009. gada 16. februārī sadarbībā ar ierakstu kompāniju Hollywood Records. Dziesma ir tikusi pozitīvi novērtēta no kritiķu puses.

Goodreads

Goodreads ir "sociālās kataloģizēšanas" lapa, kuru 2006. gada decembrī izveidoja Otiss Čandlers, programminženieris un uzņēmējs, un Elizabete Čandlera. Lapa tika palaista 2007. gada janvārī. Mājaslapa ļauj interneta lietotājiem brīvi pārskatīt Goodreads plašo, lietotāju veidoto grāmatu un atsauksmju datubāzi. Lai varētu pievienot datubāzei jaunu grāmatu, iesniegt atsauksmi, kataloģizēt savu bibliotēku vai veidot lasāmo grāmatu sarakstus, nepieciešams reģistrēties. Reģistrēti lietotāji var arī veidot savas grupas grāmatu ieteikumiem un diskusijām. 2007. gada decembrī mājaslapai bija vairāk kā 650 000 lietotāju un datu bāzē bija reģistrētas vairāk kā 10 000 000 grāmatas. 2012. gada jūlijā mājaslapa sasniedza 10 miljonu lietotāju skaitu, mēnesī lapa tika apmeklēta 20 miljonus reižu, un mājaslapu pārvaldīja 30 darbinieki. 2013. gada 23. jūlijā mājas lapā tika paziņots, ka tā ir sasniegusi 20 miljonu lietotāju robežu, iegūstot divreiz lielāku lietotāju skaitu tikai 11 mēnešu laikā. Organizācijas ofiss atrodas Sanfrancisko.2013. gada 28. martā Goodreads iegādājās Amazon. Darījuma cena gan palika neatklāta.

Hard Candy

Hard Candy ir amerikāņu dziedātājas Madonnas vienpadsmitais studijas albums, kas tika izdots 2008 gada 28. aprīlī, bet ASV 2008. gada 29. aprīlī. Pirmais singls ar nosaukumu "4 Minutes" jeb iepriekš saukts par "4 Minutes To Save The World" ASV tiks izdots 2008. gada 24. martā. Šis bija mūziķes pēdējais studijas albums, kurš tiks izdots ierakstu kompānijas Warner Bros. paspārnē.

Albuma producenti ir Madonna, Timbaland, Farels Viljams, Džastins Timberleiks, Kanje Vests un Neits Hills (angļu: Nate "Danja" Hills), bet kā dziesmu teksta autori albumā piedalās arī Timotijs Moslijs (angļu: Timothy Mosley), Hanons Leine (angļu: Hannon Lane) un Džo Henrijs (angļu: Joe Henry).

Internet Movie Database

Interneta filmu datubāze (angļu: Internet Movie Database, saīsināti IMDb) ir tiešsaistes datubāze ar informāciju par filmām, aktieriem, televīzijas šoviem un datorspēlēm. IMDb izveidoja datorprogrammētājs Kols Nīdhems. Darbība tika uzsākta 1990. gada 17. oktobrī. 1998. gadā IMDb nonāca Amazon.com īpašumā.

2014. gada decembrī, IMDb datubāzē bija iekļautas 3 109 500 filmas un televīzijas seriālu sērijas, kā arī 6 263 500 personības. IMDb ir 57 miljonu reģistrētu lietotāju un ir Alexa Top 50 populārāko interneta lapu sarakstā.

Ledus vētra

"Ledus vētra" (angļu: The Ice Storm) ir 1997. gada drāma, kas balstīta uz Rika Mūdija tāda paša nosaukuma romānu. Filmas režisors un viens no producentiem ir Ans Lī. Galvenās lomas atveido Kevins Klains, Džoana Allena, Henrijs Zernijs, Ādams Hanns-Bairds, Tobijs Magvairs, Kristīna Riči, Elija Vuds, Džeimijs Šeridans un Sigurnija Vīvere. Filmas pirmizrāde notika 1997. gada 12. maijā Kannu filmu festivālā.

Filmas sižets norisinās 1973. gadā Ņūkanānas piepilsētā Konektikutā. Divas vidusšķiras ģimenes eksperimentē ar seksu un narkotikām, kas noved pie tā, ka ģimenes vairs nav spējīgas kontrolēt savu dzīvi.

Leipciga

Leipciga (vācu: Leipzig, izrunā: [ˈlaɪ̯pt͡sɪç]) ir pilsēta Vācijas austrumdaļā, pie Veise Elsteres. Pēc iedzīvotāju skaita lielākā pilsēta Saksijā (pirms Otrā pasaules kara Leipcigā bija ap 750 000 iedzīvotāju, šobrīd mazāk). Ekonomikas, kultūras, izglītības un tirdzniecības centrs.

Jau viduslaikos Leipciga bija slavena ar savu gadatirgu. Leipcigai ir liela nozīme Vācijas zinātnes un kultūras vēsturē, jo kopš 1409. gada šeit atrodas viena no ievērojamākām Vācijas universitātēm, kurā darbojušies daudzi vācu zinātnes un kultūras dižgari. Kopš 1912. gada Leipcigā atrodas Vācijas Nacionālā bibliotēka (Deutsche Bücherei). Pilsēta ir arī sens grāmatrūpniecības centrs.

Leipcigā atrodas Vācijas Federālā administratīvā tiesa (Bundesverwaltungsgericht).

Pokahonta

Pokahonta (angļu: Pocahontas) ir 1995. gada animācijas filma, kuras režisori ir Ēriks Goldbergs un Maiks Gabriels. Galvenos tēlus angļu valodā ierunājuši Airēne Bedarda, Mels Gibsons, Deivids Ogdens Stīrss, Džons Kasirs, Rasels Mīnss, Kristians Beils, Linda Hanta un Denijs Manns.

Sietla

Sietla (angļu: Seattle) ir piekrastes ostas pilsēta un lielākā pilsēta Amerikas Savienoto Valstu Klusā okeāna ziemeļu štatos. Sietla atrodas Vašingtonas štata rietumos, Kinga apgabalā starp Klusā okeāna Pudžetsoundas līci (Puget Sound) un Vašingtona ezeru.

Statistiski pilsētas iedzīvotājiem ir viens no augstākajiem izglītības līmeņiem ASV. Pilsēta ir pazīstama kā liels kafijas ražošanas un patērēšanas centrs. Populārajā mūzikā pazīstama kā Džimija Hendriksa dzimtā pilsēta un grunge mūzikas rašanās vieta.

Pirms eiropiešu ierašanās apkārtni apdzīvoja davamišu (Duwamish) tautas indiāņi. 1851. gadā radās pirmās eiropiešu apmetnes. Jaunā pilsēta tika nosaukta indiāņu virsaiša Sietla vārdā. 1889. gadā pilsēta gandrīz pilnīgi nodega ugunsgrākā. Klondaikas zelta drudža laikā pilsēta kļuva par galveno transportpunktu ceļā uz Aļasku. 1916. gadā Sietlā radās kompānija Boeing un līdz 2001. gadam šeit atradās kompānijas galvenā mītne, kad to pārcēla uz Čikāgu. XX gadsimta beigās Sietla kļuva par vienu no moderno tehnoloģiju attīstības centriem.

Pazīstamas kompānijas, kuru galvenās mītnes atrodas Sietlā - Washington Mutual, Amazon.com, Nordstrom, Starbucks, Expeditors International. Citās aglomerācijas pilsētās - Costco, Microsoft, Nintendo (viena no galvenajām mītnēm), Weyerhaeuser, PACCAR.

No augtskolām Sietlā pazīstamākā ir Vašingtonas universitāte. Pilsēta ir mājvieta beisbola līgas MBL komandai Sietlas "Mariners" un amerikāņu futbola līgas NFL komandai Sietlas "Seahawks". Agrāk bijusi pārstāvēta basketbola NBA līgā ar komandu Sietlas "SuperSonics".

Mūzikas grupas, kuras radušās pilsētā - Pearl Jam, Soundgarden, Alice in Chains, Green River, Mudhoney, Nevermore, The Presidents of the United States of America, Sunny Day Real Estate, Foo Fighters. Grupa Nirvana radās tuvējā Eberdīnā.

Tarzāns (filma)

Tarzāns (angļu: Tarzan) ir 1999. gada animācijas piedzīvojumu filma, kas balstīta uz Edgara Raisa Barouza stāstu Tarzan of the Apes. Filmas režisori ir Kevins Lima un Kriss Baks. Galvenos tēlus angļu valodā ierunājuši Tonijs Goldvins, Minnija Draivere, Glenna Klouza, Alekss D. Lincs, Rouzija O'Donela, Braiens Bleseds, Naidžels Hotorns, Lānss Henriksens, Veins Naits un Teilore Dempsija. Filmas pirmizrāde notika 1999. gada 12. jūnijā Holivudā.

The Null Corporation

The Null Corporation ir neatkarīga ierakstu kompānija, kas izdod grupu Nine Inch Nails un How to Destroy Angels mūziku. Divi pēdējie Nine Inch Nails albumi ir izlaisti ar The Null Corporation zīmolu. Ierakstu kompānijas nosaukums arī parādās saistībā ar abu grupu ciparu lejupielādēm.

Upe

Upe ir pa Zemes virsmu plūstoša ievērojama izmēra ūdenstece, kurai ir izteikta gultne. Daļa upes tecējuma var būt pazemē. Upe var sākties no avota, ezera, nelielu strautu grupas vai no lielāka mitrāja. Nelielas upes sauc par strautiem (nav stingri nošķirtas robežas starp strautiem un upēm).

Upēm ir izšķiroša nozīme civilizācijas vēsturē — upju ielejās attīstījās pirmās civilizācijas. Arī mūsdienās liela daļa pasaules lielo pilsētu, tai skaitā Latvijas pilsētu, atrodas upju krastos.

Ar upju pētīšanu nodarbojas hidroloģija. Šī zinātne ir plašāka, jo tā nodarbojas ar visu veidu ūdenstilpju izpēti. Nereti tiek apgalvots, ka ar upju izpēti nodarbojas limnoloģija, tomēr šo zinātni vairāk asociē ar ezeru izpēti.

Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Nasdaq-100 indeksa uzņēmumi

Citās valodās

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.