Vyskupija

Vyskupija (nuo gr. διοίκησις vert. administracija) yra Romos katalikų bažnyčių administracinis teritorinis vienetas, valdomas vyskupo. Vyskupijos valdytojas vyskupas ordinaras reziduoja prie katedros bažnyčios.

Vyskupija susideda iš dekanatų ir parapijų. Vyskupija įeina į bažnytinę provinciją, valdomą arkivyskupo.

 Ambox globe content.svg  Manoma, kad šis straipsnis skiria per mažai dėmesio vieniems geografiniams regionams ir per daug – kitiems.
Jei galite, subalansuotai perrašykite straipsnį, neskirdami jokiam regionui perdėto dėmesio. Taip pat galite padėti susitarti dėl sprendimo diskusijų puslapyje.

Lietuvos vyskupijos

Lietuvoje yra dvi - Vilniaus ir Kauno bažnytinės provincijos ir penkios vyskupijos :

Drohičino vyskupija

Drohičino vyskupija (lot. Dioecesis Drohiczinensis, lenk. Diecezja drohiczyńska) – viena iš 3 katalikų vyskupijų, esančių Balstogės metropolijoje. Vyskupija įkurta 1991 m. birželio 5 d. iš dalies Pinsko vyskupijos teritorijos. Vyskupas Antoni Dydycz. Vyskupija ribojasi su Balstogės, Lomžos, Sedlcų ir Varšuvos Praskos vyskupijomis.

Kaišiadorių vyskupija

Kaišiadorių vyskupija – viena iš septynių Lietuvos vyskupijų. Sudaryta 1926 m.

Kauno arkivyskupija

Kauno arkivyskupija yra viena iš dviejų Lietuvos arkivyskupijų bei Lietuvos bažnytinės provincijos metropolijų. Arkivyskupijos kurija įsikūrusi Kaune, Rotušės aikštėje 14A.

Kuršo vyskupija

Kuršo vyskupija (lot. Episcopatus Curoniensis, latv. Kurzemes bīskapija) – bažnytinė valstybė, gyvavusi 1234–1585 m. dabartinėje vakarų Latvijoje. 1435–1561 m. buvo Livonijos konfederacijos dalis, 1560–1585 m. priklausė Danijai (tuo metu vadinta dan. Stift Kurland).

Lomžos vyskupija

Lomžos vyskupija (lot. Dioecesis Lomzensis, lenk. Diecezja łomżyńska) – viena iš 3 katalikų vyskupijų, esančių Balstogės metropolijoje. Įkurta 1925 m. spalio 28 dieną. Vyskupas Stanisław Stefanek, pagalbinis vyskupas Tadeusz Bronakowski. Vyskupija ribojasi su Balstogės, Drohičino, Luko, Plocko, Varmijos ir Varšuvos Praskos vyskupijomis.

Lotynų bažnyčia (organizacija)

Lotynų bažnyčia yra Romos Katalikų Bažnyčios (Katalikų Bažnyčios) dalis. Ji apibūdinama kaip savarankiška dalinė bažnyčia (lot. ecclesia particularis). Daline bažnyčia, tai yra vyskupija (ar eparchija) laikoma krikščionių bendruomenė, tikėjimu ir sakramentais suvienyta su konsekruotu apaštalų įpėdiniu – savo vyskupu. Yra įvairios kitos katalikiškos dalinės bažnyčios, pvz. Ukrainos graikų apeigų katalikų bažnyčia, Sirų–Malabaro bažnyčia. Viena nuo kitos jos skiriasi savo liturgija (ceremonijos, drabužiai, giesmės, kalba), atsidavimo tikėjimui tradicijomis, teologija, kanonų teise, dvasininkais, tačiau visos jos išpažįsta tą patį katalikų tikėjimą ir vienybę su Romos vyskupu, popiežiumi.

Luko vyskupija

Luko vyskupija (lot. Dioecesis Liccanensis, lenk. Diecezja ełcka) – viena iš trijų katalikų vyskupijų, priklausančių Varmijos metropolijai. Įkurta 1992 m. kovo 25 d. vykdant popiežiaus Jono Pauliaus II bulę Totus Tuus Poloniae populus. Vyskupas Jerzy Mazur, pagalbinis vyskupas Romuald Kamiński. Vyskupija ribojasi su Balstogės, Lomžos ir Varmijos vyskupijomis ir Lietuvoje esančia Vilkaviškio vyskupija.

Palenkės vaivadija

Palenkės vaivadija (lenk. Województwo podlaskie) – tai viena iš 16 Lenkijos vaivadijų, esanti šalies šiaurės rytuose. Administracinis centras – Balstogė.

Panevėžio vyskupija

Panevėžio vyskupija – viena iš septynių Lietuvos vyskupijų. Sudaryta 1926 m.

Polocko vyskupija

Polocko vyskupija – LDK vyskupija.

Sedlcų vyskupija

Sedlcų vyskupija (lot. Dioecesis Siedlecensis, lenk. Diecezja siedlecka) – viena iš 3 katalikų vyskupijų, esančių Liublino metropolijoje. Vyskupija ribojasi su Drohičino, Liublino, Radomo ir Varšuvos Praskos vyskupijomis.

Smolensko vyskupija

Smolensko vyskupija – LDK vyskupija.

Telšių Vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarija

Telšių Vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarija – nevalstybinė aukštoji mokykla, rengianti katalikų dvasininkus. Studijos susideda iš 7 dalių: pirmieji metai Žemaičių Kalvarijoje, kiti kursai – Telšiuose.

Telšių vyskupija

Telšių vyskupija – viena iš septynių Lietuvos vyskupijų, didžiausia pagal plotą. Priklauso Kauno metropolijai. Įkurta 1926 m. balandžio 4 d.

Varšuvos-Bielsko stačiatikių vyskupija

Varšuvos-Bielsko stačiatikių vyskupija (lenk. Diecezja warszawsko-bielska) - viena iš šešių Lenkijos stačiatikių bažnyčios vyskupijų Lenkijoje. Įkurta 1840 metais. Vyskupija ribojasi su Balstogės-Gdansko, Lodzės-Poznanės ir Liublino-Chelmo vyskupijomis.

Vilkaviškio vyskupija

Vilkaviškio vyskupija – viena iš septynių Lietuvos vyskupijų. Sudaryta 1926 m. Vyskupija ribojasi su Kaišiadorių vyskupija, Kauno ir Vilniaus arkivyskupijomis, bei Lenkijoje esančia Luko vyskupija.

Vilniaus arkivyskupija

Vilniaus arkivyskupija – 1925 m. sudaryta vyskupija. Viena iš septynių Lietuvos vyskupijų, geografiškai apimanti vieną iš dviejų Lietuvos bažnytinių provincijų. Arkivyskupijos kurija įsikūrusi Šventaragio g. 4, LT-01122 Vilnius.

Vilniaus vyskupija

Vilniaus vyskupija – Lietuvos vyskupija, veikusi iki 1925 m., kai tapo Vilniaus arkivyskupija.

Šiaulių vyskupija

Šiaulių vyskupija – viena iš septynių Lietuvos vyskupijų, sudaryta 1997 m. Jai priklauso šie dekanatai:

Joniškio dekanatas

Kelmės dekanatas

Pakruojo dekanatas

Radviliškio dekanatas

Šiaulių dekanatas

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.