Vaito sala

Vaito sala (angl. Isle of Wight) − sala Lamanšo sąsiauryje, priešais Portsmutą. Priklauso D. Britanijai (sudaro grafystę).

Salos plotas 380 km². Gyventojų − 140 000 (2006). Didžiausias miestas ir administracinis centras − Niuportas.

Salos paviršius − kalvota lyguma; didžiausias aukštis 240 m. Vaito salos gyventojai užsiima sodininkyste, daržininkyste, žvejyba. Salos pajūryje yra kurortų.

Vaito sala
Isle of Wight
Flag of the Isle of Wight
Isle of Wight UK locator map 2010
Valstybė: Jungtinės Karalystės vėliava Jungtinė Karalystė
Šalis: Anglija Anglija
Regionas: Pietryčių Anglija
Administracinis centras: Niuportas
Rajonų skaičius: 0
Gyventojų: 140 200
Plotas: 384 km²
Tankumas: 365 žm./km²

Nuorodos

Anglijos administracinis suskirstymas

Anglija suskirstyta 4 lygiais, kurie yra skirtingi, atsižvelgiant į vietinės valdžios pageidavimus ir istorines tradicijas.

Anglijos geografija

Anglija – viena iš keturių Jungtinės Karalystės sudedamųjų dalių. Šiaurėje ribojasi su Škotija (96 km), vakaruose su Velsu (257 km). Plotas 130 396 km². Apima centrinę ir pietinę Didžiosios Britanijos salos dalį, t. y. net du jos trečdalius. Didžiausia Anglijos sala yra Vaito sala. Anglija yra netoli žemyninės Europos. Iki žemyninės Europos dalies yra vos 52 km. Jas skiria siauras jūros tarpelis – Lamanšo sąsiauris. Po juo einantis Eurotunelis jungia Angliją su Prancūzija.

Didelį Anglijos paviršiaus plotą apima kalvos. Kalnų grandinė Šiaurės Anglijoje vadinama Peninais. Kitos kalvotos sritys šiaurėje yra Ežerų kraštas ir Pyk Distrikto nacionalinis parkas.

Didžiausias natūralus uostas Anglijoje yra Pulas, esantis pietinėje pakrantėje. Tai yra antras pagal dydį uostas pasaulyje, po Sidnėjaus, Australijoje.

Anglijos grafystės

Anglijos grafystės − Anglijos administracinio suskirstymo vienetas. Jos kilo nuo Anglijos isšsiskirstymo į grafystes ar šyrus (valdomus grafo) nuo anglosaksų laikų. Istorijos bėgyje jų ribos ir administracinė reikšmė, suskirstymo sistema kito. 1888 m. Vietos Valdymo Aktu buvo patikslintos jų funkcijos, ribos ir išskirta nauja Londono grafystė. XX a. antroje pusėje vyko grafysčių ribų ir funkcijų pakeitimai įsteigus 6 metropolines grafystes. Nuo senovės buvusios 39 grafystės vadinamos istorinėmis grafystėmis. Istorinės grafystės neturi jokios administracinės reikšmės.

Gibraltaro vyrų futbolo rinktinė

Gibraltaro vyrų futbolo rinktinė – Gibraltarui atstovaujanti futbolo komanda, kontroliuojama Gibraltaro futbolo asociacijos. Nėra pilnateisis FIFA narys. Rinktinė neturi teisės dalyvauti FIFA pasaulio čempionate. Nuo 2013 m. gegužės 24 d. yra UEFA narys, galintis dalyvauti UEFA Europos futbolo čempionatuose. Tai yra mažiausias pagal gyventojų skaičių UEFA narys.

Hampšyras

Hampšyras (angl. Hampshire) – grafystė pietinėje Anglijoje. Grafystės administracinis centras – Vinčesteris, kuris kadaise buvo Anglijos sostinė. Hampšyras yra gausiausiai gyvenama ceremoninė grafystė Jungtinėje Karalystėje, neskaitant metropolinių grafysčių, kaip kad Vakarų Midlandsas. Hampšyras garsėja tuo, kad čia buvo įkurtas šalies Karališkasis laivynas, sausumos ir oro pajėgos. Hampšyras vakaruose ribojasi su Dorsetu, šiaurės vakaruose su Viltšyru, šiaurėje su Berkšyru, šiaurės rytuose su Surėjumi ir rytuose su Vakarų Saseksu. Iš pietų grafystės krantus skalauja Lamanšo sąsiauris, kuriame netoli šalies krantų išsidėsčiusi Vaito sala.

Hampšyras yra didžiausia grafystė Pietryčių Anglijoje. Didžiausias grafystės plotas buvo 1889 m., tuomet Hampšyras buvo 5-tas pagal dydį Anglijoje. Dabar grafystė apima daugiau kaip 3700 km² plotą.

Hampšyras nuo seno garsėjo laivyba, du didžiausi Anglijos uostai, Portsmutas ir Sautamptonas, yra įsikūrę grafystės pakrantėje. Čia gyveno rašytojai Džeinė Ostin ir Čarlzas Dikensas.

Heavy Rotation Tour

Heavy Rotation Tour yra antrasis amerikiečių dainininkės/dainų autorės Anastacia'os turas, skirtas palaikyti ketvirtąjį studijinį albumą Heavy Rotation, išleistą 2008 metais. Turas aplankys Europą.

Išskirtinio natūralaus grožio sritis

Išskirtinio natūralaus grožio sritis – statusas, kurį įgija saugomų teritorijų grupei Anglijoje, Velse ir Šiaurės Airijoje priklausančių natūralaus gamtinio grožio teritorijos. Skirtingai nuo nacionalinių parkų šios sritys neturi autonominio valdymo ir jas prižiūri valstybinės instancijos.

Šiuo metu išskirtinio natūralaus grožio srities statusą turi 46 teritorijos: 33 Anglijoje, 4 Velse, 8 Šiaurės Airijoje ir 1 pasienyje tarp Anglijos ir Velso. 1956 m. pirmoji teritorija pelniusį šį statusą buvo Goverio pusiasalis. Paskutinį kartą sąrašas papildytas 1995 m. įtraukiant Tamaro upės slėnį.

Jungtinės Karalystės geografija

Jungtinė Karalystė – salų valstybė Europos šiaurės vakaruose tarp Šiaurės jūros ir Atlanto vandenyno. Nuo Airijos skiria Airijos jūra ir Keltų jūra.

Kranto linijos ilgis 12 429 km. Krantai raižyti, nė vieno taško, nutolusio nuo jūros daugiau kaip 120 km. Rytinei ir vakarinei Škotijos bei pietinei ir pietrytinei Anglijos pakrantei būdingi klifai. Šiaurinei Škotijos, Hebridų, Orknio ir Šetlando salų pakrantėms – fjordai. Rytinei Anglijos pakrantei – lėkštas krantas su smėlio paplūdimiais. Velso ir Kornvalio pusiasalio pakrantei – riasinis krantas. Žymiausi klifai: Anglijos pietrytinėje pakrantėje – kreidinis Bičio kyšulys (175 m), kreidiniai Septynių Seserų, Šiaurinio Forlando, baltieji kreidiniai ir klintiniai Doverio. Anglijos pietvakarinėje pakrantėje – granitiniai Lands Endo (61 m). Vaito salos pakrantę taip pat sudaro klifai.

Daug įlankų, užutėkių, pusiasalių. Svarbiausios įlankos: Bristolio (230 km ilgio), Kardigano, Morkamo, Laimo, Solvėjaus, Klaido, Lorno, Morėjaus, Forto. Didžiausi pusiasaliai: Kornvalis, Kentas, Divedas, Linas, Kintairas. Vieni aukščiausių Europoje jūrų potvyniai ir atoslūgiai Bristolio įlankoje – Portishedo (16,3 m) ir Bristolio (14,5 m).

Ne FIFA futbolas

Šalys ar regionai nepriklausantis FIFA yra susijungę į NF-Board organizaciją, kuri rengia futbolo turnyrus, bei varžybas su FIFA pagalba. Ji yra laikina organizacija šalims, kurios siekia būti FIFA narėmis.

Anglijos grafystės
Anglija

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.