USB

USB (Universal Serial Bus) tai universalioji jungtis, kuri naudojama kompiuteriuose. Per šią jungtį galima prijungti įvairius išorinius įrenginius.

Certified USB
USB logotipas
USB sign
Pagrindinis USB logotipas
USB Plugs
USB jungtys

USB įrenginiai

Per USB jungtį prie kompiuterio galima prijungti šiuos įrenginius:

USB versijos

USB jungtis turi kelias versijas, kiekvienoje versijoje įdiegti šiokie tokie patobulinimai.

  • USB 1.0 FDR – pradinė versija išleista 1995 m. lapkričio mėn.
  • USB 1.0 – išleista 1996 m. sausio mėn.
  • USB 1.1 – išleista 1998 m. rugsėjo mėn. Duomenų perdavimo greitis – nuo 1,5 iki 12 MB/s.[1]
  • USB 2.0 – išleista 2000 m. balandžio mėn. – pagrindinis pakeitimas – padidintas duomenų perdavimo greitis, iki 480 Mb/s (60 MB/s).
  • USB 2.1 – papildymai, išleisti 2002 m. gruodžio mėn.
  • USB 3.0 – pristatytas 2008 m. lapkričio 17. Duomenų perdavimo greitis – iki 5 Gb/s (625 MB/s), tai yra daugiau negu 10 kartų didesnis nei USB 2.0. USB 3.0 suderinamas su USB 2.0 ir USB 1.1 standartais.

Fizinė sąsaja

Būna 2 tipų jungtys

  • A tipo (Kairėje) – kompiuterio pusėje.
  • B tipo (Dešinėje) – įrenginio pusėje.

USB Type-A and B pinout

USB Type-A and B pinout

Šaltiniai

  1. JANICKIENĖ. Informatika. Kaunas: Vytauto Didžiojo universiteto leidykla, 2005, 472 p. ISBN 9955-12-047-9.
 Circle-icons-computer.svg  Šiame straipsnyje naudojami diskutuotini terminai.
Daugiau apie kompiuterinius terminus skaitykite žodynėlyje.

Vikiteka

Atmintukas

Flash atmintis (angl. flash memory) – išliekamąją atmintį turintis duomenų saugojimo integrinis grandynas, kuriame esantys duomenys gali būti elektriškai ištrinti, įrašyti ir nuskaityti; atmintinės rūšis. Flash atminties integriniai grandynai dažniausiai naudojami atminties kortelėse, USB atmintukuose, MP3 grotuvuose ir SSD diskuose informacijai saugoti.

Baltix

Baltix GNU/Linux – Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims pritaikyta operacinė sistema ir programinės įrangos rinkinys, sukurtas Debian GNU/Linux bei Ubuntu OS pagrindu. Sistema yra pritaikyta naudoti biuro (verslo), namų ir švietimo įstaigų kompiuteriams, joje yra lietuvių, latvių, rusų, lenkų, anglų ir kt. kalbų palaikymas bei papildomi kalbų įrankiai (rašybos tikrinimas, žodynai ir t. t.).

Sistema yra išversta į lietuvių, rusų, latvių ir kitas kalbas.

Nuo 2007 metų leidžiami specializuoti Baltix variantai namams/verslui, švietimo įstaigoms (DVD versija „Mokslui ir mokymuisi“) bei serveriams.

Baltix GNU/Linux operacijų sistemos kompaktinius diskus (CD) nuo 2003 m. galima įsigyti Lietuvos kompiuterinės įrangos parduotuvėse, taip pat atsisiųsti nemokamai iš Baltix interneto saugyklų .

FireWire

FireWire yra firminis Apple Computer pavadinimas IEEE 1394 sąsajai. Taip pat žinomas kaip i.Link arba IEEE 1394. Tai yra asmeninio kompiuterio (ir skaitmeninio garso/vaizdo įrenginių) nuosekliosios sąsajos standartas, suteikiantis didelį duomenų pralaidumą ir izochronines realaus laiko duomenų perdavimo paslaugas. Dėl mažesnių gamybos išlaidų ir supaprastintos, geriau pritaikomos prijungimo sistemos, FireWire pakeitė lygiagrečiąją sąsają SCSI daugelyje taikymų.

Beveik visos modernios skaitmeninės vaizdo kameros pagamintos 1995-aisiais metais ir vėliau turi šią sąsają. Daugelis kompiuterių, pritaikytų garso/vaizdo naudojimui namuose arba profesionaliai, įskaitant visus šiuo metu gaminamus Apple, Dell, ir Sony nešiojamuosius kompiuterius turi integruotą FireWire sąsają. Keletą metų FireWire taip pat buvo patraukli Apple iPod galimybė, leidžianti naujus garso takelius nusiųsti per keletą sekundžių, tuo pačiu metu kraunant bateriją naudojant tik vieną kabelį. Visgi, dėl vietos trūkumo ir didesnio suderinamumo labui, naujesniuose iPod įrenginiuose Apple pakeitė FireWire palaikymą universaliąja nuosekliąja jungtimi (USB) 2.0.

Gitara

Gitara yra styginis muzikos instrumentas, kuriuo grojama pirštais arba mediatoriumi. Instrumentas sudarytas iš korpuso, grifo, stygų ir galvutės.

Internetinė vaizdo kamera

Internetinė vaizdo kamera – vaizdo ar fotokamera, dažniausiai jungiama prie kompiuterio per USB jungtį ir interneto pagalba leidžianti realiu laiku perteikti vaizdą. Paprasčiausios tokios kameros naudoja CMOS tipo matricą. Dėl mažos rezoliucijos (352x288) tokios kameros išpopuliarėjo tarp mažą interneto greitį turinčių vartotojų. Didėjant interneto spartai, paskutiniaisiais metais vis dažniau gaminamos didesnės (640x480) rezoliucijų kameros.

Kameros plačiai naudojamos ICQ, Skype, MSN bei kitose pokalbių programose.

MIDI

MIDI (angl. Musical Instrument Digital Interface) – standartinis duomenų perdavimo protokolas, naudojamas elektroniniuose muzikos instrumentuose, leidžiantis perduoti duomenis apie grojamas natas garsų generatoriui.

MIDI naudojamas klavišiniams ir mušamiesiems instrumentams.

Pastaruoju metu taip pat ir pučiamiesiems (Casio_DH-800, Akai_EWI4000, yamaha_wx11 ir kt.) ir

styginiams instrumentams (smuikas, violončelė, gitara).

Galima groti tiesiogiai (instrumentas – generatorius) arba įrašyti į failą. MIDI failai gali būti redaguojami, yra kelių formatų. Taip pat kartais naudojami karaoke.

Prisijungimui naudojamas laidas su 5 kontaktų DIN jungtimis. Ryšiui su kompiuteriu naudojami specialūs laidai su MIDI DIN jungtimis viename gale ir USB arba 15 kontaktų jungtimi (jeigu jungiamasi į garso plokštę) kitame gale.

Pakabukas

Pakabukas (angl. pendant; rus. подвеска) – nedidelis objektas, paprastai dekoratyvus, pakabintas ant grandinėlės, vėrinio, auskarų ir kitų papuošalų, rakto ar raktų ryšulio žiedo ir pan.

Pakabukų paskirtis:

puošiamoji: šią funkciją atlieka įvairūs dekoratyvūs pakabukai, padaryti iš labai įvairių medžiagų – nuo brangakmenių ikr brangiųjų metalų iki dekoratyvaus plastiko, poliruotų medienos gabalėlių ar akmenukų.

grupinė identifikacinė: šią funkciją atlieka religiniai simboliai (kryželiai, Dovydo žvaigždė ir pan.), muzikinių grupių simboliai ir t. t.

individuali identifikacinė: inicialai, vardas, asmeninis herbas

įsivaizduojama apsauginė (amuletai, talismanai, religiniai simboliai).

gyrimasis (brangakmeniai)

apdovanojimo ženklas – ordino kryžius ar žvaigždė.Šiais laikais pakabukais būna ir labiau funkciniai įtaisai:

laikrodukas

USB atmintukas

kt.

PlayStation 3

PlayStation 3 (trumpiau – PS3) – „Sony“ kompanijos išleista trečioji kompiuterinių žaidimų konsolė; PlayStation 2 tęsinys. Šis žaidimų kompiuteris pirmąkart buvo išleistas 2006 m. lapkričio 11 d. Japonijoje, tų pačių metų lapkričio 17 d. Šiaurės Amerikoje, Taivane bei Honkonge ir tik 2007 m. kovo 23 d. Europoje ir Australijoje.

PS3 yra dalis septintosios kompiuterinių žaidimų konsolių kartos. 2013 m. gegužės duomenimis, parduota 78 mln. jos vienetų. Tuo PlayStation 3 neženkliai lenkė tiesioginį konkurentą „Microsoft“ Xbox 360 (77 mln.) ir atsiliko nuo „Nintendo“ Wii (100 mln.)

Konsolės plėtojimas ir gamyba galutinai nutraukti 2017 m. gegužės 29 d., ją pakeitė PlayStation 4.

PlayStation Portable

PlayStation Portable (jap. プレイステーション・ポータブル = Pureisutēshon Pōtaburu, sutrumpintai − PSP) − „Sony“ korporacijos sukurta delninė žaidimų konsolė. Apie kūrimą buvo pranešta 2003 m. E3 žaidimų mugėje.PlayStation Portable žaidimų konsolė pirmoji pradėjo naudoti optinius diskus, Universal Media Disc (UMD), kaip pagrindinę duomenų laikmeną. Kiti bruožai: didelis LCD ekranas, daug įvairių multimedijos galimybių ir prisijungimas prie PlayStation 2, PlayStation 3, kitų PSP konsolių bei interneto.PSP konsolė savo pardavimais atsiliko nuo pagrindinės konkurentės − Nintendo DS. Vis dėlto, tai buvo sėkmingiausiai parduodama ne „Nintendo“ įmonės kurta delninė žaidimų konsolė. Po perdarytos, plonesnės ir lengvesnės PlayStation Portable versijos, pavadintos Slim & Lite, kuri pasirodė 2007 m. rugsėjo mėn., kitą savaitę Jungtinėje Karalystėje pardavimai išaugo keturgubai, o Šiaurės Amerikoje beveik 200 % per spalio mėn. PSP-3000 buvo minimaliai pakeistas, pridedant naują ekraną ir mikrofoną. PSP Go pasirodė 2009 m. spalio 1 d. 2011 m. rugpjūtį vykusioje Gamescom 2011 mugėje buvo pristatytas PSP E1000 modelis, kuris yra pigesnis, bet neturi Wi-Fi funkcijos. 2014 m. „Sony“ anonsavo stabdanti PSP tiekimą į rinką, kurią pakeitė pažangesnė PlayStation Vita delninė konsolė. Per 10 metų Sony PSP buvo parduota apie 80 mln. vienetų tiražu.

Slackware

Slackware yra vienas seniausių Linux platinamųjų paketų. Nuo pat atsiradimo iki dabar Slackware išlaikė savo ideologiją – būti kuo arčiau UNIX (BSD). Šis paketas beveik neturi patogių pagalbinių konfigūravimo programų, turinčių grafinę vartotojo sąsają. Beveik viską konfigūruoti reikia pačiam vartotojui, redaguojant konfigūracijos bylas. Vartotojams toks asketiškumas leidžia gerai išstudijuoti Linux ir būti pasirengusiam visokiems netikėtumams. Šis Linux platinamasis paketas rekomenduotinas patyrusiems vartotojams.

Slackware yra lengvai konfigūruojamas ir atnaujinamas, tačiau lygiai taip pat lengvai jis gali būti sugriautas, neatsargiai atnaujinus programinius paketus. Pagrindinė Slackware problema yra paketų priklausomybių patikrinimo nebuvimas. Įdiegiant ar šalinant paketus pats vartotojas turi pasirūpinti, kad kitoms programoms reikalingos bibliotekos nebūtų pakeistos netinkamomis versijomis ar pašalintos. Be to, dažniausiai nauji paketai būna įdiegiami kompiliuojant jų išeities tekstus, kas naujokams dažnai taip pat sukelia problemų.

Standusis diskas

Standusis diskas – duomenų saugojimo įrenginys. Priešingai nei laikinojoje atmintinėje duomenys standžiajame diske išlieka ir išjungus elektros srovę. Standusis diskas susideda iš kietų neįsimagnetizuojančių diskų, padengtų magnetine danga, magnetinių galvučių, kitos elektroninės įrangos ir ją reguliuojančio kontrolerio, sujungtų į vieną įtaisą. Dažniausiai naudojami vidiniai standieji diskai, kaip kompiuterio ar kito įrenginio dalys, nors būna ir išorinių. Vidiniai diskai su kompiuteriu dažniausiai jungiami ATA, SCSI, Serial ATA, išoriniai – USB, Firewire (IEEE1394) sąsajomis.

Trijų simbolių santrumpos

Trijų simbolių santrumpos – santrumpos, kurias sudaro trys didžiosios raidės, pvz.: DOS, TCP, WWW, GCC, SGI, JPG, VLA, SVP, LHC, DUT, RPR, UDF, UMP, PSU, IBM, STL, DSA, FFT, FFF, PIB, BNP, CJC, USB.

Į vieno ar daugiau simbolių ar skaitmenų ilgio santrumpos pavadinimą nėra įtraukiami koduose, sutrumpinimuose, abreviatūrose ar inicialuose naudojamos kabutės, brūkšneliai ar taškai. Jei toks kodas, sutrumpinimas, abreviatūra ar inicialai prasideda raide, tai visada pirmoji raidė santrumpos pavadinime naudojama didžioji raidė.

Kadangi tų santrumpų yra labai daug, dėl to jie yra pateikiami atskirais straipsniais. Kodai, sutrumpinimai ar abreviatūros, kurie naudoja mažąsias raides aprašomi atitinkamuose straipsniuose, su didžiosiomis raidėmis santrumpos pavadinime:

AAA - DXX;

EAA - HXX;

IAA - LXX;

MAA - SXX;

ŠAA - VXX;

ZAA - XXX.

U3

U3 – Microsoft Windows operacinių sistemų programų standartas, pagal kurį programos paleidžiamos tiesiai iš specialios USB atmintinės. Šios programos gali į kompiuterį rašyti rinkmenas bei informaciją, tačiau visa tai pašalinama atmintinę atjungus.

U3.com konsorciumas U3 aprašą atitinkančias atmintines vadina USB Smart Drives („išmoningosios USB atmintinės“). Nuo įprastų USB atmintinių jos skiriasi tuo, kad jose yra „U3 Launchpad“ programa. Ji atitinka Windows Start meniu bei kontroliuoja U3 programų diegimą.

USB-C

USB-C, oficialiai vadinamas "USB Type-C", yra 24 kontaktų USB jungčių sistema, kurią išskiria 2 kartus sukama simetriška jungtis.

"USB Type-C" specifikacija 1.0 buvo paskelbta "USB Implementers Forum" (USB-IF) ir buvo baigta 2014 m.rugpjūčio mėn. Jis buvo sukurtas maždaug tuo pačiu metu kaip USB 3.1 specifikacija.

Įrenginys, kuris įdiegia "USB-C", nebūtinai turi "USB 3.1", "USB Power Delivery" arba "Alternate Mode".

Vikiteka

USB 3.0

USB 3.0 – trečioji universaliosios USB jungties versija, pristatyta 2008 m. Vienas iš didesnių šios versijos patobulinimų yra duomenų perdavimo greitis – jis siekia 5 Gbit/s (625 MB/s), tai yra daugiau nei 10 kartų didesnis nei ankstesnės USB 2.0 versijos.

2013 m. buvo išleista naujausia šios versijos dalis USB 3.1, pasižyminti dar didesniu duomenų perdavimo greičiu – 10 Gbit/s (1,25 GB/s).

Visos USB 3.0 ir 3.1 jungtys yra išskiriamos mėlyna spalva arba inicialais „SS“ (SuperSpeed).

USB atmintukas

USB atmintukas (USB raktas, USB atmintinė, „USB flešiukas“; angl. USB flash drive) – puslaidininkinė keičiama informacijos laikmena, į kurią duomenys įrašomi arba skaitomi blokais, panašiai kaip diske; atmintukas. Priešingai nei laikinojoje atmintinėje duomenys USB atmintuke išlieka ir atjungus jį nuo kompiuterio.

Windows 98

Windows 98 (pilnas pavadinimas „Microsoft® Windows® 98“, kodinis pavadinimas Memphis) – grafinė operacinė sistema, išleista 1998 metų birželio 25 kompanijos Microsoft.

Naujoji operacinė sistema iš esmės buvo tik pataisyta Windows 95 operacinė sistema, ji buvo 16/32 bitų hibridas. Tarp naujų galimybių galima paminėti geresnį AGP palaikymą ir funkcionalesnes USB tvarkykles. Taip pat buvo įdiegta FAT32 failų sistema, leidusi palaikyti didesnius nei 2GB kietuosius diskus. Kaip ir vėlyvesnėse Windows 95 versijose, Windows 98 Internet Explorer buvo integruota į Windows Explorer vartotojo sąsają. Taip pat Windows 98 buvo pirma operacinė sistema, palaikanti ACPI.

Įdiegus naujas galimybes, pasirodė, kad Windows 95 dirba greičiau negu Windows 98.

Xbox 360

Xbox 360 – žaidimų kompiuteris, kurį pagamino „Microsoft“. Xbox 360 yra antrasis žaidimų kompiuteris iš Xbox šeimos. Priklauso septintajai žaidimų kompiuterių kartai. „Microsoft“ šį žaidimų kompiuterį kūrė kartu su „IBM“ ir „ATI“ bendrovėmis. Xbox 360 sistema galima prisijungti prie interneto per Xbox Live sistemą, kurioje galima parsisiųsti arkadinių žaidimų, demonstracinių Xbox 360 žaidimų versijų, filmų bei pramoginių laidų.

Xbox 360 rinkoje konkuravo su „Nintendo“ Wii ir „Sony“ PlayStation 3 konsolėmis. Visi jie yra septintosios kartos žaidimų kompiuteriai. Pagal pardavimus 2013 m. gegužės duomenimis, Xbox 360 (77 mln.) nežymiai nusileido Playstation 3 (78 mln.), apie 23 mln. vienetų − Nintendo Wii (100 mln.) ir bendrai buvo 5 vietoje pagal pardavimus žaidimų konsolių istorijoje.

2016 m. balandžio 20 d. „Microsoft“ paskelbė nutraukianti konsolės gamybą. Iš viso parduota daugiau nei 80 mln. Xbox 360 vienetų.

Šakotuvas (USB)

Šakotuvas (angl. USB hub) – tai prietaisas, išskaidantis vieną universalios USB jungties prievadą į keletą prievadų tokiu būdu, kad būtų galima pajungti prie pagrindinio sistemos kompiuterio daugiau įvairių įrenginių. USB šakotuvai paprastai būna įmontuoti įvairioje kompiuterinėje technikoje: kompiuteriuose, monitoriuose, klaviatūrose, spausdintuvuose. Jei įrenginys turi daug USB lizdų, tai dažniausiai jie būna apjungti vienu ar dviem šakotuvais, įmontuotais įrangos viduje.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.