Saulėtekis

Saulėtekis Masadoje, Izraelyje.

Saulėtekislaiko tarpas, kai Saulė pateka rytuose virš horizonto ir pasikeičia dangaus spalva. Saulėtekis neturėtų būti painiojamas su aušra, kai dangus yra apšviečiamas prieblandoje. Dėl atmosferos refrakcijos, kai Saulė yra žemiau horizonto, susidaro optinės iliuzijos.

Saulėtekio ir saulėlydžio metas yra apskaičiuojamas iš pirmaujančios ir užpakalinės briaunos, o ne iš centro, tai šiek tiek prailgina dieną, lyginant sunakties laiku.

Aukštoji Veržuva

Aukštoji Veržuva – Vilniaus miesto dalis, dešiniajame Veržuvos krante (upės aukštupyje) į rytus nuo Žemosios Veržuvos ir Vaguvos, prie Vismaliukų. Iš visų pusių supama miškų. Didelę dalį užima kolektyviniai sodai.

Aukštąją Veržuvą aptarnauja 38 maršruto autobusas.

Basiukai

Basiukai – Vilniaus miesto dalis, esanti į pietus nuo miesto centro.

Rytinė dalis Basiukų yra atskiras viensėdis Vilniaus rajone.

Dainava (Kaunas)

Dainava – Kauno miesto dalis, gyvenamasis rajonas šiaurės rytinėje miesto dalyje. Dainavos seniūnija.

2007 m. veikė 7 vidurinės mokyklos, 2 jaunimo mokyklos, 8 lopšeliai-darželiai, vienintelis Kaune menų darželis „Etiudas“, 2 darželiai-mokyklos, 1 muzikos mokykla, 3 neformalaus ugdymo centrai, vaikų globos namai „Atžalynas“, Kauno kolegija, 5 profesinio ugdymo mokyklos.

Dainavoje yra Draugystės (įkurtas 1973 m. kaip Tautų draugystės parkas) ir Dainavos parkai, Dainavos poliklinika (nuo 1974 m.), Kauno Gerojo Ganytojo bažnyčia, mormonų Pastarųjų dienų šventųjų Jėzaus Kristaus bažnyčia, Naujoji apaštalų bažnyčia, senosios žydų kapinės, KTU studentų miestelis, vaikų ir jaunimo teatras „Vilkolakis“ ir kt. Veikia trys bendruomenės centrai: „Dainava“, „Draugystė“, „Vilties pavasaris“. Komerciniai-visuomeniniai pastatai: „Pasimatymas“, „Girstutis“, „Saulėtekis“; A klasės verslo centras „1000 litų“, Urmo bazė ir kt.

Dilgynė

Dilgynė – Vilniaus miesto dalis, esanti į pietus nuo miesto centro, prie Eišiškių plento, į vakarus nuo Kirtimų. Yra stadionas.

Dvarykščiai (Pilaitė)

Dvarykščiai – vakarinė Vilniaus miesto dalis, esanti į pietvakarius nuo Pilaitės, pietrytiniame Gėlužės ežero krante. Tai buvusi šiaurinė Dvarykščių kaimo dalis.

Dvarykščiai šiaurėje ribojasi su Pilaite, rytuose su Salote (kaimu ir mikrorajonu), pietuose pereina į Dvarykščių kaimą, o vakaruose Baltiešos ir Gelužės ežerai skiria nuo Vilkeliškių. Būdingos nausėdijos.

Impresionizmas

Impresionizmas (XIX a. pab. – XX a. pr.) – meno judėjimas, prasidėjęs Paryžiuje, kai apie 1860-ųjų pradžioje susikūrė grupė dailininkų, kurie siekė vaizduoti šiuolaikinio gyvenimo scenas, ieškojo naujų vaizdavimo formų.

Garsiausiais ir būdingiausiais impresionizmo atstovais minimi Klodas Monė, Ogiustas Renuaras, Kamilis Pisaro. Jiems didelį impulsą suteikė E. Manė kūryba, ypač jo skandalą sukėlę paveikslai „Pusryčiai ant žolės“ (1863) ir „Olimpija“ (1863). 1874 m. įvyko pirmoji grupės paroda Paryžiuje. Impresionizmo pavadinimas kilo iš joje pademonstruoto prancūzų dailininko Klodo Monė paveikslo „Įspūdis, saulėtekis“ (angl. Impression, Sunrise, pranc. Impression, soleil levant). Viso įvyko 8 impresionistų grupės parodos iki 1886 m. Jose eksponavo ne vien impresionistai, taip pat, ne visi impresionistai dalyvavo visose grupės parodose.

Pagrindinis impresionizmo principas – atspindėti akimirką, sustabdyti judesį, atspindėti realybės nepastovumą, pagrįsti įspūdžiu. Tapyboje naudojamos grynos, dažniausiai nemaišytos spalvos, atsisakyta žemės, ochros tonų. Naudojami laisvi, smulkūs potėpiai, atsakyta kontūrinio, aiškios linijos vaizdavimo. Teikiama pirmenybė plenerinei tapybai, peizažo žanrui, didelis dėmesys skiriamas saulės šviesos atspindžių, atmosferinių efektų, vandens paviršiaus raibuliavimo vaizdavimui.

Krempliai

Krempliai – Vilniaus miesto dalis, esanti į rytus nuo Staviškių, prie Turniškių upelio. Iš šiaurės juosia Riešės upė ir miškelis (anapus – Babiniai), rytuose ribojasi su Staviškėmis, pietuose ir vakaruose – su Naujaisiais Verkiais. Patenka į Verkių regioninį parką, Turniškės kraštovaizdžio draustinį.

Kremplius aptarnauja 35 ir 65 autobusai (Kremplių st.).

Mileišiškės

Mileišiškės – Vilniaus miesto dalis, esanti miesto šiaurės rytuose, į šiaurę nuo Sapieginės. Rajonas apsuptas Pavilnių regioninio parko miškų ir kalvų. Pietuose siaura ir vingiuota Mileišiškių gatve jungiasi su Sapiegine ir Antakalniu, pietryčiuose pereina į Rokantiškių kapines ir Rokantiškių rajoną, šiaurėje ribojasi su Pylimėliais, Saulėtekiu. Būdingi kolektyviniai sodai, yra individualių gyvenamųjų namų. Svarbiausios gatvės – Mileišiškių, Pragiedrulių, Šatrijos Raganos, Anapilio, Viršupio. Rajoną sudaro Mileišiškių, Viršupio, Pragiedrulių, Žirgo sodų bendrijos.

Mileišiškes aptarnauja 114 ir 115 maršrutų autobusai.

Pylimėliai

Pylimėliai – šiaurės rytinė Vilniaus miesto dalis, esanti į šiaurę nuo Mileišiškių, tuoj į pietryčius nuo Saulėtekio. Supami miškų. Būdingi naujos statybos nuosavi namai, kotedžai. Artimiausia VVT stotelė – Senoji Plytinė (Saulėtekyje). Netoliese – Plytinės kartodromas.

Saulėtekis (Vilnius)

Saulėtekis – Vilniaus miesto dalis, mikrorajonas, priklausantis Antakalniui, išsidėstęs į šiaurės rytus nuo miesto centro. Mikrorajoną sudaro du studentų bendrabučių miesteliai – „Niujorkas“ ir „Kamčiatka“. Pirmajame yra Vilniaus universiteto Fizikos, Teisės, Komunikacijos ir Ekonomikos fakultetai, VU Tarptautinė verslo mokykla, VGTU, sporto salė bei 6 šešiolikos aukštų studentų bendrabučiai, kuriamas Saulėtekio slėnis. „Kamčiatkoje“ stovi du VGTU priklausantys 12 aukštų bendrabučiai, vienas penkiaaukštis ir 4-5 aukštų VU bendrabučiai, kepyklėlė, krepšinio aikštelė, troleibusų žiedas.

Tuputiškės

Tuputiškės – rytinė Vilniaus miesto dalis, esanti kairiajame Vilnios krante, į vakarus nuo Naujosios Vilnios ir piečiau Pūčkorių. Priklauso Pavilnių regioniniam parkui. Raguvų sistema (Tuputiškių geomorfologinis draustinis), įdomus Tuputiškių serpantinas, šalia – Pavilnio geležinkelio stotis.

Vaguva

Vaguva – rytinė Vilniaus miesto dalis, esanti prie Veržuvos upelio, tarp Aukštosios Veržuvos ir Žemosios Veržuvos. Vaguva – kaimiška Vilniaus dalis, išsibarsčiusi tarp miškų prie Šilėnų gatvės. Greta teka Veržuva su bevardžiu intaku (V-1).

Vaguvą aptarnauja 38 maršruto autobusas.

Vainutas

Vainutas – miestelis Šilutės rajone, prie kelio 165 Šilalė–Šilutė . Seniūnijos, seniūnaitijos ir parapijos centras. Plano struktūra radialinė, pagrindinių kelių susikirtime – keturkampė aikštė. Miestelyje 12 gatvių. Vakariniu pakraščiu teka Šyšalė (Šyšos intakas), prie kurios yra Vainuto tvenkinys (3 ha), šiauriniu – Šaka (Balčios intakas). Keliai – į Tauragę, Šilutę, Šilalę.

Vainute yra Romos katalikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia, Vainuto vidurinė mokykla (nuo 1954 m.), mokyklos kraštotyros muziejus, biblioteka (nuo 1937 m.), ambulatorija, vaistinė (nuo 1930 m.), seniūnija, gaisrinė, girininkija, Šilutės kredito unijos Vainuto kasa, paštas (LT-99069), pieno supirkimo punktas, parapijos kapinės (jose yra meninę ir etnografinę vertę turinčių paminklų); meno kūriniai: 3 koplytstulpiai (pastatyti 1989 m.), skirti kunigui, poetui Antanui Baranauskui, stogastulpis Jonui Krikštytojui ir piemenuko skulptūra (pastatyti 2006 m., Vainuto parapijos įkūrimo 400 metų ir miestelio įkūrimo 500 metų sukaktims pažymėti; skulpt. S. Šarkauskas)ir kt. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimui skirti Atgimimo paminklinis akmuo ir Atgimimo ąžuolynas (1990 m.). Pagrindinė Vainuto gatvė pavadinta poeto Antano Baranausko, kuris 1853 m. čia gyveno ir dirbo Vainuto valsčiaus raštininko padėjėju, vardu.

Vainute veikia katalikiška jaunimo organizacija „Spindulys“, jaunimo klubas „Saulėtekis“, turgus. Vainute smagiai švenčiamos Joninės.

Vainuto seniūnija

Vainuto seniūnija yra Šilutės rajono savivaldybės rytuose. Teritorija – 14 772 ha. Seniūnija ribojasi su Gardamo, Žemaičių Naumiesčio, Katyčių (visos Šilutės rajonas), Pajūrio, Tenenių (abi Šilalės rajonas) ir Žygaičių (Tauragės rajonas) seniūnijomis.

Vainuto seniūnijoje yra vidurinė mokykla ir jai priklausantys 3 skyriai, 3 bibliotekos, katalikų bažnyčia, kultūros namai, ambulatorija, 2 medicinos punktai, vaistinė, kirpykla, 2 paštai, seniūnija, 8 maisto parduotuvės, medienos perdirbimo ir mėsos produktų gamybos individualios įmonės.

Seniūnijoje veikia katalikiška jaunimo organizacija „Spindulys“, jaunimo klubas „Saulėtekis“, Senųjų kaimo tradicijų kultūros centras. Seniūnijoje gyvenantys katalikai priklauso Vainuto ir Žvingių parapijoms.

Seniūnijoje 2015 m. gyveno 2038 žmonės.

Vilniaus troleibusai

Vilniaus troleibusai - viena iš dviejų Lietuvoje egzistuojančių troleibusų sistemų. Visi maršrutai, transporto priemonės ir infrastruktūra yra valdomi miesto savivaldybei priklausančios įmonės UAB „Vilniaus viešasis transportas“.

Ąžuolynė (Vilnius)

Ąžuolynė (arba Ąžuolijai) – Vilniaus miesto dalis, esanti į pietryčius nuo Vilniaus oro uosto.

Įspūdis, saulėtekis

Įspūdis, saulėtekis (pranc. Impression, soleil levant) – impresionisto Klodo Monė paveikslas, nutapytas 1872 m. Iš paveikslo kilo meno judėjimo, impresionizmo, pavadinimas.

Šilėnai (Vilnius)

Šilėnai – Vilniaus miesto dalis, esanti į šiaurę nuo Kairėnų, prie kelio link Aukštosios Veržuvos, Lavoriškių-Nemenčinės miškų pietiniame pakraštyje. Tai kaimiška miesto dalis.

Žemieji Karačiūnai

Žemieji Karačiūnai – Vilniaus miesto dalis, esanti į šiaurės rytus nuo miesto centro, į rytus nuo kelio 102 Vilnius–Švenčionys–Zarasai . Įsikūrę Antavilių miško apsuptyje, prie Karačiūnų gatvės – kelio tarp Aukštųjų Karačiūnų ir Bezdonių. Toliau vakaruose yra Aukštieji Karačiūnai, pietuose – Vinciūniškės. Kolektyviniai sodai.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.