Riūkiū salos

Riūkiū salos, japoniškai kartais vadinamos Nansei salomis (jap. 南西諸島 = Nansei-shotō, pažodžiui – Pietvakarių salos) yra virtinė Japonijos salų, esančių tarp Ramiojo vandenyno ir Rytų Kinijos jūros, į pietvakarius nuo Kiūšiū. Nuo maždaug 1829 m. iki XX a. vidurio salos vadintos Luchu, Loochoo arba Lewchew pagal Liuqiu tarimą mandarinų kalboje.

Šiauriausios salyne esančios salos vadinamos Sacunano salomis ir priklauso Kagošimos prefektūrai, visos kitos salos – Okinavos prefektūrai. Joronas yra piečiausia iš Sacunano salų, Jonagunis – iš pietinių Riūkiū salų. Didžiausia sala – Okinava. Salynui priklausančios didžiausios salos paprastai esti vulkaninės kilmės, mažosios - koralinės.

Salose vyrauja subtropinis klimatas su šiltomis žiemomis ir karštomis vasaromis. Salose dažnai lyja, lietūs kartais tęsiasi mėnesiais ir praūžia taifūnai.

Riūkiū salose atsirado Riūkiū kalbos. Kiekvienoje iš pagrindinių salų susiformavo savita kalba, kuri skiriasi nuo kitų.

East China Sea Map

Istorija

Riūkiū karalystė senovėje buvo nepriklausoma valstybė, besidriekusi nuo Jonagunio pietuose iki Amami Ošimos šiaurėje. 1372 m. ji tapo Ming dinastijos vasale ir pradėjo mokėti duoklę.

1609 m. Šimadzu Tadacune, Sacumos žemės valdytojas, įsiveržė į Riūkiū su 13 džonkų ir 2,5 tūkst. samurajų ir primetė savo valdžią. Jiems niekas nesipriešino, nes vietiniai gyventojai nepasižymėjo karingumu ir karalius Šo Nei nusprendė nesipriešinti, kad neprarastų vertingų gyvybių[1]. Nuo tada Riūkiū mokėjo duoklę Japonijos šiogūnui ir Kinijos imperatoriui.

1879 m. Meidži vyriausybė oficialiai aneksavo Riūkiū. Riūkiečių pasiuntiniai praklupojo prieš Zongli Yamen, užsienio reikalų būstinę Pekine, tris dienas, norėdami, kad Riūkiū nebūtų atskirta nuo Kinijos. Kinija, nusilpninta korupcijos ir kolonijinės okupacijos, atsisakė pasiųsti karinę pagalbą. Vietoj to ji ėmėsi diplomatinių priemonių ir paprašė buvusį JAV prezidentą teisėjauti Ulysses S. Grant. Grantas nusprendė, kad Japonijos pretenzijos stipresnės. Riūkiečių norų nebuvo paisoma.

Aneksuojant Japonijos armija nužudė Riūkiū kariškius ir civilius, kurie priešinosi okupacijai. Riūkiū tapo Sacumos hano dalimi. Vėliau buvo sukurta atskira Okinavos prefektūra, kai hanų sistema buvo panaikinta. Riūkiečių vaikai prievarta buvo mokinami japonų kultūros, kalbos ir tapatybės, vartoti gimtą kalbą buvo griežtai draudžiama.

Kariniai veiksmai prieš ir per Antrąjį Pasaulinį karą, ypač Okinavos mūšis, nuniokojo salas. Dėl didelio žuvusių civilių skaičiaus, riūkiečiai mano, kad japonų ir amerikiečių armijos su jais elgėsi nepagrįstai blogai. Okinava net dabar yra ekonomiškai prasčiausiai išsivysčiusi prefektūra.

Po San Francisko sutarties tarp JAV ir Japonijos, JAV atiteko pietinė Riūkiū salų dalis. JAV armija pradėjo valdyti Okinavą 1945 m. įkūrus Okinavos Patariamąją Tarybą. Ši organizacija vėliau pavirto Riūkiū salų vyriausybe, kuri egzistavo 19521972 m. Japonija salas atgavo 1972 m.

Kai kurie riūkiečiai ir japonai mano, kad Riūkiū gyventojai skiriasi nuo Jamato žmonių. Okinaviečiai mano, kad centrinė valdžia juos diskriminuoja, leisdama daugybei JAV kareivių būti salose, kai kitur Japonijoje jų kiekis mažas. Nors ne itin populiarus, egzistuoja Riūkiū salų nepriklausomybės siekiantis judėjimas.

Iš Riūkiū kilę daug populiarių grupių ir muzikantų. Pvz.: Begin (ビギン) ir Orange Range, dainininkai Namie Amuro ir Gackt, bei grupė Da Pump.

Pagrindinės salos

Location of the Ryukyu Islands
Pagrindinių Riūkiū salų žemėlapis

Sąrašas pagrįstas šiuolaikiniais japonų geografiniais pavadinimais:

Lastsunsetjapan
Vėlyviausias saulėlydis Japonijoje matomas Jonaguni saloje.

Pastabos:

  • Prie salos pavadinimo galūnė -džima, -šima ir -gašima, reiškianti „salą“ gali būti pridėta ar praleista. Salos, kur įmanoma, išvardytos iš šiaurės į pietus.
  • „Šioto“ (諸島) pakeistas sąraše žodžiu „salos“ išskyrus Riūkiū salų grupė (琉球諸島), nes jau yra „Riūkiū salos“. Šis japoniškas pavadinimas nurodo tik tas salas, kurios sudaro Okinavos prefektūrą, o lietuviškas pavadinimas – visą salų grandinę tarp Kiūšū ir Taivano.
  • Riūkiū Retto (琉球列島) reiškia teritoriją, kuri priklausė Riūkiū karalystei, t. y.: Amami salos, Okinava salos, Mijako salos ir Jaejama salos.

Išnašos

  1. Kerr, George H. (2000). Okinawa: the History of an Island People. (revised ed.) Boston: Tuttle Publishing.

Nuorodos

Tokijo vėliava
 
Japonijos administracinis skirstymas – 日本 (Nihon)

Regionai ir prefektūros: Regionai
Hokaidas - Tohoku - Kanto - Čiūbu (Hokuriku - Košinecu - Tokajus - Čiūkio) - Kansajus - Čiūgoku - Šikoku - Kiūšiū - Riūkiū

Prefektūros
Aičis - Akita - Aomoris - Čiba - Ehimė - Fukujus - Fukuoka - Fukušima - Gifu - Gunma - Hirošima - Hokaidas - Hiogo - Ibarakis - Išikava - Ivatė - Jamagata - Jamagučis - Jamanašis - Kagava - Kagošima - Kanagava - Kiotas - Kočis - Kumamotas - Mijagis - Mijadzakis - Mijė - Naganas - Nagasakis - Nara - Nijigata - Oita - Okajama - Okinava - Osaka - Saga - Saitama - Šidzuoka - Šiga - Šimanė - Točigis - Tojama - Tokijas - Tokušima - Totoris - Vakajama

Kita
Tokijo seniūnijos

Koordinatės: 26°19′58″ š. pl. 127°44′56″ r. ilg. / 26.33278°š. pl. 127.74889°r. ilg.

Daito salos

Daito salos (jap. 大東諸島 = Daitō Shotō ar jap. 大東島地方 = Daitō-jima Chihō) yra trys salos 349 km į rytus nuo Okinavos. Šios salos yra:

Duomenys 2004 m. lapkričio 20 d.Nors šios salos Okinavoje buvo vadinamos Ufuagari (Didieji rytai), jos nebuvo apgyvendintos iki Meidži laikotarpio, kai čia atsikraustė gyventojai iš kitų Japonijos sričių.

Dzamamidžima

Dzamamidžima (jap. 座間味島 = Zamami-jima) yra Japonijos sala Ramiajame vandenyne. Ji priklauso Keramos saloms, Šimadžirio apskrityje, Okinavos prefektūroje. Salos plotas siekia 6,66 km², pakrantės ilgis – 23 km, aukščiausias taškas virš jūros lygio – Takazuki kalnas (160,7 m). Gyventojų apie 645.

Gerumadžima

Gerumadžima (jap. 慶留間島 = Geruma-jima, okinavų k.: ギルマ = Giruma) yra Japonijos sala Ramiajame vandenyne. Ji priklauso Keramos saloms, Šimadžirio apskrityje, Okinavos prefektūroje. Salos plotas siekia 1,15 km², pakrantės ilgis – 4,9 km, aukščiausias taškas virš jūros lygio – 157 m. Gyventojų 81.

Hateruma

Hateruma (jap. 波照間島; Hateruma-jima; Jaejama kalba: Hatirōma okinavų kalba: Hatiruma) yra sala Jaejama apskrityje, Okinavos prefektūroje, Japonijoje. Sala priklauso Jaejama saloms, Taketomi miestui ir yra labiausiai į pietus nutolusi apgyvendinta Japonijos sala. Hateruma yra koralinės kilmės, jos plotas 12,7 km², gyvena apie 600 žmonių.

Svarbiausi salos produktai cukranendrės, iš kurių gaunamas cukrus ir avanamis, labai vertinama avamorio rūšis. Tai viena iš kelių vietų Japonijoje, kur matomas Pietų Kryžius.

Salą aptarnauja Hateruma oro uostas.

Ikema

Ikema (jap. 池間島 = Ikema-jima, mijakų k.: Ikyama (イキャマ)) yra Japonijos sala Mijako salyne, Okinavos prefektūroje. Jos plotas yra 2,6 km², gyvena 801 žmonės (2002 m.). Ikema sujungta su Mijako sala pietuose 1592 metrų tiltu. Salos centre yra tvenkinys. Į šiaurės rytus yra Ikemos salos blokų paplūdimys (池間島ブロックビーチ).

Jakušima

Jakušima (jap. 屋久島 = yakushima) yra viena iš Japonijai priklausančių Osumi salų. Jos plotas apie 500 km², saloje yra 15 tūkst. gyventojų. Sala yra į pietus nuo Kiūšiū, Kagošimos prefektūroje. Jakušimos sąsiauris (Yakushima Kaikyō) skiria salą nuo Tanegašimos. Aukščiausias salos taškas yra Miyanoura-dake (1935 m). Jakušimą dengia tankūs miškai, žinomi dėl japoninės kriptomerijos medžių, kuriuos japonai vadina sugi, ir rododendrų.

Jakusugi miškus (šimtamečių medžių girias) kasmet aplanko 300 tūkst. žmonių. Teigiama, kad ši vieta įkvėpė Hayao Miyazaki sukurti Princesę Mononokę. Sala taip pat vaizduojama 1996 m. filme Motros atgimimas, kuriame Motra Leo padėjo ant vieno salos medžio kokoną.

Jakušimoje Honda bando savo sukurtą vandenilinį variklį. Daugiau nei 50 % salos elektros energijos yra iš hidroelektrinių, o iš pertekliaus Kagošimos universitetas mažame eksperimente gamina vandenilį. Saloje nėra vandenilinių mašinų, bet savivaldybė turi keletą elektromobilių.

Pagal administracinį suskirstymą, visa sala priklauso Jakušimos miestui.

Jonagunis

Jonagunis (jap. 与那国島 Yonaguni-jima), taip pat vadinamas Dunanu (ドゥナン) arba Dunan-čima (ドゥナンチマ) Jonaguni kalboje, yra labiausiai į vakarus nutolusi Japonijos sala.

Vietinė kalba, kuri nesuprantama japonams ir kitų Riūkiū kalbų atstovams, vis dar vartojama kelių vyresniųjų žmonių. Vietinis pavadinimas Dunanas yra giminingas japoniškai pradžiai Jona- japoniškame pavadinime.

Kumedžima (Okinava)

Kumedžima (jap. 久米島 = Kumejima, okinavų kalba: クミジマ Kumijima) yra Japonijos sala, kuri priklauso Okinava saloms. Sala priklauso Kumedžimos miestui (Okinavos prefektūra). Salos plotas yra 59,11 km², joje gyvena 8713 žmonių (2004 m.).

Kumedžima yra vulkaninė sala. Pagrindiniai pajamų šaltiniai yra cukranendrės ir turizmas.

Kučinoerabudžima

Kučinoerabudžima (jap. 口永良部島) yra ugnikalnis ir sala Osumi salose Japonijoje. Jam išsiveržus 1933 m. gruodžio 24 d., buvo sugriautas Šindakės kaimas, žuvo 8, sužeisti 26 žmonės. 1980 m. atsirado daugybė išsiveržimo kraterių. 2014 m. rugpjūčio 4 d. įvyko piroklastinis išsiveržimas. 2015 m. gegužės 29 d. vėl išsiveržė ugnikalnis, sala buvo evakuota. Sala priklauso Jakušimos miestui, Kagošimos prefektūrai.

Kučinoerabudžima yra paskutinė dingusio amerikiečių poeto Craig Arnold, kuris lankėsi saloje 2009 balandį, buvimo vieta.

Mijako salos

Mijako salos (jap. 宮古列島 = Miyako Rettō) yra Japonijos salos Okinavos prefektūroje į rytus nuo Jaejama salų. Bendras salų plotas 255,77 km².

Okinavos sala

Okinavos sala (沖縄本島 Okinawa - hontō) – didžiausia Riūkiū salyno sala, kurioje įsikūrusi Okinavos prefektūros sostinė Naha. Salos plotas – 1 201,03 km²

1990 m. Okinavos saloje gyveno 1,22 mln. žmonių, sudėjus učina (vietinius Okinavos salos gyventojus), japonus ir emigrantus (tarp jų – amerikiečių kariuomenės personalas ir jų šeimos).

Okinavos salos

Okinavos salos (jap. 沖縄諸島 Okinawa Shotō) yra Japonijos salynas, priklausantis Okinavos prefektūrai, kuria sudaros viena dalis iš Riūkiū salų. Prefektūros sostinė yra Naha, daugiausiai žmonių gyvena Okinavos saloje. Riūkiū karalystė buvo įsikūrusi šiose salose ir Amami Ošima saloje.

Ryūkyū Shotō (Riūkiū salos, priklausančios Okinavos prefektūrai)

Okinavos salos: Okinavos sala (kitaip Okinawa Hontō), Kumedžima, Ihejadžima, Idzenadžima, Agunidžima, Iešima.

Kerama salos: Tokašikidžima, Dzamamidžima, Akadžima, Gerumadžima.

Daito salos: Kita Daito, Minami daito, Oki daito.

Okinoerabudžima

Okinoerabudžima (jap. 沖永良部島, amamio k.: っイェラブ = Yyerabu) yra Japonijos sala Ošimos apskrityje, Kagošimos prefektūroje. Priklauso Amami saloms. Plotas 93,65 km², pakrantės ilgis – 50 km, aukštis iki 240 m.

Salą supa koralinis rifas, apaugusi subtropiniais miškais, dirvožemis kalkingas, vietomis auga fikusai, pandanai. Yra kvartero periodu susiformavusių urvų, kuriuose esantys stalaktitai ir stalagmitai traukia turistus.

Saloje yra du miesteliai: Čina ir Vadomaris. Gyventojų 14 551 (2001 m.). Veikia Okinoerabu oro uostas.

Osumi salos

Osumi salos (jap. 大隈諸島 Ōsumi Shotō) yra salynas, priklausantis Riūkiū saloms Japonijoje.

Sakišima salos

Sakišima salos (jap. 先島諸島 Sakishima shotō, okinavų kalba: Sachishima) yra salų grandinė, piečiausias Japonijos salyno galas. Sakišima salos priklauso Riūkiū saloms, o jas sudaro Mijako, Jaejama ir Senkaku salos. Salos priklauso Okinavos prefektūrai, Japonija. Bendras salų plotas 818,45 km².

Tanegašima

Tanegašima (jap. 種子島) yra Japonijos sala į pietus nuo Kiūšiū, priklausanti Kagošimos prefektūrai. Tai antra pagal dydį iš Osumi salų. Tai pailga sala, ilgis iš šiaurės į pietus – 57,5 km, plotis 5–12 km. Tanegašimoje yra Nišinoomotės miestas, Minamitanės ir Nakatanės miesteliai, kurie priklauso Kumagės apskričiai.

Iš Naujojo Tanegašimos oro uosto kasdien vyksta skrydžiai į Osaką ir Kagošimą.

Salos pietinėje dalyje įsikūręs Tanegašimos kosmoso centras.

Tokara salos

Tokara salos(jap. 吐噶喇列島 arba トカラ列島, tokara rettō) yra salų grupė šiaurinėje Riūkiū salyno dalyje, kurios priklauso Tošimos kaimui Kagošimos prefektūroje, Japonijoje. Jos priklauso Sacunano saloms. 150 km salų grandinė susideda iš 12 salų tarp Jakušimos ir Amami Ošimos Salų bendras plotas 101,35 km². Tik septynios salos gyvenamos. Salos, ypač Takaradžima, yra Tokaros ponių gimtinė.

Tokašikidžima

Tokašikidžima (渡嘉敷島 Tokashiki-jima?, okinavų k.: トゥガイフィガイ Tugaifigai) yra Japonijos sala Ramiajame vandenyne. Ji priklauso Keramos saloms, Šimadžirio apskrityje, Okinavos prefektūroje. Salos plotas siekia 15,31 km², pakrantės ilgis – 25 km, aukštis virš jūros lygio – 227 m. Gyventojų apie 760 (2010 m.).

Šimodži

Šimodži (jap. 下地島 = Shimoji-shima) yra viena iš Mijako salų, kurios yra Riūkiū salyno dalis Japonijoje. Plotas 9,54 km², aukštis iki 21,6 m, gyventojų 32 (2011 m.). Sala priklauso Mijakodžimos miestui Okinavos prefektūroje.

Šimodži yra Irabu prefektūrinio gamtos parko dalis.

Saloje veikia Šimodžimos oro uostas.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.