Prekyba

Prekyba – bendrąja prasme, savanoriški prekių ir/ar paslaugų mainai tarp kelių ar daugiau objektų (prekybininkų). Prekybos procesų visuma vadinama rinka. Bet kuriame versle yra prekybos elementų.

Apibūdinimas

Accarias de Sérionne - Intérêts des nations de l'Europe, dévélopés relativement au commerce, 1766 - 5790093
Intérêts des nations de l'Europe, dévélopés relativement au commerce, 1766

Pirminė prekybos forma buvo natūriniai (barteriniai) mainai, tiesioginis pasikeitimas prekėmis ar paslaugomis. Šiuolaikinėje prekyboje paprastai naudojamas mainų „tarpininkas“ – pinigai, kurių dėka prekybos procesas gali būti suskaidomas į du etapus – pirkimą ir pardavimą (arba uždarbį).

Manoma, kad prekyba prasidėjo beveik iškart, kai prasidėjo žmonių bendravimas prieš maždaug 150 000 metų. Atsiradus pinigų koncepcijai buvo išspręstos barterinių mainų „dvigubo poreikių sutapimo“ problemos (pardavimas ir pirkimas gali vykti atskirai, skirtingu laiku; jei mainomų prekių vertės nesutampa, skirtumą galima padengti pinigais). Pinigų ir vėliau kitų atitikmenų išradimas labai palengvino ir paskatino prekybą.

Prekybos egzistavimui yra daug prielaidų. Didėjant specializacijai ir darbo pasidalijimui, dauguma žmonių koncentruojasi ties viena gamybos kryptimi ir turi įsigyti pačių negaminamas reikalingas prekes/paslaugas iš tų, kurie jas gamina/tiekia. Panaši specializacija gali pasireikšti ir regionų bei valstybių mastu, kai vienos valstybės situacija kitų valstybių atžvilgiu suteikia jai kokį nors gamybinį pranašumą (pvz., Lietuvoje auginti bananus būtų sudėtingiau nei Pietų Amerikoje ar Indijoje).

Prekybai vykstant tarp dviejų subjektų, ji vadinama dvišale, tarp daugiau nei dviejų – daugiašale.

Prekybos organizavimas

Vyksta keliais lygmenimis:

Kai kurios susijusios sąvokos

Taip pat skaitykite

Eksportas

Eksportas – įstatymais reglamentuotas prekių ir paslaugų išvežimas iš vienos valstybės į kitą, dažniausiai jas ir parduodant. Priklausomai nuo konteksto, terminas gali reikšti eksporto procesą arba proceso apimtis. Eksportui priešingas terminas yra importas, prekių ir paslaugų įvežimas į valstybę.

Eksportas yra svarbi tarptautinės prekybos dalis.

Eksporto prekės ir paslaugos paprastai tiekiamos valstybės (vietinių) gamintojų/tiekėjų, o galutinis jų vartotojas yra užsienio valstybės gyventojai ar organizacijos. Prekybinis eksportas paprastai reglamentuojamas eksportuojančios valstybės ir valstybės gavėjos muito įstatymų.

Eksporto procedūrą ir formalumus muitinėje Europos Sąjungoje reglamentuoja Sąjungos muitinės kodeksas.

Elektroninė komercija

Elektroninė komercija – prekių ar paslaugų pirkimas bei pardavimas internetu.Internetinė prekyba plėtojasi ne viena dešimtmetį, tačiau tik 1995 m. buvo įkurta didžiausia internetinių aukcionų bendrovė „eBay“ ir didžiausia el. komercijos bendrovė „Amazon“, o 1998 m. el. mokėjimų bendrovė „PayPal“. 2000 m. sprogo interneto bendrovių burbulas, kuomet subliuško ištisa virtinė nepelningų el. komercijos startuolių. 2002 m. laikomi tikrosios el. komercijos pradžia, 2008 m. – mobiliosios komercijos, kai pasirodė „Apple“ bendrovės telefonas „iPhone“.2015 m. 32 % Lietuvos gyventojų įsigijo prekių arba paslaugų internetu. Tais pačiais metais 65 % Europos sąjungos gyventojų apsipirkinėjo internetu. Spėjama, kad 2016 m. bendra apyvarta ES pasieks €500 mlrd. ribą. 2015 m. el. prekybos pardavimai JAV sudarė 7,5 % visų mažmeninės prekybos pardavimų, tačiau pastarieji pardavimai davė daugiau pajamų avalyne, drabužiais bei elektronikos prekėmis prekiaujančioms įmonėms. Kiti analitikai teigia, kad el. pardavimai sudaro apie 40 % visų mažmenos pardavimų, jeigu būtų atmestos rečiau internetu parduodamas prekės – maistas, gėrimai ir statybines medžiagos. 2016 m. JAV buvo pirmieji metai, kai išmaniųjų telefonų vartotojai atnešė daugiau pajamų el. komercijos bendrovėms nei asmeninių kompiuterių naudotojai.Lietuvoje lankomiausios vietinės internetinės parduotuvės 2017 m. pradžioje buvo (pagal webconsulting.lt) 1. Pigu.lt, 2. Senukai.lt, 3. Perlas.lt, 4. Varle.lt, 5. Skytech.lt., 6. Tele2.lt, 7. Topocentras.lt, 8. 1a.lt, 9. Omnitel.lt, 10. Rde.lt.

Finikija

Finikija (gr. Φοινίκη = Phoiníkē) – senovės istorinis regionas, buvęs Viduržemio jūros pakrantėje (dabartinio Libano, pietvakarių Sirijos ir šiaurės vakarų Izraelio teritorijoje). Šalies gyventojai finikiečiai sukūrė galingą civilizaciją su išvystytais amatais, jūrų prekyba ir turtinga kultūra. Finikiečiai buvo geri jūreiviai, laivais pasiekdavę Britanijos salas.

IBM

IBM (angl. International Business Machines Corporation) – JAV kompiuterių gamintoja, programinės ir techninės įrangos prekybos bendrovė, teikianti infrastruktūros ir konsultavimo paslaugas. IBM yra viena didžiausių IT bendrovių pasaulyje. Būstinė Armonke (Niujorko valstijoje). Bendrovė taip pat vertėsi personalinių kompiuterių prekyba, tačiau ši paslaugų sferos dalis buvo parduota kinų kompanijai Lenovo. Viceprezidentas – Ambuj Goyal, pirmininkas – Tom Jackson.

ISO 4217

ISO 4217 yra tarptautinis standartas, aprašantis trijų raidžių kodus (vadinamuosius valiutų kodus), apibrėžiančius valiutų pavadinimus, nustatytus Tarptautinės standartizacijos organizacijos (ISO).

Importas

Importas – užsienio valstybės prekių, paslaugų ar kitų objektų, dažniausiai skirtų prekybai, įstatymiškas įvežimas į valstybę. Priklausomai nuo konteksto, sąvoka gali būti naudojama apibūdinti procesui, taip pat jo apimtims.

Importinių prekių galutinis vartotojas yra valstybės, į kurią importuojama, gyventojai ir organizacijos, o pardavėjas/tiekėjas – užsienio valstybių gamintojai, tiekėjai. Prekybinis importas paprastai reglamentuojamas įvairiais muito įstatymais.

Importo procedūrą ir formalumus muitinėje Europos Sąjungoje reglamentuoja Bendrijos muitinės kodeksas.

Kioskas

Kioskas (iš turk. köşk 'gėlių paviljonas') – nedidelis pastatas, skirtas mažmeninei prekybai, maitinimo produktų pardavimui arba paslaugų teikimui.

Kiurasao

Kiurasao (ol. Curaçao, pap. Kòrsou) – sala Karibų jūros pietuose, Mažųjų Antilų salyne, Pavėjinių Antilų salų grupėje. Iki 2010 m. spalio 10 d. priklausė Nyderlandų kolonijai – Nyderlandų Antilams, vėliau – tapo autonomine valstybe Nyderlandų Karalystės sudėtyje.

Plotas 444 km². Sala išsidriekusi šiaurės vakarų-pietryčių kryptimi, apsupta koralų rifų. Aukščiausia paviršiaus vieta – Kristofelio k. (375 m). Kiurasao salą dengia kserofitinių krūmynų, kaktusų, visžalių augalų sąžalynai.

Kiurasao gyvena 140,8 tūkst. gyventojų (2008 m.), gyventojų tankumas – 391 žm./km². Verčiamasi turizmu, naftos rafinavimu, prekyba. Administracinis centras ir didžiausias miestas – Vilemstadas.

Kosta Rika

Kosta Rikos Respublika (Kosta Rika) – valstybė Centrinėje Amerikoje, Šiaurės Amerikos žemyne. Ribojasi su Panama pietuose, Nikaragva šiaurėje, taip pat Karibų jūra rytuose ir Ramiuoju vandenynu vakaruose.

Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė

Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė – XIII-XVIII a. gyvavusi feodalinė valstybė. Nuo XIII a. vidurio apėmė beveik visą dabartinę Lietuvą ir dalį dab. Baltarusijos, nuo XIV a. vid. – beveik visą dab. Lietuvą ir visą dab. Baltarusiją, nuo XIV a. II pusės iki 1569 m. – didžiąją dab. Ukrainos dalį, taip pat dalį dabartinės Rusijos (Smolenskas, Brianskas, Kurskas), dabartinės Lenkijos (Palenkė), po 1561 m. - dalį dab. Latvijos ir Estijos. XV a. tai buvo didžiausia Europos valstybė.

Sostinė (bent jau nuo Gedimino laikų) – Vilnius.

1386-1569 m. LDK ir Lenkiją valdė (išskyrus kelias pertraukas) vienas valdovas (žr. Krėvos sutartis), o nuo 1569 m. (žr. Liublino unija) LDK kartu su Lenkija sudarė konfederacinę Abiejų Tautų Respubliką. 1795 m., po III ATR padalinimo LDK nustojo egzistavusi (didžioji jos dalis tada atiteko Rusijos imperijai).

1790 m. surašymo duomenimis, LDK buvo 87,3 tūkst. km² ploto, joje gyveno 1,33 mln. gyventojų, buvo 300 miestų ir miestelių.

Masačusetsas

Masačusetsas (angl. The Commonwealth of Massachusetts) yra 6-oji JAV valstija (nuo 1788 m. vasario 6 d.). Labiausiai apgyvendinta valstija Naujosios Anglijos regione JAV šiaurės rytuose. Ribojasi su Atlanto vandenynu rytuose, pietuose su Konektikuto ir Rod Ailando valstijomis, šiaurėje su Naujojo Hampšyro ir Vermonto valstijomis, vakaruose su Niujorko valstija. Valstijos pavadinimas kilo iš Masačusetso genties, praeityje įsikūrusios rytinėje valstijos dalyje. Masačusetso sostinė ir didžiausias miestas Naujojoje Anglijoje yra Bostonas. Daugiau nei 80% valstijos gyventojų gyvena Bostono metropoliteno teritorijoje, garsioje savo praeitimi, švietimo įstaigomis ir išvystyta industrija. Iki industrializacijos periodo, Masačusetse buvo vystomas žemės ūkis, žvejyba ir prekyba. Iki XX a. valstijoje buvo išvystyta gamybos ekonomika, tačiau nuo XX a. ji buvo perorientuota į paslaugų sritį. Dabartinis Masačusetsas garsėja, kaip globalus lyderis biotechnologijų srityje, inžinerijoje, aukštajame moksle, finansuose ir jūrų prekyboje.

Šioje valstijoje veikia daug valstybinių ir privačių universitetų, bei technologijos įmonių.

Mažmeninė prekyba

Mažmeninė prekyba – prekyba asmeninio arba namų ūkio vartojimo prekėmis mažais kiekiais.

Mažmenine prekyba užsiimančios įmonės (pvz., parduotuvės) ar asmenys perka prekes dideliais kiekiais tiesiai iš gamintojo arba didmenine prekyba užsiimančių įmonių, ir parduoda jas mažais kiekiais bei didesnėmis kainomis galutiniam vartotojui. Galutinis vartotojas prekes panaudoja savo reikmėms, vartojimui. Kartais mažmenine prekyba besiverčianti įmonė visą ar dalį savo parduodamos produkcijos pagamina pati.

Mažmeninė prekyba taip pat gali vykti internetu (elektroninė komercija).

Romos imperija

Romos imperija (lot. Imperium Romanum) vadinama Senovės Romos valstybė po 27 m. pr. m. e., kai Gajui Oktavijanui Senatas suteikė Augusto (išvertus iš lotynų k. – išaukštintojo) titulą.

Nors jau iki Augusto autokratijos Romos valstybė turėjo duokles mokančių valstybių, tačiau prieš Augustą buvusi valstybė paprastai vadinama Romos respublika. Skirtumas tarp Romos imperijos ir Romos respublikos yra skirtingos valdymo institucijos ir jų tarpusavio santykiai. Nors oficialiai visi šio laikotarpio valdovai turėjo imperatoriaus titulą, priimta Romos imperijos istoriją dalinti į principato ir dominato laikotarpius. Dominato laikotarpio imperatoriai papildomai turėjo dominus („valdovas“) titulą, principato laikais buvo vadinami princepsais.

Didžiausio teritorinio išsiplėtimo metu, imperatoriaus Trajano laikais, Romos imperija apėmė teritorijas aplink Viduržemio jūrą, Galiją, didelę dalį Britanijos, bei teritorijas aplink Juodąją jūrą, kitas Azijos teritorijas.

Romėnų ir Romos imperijos kalba buvo lotynų. Jai maišantis su vietinėmis kalbomis susidarė dabartinės romanų kalbos.

395 m. Romos imperija suskilo į Vakarų Romos imperiją (dominavo lotynų kalba ir kultūra) ir Rytų Romos imperiją (apėmė senąjį helenistinį pasaulį, kuriame dominavo graikų kalba ir kultūra).

Timbuktu

Timbuktu (arba Tombuktu; pranc. Tombouctou) – miestas Malyje apie 20 km į šiaurę nuo Nigerio upės. 32 463 gyventojų (2005 sausio 1). UNESCO saugomas pasaulio paveldo paminklas (nuo 1988 m.).

Transsacharinė prekyba

Transsacharinė prekyba – kelių ir gyvenviečių tinklas Saharos dykumoje, kuriuo vyko prekyba tarp šiaurės Afrikos pakrantės miestų ir vadinamosios „juodosios Afrikos“. Transsacharinė prekyba prasidėjo I tūkst. pr. m. e., o pradėjo nykti XVI a.

Turgus

Turgus (nuo rus. Торго́вля – prekyba; bazaras, nuo pers. بازار – bāzār) – prekyvietė, kurioje prekiauja daug prekybininkų (pardavėjai) ir apsipirkti ateina pirkėjai (turgavietė). Dažnai turgūs būna po atviru dangumi (turgaus aikštėje). Paprastai veikia tam tikromis savaitės dienomis (Viduramžiais atsirado sąvoka „turgaus diena“, kadangi pagal suteiktas privilegijas prekiauti buvo leidžiama tik tam tikru laikotarpiu arba metu).

Pagal prekes gali būti, pvz., žuvų, sendaikčių turgus, pagal prekybininkus – ūkininkų turgūs ir pan.

Turgavietes gali valdyti valstybės, savivaldybės arba privačios įmonės.

Valiuta

Valiuta – sutartinis mainų vienetas, skirtas apmokėti už prekes ar paslaugas. Tai viena iš pinigų formų, skirta mainų vykdymui, vertės išsaugojimui ir vertės standarto palaikymui. Valiuta yra dominuojanti prekių ir paslaugų mainymo priemonė. Prekyba tarp skirtingų valiutos zonų vyksta nustatant valiutos kursus - kainas, kuriomis valiutos (taip pat atitinkamų valiutos zonų prekės ir paslaugos) perkamos ar parduodamos. Priklausomai nuo valiutos kurso reguliavimo metodo valiutos klasifikuojamos į kintančias ir fiksuotas.

Dažniausiu atveju, kiekviena šalis turi vietinės valiutos leidimo ir spausdinimo monopoliją. Tarp išimtinių šalių būtų šalys, priklausančios Europos Sąjungos Ekonominei ir Monetarinei Sąjungai, kadangi jos pinigų leidimo ir valdymo funkciją yra perdavusios Europos Centriniam Bankui.

Tais atvejais, kai šalis nekontroliuoja savo valiutos, kontrolę vykdo centrinis bankas arba finansų ministerija. Abiem atvejais, institucija įpareigota vykdyti pinigų politiką yra vadinama monetarine valdžia. Monetarinėm valdžiom, jas įkūrusios vyriausybės suteikia skirtingo lygio autonomijas. JAV, Federalinė Rezervo Sistema veikia be tiesioginės įstatymų leidžiamųjų ar vykdomųjų organų intervencijos, tačiau įgaliojimai gali būti apriboti naujų įstatymų rinkiniu. Nežiūrint to, praktikoje apie įgaliojimų atėmimą kalbama nėra. Beveik visose Vakarų valstybėse monetarinė valdžia yra sąlyginai nepriklausoma nuo vyriausybės.

Skirtingos šalys gali valiutą vadinti tuo pačiu pavadinimu (pvz., Kanados doleriai, JAV doleriai etc.), taip pat skirtingos šalys gali naudoti tą pačią valiutą (pvz., euras) arba viena valstybė gali paskelbti kitos valstybės valiutą vidaus vertybiniu popieriumi. Pavyzdžiui, Panama ir El Salvadoras pasklebė JAV dolerį vidaus vertybiniu popieriumi, o 1791-1857 m. JAV viduje cirkuliavo Ispanijos sidabrinės monetos.

Svarbiausiomis pasaulio ūkiui valiutomis laikomos šios – JAV doleris, ES euras, Japonijos jena, Šveicarijos frankas ir D. Britanijos svaras sterlingų.

Vilniaus prekyba

Vilniaus prekyba (VP Grupė) – viena stambiausių Lietuvoje privačių įmonių grupių, veikianti nuo 1992 metų.

Uždaroji akcinė bendrovė „Vilniaus prekyba“ – valdymo (holdingo) bendrovė, per kitas dukterines įmones valdanti mažmeninės prekybos ir vaistinių tinklus bei nekilnojamojo turto projektų vystymo ir nuomos paslaugų įmones Baltijos šalyse, Švedijoje, Lenkijoje ir Bulgarijoje.

Pagrindinė bendrovės veikla – dukterinių įmonių akcijų valdymas, siekiant patikimai prižiūrėti turimą turtą ir užtikrinti stabilų jo vertės augimą. Bendrovė yra ir konsultacinis ekspertinis grupės įmonių centras, kaupiantis, apibendrinantis ir grupės įmonėms skleidžiantis geriausią praktiką, patirtį ir žinias verslo, finansų valdymo, mokesčių, teisės, komercijos ir ekonomikos srityse. Bendrovė yra atsakinga už grupės įmonių veiklos analizę ir kontrolę, šių įmonių veiklos gairių ir strateginių veiklos krypčių nustatymą, veiklos koordinavimą bei grupės įmonių reprezentavimą.

Šiuo metu bendrovė vykdo mažmeninių prekybos ir vaistinių tinklų valdymą bei plėtrą.

UAB „Vilniaus prekybai“ priklauso:

Baltijos šalyse ir Bulgarijoje veikianti mažmeninės prekybos tinklo operatorė MAXIMA GRUPĖ, UAB. Dukterinės MAXIMA GRUPĖ, UAB bendrovės: Lietuvoje – MAXIMA LT, UAB ir netiesiogiai valdoma UAB „Barbora“, užsienio šalyse – MAXIMA Latvija SIA (Latvijoje), MAXIMA Eesti OÜ (Estijoje), MAXIMA BULGARIA EOOD (Bulgarijoje) ir EMPERIA HOLDING, S.A. (Lenkijoje). MAXIMA GRUPĖ, UAB taip pat priklauso dukterinė bendrovė FRANMAX, UAB, kurios pagrindinė veikla yra franšizės teikimas ir agentavimo paslaugos MAXIMA GRUPĖS, UAB įmonėms;

Baltijos šalyse ir Lenkijoje veikiantis vaistinių tinklas EUROAPOTHECA, UAB. Dukterinės EUROAPOTHECA, UAB bendrovės: Lietuvoje – UAB EUROVAISTINĖ, užsienio šalyse – EUROAPTIEKA, SIA (Latvijoje), OÜ EUROAPTEEK (Estijoje), EURO-APTEKA Sp. z o.o. (Lenkijoje);

Baltijos šalyse ir Bulgarijoje veikianti nekilnojamojo turto projektų vystymo ir nuomos paslaugų įmones valdanti AKROPOLIS GROUP. Šiai įmonių grupei taip pat priklauso bendrovė „Delano“, valdanti restoranų tinklą „Can Can pizza“, savitarnos restoraną „Delano“ bei kavinių tinklą „Caif cafe“;

Lietuvoje veikiančios statybinių ir apdailos medžiagų bei namų apyvokos prekių tinklas UAB „Ermitažas“, kurį valdo UAB „ERMI group“. 2018 m. „Ermitažas” susijungė su analogišku ir didžiausiu prekybos tinklu Estijoje „Bauhof”, kartu tapdami pagal apyvartą viena didžiausiu „pasidaryk pats” sektoriaus parduotuvių tinklu Baltijos šalyse.

Žemutinis Egiptas

Žemutinis Egiptas – Egipto regionas, esantis pačioje Egipto šiaurėje, netoli Kairo ir Aleksandrijos, Nilo deltoje prie Viduržemio jūros.

Kraštas gerai aprūpintas vandeniu, daug kanalų, yra pelkių ir moskitų. Klimatas švelnesnis nei Aukštutiniame Egipte, daugiau lietaus, mažesni temperatūros svyravimai. Žemutiniame Egipte geriau išvystyta pramonė, verslas ir prekyba.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.