Piet Mondrian

Pitas Mondrianas (ol. Piet Mondrian, tikr. Pieter Cornelis Mondriaan, 1872 m. kovo 7 d., Amersfortas, Nyderlandai – 1944 m. vasario 1 d., Niujorkas) – XX a. Nyderlandų tapytojas, vienas iš šiuolaikinio abstrakcionizmo inovatorių ir teoretikų. Brandiems P. Mondriano abstraktiems paveikslams būdingas tiesių linijų stačiais kampais vaizdavimas, tik pagrindinių spalvų ir baltos, pilkos, juodos naudojimas.

Bullet purple.png
Pitas Mondrianas
ol. Piet Mondrian
Piet Mondrian 2
P. Mondrianas 1922 m.
Gimė: 1872 m. kovo 7 d.
Amersfortas, Nyderlandai
Mirė: 1944 m. vasario 1 d. (71 metai)
Niujorkas
Palaidotas: Cypress Hills kapinės
Tautybė: olandas
Veikla: Dailininkas
Commons-logo.svg Vikiteka: Piet MondrianVikiteka

Biografija

Pitas Mondrianas (pilniau, Piteris Kornelis Mondrianas) gimė 1872 m. kovo 7 d. Amersforto mieste Nyderlanduose. Jo tėvas, bendravardis, buvo piešėjas mėgėjas ir vadovavo pradinei kalvinistų mokyklai Amersforte. Jo dėdė Fricas Mondrianas buvo peizažistu. 1892 − 1897 m. P. Mondrianas mokėsi Valstybinėje vaizduojamojo meno akademijoje Amsterdame. Iki 1908 m. nuolat keliaudavo ir tapydavo pajūrio Domburgo miestelyje Zelandijoje. Pirmą kartą P. Mondriano kūriniai eksponuoti 1893 m. Utrechte. Jo pirmieji kūriniai buvo natūralistiniai peizažai su olandų akademizmo, impresionizmo ir simbolizmo apraiškomis. 1909 m. įvyko stambi P. Mondriano darbų paroda (kartu su Jan Sluijters ir Cornelis Spoor) Amsterdamo miesto muziejuje, jis prisijungė prie vietos Teosofų draugijos. 1909 ir 1910 m. P. Mondrianas eksperimentavo su puantilistine technika, 1911 m. pradėjo tapyti kubistine maniera. Po susipažinimo su kubistiniais Ž. Brako ir P. Pikaso darbais P. Mondrianas 1912 m. persikėlė į Paryžių, kur iki 1914 m. išvystė nuosavą abstrakcionistinės dailės stilių.

Pirmojo pasaulinio karo metus P. Mondrianas praleido Nyderlanduose. Jo tapybos stilius toliau supaprastėjo iki naudojamų tik pagrindinių spalvų ir paprasčiausių geometrinių figūrų. 1917 m. P. Mondrianas tapo vienu „De Stijl“ menininkų grupės steigėjų, išvystė taip vadinamos neoplastinės dailės koncepciją. Grupės nariai Theo van Doesburg, Bart van der Leck ir Georges Vantongerloo toliau praplėtė P. Mondriano dailės supratimą į skulptūros ir architektūros, pramoninio dizaino sritis. P. Mondrianas publikavo esė to paties pavadinimo žurnale „De Stijl“. Menininkai visiškai atmetė bet kokių realaus pasaulio objektų vaizdavimą.

1919 m. P. Mondrianas grįžo į Paryžių, eksponavo su grupės nariais, bet pasitraukė iš jos apie 1925 m., kai Teo van Dusburgas nusprendė grąžinti į kūrybą diagonalius elementus. 1930 m. P. Mondrianas eksponavo su Cercle et Carré grupe ir 1931 m. prisijungė prie Abstraction-Création menininkų grupės. 1938 m. P. Mondrianas persikėlė į Londoną ir 1940 m. spalį − į Niujorką. Jis prisijungė prie Amerikos abstrakcionistų draugijos, publikavo esė apie savo neoplasticizmo teoriją. 1942 m. įvyko jo pirmoji personalinė paroda JAV, Valentine Dudensing galerijoje Niujorke. Dailininko kūryba Niujorke pagyvėjo, jis nebe taip griežtai laikėsi neoplastinės dailės principų, pavyzdžiui, „Brodvėjaus bugi−vugi“. P. Mondrianas mirė 1944 m. vasario 1 d. Niujorke nuo pneumonijos. Palaidotas Cypress Hills kapinėse.

Darbų galerija

Oostzijdse molen aan het Gein bij maanlicht

„Oostzijdse malūnas prie Gein upės mėnesienoje“, 1903 m.

Mondrian, Still Life with Gingerpot I

„Natiurmortas“, 1911-12 m.

Composition No IV, by Piet Mondriaan

„Kompozicija Nr. IV“, 1914 m.

Piet Mondrian - Lozenge Composition with Yellow, Black, Blue, Red, and Gray - 1921 - The Art Institute of Chicago

„Rombo kompozicija“, 1921 m.

Piet Mondriaan, 1930 - Mondrian Composition II in Red, Blue, and Yellow

„Kompozicija su raudona, mėlyna ir geltona“, 1930 m.

Mondrian, Compositie met rood en blauw

„Kompozicija su raudona ir mėlyna“, 1936 m.

Piet Mondrian, 1942 - Broadway Boogie Woogie

„Brodvėjaus bugi−vugi“, 1944 m.

Kūrinių galerijos

Vikiteka

Šaltiniai

Abstrakcionizmas

Abstrakcionizmas yra XX amžiaus pradžioje atsiradusi moderniosios meno epochos srovė.

Alexander Calder

Aleksandras Kolderis (angl. Alexander Calder, 1898–1976 m.) – XX a. JAV skulptorius. Kūrė tapybos (ypač guašu), grafikos kūrinius, juvelyriką. Jo skulptūrai būdingas gyvūnų ir cirko artistų vaizdavimas, daugiausiai iš smulkių detalių: vielų, medžiagos atraižų, siūlų, faneros, stiklo, keramikos. A. Kolderis yra sukūręs stambių, monumentalių metalo konstrukcijų skulptūrų viešosioms erdvėms.

Gugenheimo muziejus

Solomon R. Guggenheim muziejus – modernaus meno muziejus, įsteigtas 1937 m. rytiniame Niujorke. Tai yra žinomiausias iš Solomon R. Guggenheim fondui priklausančių ir jo valdomų muziejų. Tai vienas žinomiausių muziejų Niujorke.

Orsė muziejus

Orsė muziejus (pranc. Musée d'Orsay) – vienas iš didžiausių ir įžymiausių pasaulio muziejų, įsikūręs Paryžiuje, Prancūzijoje. Stovi kairiajame Senos upės krante. Muziejus įkurtas buvusioje Orsė stotyje (Gare d’Orsay), statytoje tarp 1898 m. ir 1900 m. Muziejuje daugiausia saugomi įvairūs Prancūzijos meno kūriniai, datuojami nuo 1848 m. iki 1915 m., įskaitant paveikslus, skulptūras, baldus bei fotografijas. Jis turi didžiausią impresionizmo ir postimpresionizmo šedevrų kolekciją visame pasaulyje. Didžiuojasi itin garsiais tapytojais, įskaitant Édouard Manet, Edgar Degas, Pierre-Auguste Renoir, Paul Cézanne, Georges Seurat, Alfred Sisley, Paul Gauguin ir Vincent van Gogh. Daugelis šių darbų iki 1986 m. atsidarant Orsė muziejui buvo eksponuoti Galerie nationale du Jeu de Paume.

Theo van Doesburg

Teo van Dusburgas (ol. Theo van Doesburg, 1883 – 1931 m.) – XX a. Nyderlandų tapytojas, architektas, dizaineris, grafikas, meno teoretikas ir rašytojas. Vienas olandų grupės De Stijl steigėjų.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.