Pietų Morava

Pietų Morava (serb. Јужна Морава) – upė Makedonijoje ir Serbijoje; viena iš Didžiosios Moravos ištakų.

Upė prasideda Makedonijoje, prie pat Serbijos sienos Skopska Crna Gora kalnuose (Dinarai).

Pietų Morava susidaro susiliejus Ključevskos ir Slatinskos upeliams. Aukštupyje vadinama Binčaka Morava ir Preševska Moravica. Teka kalnuota centrine Serbijos dalimi šiaurės kryptimi. Prie Stalačo miestelio susilieja su Vakarų Morava ir sudaro Didžiąją Moravą.

Didžiausi intakai:

  • Dešinieji:
  • Kairieji:
    • Vrla
    • Vlasina
    • Nišava
    • Sokobanjska Moravica

Prie Pietų Moravos įsikūręs Leskovaco miestas.

Pietų Morava
Juzna Morava
Ilgis 295 km
Baseino plotas 15 469 km²
Vidutinis debitas 100 m³/s
Ištakos Dinarai
Žiotys Didžioji Morava
Šalys Makedonija, Serbija
Didžioji Morava

Didžioji Morava (serb. Велика Морава) – upė Serbijoje; Dunojaus dešinysis intakas. Susidaro susiliejus Pietų ir Vakarų Moravai ties Stalačo miesteliu (į šiaurės rytus nuo Kruševaco). Šios upės ištakas gauna Dinarų kalnuose. Teka šiaurės kryptimi per Serbijos centrinę dalį Vidurio Serbijos kalnais. Žemupys – Dunojaus vidurupio lygumoje. Įteka į Dunojų žemiau Smederevo. Ilgis 185 km (su V. Morava – 493 km, su P. Morava – 563 km).

Didžiausi intakai: Resava (dešinysis), Jasenica (kairysis).

Morava

Morava gali reikšti:

Moravija – istorinis Čekijos regionas;

Didžioji Moravija – IX a. gyvavusi slavų valstybė;

Morava – upė Čekijoje, Austrijoje ir Slovakijoje;

Didžioji Morava – upė Serbijoje;

Pietų Morava – upė Serbijoje;

Vakarų Morava – upė Serbijoje.

Nišas

Nišas (serb. Ниш) – miestas pietryčių Serbijoje, prie Nišavos upės (netoli jos santakos su Pietų Morava). Tai trečias pagal dydį šalies miestas.

Svarbus transporto mazgas. Yra tarptautinis Didžiojo Konstantino oro uostas. Nišas – svarbus industrinis Serbijos centras. Mašinų gamybos, elektronikos, tekstilės, chemijos, maisto pramonė. Šalia miesto yra Niška Banios balneologinis kurortas. Yra Nišo universitetas.

Miestas žinomas nuo Romos imperijos laikų Naissus pavadinimu. Tai buvusi graikų kolonija. Vėliau miestas atsidūrė slavų ir turkų įtakoje. Išlikę nemažai Osmanų imperijos laikotarpio statinių. Niše yra Kaukolių bokštas (Ћеле Кула), kuriame turkai įmūrijo serbų sukilėlių galvas.

Nišava

Nišava (serb. Нишава) – upė Bulgarijoje ir Serbijoje; Pietų Moravos dešinysis intakas. Prasideda Bulgarijoje, Stara Planinos kalnuose, į rytus nuo Komo viršukalnės. Aukštupyje vingiuoja į pietvakarius tarpukalnių tarpekliu. Už Bulgarijos-Serbijos sienos pasuka į šiaurės vakarus, vietomis taip pat sudaro kanjonus. Įteka į Pietų Moravą netoli Nišo.

Pagrindiniai intakai:

dešinieji – Temištica

kairieji – Jerma, Crvena, Koritnička, KutinskaNišavos slėniu nuo pat senovės ėjo kelias jungiantis Europos miestus su Konstantinopoliu. Dabar šiuo slėniu driekiasi Belgrado-Sofijos plentas ir geležinkelis. Miestai prie Nišavos: Godečas (Bulgarija), Dimitrovgradas, Pirotas, Bela Palanka, Niška Bania, Nišas (Serbija).

Vakarų Morava

Vakarų Morava (serb. Западна Морава) – upė vakarų Serbijoje; viena iš Didžiosios Moravos ištakų. Prasideda Golijos kalnuose (Dinarai), netoli Požegos miesto susiliejus Golijska Moravicos and Džetinjos upėms. Teka kalnuotomis vietovėmis rytų kryptimi. Ties Stalaču suteka su Pietų Morava ir sudaro Didžiąją Moravą. Vaga vingiuota. Svarbiausias intakas – Ibaras (dešinysis). Prie Vakarų Moravos išsidėstę Čačako, Kraljevo, Trsteniko miestai.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.