Pauly-Wissowa

Pauly-Wissowa, sntr. P.-W., RE, Pauly-Wissowa-Kroll (vok. Paulys Realencyclopädie der classischen Altertumswissenschaft – Paulio klasikinių senovės mokslų realijų enciklopedija) – didžiausia išsamiausia enciklopedija vokiečių kalba apie Antiką.

Der Neue Pauly

Literatūra

  • Johannes Irmscher: Ein Jahrhundertunternehmen kam zum Abschluß, der Pauly-Wissowa. In: Philologus. 129.1985, S. 133–142.
  • Udo W. Scholz: Die Breslauer klassische Philologie und die Realenzyklopädie der klassischen Altertumswissenschaft. In: Jahrbuch der Schlesischen Friedrich-Wilhelms-Universität zu Breslau. Degener, Neustadt Aisch 62.2001–64.2003, S. 311–326.

Nuorodos

Enciklopedija

Enciklopedija – rašytinis žinių rinkinys. Žodis yra kilęs iš graikiškų žodžių εγκύκλιος παιδεία (enkyklios paideia), reiškiančių žinių sukimasį.

Enciklopedija gali būti bendra (angliškoji Encyclopædia Britannica ar vokiškoji Brockhaus) arba specializuota tam tikrai sričiai (pavyzdžiui, medicinos, filosofijos ar teisės).

Kai kurios enciklopedijos plačiai perteikia bendras sritis per kultūrinę, etninę ar tautinę perspektyvą (pavyzdžiui, Didžioji Tarybinė Enciklopedija ar „Encyclopedia Judaica“). Dalis žodynų taip pat gali būti priskirti specializuotoms enciklopedijoms.

Informacija enciklopedijose organizuojama tam tikra tvarka, dažniausiai atskirus straipsnius išdėstant abėcėlės tvarka arba skirstant informaciją į hierarchines kategorijas. Abėcėlinis informacijos išdėstymo principas yra labiausiai paplitęs, ypač spausdintose bendro pobūdžio enciklopedijose.

Notitia Dignitatum

Notitia Dignitatum – unikalus vėlyvosios senovės Romos imperijos kanceliarijų dokumentas. Tai vienas iš nedaugelio išlikusių Romos vyriausybės dokumentų, kuriame detaliai aprašyta Rytų ir Vakarų Romos imperijų administracijos organizacija. Jame aprašyti keli tūkstančiai pareigybių, pradedant imperatoriaus dvaru ir baigiant provincijų valdžia. Manoma, kad pateikti duomenys atitinka maždaug 420 m. Vakarų Romos imperijos padėtį ir maždaug 400 m. Rytų Romos imperijos padėtį. Tikslių datų nustatyti nepavyko.

Yra išlikusios kelios XV ir XVI a. kopijos (ir spalvotai iliustruota 1542 m. versija). Visos žinomos išlikusios kopijos yra tiesiogiai ar netiesiogiai padarytos iš kodekso „Codex Spirensis“, kuris 1542 m. buvo Špejerio katedros bibliotekoje, bet iki 1672 m. prapuolė ir po to neberasta. Knygoje buvo dokumentų rinkinys, o „Notitia“ buvo paskutinis ir didžiausias (164 psl.) šio rinkinio dokumentas.

Heraldinės iliustracijos iliustruotoje „Notitia“ kopijoje, manoma, nukopijuotos iš dingusio „Codex Spirensis“. Svarbiausioji „Codex“ kopija padaryta Pjetrui Donatui (Pietro Donato) 1436 m., iliustruota Peronet Lamy.

Vokiškos enciklopedijos

Vokiškos enciklopedijos turi gana ilgą ir turtingą istoriją. Pirmąją enciklopediją išleido Michaelis Baumanas. Tai buvo buch von der natür vnd eÿgenschafft der dingk, die got der herre schüff, 1478 metais.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.