Parapija

Parapija (gr. παρоικια 'rajonas') – pirminis organizacinis religinės bendruomenės vienetas, padalinys.

Parapiją administruoja vyskupo skiriamas klebonas, jam padeda vikaras. Parapija priklauso aukštesniama organizaciniam dariniui – dekanatui.

Kaip tikinčiųjų bendruomenė parapija yra svarbi ne tik religinės bendruomenės gyvenime, bet ir vaidina didelę reikšmę vietos miesteliuose, kaimuose: dažnai aktyvūs parapijiečiai yra atitinkamos bendruomenės aktyvistai ir pilietinės visuomenės provincijoje atrama.

Parapijiečiai dažnai veiklą kartu organizuoja su seniūnija, vietinėmis organizacijomis, kariuomenės atstovais ir kt.

Lietuva

1983 m. Lietuvoje buvo daugiau kaip 700 parapijų:

Akmenė

Akmenė – miestas Akmenės rajone, 12 km į pietvakarius nuo Naujosios Akmenės, Dabikinės dešiniajame krante. Seniūnijos ir seniūnaitijos centras.

Yra Akmenės Šv. Onos bažnyčia (pastatyta 1912 m.) ir parapija, stovi Nepriklausomybės paminklas (pastatytas 1928 m., inžinierius K. Dušauskas-Duž, 1948 m. naktį sovietų susprogdintas, 1988 m. rudenį atkasus paminklo fragmentus jis atstatytas). Veikia Akmenės gimnazija, biblioteka (nuo 1937 m.), vaikų lopšelis-darželis „Gintarėlis“, paštas.

Andora

Andoros Kunigaikštystė (kat. Principat d'Andorra) – labai maža pietvakarių Europos šalis, esanti rytinėje Pirėnų kalnų pusėje, tarp Prancūzijos ir Ispanijos.

Sostinė – Andorra la Vella.

1993 m. paskelbta nauja konstitucija. Tais pačiais metais Andora tapo pilnateise Jungtinių Tautų Organizacijos nare.

Andora (miestas)

Andora (arba Andora la Velja, 'Senoji Andora', kat. Andorra la Vella) – Andoros valstybės sostinė bei to paties pavadinimo parapija. Pagrindinė miesto veikla – turizmas, prekyba, bankininkystė, taip pat daug pajamų teikia mokesčių lengvatos. Gaminami baldai, alkoholiniai gėrimai, tabako gaminiai, suvenyrai.

Andoros parlamentas (Consell General) posėdžiauja rūmuose, vadinamuose – Casa de la Vall („Slėnių namas“; XVI a.). Mieste yra Šv. Armengolio bažnyčia (XI–XII a.).

Antigva ir Barbuda

Antigva ir Barbuda – salų valstybė rytinėje Karibų jūros dalyje, Mažųjų Antilų salyne, šalia Atlanto vandenyno.

Balstogės stačiatikių dekanatas

Balstogės stačiatikių dekanatas (lenk. Dekanat Białystok) – vienas iš penkių Balstogės-Gdansko stačiatikių vyskupijos dekanatų. Dekanas Jerzy Boreczko. Dekanatas ribojasi su Bielsko, Grudeko, Narevo ir Sokulkos dekanatais.

Bažnyčia

Bažnyčia (iš bltr. ar sen. lenkų božnica „Dievo namai“) – krikščionių maldos namai.

Bažnyčia vadinami ne tik maldos namai, bet ir visa tikinčiųjų bendruomenė, organizacija, turinti (hierarchinę) struktūrą, patalpas, reglamentuotas religines institucijas.

Vietinėms bažnyčioms priklausanti tikinčiųjų bendruomenė vadinama parapija. Tokiu atveju žodis bažnyčia priskiriamas prie rūšinių terminų ir rašomas mažąja raide.

Religinių bendrijų pavadinimai, sutrumpintai Bažnyčia, rašoma iš didžiosios raidės.

Religiniuose raštuose bažnyčia - tai pastatas, o didžiąja raide žodis Bažnyčia naudojamas kalbant apie visą tikinčiųjų bendruomenę (Dievo tautą) ir hierarchus.

Bažnyčios skirstomos pagal planą (lotyniškojo ar graikiškojo kryžiaus).

Pagal tūrinę kompoziciją (bazilikos, halinės, centriškosios), pagal rangą (bazilikos, katedros, parapijinės bei neparapijinės bažnyčios, vienuolynų bažnyčios).

Bažnyčių aplinka – šventorius, vidus puošiamas įvairiais meno kūriniais (freskomis, paveikslais, vitražais, skulptūromis, mozaikomis).

Būdingos bažnyčių patalpos:

nava,

prienavis

presbiterija,

zakristija

koplyčia

vargonų chorasInterjero elementai:

krikštykla

altorius

stalės

sakykla

klauptai

klausyklos

kripta.Stačiatikių ir sentikių bažnyčiose kai kurių iš šių detalių nėra, t. y. nėra klausyklų, krikštyklų, vargonų, nėra ir kai kurių iš šių patalpų. Paprastai stačiatikių ir sentikių bažnyčioms būdingos ikonos, kitokie altoriai, daug kur uždegtos žvakės. Patalpų dažniausiai būna viena arba dvi, kartais prieš įėjimą į pamaldų salę būna kaip prieškambaris arba laukiamasis, kuriame žmonės prieš įeidami į pamaldų salę persižegnoja prie ikonų, jei reikia - pakabina savo aprangą, paaukoja pinigų į tam tikras aukojimo dežes arba, jeigu parsiduoda, nusiperka tai, kas parsiduodasi bažnyčioje. Atskirų bažnyčios dalių, kaip koplyčios ar zakristijos nėra, gali būti tik laukiamasis, kur žmonės laukia, kada prasidės naujos pamaldos, arba atskirai nuo bažnyčios pastato atskirta priklausanti jai varpinė.

Bielsk Podlasko stačiatikių dekanatas

Bielsk Podlasko dekanatas (lenk. Dekanat Bielsk Podlaski) – vienas iš šešių Varšuvos-Bielsko stačiatikių vyskupijos dekanatų. Dekanas Leoncjusz Tofiluk. Dekanatas ribojasi su Balstogės, Kleščelės, Semiatičės ir Varšuvos dekanatais.

Bielskas

Bielskas, Palenkės Belskas (lenk. Bielsk Podlaski, brus. Бельск Падляскі, Bielsk Padlaski, ukr. Більськ Підляський, Bilśk Pidlaśkyj, rus. Бельск-Подляски) – miestas ir miesto tipo valsčius šiaurės rytų Lenkijoje, Palenkės vaivadijoje, Bielsko apskrityje. Miestas įsikūręs Bielsko lygumoje, per miestą teka Bialos upė. Mieste yra Bielsk Podlaski geležinkelio stotis. Per miestą eina vaivadijos kelias Nr. .

Dominika

Šis straipsnis – apie salą-valstybę. Apie valstybę Haičio saloje – žiūrėkite straipsnį Dominikos Respublika

Dominikos Sandrauga (Dominika) – valstybė, įsikūrusi Dominikos saloje Karibų jūroje.

Evangelikai reformatai

Evangelikai reformatai priklauso grupei krikščionių protestantų bažnyčių, istoriškai susijusių su Cvinglio ir J. Kalvino doktrinomis, tačiau organizuotų nepriklausomai viena nuo kitos. Yra trys šios protestantizmo krypties formos: reformatai, presbiterionai, kongregacionistai.

Hainuvka

Hainuvka (lenk. Hajnówka, brus. Гайнаўка, Hajnaŭka, ukr. Гайнівка, Hajniwka, rus. Хайнувка Chajnuwka) – miestas Lenkijos šiaurės rytuose, Palenkės vaivadijoje, Hainuvkos apskrityje į pietryčius nuo Balstogės, netoli Baltarusijos sienos; apskrities centras. 21 583 gyventojai (2009 m.). 2007 m. 26,41 % miesto gyventojų buvo gudų tautybės, o nuo 2007 m. gudų kalba įtvirtinta kaip pagalbinė kalba. Mieste įsikūręs Hainuvkos stačiatikių dekanatas ir Hainuvkos katalikų dekanatas. Per miestą eina vaivadijos kelias Nr. ir vaivadijos kelias Nr. .

Leonas Apšega

Leonas Apšega (g. 1940 m. gruodžio 10 d. Kinderių kaime, Kupiškio valsčius, Šimonių parapija) – Lietuvos ir Kupiškio rajono savivaldybės politinis bei visuomenės veikėjas.

Lomža

Lomža (lenk. Łomża, lot. Lompza, brus. Ломжа, vok. Lomscha, jid. ‏Lomsza‏‎) – miestas ir miestas-apskritis šiaurės rytų Lenkijoje, Palenkės vaivadijoje, Narevo ir Lomžičkos upių pakrantėje, 81 km į vakarus nuo Balstogės ir 150 km į šiaurės rytus nuo Varšuvos. Lomžos apskrities centras. Mieste įsikūrusi Lomžos valsčiaus administracija. Miestas įsikūręs Lomžos tarpupyje 125 m aukštyje virš jūros lygio. Narevo pakrantėse įsteigtas Lomžos Narevo upės slėnio kraštovaizdžio parkas.

Palenkės Biala

Palenkės Biala (lenk. Biała Podlaska, brus. Белая, ukr. Біла) – miestas-apskritis rytų Lenkijoje, Liublino vaivadijoje. Palenkės Bialos apskrities ir Palenkės Bialos valsčiaus centras.

Miestas įsikūręs istoriniame Pietinės Palenkės regione, ant Pietinės Palenkės žemumos ir Vakarų Polesės geografinių regionų ribos, kuri eina per Kžnos upę. Miesto centras ir šiaurinė miesto dalis įsikūrusi Pietinės Palenkės žemumos Lukuvo lygumoje, o pietinė dalis Lomazų įdubos geografiniame regione. Miestas yra apie 36 km į vakarus nuo Baltarusijos-Lenkijos valstybinės sienos. Miesto teritorijoje teka Rutkos ir Klukuvos upės.

Pilaitės seniūnija

Pilaitės seniūnija yra Vilniaus miesto šiaurės vakaruose, dešiniajame Neries krante. Nuo Karoliniškių, esančių į rytus, skiria Pilaitės miškas. Yra du ežerai Gilužis (arba Gėlužė) ir Salotė. Į seniūnijos teritoriją įeina Pilaitė, Dvarykščiai, Padekaniškės, Varnė.

Senojoje Pilaitėje yra atstatytas įspūdingas vandens malūnas su įrengimų ir girnapusių ekspozicija, du piliakalniai ir dvaro sodyba.

Pirmasis daugiabutis Naujoje Pilaitėje pradėtas statyti per SSRS Lietuvos ekonominę blokadą 1990 m. Čia yra dvi vidurinės mokyklos – Vilniaus Pilaitės vidurinė mokykla ir Vilniaus Martyno Mažvydo vidurinė mokykla. Taip pat yra ir Pilaituko ir Gilužio lopšeliai-darželiai. Pilaitės seniūnijoje buvo įkurta daug kolektyvinių sodų.

Pilaitėje stovi Vilniaus Šv. Juozapo koplyčia, yra parapija. Rajonas pasižymi gražia gamta.

Semiatičė

Semiatičė (lenk. Siemiatycze, brus. Сямятычы, ukr. Сім'ятичі, rus. Семятыче) – miestas ir miesto tipo valsčius Lenkijos šiaurės rytuose, Semiatičės apskrityje, Palenkės vaivadijoje. Miestas įsikūręs Drohičino aukštumoje. Per miestą teka Kamionkos upė. Šalia miesto yra Siemiatičės geležinkelio stotis. Mieste įsikūręs Semiatičės dekanatas ir Semiatičės stačiatikių dekanatas. Per miestą eina vaivadijos kelias Nr. , vaivadijos kelias Nr. ir vaivadijos kelias Nr. .

Sent Kitsas ir Nevis

Sent Kitsas ir Nevis (angl. Saint Kitts and Nevis), oficialiai Sent Kristoferio ir Nevio Federacija (angl. Federation of Saint Christopher and Nevis) – salų valstybė Karibų jūroje. Tai mažiausia valstybė Amerikoje tiek plotu, tiek gyventojų skaičiumi. Susideda iš dviejų vulkaninės kilmės salų – didesnės Sent Kitso ir mažesnės Nevio.

Sokulka

Sokulka (lenk. Sokółka, brus. Саколка, rus. Сокулка) – miestas Lenkijos šiaurės rytuose, Sokulkos valsčiuje, Sokulkos apskrityje, Palenkės vaivadijoje. Miestas įsikūręs Sokulkos aukštumoje, netoli miesto teka Sokoldos upė. Miestas yra 16 km nuo Lenkijos ir Gudijos valstybinės sienos. 2008 m. mieste gyveno 18,666 žmonės. Per miestą eina vaivadijos kelias Nr. ir vaivadijos kelias Nr. . Mieste yra Sokulkos miesto geležinkelio stotis.

Suvalkai

Apie kaimą Vilkaviškio rajone žr. Suvalkai (Vilkaviškis).Suvalkai (lenk. Suwałki) – miestas ir miestas-apskritis Lenkijos šiaurės rytuose, Palenkės vaivadijoje, netoli sienos su Lietuva ir Baltarusija. 69,3 tūkst. gyventojų (2008 m.). Išsidėstęs prie Juodosios Ančios (lenk. Czarna Hańcza) upės.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.